Ilkokul andımızı kim yazdı?

Bu konuyu okuyanlar

gazimiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ANDIMIZ
Yetmiş altı yıldan beri ilkokullarda her sabah söylenmekte olan “Öğrenci Andı” nı yazan ve 23 Nisan 1933′te Türk çocuklarına armağan eden de Dr. Reşit GALİP’tir.
Prof. Dr. Afet İNAN, “Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler” adlı eserinde (s. 213) Dr. Reşit GALİP ve “AND” hakkında şunları yazmıştır:

“1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya Köşkü’ne geldiği vakit, Atatürk’ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. “Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı” dedi:
Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit GALİP, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti.”

Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 10 Mayıs 1933 tarih ve 101 sayı kararı ile bu “Öğrenci Andı”nı, idealist Millî Eğitim Bakanının belirttiği şekilde uygulamaya koymuştur.

Talim Terbiye Kurulu’nun bu kararına göre, öğrencilerin her gün tekrar edeceği “Öğrenci Andı” ile ilgili olarak Millî Eğitim Bakanlığı, metni bu yazımızın sonuna alınan 18 Mayıs 1933 tarih ve 1749/42 sayılı genelgeyi yayımlamıştır. “Öğrenci Andı”nın amacı ve söylenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği bu genelgede açıklanmıştır. 29 Ağustos 1972 tarih ve 14291 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ilkokullar yönetmeliğinin 78. Maddesinde “Öğrenci Andı”na aşağıdaki son bölüm eklenmiştir.

“Türküm, doğruyum, çalışkanım; yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.Ne mutlu Türküm diyene”

“Öğrenci Andı”nın bugün söylenmekte olan metni, Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi’nin Ekim 1997 tarih 2481 sayısında yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 10. Maddesiyle belirlenmiştir. Bu maddeye göre ilköğretim okulunda öğrenciler, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca aşağıdaki “Öğrenci Andı”nı söylüyorlar.

“Türküm, doğruyum, çalışkanım.İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim.Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.Ne Mutlu Türküm Diyene!”

SONUÇ:

İlköğretim okullarında öğrencilerin, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca söyledikleri “Öğrenci Andı”nın amacı, anlamı ve öğrencilere nasıl kavratılacağı, metni aşağıya alınan 18 Mayıs 1933 tarih ve 1749/42 sayılı Bakanlık genelgesinde çok güzel açıklanmıştır.

Her öğretmenin ve her okul yöneticisinin bu emri dikkatle okuması ve uygulaması gerekir.
Öğrenci andında yer alan her sözde ve anlamında Türk Millî Eğitiminin amacının özü vardır. Andda geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere iyi kavratılmalı. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri anda göre hareket ederek “doğru” ve “çalışkan” olmalı. Küçükleri korumalı. Büyükleri saymalı. Yurdunu ve milletini özünden çok sevmeli. Yükselmeyi ve ileri gitmeyi “ülkü” edinmeli. Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümelidir. Yeri gelince varlığını, Türk varlığına armağan edebilmelidir.
Öğrencilerin okul içinde ve okul dışındaki davranışları, Andda söyledikleri sözlere ve ettiği yemine uygun olmalıdır.

özel.üye

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hmm... Yıllarca okudum ama hakikaten bu "And" nerden çıktı diye sorgulama gereği duymamıştım. Ezberci eğitim diye buna diyorlar işte. :) İnşAllah yeni nesile bu bilgileri öğretiyorlardır. Güzel bir bilgiydi, ellerine sağlık :)

?Handsome?

Doçent
Reaksiyon puanı
0
valla kızıma sormuslar test usulü andımızı kim yazmıştır die hemen forum sitesine girdim vardır die bulunca çok iyi oldu

N4O1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
En son 5. sınıfta merak edip bakmıştım. Sorsalar bilemezdim kimin yazdığını unutmuşum.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yıllarca okuduk ne faydasını gördük?

Öğrencileri, çocukları asker gibi yetiştirmenin kime ne faydası var?

Asker gibi yemin et
Asker gibi yürü
Asker gibi tek tip giyin

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Yıllarca okuduk ne faydasını gördük?

Öğrencileri, çocukları asker gibi yetiştirmenin kime ne faydası var?

Asker gibi yemin et
Asker gibi yürü
Asker gibi tek tip giyin
Bence hiç bir zararıda yok hem aşırıya kaçmadığı müddetçe disiplin iyidir.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Disiplin ayrı şey otorite karşısında sürekli "haddini bilmek" ayrı şey...

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,002
Vallahi bilmiyordum. İyi oldu öğrendiğim.

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bence hiç bir zararıda yok hem aşırıya kaçmadığı müddetçe disiplin iyidir.

Evet aşırıya kaçmadan iyi olacağını düşünüyorum aslında çocuklarımıza milliyetçi çalışkan olmayı geleneklerimize göreneklerimize sahip çıkmayı öğretiyor. Tabii milliyetçiliğin abartılmamış haliyle iyi. Eğer milliyetçilik aşırıya gidiyorsa orda sorun vardır ayrıca milliyetçilik yoksa bir boşvermişlik olur. Küçüklerimi korumak büyüklerimi saymak bu da çok güzel bir biçimde geleneklere bağlı kalınmasına düzgün bir birey olunmasını öğütlüyor. Biz birazda abartıyoruz eğitim sistemimizi çok kötülüyoruz tamam doğrudur ama bizimkilerin yaptığı, eğitim sistemi şöyle!!! benim suçum yok demeye getiriyorlar. Yeri değil ama öss gibi sınavların çoğu ülkede olduğunu biliyoruz japon ve koreli arkadaşlarımdan öğrendiğime göre onlarda da üniversiteye giriş sınavları varmış ve baya bir yarış halinde geçiyormuş hatta kore de gençler sırf bu sınav yüzünden aslında sınavda değil eğitim sisteminin ağırlığı yüzünden intihar ediyormuş. Korenin intihar olaylarının en çok gerçekleştiği ülke olduğun dahi söylediler. Ayrıca her ülkede lise ve ilkokul, ortaokul öğrencileri okularının belirlediği kıyafetleri giymek zorundalar. Burda kızları görsen yeşil ceket ve sarı kilotlu çorap cins cins renklerle dolaşıyorlar tam dikkat çekmelik.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Her sabah papağan gibi ötmekle olmaz bazı şeyler...
Öğretmek lazım...

Ben ilkokuldayken Önce Yassam derdik galiba sonra ilkem olarak değişti...

Gerçeği yasam olan kelimeyi yassam olarak okurduk ve ne dediği hakkında bir fikrim yoktu!

Aynı şekilde ülkü ne demekti?

Belki bu gün gülünç gelecek ama büyüklerimi saymaktan anladığımı 1,2,3...

Belli ki diğer öğrenciler de öyle anlamışlar ki gördüğüm kadarıyla her gün papağan gibi bu yemini eden çocukların çok azı büyüklerine saygı gösteriyordu... özellikle Öğretmene saygısızlık yapmak öğrenciler içinde en iyi özellik haline gelmiş...

Bacak kadar çocuk milliyetçiliği, ülkesini sevmeyi, sabahın köründe soğukta ayazda dışarıda dizilip bağıra çağıra içeriğini bile anlayamadığı bir metni okuyarak öğrenemez...

Bazı şeylere Kutsaliyet Vermek ve ona dokunulamaz tartışılamaz muamelesi yapmak çok komik geliyor bana...

Adamın biri muhtemelen orta yaşı çoktan geçmiş biri çocukların dilinden çok uzak, çocuk algı düzeyinin üzerinde bir şeyler kaleme almış ve insanlar bunu sorgulayamıyor bile...

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
[MENTION=28192]Elbruz46[/MENTION] haklısın. Eğitim sistemi "modern köle" ve "zombi" yetiştiriyor maalesef.

Günlük hayattan örnek verecek olursak tam bir "Matrix" alemi. Arada bir gözünü açanlar ve kurtulanlar oluyor.

Ama yetersiz. Herkesin gözünü açması ve olaylara farklı bir gözle bakması gerek.

İlkokulda beden dersinde "rahat" denmeden gözüme kaçan şeyi çıkarmak için kolumu kaldırdığımda dayak yedim bir güzel. O yüzden o zihniyete karşı bir "antipatim" var.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Haklısın kaldı ki Türkiye'de beden eğitimi dersi ah keşke gerçek anlamında verilebilse de sağlıklı bir toplumumuz olsa...
Ancak bizim eğitim sisteminin beden eğitiminden dahi anladığı

Rahat hazır ol
uygun adım marş marş...

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ah o beden eğitiminden ne çekmiştim. Neyse ama çocukların çalışma azmi vermek için bir şeyler öğretilmesi gerekiyor yoksa laylaylom yaşayıp gidiyoruz. Bir çanakkaleye götürülüp bak çalışmayınca böyle oldu düşmanlarımız saldırdı denmeli. Öğretmenler eğitimin yanında nasıl davranılması gerektiğini de öğretmeli yoksa memlekette itten kopuktan geçilmiyor.

eF.E

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Yıl olmuş 2011...

mahirli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazan hakikaten faşist bir gençlik ve nesil yatiştirmek amacıyla yazmış, bana göre...

Sorun destek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@Elbruz46

Türkiyenin ayıplarından bir tanesidir bence. Herkese Türk dedirtmek, ilkokul 1.sınıfdan beri çocuklara, hep ne mutlu Türküm dedirtip sonra hocanın derste soruyu bilmeyen bir çocuğu ayakta sınıf önünde azarlaması. Yeri geldiğinde dövmesi. ??? Neyse bu konu uzar gider.

Sorun destek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@Elbruz46 ' a katılmamak elde değil.

Türkiyenin ayıplarından bir tanesidir bence. Herkese Türk dedirtmek, ilkokul 1.sınıfdan beri çocuklara, hep ne mutlu Türküm dedirtip sonra hocanın derste soruyu bilmeyen bir çocuğu ayakta sınıf önünde azarlaması. Yeri geldiğinde dövmesi. ??? Neyse bu konu uzar gider.