[Çözüldü] Araba pert çıktı, ne yapabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Pivon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar,
4 gün önce honda civic aldık.Arabanın 4. sahibiyiz.Arabayı alırken satıcı bize sadece ön çamurlukta çizikten dolayı boya var dedi.Fakat arabayı aldıktan 3 gün sonra sigortadan aracın pert olduğunu öğrendik.Alan adamda pert olduğu hakkında hiçbirşey demedi oda bilmiyormuş.Arabayı ilk alan kişi aracı aşırı pert yapmış.Bizde arabayı geri vermek istedik adam alamam param yok diyor.Bizide hiç kimse bilgilendirmedi pert konusunda.Bu arabanın parasını nasıl geri alabiliriz? dava açma hakkımız varmı? sigortada muayanede bir sorun çıkarmı?

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
kardeş alamssınız geri zor çünkü adamın elinde noter tastikli belge olmuş oluyor bende arabamı satıyorum çok temiz araba ama genede almaya niyetlenen kişiye ustana baktır yada istediğine baktır ondan sonra al diyorum

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
kısa mesajla aracın plakasını yazıp sorgulatabiliyorsun. resmiyete geçmiş bütün kazaları sana bilgi olarak geliyor.

bu aklınızda bulunsun...

konuyu açan arkadaş geçmiş olsun..Boşverin cana geleceğine mala gelsin...

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:47 ----------

sorularının cevabı yok belki bu yazdıklarımda konuyu güncel tutar en azından belki tecrübesi olan birine denk gelir konu

Pivon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
aracın kaza sorgulatmasını yaptığımızda tek 1 kazası vardı, adamda söylemişti bunu.Fakat aracın pert olduğunu oda bilmiyor, aracı aldığımız kişide aldığında bilmiyormuş.Oda bugün öğrendi :( ne olucak bilmiyorum.Aracı biz 12.100 TL den aldık satarken bir sorun olurmu?

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
yav siz aracın pert oldugunu bilmeseniz zaten gönül rahatlığıyla satardınız..

ancak şimdi bunu biliyorsunuz..ve bu satışı yaparken kafa karışıklığı yaşayacağınız kesin... zor bir durum yahu...

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
bence satanı dava et,suç duyurusunda bulun ve sakın satma,binmede...
satarsın sattığın kişi ailesiyle araçda kaza geçirir vs...
resmen nitelikli dolandırıcılık bu...

ilkercelik1990

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Pert Nedir

Aracın pert olması demek sigortalı bir aracın %70′inin veya daha fazlasının hasara uğraması ya da onarım masraflarının aracın sigorta değerine yaklaşması demektir.

Pert hasarlarda sigortalının, sigorta poliçesi, trafik kaza raporu, sürücünün alkol raporu, aracın hasarlı fotoğrafları, sürücünün ehliyet fotokopisi, aracın ruhsat fotokopisi ve prim ödendiğine dair makbuzlar ile birlikte 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasar bildirimi yapması ve eksper talep etmesi gerekir.
Hasarın tespiti için görevlendirilen eksper, aracın parça ve onarım masraflarının listesini rapor şeklinde diğer evraklarla birlikte ilgili sigorta şirketine gönderir. Yapılan incelemede parça ve onarım masrafları toplamının aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşması veya rayiç değerini geçmesi halinde araç tam hasarlı olarak kabul edilir. Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır. Pert olan aracın satışı ve yasal devir işlemleri tamamen sigortalının sorumluluğundadır.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
En güzeli sigorta şirketiyle görüşmek. Bu işlerden en iyi onlar anlar.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Aracı teslim aldığınıza göre geri iadesi mümkün değil yasal yollardan. Daha önceden başımıza geldiği için söylüyorum bunu. Tabi tasdik etmediğimiz çeşitli kaba kuvvet yollarıyla geri iade edilebilir. :devil2:

İnsanın bazen basireti bağlanıyor yapmayacağı işi yapıyor, paranın çıkacağı varmış, çıkmış. Bizim başımıza geldiğinde içimiz rahat etmediği için aracı satılığa çıkarıp satmıştık. Ama satarken arızasının büyüklüğünü ve o anki durumunu anlatarak satmıştık, alanda memnuniyetle ve bilerek almıştı.

Tabi 1-e-1 alınan fiyata satamamıştık, arada biraz fiyat farkı olmuştu ama o'da başımızın gözümüzün sadakası olsun. :) Tabi babamın o dönemde aylarca sinirden uyuyamadığını da hatırlıyorum.

Geçmiş olsun...

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Geçmiş olsun. Bence bu durumu önce sigorta şirketleri ve bu durumla ilgilenebilecek bir avukatla görüşüp bilgi alman ilk etapta daha mantıklı. Aynı zamanda sana aracı satan kişi aracın pert olduğunu bilmediğini söylesede inanmayacaksın, çünkü biliyordur. En azından artık biliyor. Aracı geri veremesende paranın bir miktarını kişiden isteyebilirsin. Biraz kabalaşabilirsin çünkü bazen böyle gerekiyor. Hatta git bir kafa geçir.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Tabi tasdik etmediğimiz çeşitli kaba kuvvet yollarıyla geri iade edilebilir.
Nasıl bir kaba kuvvet yoluymuş bu:huh:

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Buna benzer bir olay benimde başıma geldi.
Toyota corolla aldık, Yetkili servisten ekspertiz raporu aldık, aracın sadece sol ön çamurlukta boya vardı.
Sonra tesadüfen öğrendik ki araç pert. Sonra Toyotaya dedim ki;
-Neden aracın pert olduğunu söylemiyorsunuz?
-Siz sormadan söyleyemeyiz, siz araç pert mi diye soracaksınız dediler.
-Peki o zaman neden size 150 lira ekspertiz ücreti ödüyorum dedim
-Onu boyası yada arızası var mı diye ödüyormuşum.
Ne aptal bir sistem.
Savcının birisi katakulli ile aracı pert ettirip sigortadan parasını almış, sonrada o aracı bir başkasına satmış. Anlayacağınız, savcı yetkilerini kullanarak araçtan bir araç parası daha kar ederek satmış. satarkende sattığı adam, nasıl olsa savcı diye baktırmadan almış.
Devletin savcısı bunu yaparsa....

Pivon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aracı aldığımız kişiyi aradık.Satıcı arabayı benle beraber satın aradaki farkı ben vericem diye söz verdi.Ama arabayı satmakta istemiyoruz 10 numara araba.Herşey var.Gelde çık işin içinden moralim çok bozuldu.Biz bu arabayı 12.100 TL den aldık heralde en kısa sürede satılacak.Arabayı satarken fiyatta bi değişiklik olurmu?

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Aracı aldığımız kişiyi aradık.Satıcı arabayı benle beraber satın aradaki farkı ben vericem diye söz verdi.Ama arabayı satmakta istemiyoruz 10 numara araba.Herşey var.Gelde çık işin içinden moralim çok bozuldu.Biz bu arabayı 12.100 TL den aldık heralde en kısa sürede satılacak.Arabayı satarken fiyatta bi değişiklik olurmu?

Hem 10 numara diyip, hem de içimize sinmiyor demek ilginç. :) Epey kafanız karışmış.

Siz hasarsız diye düşünerek aldığınıza göre, hasarlı olarak düşünerek alan adam 10.000'e falan alacaktır büyük ihtimalle diye düşünüyorum.

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45

Aracı satan kişi ile arabayı satın. Farkınıda alın. Zaten araba iyi birşey olsaydı adam geri alabilirdi. Adam bu durumun farkında olduğu için aracı satmanızı ve farkını vereceğini söylüyor. İlana ver aracı, biraz ucuz maliyetine satışa çıkar. Farkını verecek kişi ilede kesinlikle noter anlaşmalı sözleşme yapın. Böylelikle işin içinden dürüstçe sıyrılabilirsiniz. Yoksa diğer türlü satmak isterseniz, zarar etmemek için sizde aracın pert olduğunu söylemek istemeyeceksiniz!

Ben olsam önce kafayı geçirir sonra anlaşırdım. :D

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşım satmak istemiyoruz diye bir şey yok...

1 Ya kullanacaksın... araç sendeyken hurda olacak... Muayeneden geçer mi bilmiyorum! bunu araştırman gerek...
2 Ya da zararın neresinden dönülse kardır deyip alacak kişiye durumu dürüstçe anlatıp gerçek bedeline satacaksın... Ve bu sıkıntıyı derdi içinde taşımayacaksın...

Kullanacağım diyorsan da kulağını milletin lafına kapatmayı bileceksin...

Allah inşallah en az zararla çıkacağınız bir çıkış kapısı açar önünüze...

kkoray

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
önce arabayı sana satan kişiyle git sat arabayı farkı versin sonrada kafa göz gir satan adama :D

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Aynı olay bizim başımıza geldi peder kafasına göre gidip arayı satıp opel corsa aldı 2 yıl kullandıktan sonra geçenlerde satmaya kaktık araba 30 milyar hasarlı çıktı 18 milyara aldığı arabayı 13 e sattık yapcak birşey yok geçmiş olsun diyorum.

Pivon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dövmekle olsa adamı ben döverim sorun değil,hatta benden önce babam yapar o işi.Fakat arabayı aldığımız adam hemen o gün parayla banka borçlarını kapatmış.Babam bir diyor arabayı kullanıcam bi diyo satıcam.Evde kimse satmasını istemiyo fakat daha iyisini alıcam diyor.Ne olacak bilmiyoruz.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Dövmekle olsa adamı ben döverim sorun değil,hatta benden önce babam yapar o işi.Fakat arabayı aldığımız adam hemen o gün parayla banka borçlarını kapatmış.Babam bir diyor arabayı kullanıcam bi diyo satıcam.Evde kimse satmasını istemiyo fakat daha iyisini alıcam diyor.Ne olacak bilmiyoruz.

Pert olmuş araca güvenilmez. En iyisi satsın, zararına bakmayın, aile boyu bineceğin arabaya biraz güvenmek lazım. Hoş düzgün araçla da ne olacağı hiç belli olmaz, kazasız-belasız binmek nasip olsun...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Pert olmuş araca güvenilmez. En iyisi satsın, zararına bakmayın, aile boyu bineceğin arabaya biraz güvenmek lazım. Hoş düzgün araçla da ne olacağı hiç belli olmaz, kazasız-belasız binmek nasip olsun...

senin mantık da pek sağlıklı değil...

Sen arabaya güven olmaz sat diyorsun...

Peki sattığın kişi insan değil mi?

Onun mağduriyeti önemli değil mi?

onun can güvenliği arkadaşımızdan daha mı az değerli?

Şu an arkadaşımızın düştüğü duruma bu kez o insan düşecek! Bu iş çok sıkıntılı bir iş...

Ben de arkadaşa sat dedim ama durumu dürüstçe anlatıp sat dedim...

Ama olaya güvenlik açısından bakarsan ve bu araç güvenilmez bir araç ise kimde olduğunun ne önemi var?

Pivon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bugün babamın galerici arkadaşı geldi arabaya baktı çok beğendi.Adam araban güzel demiş, 'kullanmaya devam et bence' demiş.Araç benzinli sıralı sistem taktırıp kullanıcak.Sıralı sistemle beraber 13.000 Tl ye 1 hafta içinde satabilirim dedi galerici.Babamda satmaktan vazgeçti.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
O zaman hayırlı uğurlu olsun, Allah Kazasız belasız kullanmanızı sağlasın...

Pivon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
teşekkür ederim :) bu arada sorun çözüldüğüne göre konu kapatırlırsa çok sevirim :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
senin mantık da pek sağlıklı değil...

Sen arabaya güven olmaz sat diyorsun...

Peki sattığın kişi insan değil mi?

Onun mağduriyeti önemli değil mi?

onun can güvenliği arkadaşımızdan daha mı az değerli?

Şu an arkadaşımızın düştüğü duruma bu kez o insan düşecek! Bu iş çok sıkıntılı bir iş...

Ben de arkadaşa sat dedim ama durumu dürüstçe anlatıp sat dedim...

Ama olaya güvenlik açısından bakarsan ve bu araç güvenilmez bir araç ise kimde olduğunun ne önemi var?

İyide kadir, ben aracı arızasını gizleyerek satın demedim ki. :D Ben de söylenerek satılması taraftarıyım zaten. :wink: Neyse sorun çözüldüğüne göre konuyu kapatıyorum. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...