Kalaşnikof - M16 ve G3 Testi

Bu konuyu okuyanlar

10'un100'ünden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
güneydoğuda karakol baskınlarında toplu şehit haberleri geldiğinde askerlerimizin iyi tüfeğe sahip olmadığını duyup, okuruz. İşte pkklıların elindeki kalaşnikof'un G3'e oranla daha avantajlı olduğu haber sitelerinde yazılıp, çizilir.

aşağıdaki video da G3, M16 ve Kalaşnikof'un karşılıklı testleri gösterilecek. gözle görür şekilde G3 sınıfta kalıyor, kalaşnikof'un AK 47 serisi ise çok fazla sarsıyor. en iyi olarak amerikalıların silahı M16 tının olduğunu görüyoruz.

[video=youtube;2v3zCcvOb_E]http://www.youtube.com/watch?v=2v3zCcvOb_E[/video]

http://www.youtube.com/watch?v=2v3zCcvOb_E

10'un100'ünden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

dediğin gibi en iyi M16 tır. tüm nato ülkelerindeki özel birlikler M16 ve serilerini kullanıyor. seri bir şekilde silahı kullanıyorsun isabet oranın çok yüksek. M16 nın tek dezavantajı bu tür silahlara iyi bakım gerekir ve fiyatı pahalı. bakmadığın zaman da tutukluk vs. yapabilir.

ama kalaşnikof'u çamura, toza, bulansın suda kalsın yine de hiçbir arıza vermeden çalışıyor. onun da video da görüldüğü gibi hoş olmayan tarafı mermisi çok güçlü olduğundan silahı fazla sarsıyor. bu nedenden dolayı uzun mesafeli atışlarda kullanman zor. çünkü; hedefe mermi isabet ettiremezsin. sadece çok kısa mesafeli vuruşlarda kullanılabilir.

OnLT

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
149
M16 hiç sarsmıyor.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Teröristler AK 47 yani keleş kullanıyor. Hem hafif, hem bakımı kolay hem de her koşulda çalışabiliyor.

M16 ise teröristlerin grup liderileri tarafından kullanılıyor. 7-8 keleş bulunursa yanında bir
tane de M16 bulunur gömülerde, sebebi budur. G3 ağırdır ve bakım ister, ama isabet ederse affetmez.
Keleş ve M16 o kadar öldürücü etkiye sahip değildir.

Keleşin dipçiğinde harbisi ve yağını koymak için yeri de vardır. Tam teçhizatlı gerilla silahı anlayacağınız.

Kırmalı dipçikli olanlarda bir nevi kürek sapı gibidir ve kazı ve kar kürüme işlerinde de kullanılır,
kullanılabilir.

Bizim zamanımızda yeni yeni silahlar geliyordu test ve kullanım için.Bir tanesini görmüştüm.
Heckler & Koch HK 33 bayağı güzel bir tüfekti ama sadece görebildim.
Elime almak ve ateş etmek nasip olmadı. Gelişmiş özelliklere sahipti.

800px-HK33A2_Flickr_%28yet_another_finn%29.jpg

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
G3 , AK47 ve HK33 kullandım. Silahı kullanan işini iyi biliyorsa her türlü , başarılı atış yapar.

10'un100'ünden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@evowinds
yanlış hatırlamıyorsam koyduğun resim mke nin tsk için geliştirilmiş bir olduğu bir silahtı. tamamen G3'ü örnek almışlar. HK 33 lerin tutukluk yaptığı sebebiyle üretiminin durdurulduğu okumuştum. sonra ne oldu bilmiyorum. ama tsk neden G3 te israr eder anlayamıyorum. sayfaya koyduğum video da görüldüğü gibi G3 her dakika da bir tutukluk yapıyor. tsk'nın elindeki çoğu G3; 20, 30 yıllık. çatışmaya giren ere allah yardım etsin. zaten birçok gazi anısında çatışma sırasında silahlarını hiç çalışmadığını anlatır dururlar.

---------- Post added at 21:48 ---------- Previous post was at 21:46 ----------

G3 , AK47 ve HK33 kullandım. Silahı kullanan işini iyi biliyorsa her türlü , başarılı atış yapar.

dediğin doğrudur. bir de silahın sana iş yaptırmadığını düşün. süperman olsan bile ne kadar başarılı olabilirsin?

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629

Bende bundan 7 sene önce dağda av tüfeği kullandım 1 metre geriye savruldum.:D

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Ak-47 yaralar.
G3 mermisi ise vücuda dokunursa ya öldürür, ya da kopartır. G3 çok güçlü bir silahtır. Uzun namlusu ile de, kapalı sisteme alındığında keskin nişancı tüfeğinden farkı kalmaz.

Ak-47 kötü değildir, fakat güç konusunda G3 ün yanına bile yaklaşamaz. M 16 da yaklaşamaz.

Edit: Kopartır derken, şöyle bir açıklama yapayım. G3 mermisinin namludan çıkış hızı diğer piyade tüfeklerine göre daha fazladır. Ayrıca namlu içinde bulunan yivler merminin dönerek gitmesini sağlar. Bu da namludan çıkan mermiyi nerede ise durdurulamaz yapmaktadır.

Test atışında tek bir G3 mermisinin kalın saç varili (bildiğiniz eşşek kadar petrol varili) ortadan ikiye ayırdığına şahidim. Askerde MP-5, Ak-47 ve G3 olmak üzere üç silahım vardı usta birliğinde. Hepsini farklı görevlerde kullandırttılar. En iyisi ise G3 açık ara.

constantin_1

Asistan
Reaksiyon puanı
5
G3 namlusunun içinde yiv ve set vardır yani girinti ve çıkıntı vardır namlu kökünden ucuna kadar dönerek uzanır bu sayede mermi namludan geçerken dönerek çıkar ve girdiği yeri parçalar mesela bir terörist çok sağlam bir kayanın arkasında olsa dahi kayanın uç kısmına bir karış yakın isabet ettirmen demek o teröristin yüzünü parçalaman demektir yani her ne kadar ağır ve sallanan bir silah olsada kullanmasını bildikten sonra amacına ulaşmak çokta zor değildir

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Adamın elinde tuttuğu Mehmetçik-1 o kesinde işte diğerinden tam emin değilim.
Nette bir tane bile doğru düzgün görsele rastlamadım...

ahlatt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu video amerikalıların hollwood ı nasıl kullandıklarını göstermeleri açısından ipretliktir. keleşten daha kullanışlı bir silah şuanda mevcutsa bizde kullanalım ama keleş tektir.

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
güneydoğuda karakol baskınlarında toplu şehit haberleri geldiğinde askerlerimizin iyi tüfeğe sahip olmadığını duyup, okuruz. İşte pkklıların elindeki kalaşnikof'un G3'e oranla daha avantajlı olduğu haber sitelerinde yazılıp, çizilir.

aşağıdaki video da G3, M16 ve Kalaşnikof'un karşılıklı testleri gösterilecek. gözle görür şekilde G3 sınıfta kalıyor, kalaşnikof'un AK 47 serisi ise çok fazla sarsıyor. en iyi olarak amerikalıların silahı M16 tının olduğunu görüyoruz.

kim diyor iyi tüfege sayip olmadıklarını inanmış gibi konu açmışın bide hiç silahına iyi baktınmı sen ? Sen silahına iyi davranmassan oda sana iyi davranmaz ... Duyduguna inanama kulaktan kulaga daima bilgi yanlış gider.. G3 vurdummu oldurur parçalama etkisi vardır oosilahın ama Gidip gelip TSK konuşma Senden önceki Asker silahı Önemsemeyek kullanmıssaa gersini sen getir Ondansonrası Arkadasını Ölümüne sebebe verir Çünkü iyi bakılmamıs silah tır ondan Sana bisey söyliyemmi İnsan Oğlu bencildir Şöyle der Ben kurtuldum ya Gerisin koygitsin Arkasına hiç bakmaz ölmüşmü kalmışmı diye Türk askeri böyledir Bana 2004 model silah verildi Sana söyliyeyim la 1960 lardan kalmış gibi duruyor... bu atmaz dersin ve senden Öncekilerin silahı nasıl kullandıgını sen düsün G3 tek gecerim
hııı bide Askeri bilgin sıfır Amacın neyse anlamadım.... ya Askerligin yapmadınsen yada deniz kenarında sahil güvenlik tegecirmmisşsindir.... ASKERLİGİNİ

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105

kim diyor iyi tüfege sayip olmadıklarını inanmış gibi konu açmışın bide hiç silahına iyi baktınmı sen ? Sen silahına iyi davranmassan oda sana iyi davranmaz ... Duyduguna inanama kulaktan kulaga daima bilgi yanlış gider.. G3 vurdummu oldurur parçalama etkisi vardır oosilahın ama Gidip gelip TSK konuşma Senden önceki Asker silahı Önemsemeyek kullanmıssaa gersini sen getir Ondansonrası Arkadasını Ölümüne sebebe verir Çünkü iyi bakılmamıs silah tır ondan Sana bisey söyliyemmi İnsan Oğlu bencildir Şöyle der Ben kurtuldum ya Gerisin koygitsin Arkasına hiç bakmaz ölmüşmü kalmışmı diye Türk askeri böyledir Bana 2004 model silah verildi Sana söyliyeyim la 1960 lardan kalmış gibi duruyor... bu atmaz dersin ve senden Öncekilerin silahı nasıl kullandıgını sen düsün G3 tek gecerim
hııı bide Askeri bilgin sıfır Amacın neyse anlamadım.... ya Askerligin yapmadınsen yada deniz kenarında sahil güvenlik tegecirmmisşsindir.... ASKERLİGİNİ

kesinlikle katılıyorum g3 verdiği hasar olsun menzil olsun diğer silahlardan daha iyidir ama temiz bakilmadığı için tutukluk yapıyor.*

S

SDN Okuru

SDN Okuru
g3 bakımını yap yanından ayırma yeter... sık sıkta daga taşa nişan alacaksın gözünü alıştırcaksın gez göz arpacık misali.. mermisi adamı haşat ettigi için bu tüfekle taramak zordur tek tek isabetli atmak en iyisidir :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
G3 etkili silah dez avantaji ağir olmasi hantallik katiyor birde sık tutukluk yapan silah diğerlerine orenla oda mekanizma yapisindan kaynaklaniyor yoksa üstüne silah yok sesi gücü fark edilir dere ce diğer silahlardan üstün

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
G3 üstüne silah tanımam. Benim silahım da eski bir G3 idi ama bakımını yapanlar güzel yapmışlar. 500 metreden isabet ettir kafa kopsun :)