Mahmut Efendi Hz. asrım müceddidi seçildi müceddid kimdir?

Bu konuyu okuyanlar

nakşibend

Asistan
Reaksiyon puanı
4
S.a
ihvan.
Peygamber Efendimiz[sav]Hatem-ül Enbiya olarak gelmiş ve bir rivayete göre 124000 peygamberin ilk ve son halkası olarak zinciri noktalamıştır.O[sav]ndan sonra başka bir peygamber gelmeyecektir.[Kur'an hükmü]
Ama islamiyete daima dışarıdan eklemeler yapılmaya çalışılmıştır.İşte islam peygamberi İsa Aleyisselamın veya Musa Aleyisselamın tahrif edilmiş dinleri.Hz.Muhammed [sav]efendimiz kendisine verilen görevle Bu ululazim İslam Peygamberlerinin dinlerini müslümanlıkla hem hitama erdirmiş noktalamış hemde mükemmelleştirmiştir.Kendisine vahyedilen Kitapta tüm ilahi vahiylerin yerine muhkem kitap olarak gönderilmiştir.
Efendimiz[sav]ile noktalanan peygamberlik görevinden sonra görev müceddidlerindir.Yani ilmiyle amel edilebilen peşinden gittiğinizde sizin doğru yola devamınıza vesile olan.
Bunlar devrin veya asrın müceddidleriyle bin yılın müceddidleridir.
Türkler islamiyetle şereflendikten sonra islamı bozmadan tahrif etmeden özünü değiştirmeden birşeyler eklemeyen belki tek kavim olmuştur.
Nüslümanlığı kabul ettiklerindede müslümanlık bir bozulma sürecine sokulmaya çalışılıyor bidatlar yaşantının içine yerleştiriliyordu.
Dört meheb imamımız bu müceddidlerdendir.Onlardan sonra yine yoldan sapmalar başladı.
ve işte o zamanların müceddidleri İmam-ı Maturidi[Rha]İmam-ı Eş'ari durumu toparladılar bi'datları biiznillah ayıkladılar itikad imamlarımız oldular.
Ama Eski sapık inançlarından kurtulamayan kavimler ve Müslümanlığın gelişiyle hükmü kalmayan dinlerin mensubları tekrar müslümanlığı dejenere etmeye çalıştılar.
Bu sırada kilometre taşı müceddid-i Elfi sani İmam-ı Rabbani[ksa]dir Bin yılda bir gelecek müceddidlerin ilkidir.Daha sonra asrın müceddidleri gelmeye devam etmiştir.Aynı asırda birkaç müceddid de gelebilir.Ama aslolan Edile-i şeriyeden sonra geçerli olan İmam-ı Rabbani[ksa]hazretlerinin mektubatı ve eserleridir onlar kaynak gösterilebilir.
geçen yüzyılın müceddidi Ali Haydar Ahıskavi[ksa]hazretleriydi.Kendisi dört mezheb üzerine fetfa verebilen siyasete ve dünya mücadelesine bulaşmamış bir zattı.
İşte bu zatın yetiştirdiği Hacı Mahmut Ustaosmanoğlu [ks]Ehli sünnet alimlerinin
fikir birliğiyle asrın müceddidi seçilmiştir.350 alimin katıldığı bir törenle bu ünvanı alimlerce kabul görmüştür.
Asrın müceddidinin yine bizlerden biri olması dikkat çekicidir.

Hicri 15.Asrın Müceddidi Olarak İlan Edilmesi.Hindistan-Hayderabad Al Mahad Ul Aaali Ali İslami Üniversitesi ve Marifet Derneği tarafından İstanbul WOW otelde düzenlenen ve 2 gün süren Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu, Mahmut USTAOSMANOĞLU Efendi Hazretlerine "İslam'a Üstün Hizmet Ödülü" verilmesi ile sona erdi.
42 ülkeden ve tamamı Ehli sünnet olan 350 alim ve 6 bin kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen sempozyum, büyük ilgi gördü.Muhammed Avvame, Yusuf El-Kardavi (Video kaydıyla) ve Faruk Hamade gibi seçkin alimler konuşma yaptı.
Ödül töreni ise meşhur kurra Abdussamed Abdülbasit`in oğlu Yasir Abdüssamed`in Kur`an-i Kerim tilavetiyle başladı.Ardından ödül komitesi başkanı Halid Seyfullah Rahmani, Şeyh Erşed Medeni, Cübbeli Ahmet Hoca, Şeyh Üsâme Rifai ve Muhittin Muhammed Avvame birer konuşma yaptılar.
42 ülkeden yaklaşık 350 alimin hazır bulunduğu merasimde Lübnan-Akkar müftüsü büyük alim Usame Er-Rifai hazretleri yaptığı duygulu konuşmasının sonunda; Allah-u Te'âlâ ilmi ve dini âlimler vasıtasıyla devam ettirmektedir.Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Selem): " Allâh-u Te'âlâ her yüz senenin başında bu ümmet için din işini yenileyecek birisini gönderecektir."
(Herhangi bir tarihte dine hizmet eden bir kişiye müceddid ünvânı verilemez.Ancak bu vasıf yüzyılın başında hayatta ve hizmette bulunan birine nasib olur.) Şu anda biz hicri takvime göre 15.asrın, miladi takvime göre de 21.asrın başında bulunmaktayız.
İşte bu münasebetle hüsnü zan, bilakis araştırma neticesinde ve gerçeğe uygun olarak ifade ediyorum ki: Üstadımız Hazrat-ü Mevlânâ eş-Şeyh Mahmud en-Nakşibendî el Müceddidî el-Halidî Efendi Hazretlerin de: "Ümmetin diriliş ve tecdid yani yenileme vasıflarının toplandığını görüyorum".Hal ile kal yani söyledikleriyle yaşadıkları arasını cem etme münasebetiyle ki, "O"gerçekten böyledir.15.asrın başında bu ümmetin dinini yenilen şahsiyet bu zat olmalıdır.Diyerek: Mahmud Efendi Hazretlerini Hicri 15.Asrın Müceddidi ilan etti.
Cüppeli Ahmet Hoca ise konuşmasında Mahmut Efendi Hazretleriyle aynı mekânda olmanın manevi bereketini yaşadıklarını, Mahmut Efendi Hazretleri ve onu takip eden insanların Allah ve Peygamber yolunda olduklarını, salonda bulunan konukların bir kısmının alim olmakla beraber aynı zamanda bakanlık, başmüftü, kraliyet danışmanlığı gibi devlet erkânından olduğunu, dünyanın değerli âlimlerini İstanbul'da ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Hicri 15.Asrın Müceddidi Olarak İlan Edilmesi.Hindistan-Hayderabad Al Mahad Ul Aaali Ali İslami Üniversitesi ve Marifet Derneği tarafından İstanbul WOW otelde düzenlenen ve 2 gün süren Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu, Mahmut USTAOSMANOĞLU Efendi Hazretlerine "İslam'a Üstün Hizmet Ödülü" verilmesi ile sona erdi.
42 ülkeden ve tamamı Ehli sünnet olan 350 alim ve 6 bin kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen sempozyum, büyük ilgi gördü.Muhammed Avvame, Yusuf El-Kardavi (Video kaydıyla) ve Faruk Hamade gibi seçkin alimler konuşma yaptı.
Ödül töreni ise meşhur kurra Abdussamed Abdülbasit`in oğlu Yasir Abdüssamed`in Kur`an-i Kerim tilavetiyle başladı.Ardından ödül komitesi başkanı Halid Seyfullah Rahmani, Şeyh Erşed Medeni, Cübbeli Ahmet Hoca, Şeyh Üsâme Rifai ve Muhittin Muhammed Avvame birer konuşma yaptılar.
42 ülkeden yaklaşık 350 alimin hazır bulunduğu merasimde Lübnan-Akkar müftüsü büyük alim Usame Er-Rifai hazretleri yaptığı duygulu konuşmasının sonunda; Allah-u Te'âlâ ilmi ve dini âlimler vasıtasıyla devam ettirmektedir.Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Selem): " Allâh-u Te'âlâ her yüz senenin başında bu ümmet için din işini yenileyecek birisini gönderecektir."
(Herhangi bir tarihte dine hizmet eden bir kişiye müceddid ünvânı verilemez.Ancak bu vasıf yüzyılın başında hayatta ve hizmette bulunan birine nasib olur.) Şu anda biz hicri takvime göre 15.asrın, miladi takvime göre de 21.asrın başında bulunmaktayız.
İşte bu münasebetle hüsnü zan, bilakis araştırma neticesinde ve gerçeğe uygun olarak ifade ediyorum ki: Üstadımız Hazrat-ü Mevlânâ eş-Şeyh Mahmud en-Nakşibendî el Müceddidî el-Halidî Efendi Hazretlerin de: "Ümmetin diriliş ve tecdid yani yenileme vasıflarının toplandığını görüyorum".Hal ile kal yani söyledikleriyle yaşadıkları arasını cem etme münasebetiyle ki, "O"gerçekten böyledir 15asrın başında bu ümmetin dinini yenilen şahsiyet bu zat olmalıdır Diyerek: Mahmud Efendi Hazretlerini Hicri 15Asrın Müceddidi ilan etti
Cüppeli Ahmet Hoca ise konuşmasında Mahmut Efendi Hazretleriyle aynı mekânda olmanın manevi bereketini yaşadıklarını, Mahmut Efendi Hazretleri ve onu takip eden insanların Allah ve Peygamber yolunda olduklarını, salonda bulunan konukların bir kısmının alim olmakla beraber aynı zamanda bakanlık, başmüftü, kraliyet danışmanlığı gibi devlet erkânından olduğunu, dünyanın değerli âlimlerini İstanbul'da ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti
Hicri 15 Asrın Müceddidi Olarak İlan Edilmesi Hindistan-Hayderabad Al Mahad Ul Aaali Ali İslami Üniversitesi ve Marifet Derneği tarafından İstanbul WOW otelde düzenlenen ve 2 gün süren Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu, Mahmut USTAOSMANOĞLU Efendi Hazretlerine "İslam'a Üstün Hizmet Ödülü" verilmesi ile sona erdi
42 ülkeden ve tamamı Ehli sünnet olan 350 alim ve 6 bin kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen sempozyum, büyük ilgi gördü Muhammed Avvame, Yusuf El-Kardavi (Video kaydıyla) ve Faruk Hamade gibi seçkin alimler konuşma yaptı
Ödül töreni ise meşhur kurra Abdussamed Abdülbasit`in oğlu Yasir Abdüssamed`in Kur`an-i Kerim tilavetiyle başladı Ardından ödül komitesi başkanı Halid Seyfullah Rahmani, Şeyh Erşed Medeni, Cübbeli Ahmet Hoca, Şeyh Üsâme Rifai ve Muhittin Muhammed Avvame birer konuşma yaptılar
42 ülkeden yaklaşık 350 alimin hazır bulunduğu merasimde Lübnan-Akkar müftüsü büyük alim Usame Er-Rifai hazretleri yaptığı duygulu konuşmasının sonunda; Allah-u Te'âlâ ilmi ve dini âlimler vasıtasıyla devam ettirmektedir Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve Selem): " Allâh-u Te'âlâ her yüz senenin başında bu ümmet için din işini yenileyecek birisini gönderecektir"
(Herhangi bir tarihte dine hizmet eden bir kişiye müceddid ünvânı verilemez Ancak bu vasıf yüzyılın başında hayatta ve hizmette bulunan birine nasib olur) Şu anda biz hicri takvime göre 15 asrın, miladi takvime göre de 21 asrın başında bulunmaktayız
İşte bu münasebetle hüsnü zan, bilakis araştırma neticesinde ve gerçeğe uygun olarak ifade ediyorum ki: Üstadımız Hazrat-ü Mevlânâ eş-Şeyh Mahmud en-Nakşibendî el Müceddidî el-Halidî Efendi Hazretlerin de: "Ümmetin diriliş ve tecdid yani yenileme vasıflarının toplandığını görüyorum" Hal ile kal yani söyledikleriyle yaşadıkları arasını cem etme münasebetiyle ki, "O"gerçekten böyledir 15 asrın başında bu ümmetin dinini yenilen şahsiyet bu zat olmalıdır Diyerek: Mahmud Efendi Hazretlerini Hicri 15Asrın Müceddidi ilan etti
Cüppeli Ahmet Hoca ise konuşmasında Mahmut Efendi Hazretleriyle aynı mekânda olmanın manevi bereketini yaşadıklarını, Mahmut Efendi Hazretleri ve onu takip eden insanların Allah ve Peygamber yolunda olduklarını, salonda bulunan konukların bir kısmının alim olmakla beraber aynı zamanda bakanlık, başmüftü, kraliyet danışmanlığı gibi devlet erkânından olduğunu, dünyanın değerli âlimlerini İstanbul'da ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti

selam ve dua ile
a.

WolfeXtreme

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bu konu biraz ihtilaflı. bazıları da başka alime müceddid diyor. kimin müceddid olduğunu yalnız Allah bilir. hicri 15. asrın müceddidinin Muhammed Mehdi olduğunu söyleyenler mevcuttur.

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Hayır konu nettir ki ihtilaflı olsada ümmetimin ihtilafında rahmet vardır a tabi olur.
Sadece müceddid-i elfi sani tektir İmam-ı Rabbani[ksa]hazretleridir her bin yılda bir yenisi gelecektir.
yüzyıllara denk gelen ilmiyle amel edilebilen ehlisünnet alimleri vardır ki onlarda sadece İmam-ı Rabbani den gelenleri[Derlenip toparlanan ve bi'datlardan arındırılanı] verebilirler
Nakşibendi kardeşimiz burada bir haber geçmiş oraya gelenleri emirle ricayla bir araya getirmenin olanağı yok yani bir tur düzenleyinde bunca allame alimi bir araya getirin imkansız.
Adı geçen şeyh efendi hacı mahmut el ofi[ks]hazretleri uzun zamandır islama hizmet etmiş 4000 sünnetle amel etmiştir
Diğer nakşibendii kollarındada allame alimler yetişmiştir bunların her biri müceddid dir Bunlar detay ama ihtisas konularıdır genelde halidiyye kolundan çıkmıştır Ali Haydar Ahıskavi[ksa] veya Gavs'ısani hazretleri gibi
Muhammed Mehdi hazretleri nden kasıt Kıyamete yakın beklenen Mehdi hazretleriyse onun zamanı Allah[cc]bilir çok uzaklardadır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
s.a iyide cübbeli sözde imamı rabbaniye atfedilen kitabı kılavuz alarak yüzyılın ilk çeyreği geçti şimdi mehdia.s gelmez yani son müceddit gelmez dedi peki mehdi için geçersiz olan mahmut efendi için geçerli mi oluyor bu ne mantık hem o sözde alimler hangi yetkiyle müceddit seçiyor müceddidi allah seçer adamlar o kadar ilimle yine cahil kalmışlar mahmud efendi kendine malik değil adamcağız yaşlı ve hasta o konumdaki kişiden müceddit olurmu. hadi farzedelim oldu hadi tecdit etsin dini islamı kendi cematini tecdit edemeyen dünyayımı tecdit edecek ne kadar cehalet .şimdi son müceddit mehdi a.s dır siz istemesenizde göreceksiniz az zaman kaldı müceddditlik ilmi ledün ile olur kesbi ilimle olmaz bu kadar ilminiz size bunu öğretemedimi müctehid deseniz olur çünkü o kesbi ilimledir ama mücedditlik meselesini kafanız basmamış malesef hem mahmud efendi mücedditse neyi bekliyor tecdit etsin ümmeti bir araya toplasınya niye vazifesini yapmıyor yapamaz çünkü allah ona o yetkiyi vermedi kullardan alınan yetkiyle mescidindekileri bir araya toplar. ama son müceddit mehdi a.s ümmeti bir araya toplayacak mezhep ve tarikatleri kaldırıp peygamber zamanındaki gibi din tek görüş halinde yaşanacak

AF1L1YALN1Z

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SDN Okuru kişisi, çok fazla öznel cümlelerle beraber hiçbir nitelik taşımayan kelimeler sarf etmişsin. Burada Mahmud Efendi Hazretleri Müceddid olsun yada olmasın bu tür şahsiyetler için bizlerin ancak hürmet etmesi gerekir. Onlara uzatacak ne bir dilimiz olmalı ne de eleştirimiz. Lakin bizim insanlarımız her ne konuda olursa olsun eleştirme ve akıl verme konusunda üstün başarı sergilemkte ve işin enteran yönü ithamda bulundukları konu ve içerikle ilgili belki duyumlar ve varsayımlar dışında ne şahsi araştırma ne de diğer ilmi araştırmaları okuma sınıfında bulunmuşlardır.

Bizler dinen elde edemediğimiz vazifeleri ve kazançları başkaları elde edince şeytan tarafından doldurulup eleştirir hale gelebilen kullarız. Bizler günah keçisi olduğumuz şu vakitlerde Ulema ve Evliyalara dil uzatacak kadar ileri giden terbiyesiz ve edepsizleriz. Rabbim bizlerin hem ilmini hem maneviyatı arttırsın. Bu gibi zamanlarda Dostlarının yanında yer alanlardan yazsın.

Moderatör arkadaşa rica ediyorum bu konuyu kilitlesin. Hayır laf etmeyenlerin şer cümleleri ile bu millet zehirlenmesin.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
yok kilitlemesinler, daha da iyisi silsinler. zaten bu tür şeyler yüzünden İslam'ın başına her türlü şey geliyor. Karşısında bir dk durmak bilmem kaç yıl ibadetten efdalmiş de, yok şöyleymiş böyleymiş de. Neyse, en temizi silsinler konuyu.

AF1L1YALN1Z

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok kilitlemesinler, daha da iyisi silsinler. zaten bu tür şeyler yüzünden İslam'ın başına her türlü şey geliyor. Karşısında bir dk durmak bilmem kaç yıl ibadetten efdalmiş de, yok şöyleymiş böyleymiş de. Neyse, en temizi silsinler konuyu.

Kardeşim bu konuda ne kadar bilgilisin ki yine dense bir önceki yoruma dayanan zihniyette cevap veriyorsun. Ya bilmediğiniz konularda araştırma yapın ya da susun. Bu tür konular tarik ehli konulardır. Eğer bilmiyorsanız susmanız daha hayırlıdır.

Sizler yorulup araştırma yapmadığınız için ben sizin için bir kaç link vereyim de okuyun biraz. Kafanıza takılanlar olursa da buralarda aşık atmak yerine her il ve ilçelerde olan gerek Diyanet Kurumlarına gerekse ilgili dernek ve cemaatlerin kurslarına gidebilirsiniz.

Son cümlenizde alay ettiğiniz ve küçümsediğiniz cümle hakkında bak Ulema ne diyor;

Gavs-ı Bilvânisî Seyyid Abdülhakim el Hüseyn-î (k.s.) hazretleri ise şöyle buyurmuştur: ‘’Bir insan düzgün bir (nafile) ibadetle elli yılda alacağını, mürşidin elini tuttuğu zaman alır.‘’

Başka bir sohbetinde ise Gavs-ı Bilvânisî Seyyid Abdülhakim (k.s.) hazretleri: ‘’Evliyayı ziyaret etmek, fakirler ve miskinler için hacc-ı ekberdir‘’ buyuruyor.

Eğer araştırmaktan yorgunluk çektiğiniz gibi okumaktanda yorgunluk çekmez iseniz şu linki bir açıp okuyun:

1) MÜRŞİD ZİYARETİ ve EDEBLERİ - Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
2) Ziyaretin önemi - Dinimiz İslam
3) Fazilet sahiplerini ziyaret etmek

Eğer yinede kafanızda sorular kalabiliyorsa sizleri Tuzla Muhammedül Emin Camii altında bulunan Huzurlu Gönüller Eğitim Vakfına davet edeyim sorularınızı cevaplasınlar. Ya da isterseniz Fatih Çarşambada İsmailağa Camiine de gelebilirsiniz. Veyahutta yinede bunlara itibar etmezseniz Sizleri Diyanetin Müftülüklerine davet ediyorum. Yinede kafanızda HALA SORU KALABİLİYORSA sizleri ancak Allah'a havale edebilirim.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
Kardeşim bu konuda ne kadar bilgilisin ki yine dense bir önceki yoruma dayanan zihniyette cevap veriyorsun. Ya bilmediğiniz konularda araştırma yapın ya da susun. Bu tür konular tarik ehli konulardır. Eğer bilmiyorsanız susmanız daha hayırlıdır.

Sizler yorulup araştırma yapmadığınız için ben sizin için bir kaç link vereyim de okuyun biraz. Kafanıza takılanlar olursa da buralarda aşık atmak yerine her il ve ilçelerde olan gerek Diyanet Kurumlarına gerekse ilgili dernek ve cemaatlerin kurslarına gidebilirsiniz.

Son cümlenizde alay ettiğiniz ve küçümsediğiniz cümle hakkında bak Ulema ne diyor;

Gavs-ı Bilvânisî Seyyid Abdülhakim el Hüseyn-î (k.s.) hazretleri ise şöyle buyurmuştur: ‘’Bir insan düzgün bir (nafile) ibadetle elli yılda alacağını, mürşidin elini tuttuğu zaman alır.‘’

Başka bir sohbetinde ise Gavs-ı Bilvânisî Seyyid Abdülhakim (k.s.) hazretleri: ‘’Evliyayı ziyaret etmek, fakirler ve miskinler için hacc-ı ekberdir‘’ buyuruyor.

Eğer araştırmaktan yorgunluk çektiğiniz gibi okumaktanda yorgunluk çekmez iseniz şu linki bir açıp okuyun:

1) MÜRŞİD ZİYARETİ ve EDEBLERİ - Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
2) Ziyaretin önemi - Dinimiz İslam
3) Fazilet sahiplerini ziyaret etmek

Eğer yinede kafanızda sorular kalabiliyorsa sizleri Tuzla Muhammedül Emin Camii altında bulunan Huzurlu Gönüller Eğitim Vakfına davet edeyim sorularınızı cevaplasınlar. Ya da isterseniz Fatih Çarşambada İsmailağa Camiine de gelebilirsiniz. Veyahutta yinede bunlara itibar etmezseniz Sizleri Diyanetin Müftülüklerine davet ediyorum. Yinede kafanızda HALA SORU KALABİLİYORSA sizleri ancak Allah'a havale edebilirim.
youtube da o kadar video var. örnek :
arkadaşım, sen bana önce ayetlerle sonra başta mütevatir sonra sağlamlığı konusunda şüphe olmayan sahih hadislerle gelsene. banane gavsından.
--- Gönderi Güncellendi ---
ha, illa mürşid mi istiyorsun. o konularda bana mı örnek getiriyorsun. buyur.

Şeyh, müridini kurtarabilir mi?

Kabir Suallerinde Dahî Şeyhin Yardım Etmesi Mümkün mü?

Şeyhlerden Tevbe Almak Diye Bir Şey Var Mıdır?

Allah İle Kulun Arasında Aracı

daha sürüyle şey sıralayabilirim.

Son düzenleme:

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Vakti zamanında bu tür şeylerle bende haşır neşir oldum. Ama sonra kendime geldim ve kul ile Allah arasina hiç kimsenin girmemesi gerektiğini farkettim. Kur'an ve hadisler ortada. Bize farz kılınan şeyler ortada. Takıldığın yerlerde hadisler sonuna kadar yardımcı oluyor. Daha bu kadar şey varken birini araya sokmaya çalışmak saçmalık oluyor. Saygı duyarım ama ilerisini benden beklemesinler.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hayırdır Pokemon mu seçiyoruz ?
Seni seçtim Pikaçu mu diyoruz ?

Ben öyle birini seçmedim, bir seçim organizasyonu da görmedim veya duymadım, kim veya kimler seçti ?
Haşa Allah-u Teala mı seçti ?
Eğer böyle bir iddianız varsa şayet, şüphesiz siz dinden çıkmışlardansınız.

AF1L1YALN1Z

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğruluğu ve yazıdığı kitapları ne denli sahih ve Alimler tarafından onaylanmış olduğunu bilinmeyen yazı ve görseller ile gelmeyin bana. Ben sizi davet ettim gelin araştırın. Ha buralara itibar etmezseniz Müftülüğe gidin diyorum ona da hala bahaneler çıkartıyorsunuz. Din sizin kafanızda öznel yargılarınız ile oluşan bir varlık haline gelmiş. Öznellik maalesef toplumun din algısı üzerinde Dini değerlerin ve dinin önemi konularının üzerine çıkmış. Bu durumda sizlere Diyanet İşleri Başkanı dahi burada Ulema ve Allah Dostları hakkında gerek hadis gerek ayeti kerime örnekleri verse siz onları da reddedersiniz.

Bugün yazılan bilimsel bir makalenin bile ne ihtiva ettiğini anlayamayan halk din ilimlerinde okuduğu mealden nice dünyalar çıkartır hale gelmiş durumda. Daha hadisin ve ayetin içeriğinde ne gibi anlamalar yüklü anlayamayacak kadar cahil olan ve 5 vakit namazını dahi kılmayıp dini makalelerde boy boy Profesör takınan insanlar var.

Din ve Dini veriler sizlerin (gerçekci olmuyorsunuz) bilgisi ile anlaşılamaz. Fıkıh Akaid vb. ilimleri almadan bunlardan mezun olmadan burada bana Hadis var Ayet var cümlelerini sarf etmeyin. 5 vakit namazı kılmayan insan ne Hadisi ne Ayeti anlayamaz çözümleyemez. Ortaya bir irade de koyamaz. Koyduğu müddetçe bu irade şeytandandır, münafıklıktandır, iftiradandır ve aynı zamanda müşriklerin sokmaya çalıştığı fitneyi yaymaktandır.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Ne kolay öyle herkesi dinsiz, münafık, kâfir ilan etmek.

İnsanı dinden çıkarırsınız sözünü boşuna söylememişler. Aynı inanca sahip olmayanlara da böyle yaklaşıldığı için topuklayarak kaçmalarının sebebini anlıyorum.

Saçmalığınızı kendinize saklayın arkadaşlar.

Doğru veya yanlış olduğu konusuna girmiyorum. Sadece insanları kafanıza göre sınıflandırmayı bırakın.