Bizden Habersiz Adımıza Açılan Cep Telefonu Hatları

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlar geçenlerde okuduğum bir haber ve bu gün forumda rastladığım bir konuyla ilgili bilginiz var mı merak ediyorum...

Geçen okuduğum habere göre 1 kişi adına 46 tane kendisinden habersiz hat açılmış...

Aynı şekilde bir çok kişi de bu durumda...

2010 yılından önce GSM şirketleri mağazalardan Ayda 3000 tane abone açmalarını istiyormuş...

Bunun için de mağazalar müşterilerin isteği dışında onların üzerine birden çok hat çıkarıyormuş... :thumbdown:

Bu durum yüzünden mağduriyet yaşayanlar var... Kimisine yüklü fatura gelmiş... kimisi tehdit şantaj gibi suçlar işledikleri öne sürülerek zanlı durumuna düşmüş.. :glare:.

Şimdi biz kendi adımıza bizden habersiz açılan hatlar var mı yok mu bunları nasıl öğreniriz?

Eğer var ise bunları nasıl kapattırırız... ( Bayiler kapattırmak isteyenleri Tehdit ediyormuş)

Yine eğer var ise o hatlara yüklenen liraları bizim talep ettiğimiz kendi kullandığımız hatta transfer ettirebilir miyiz? :mrgreen:

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
Bu tarz hat açma olayları bu küçük dükkanlarda fenal 3 operatöründe satışını 2.el tel satanlar felan filan yapıyor. En sağlıklısı Turkcell Vodafone ve Avea nın resmi iletişim merkezlerinden hat almak.

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Bu tarz hat açma olayları bu küçük dükkanlarda fenal 3 operatöründe satışını 2.el tel satanlar felan filan yapıyor. En sağlıklısı Turkcell Vodafone ve Avea nın resmi iletişim merkezlerinden hat almak.

Onlarda az çakal değiller :)

Lira alırken cep telefon numarasını bir yere kayıt ediyorlar gel indirim var gel böyle mesaj atıyorlar:D

kuunteer

Asistan
Reaksiyon puanı
9
bugün bi telefoncunun önunden geçerken adamın biri dükkandaki adama açık hat var mı diye sordu, bu açık hat dedikleride

buyuk ihtiimalle elbruzun bahsettiği başkası adına açılmış hatlardır.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
çakal esnaftan alışveriş yapmayın ! onlar hep küçük esnaf olarak kalmak zorunda çünkü 3 ile 5 in peşindeler her ne alırsanız alın gidin büyük mağazalardan alın

saolbakalım

Asistan
Reaksiyon puanı
7
küçük esnaf büyük esnaf farketmez bu işi %90 ı yapıyor. Bu parça kontor nasıl yükleniyor sanıyorsunuz. Bu işi yapanlarda binlerce açık hat var. Transferler hep bunlardan yapılıyor

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
böyle yazmakla olmuyor önce konuya kaynak yaz arkadaş sonrada hat açılı için gerekli evraklar var ve imza gerekiyor bunlar olmadan açılan hatlardan bir çacık çıkmaz.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
bunların önüne geçmek için vodafone 5 tl bile yüklüyor internet bankacılığı kullanın kendi yükleme kaldırma işinizi kendiniz yapın gidip o esnafa 3 liralik şeyi 4 liraya yükletmeyin alışveriş yapmayın büyüğü küçüğü yapıyor demekle olmaz

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
küçük esnaf büyük esnaf farketmez bu işi %90 ı yapıyor. Bu parça kontor nasıl yükleniyor sanıyorsunuz. Bu işi yapanlarda binlerce açık hat var. Transferler hep bunlardan yapılıyor

Turkcell'in parça kontör için kurduğu sistemi bizzat kendi gözlerimle gördüm. kafamıza göre iş yapmasak iyi olur..

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
böyle yazmakla olmuyor önce konuya kaynak yaz arkadaş sonrada hat açılı için gerekli evraklar var ve imza gerekiyor bunlar olmadan açılan hatlardan bir çacık çıkmaz.

Ben buraya bir haber yazmadım... Muhtemel gelişecek bir duruma karşı fikir istedim... Nedir bu rahatsızlık...

Üzerime açılan hat hakkında
Merhaba arkadaşlar.

Bu evim evime polis geldi ve beni karakola çağırdı. Karakola gittiğimde üzerime açılan bir turkcell hat ile, sahte bir kredi kartından benim üzerime açılan hat üzerine yaklaşık 250 ytl lik bir kontör yüklemesi olduğunu öğrendim. Bu yükleme 2009 yılı içerisinde olmuş. Yanı tahminime göre 1 yıl gibi bir süre.

Benim üzerime olan bu numaranın varlığından bile haberim yoktu. Bunun üzerine Turkcell'e gittim. Bu hattın şuan benim üzerime olmadığını ve vodafone taşındığını öğrendim. Bunun ardından Vodafone'dan bu hattı araştırdığımda ise bu numaranın iptal edildiğini öğrendim.

Polislerin elinde kredi kartı ile işlem yapıp hatta kontör yüklemesi yapılan bir IP numarası var, fakat bu ip numarasından birşey çıkaramamışlar. Şimdi benim 20 gün sonra savcı karşısına çıkacakmışım. Bu konuda hiç bir bilgim yok. Sizce avukat tutmalı mıyım. Veya bu sonuçtan ne çıkar bilgisi olan varmı acaba ? Nasıl hareket etmeliyim ?

Merhaba
Yaklaşık iki ay önce polis evime gelerek ifademi almak üzere beni merkeze davet etti.Konu nedir dediğimde.Cep Telefonu ile evli bir bayanı ve kocasını mesajla taciz ve hakaret ettiğim beyanı ile hakkımda şikayet olduğunu söylediler şok oldum.İfadem esnasında üzerime kayıtlı no'lar soruldu ,bende 10 yıldır kullandığım Vdfn ve son 3 yıldır kullandığım trcll verdim,şikayet edilen no ile uyuşmadığı söylendi herneyse kısa ve öz anlatayım.ifademi verdim çıktım.Ben böyle bir suç işlememiştim fakat canım sıkılmış ve bunalmıştım.Vdfn dan bilgi istedim,üzerime kaç tane hat bulunduğuna ,hangi bayilerden hangi tarihte alındığına dair bilgilerdi istediklerim vermediler.[çok sonra bilgilendirildim]
Bir ay kadar sonra bana bir tebligat yapıldı,'söz konusu suçu işlediğime dair net kanıtlar olmadığı gibi mağdurlar şikayetini geri almışlar'
Bunun üzerine Savcılığa şikayette bulunarak ,bilgim ve rızam dışında üzerime hat satın alınıp insanların rahatsız edildiğini söz konusu numaranın yani hattın hangi tarihte nerden satıldığının bilgisine ulaşılarak.Satış sözleşmesindeki kimlik ve imza bilgilerimin gerçek bilgilerim ile karşılaştırılarak.Beni yasa önünde ve insanlar arasında rencide eden bayi bayiler şahıs vesaire hakkında şikayetçi oldum.
Bir süre sonra vdfn savcılığa sözleşmeyi göndermiş.Kimlik fotokopim kullanılarak baştan aşağı sahte bilgi ve imza ile 2003 yılında birisine satış yapılmış.Savcı benden herhangi bir resmi kurumda imzalı bir belgem olup olmadığını sordu bende Kaymakamlık askerlik şubesi banka şubesi dedim.[Sanırım imza karşılaştırması içindi] bir kere daha seni çağırabiliriz dedi ama ondan sonra Adli Tatil girmişti.

İki ay kadar önce Avea kurumsal hizmetlerden aradıklarını söyleyip Kurumsal tarifeler hakkında bilgi verdiler. Bizde görüşmeyi kabul ettik. Mevcut Avea hattımı kurumsal tarifeye çevirip yeni bir tanede hat aldık.
Kullanmaya başladık. Kısa bir süre sonra bizi tekrar Avea kurumsal hizmetlerden aradılar. Ki sanıyorum Avea bu işi taşaron olarak başka firmalara yaptırıyor. Bayilik mantığında.
Yanlışlıkla adımıza bir hat açıldığını, Bunu iptal etmemiz halinde sözleşme tarihinden önce iptal ettiğimiz için 30 TL ye yakın bir vergi borcu ödeyeceğimizi, Bunu ödedikten sonra gidip ücreti kendilerinden almamızı belirttiler. Tabi ondan sonra bir daha ne arayan ne de soran oldu. Bizde bu hattı kapattılar sanıyoruz. Bu adına hat açılan şahıs kimdir, nedir tanımıyoruz.

Dün Avea' yı arayıp adıma kaç tane hat gözüktüğünü sorduğumda üç tane olduğunu öğrendim. Yani bir başkası 2 aydır benim adıma alınmış bir hattı benden izinsiz olarak kullanıyor ve faturası bana geliyor.
Benim vergi levham, kimlik fotokopim, bilgilerim kullanılarak, bilgim dışında ve hiç tanımadığım bir kişi ya da kuruma hat tahsis ediliyor. Aveadan bunu iptal etmesini istedim. Telefonda form doldurdular.
Dün bize hattı satan Avea' nın kurumsal bayisine gittim. Yarım saat dert anlattım.

Banan söylenense çok komik.

Bu hattı iptal edemeyiz. Bunu kullanan birisi var. Bu kişi buraya gelmişti. Kendisi faturalarıda ödemeyi kabul ediyor zaten. O yüzden o hattı iptal edemeyiz. Şirket yetkilisi ile görüşmem zaten mümkün değil.
Bende diyorum ki siz ne hakla benim adıma başkasına hat açarsınız. Bunu yapma yetkisini nerden buldunuz ? Birde iptal etmiyorsunuz. Bu hattı kullanan kişi bir suç işlese, milyarlarca llira telefon görüşmesi yapsa ben ne yapacam. Kime dert anlatıcam. Defalarca arıyorum. Kimse benimle görüşmüyor. Firma yetkilisi ile görüşmek zaten kesinlikle mümkün değil. İşte şu arkadaş işten çıktı. Şöyle oldu böyle oldu. Beni şahıslar ilgilendirmiyor. Bu Ayşe fatma değil Avea hattı.
İki gündür çözüme ulaşmadı.

Yarın sabah ilk işim Bu bayi ve AVEA hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunacam. Bence bu işin altında bir arniyet söz konusu. Başıma bela açacaklar.

TAK - KONUŞ HAT OLARAK TANIMLANAN SAHTE ABONELİKLER BUNU BİLGİ İCİN OKUYUNUZ.
Tak-konuş hat olarak tanımlanan sahte aboneliğe 2 yıl hapis

Bir bayi her ay bir kişi adına Turkcell'de aylık 4 Vodafone'da 5, Avea'da 10 hat açabiliyor. Bu hatların önemli bir kısmında adına hat açılan tüketicilerin haberi yok. Daha önce hat açtırmak için verdikleri kimlik bilgileri ile bilgileri dışında açılan hatlar tanınmayan kimselere ve suç sebelerine satılıyor. Bu işlem sonrasında adına sahte abonelik açılan kimseler haciz ve yargılamalarla karşı karşıya kalıyor. Bu olayla ilgili olarak yargı sanığa 2 yıl hapis cezası verdi.

GSM hattı almak için bırakılan kimlik fotokopileri ile yeni hatlar açarak vatandaşlara dağıtan bazı operatör bayileri mağduriyetlere neden oluyor

SİZDEN HABERSİZ ÜZERİNİZE TELEFON HATTI AÇILIYOR

GSM hattı almak için gittiği operatör bayisine kimliğinin fotokopisini çekip veren Tüketiciler Birliği Konya Şubesi yönetimindeki Ayhan Tekin, kendisinden sonra bayi çalışanının kimlik bilgilerini kullanarak üzerine yeni hat açıp vatandaşa verdiğini ortaya çıkardı. Olayın, kendisi üzerine açılan hattı kullanan vatandaşın borçlarıyla ilgili haczin kendisine gelmesiyle ortaya çıktığını belirten Tekin, mahkemeye başvurdu.

GSM BAYİLERİ KOTAYI DOlDURMAK İÇİN BÖYLE YAPIYOR

GSM şirketlerinin şubeleri daha çok hat satmaları yönünde teşvik ettiğini ve bunun sonucu olarak bazı şubelerin hat alan kişilere yeni hatlar açarak belirlenen kotayı doldurduğunu, bu yüzden bir çok kişinin mağdur olduğunu aktaran Ayhan Tekin, yeni açılan hatların ise sokaklarda bedava ‘tak-konuş’ şeklinde vatandaşlara dağıtıldığını söyledi. Tekin, vatandaşları uyararak, böyle bir mağduriyete uğramaları durumunda hemen şikayetçi olmalarını istedi.

BAYİLER DE BÖYLE UYGULAMANIN VARLIĞINI KABUL EDİYOR

Konuyla ilgili olarak bilgi veren bazı GSM bayileri de bu tür uygulamanın zaman zaman bazı art niyetli kişiler tarafından yapıldığını söyledi. GSM hattı alacak vatandaşların kimlik fotokopilerinin yanına ‘tek hat aldım’ şeklinde ibare yazarak imzalayıp bayi çalışanına vermelerinin bu tür sorunlar yaşanmasını engelleyeceğine işaret eden GSM bayileri, vatandaşların bu konularda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Hiçbir şeyden habersiz evinizde otururken icra takibine uğruyorsunuz. Size verilen icra takibinde ne alacaklıyı ne de borçluyu tanıyorsunuz. Ancak 7 gün içinde itiraz yapmazsanız icraya verilen miktarı ödemek durumunda kalıyorsunuz.

HERKESİN BAŞINA GELEBİLECEK BİR DOLANDIRICILIK OLAYI

Herkesin başına gelebilecek bu olay, 2004 yılında şu an Tüketiciler Birliği’nde görevli olan Ayhan Tekin’in başına geldi. Hiçbir şeyden habersiz kendisine gelen icra takibini şaşkınlıkla alan ve şaşıran Ayhan Tekin, haksızlığa karşı ilk önce itirazda bulundu. Ardından icra takibiyle ilgili olarak araştırmalarına başlayan Ayhan Tekin, çok önemli bir skandalın ortaya çıkarılmasını başardı.

Ayhan Tekin, kendisine gelen icra takibinde bulunan kimlik bilgilerine baktığında hepsinin doğru olduğunu gördü. Bunun üzerine bu bilgilere nereden ulaşıldığını araştırdı ve önemli bir ayrıntıyı yakaladı. Kendisinin kimlik bilgileriyle başkasının GSM hattı alındığını ve bu kişinin borcu nedeniyle kendisine icra takibi geldiğini ortaya çıkardı. Bunun üzerine GSM hattı aldığı telefon bayisine geden ve kendi kimlik bilgileriyle GSM hattı alınıp alınmadığını soran Ayhan Tekin, görevlilerin ilk başta alınmadığını söylediğini ancak sıkıştırması üzerine doğrunun itiraf edildiğini ifade etti. Ayhan Tekin, GSM hattı aldığı telefon bayisinin kendi kimlik bilgilerini kullanarak başkalarına da GSM hattı sattıklarını bu şekilde ortaya çıkardı.

DİKKAT! SİZİN ÜZERİNİZE DE BİR TELEFON HATTI ALINMIŞ OLABİLİR

Bu uygulamanın sadece kendisine değil GSM hattı alan bir çok kişiye telefon bayileri tarafından yapıldığını aktaran Ayhan Tekin, yasal olmayan bu uygulamaya gidilmesinin nedenini ise şöyle açıkladı: “GSM şirketleri şubeleri daha çok hat satmaları yönünde teşvik ediyor, bunun karşılığı olarak da iskonto veriyor. Ay sonuna kadar belirlenen kotayı dolduramayan şubeler, kendisinden hat alanların kimlik bilgilerini kullanarak ikinci bir hattı satın alınmış gösteriyor, imzayı da taklit ediyorlar. Bu şekilde belirlenen kota dolduruluyor. Alınan bu hat ise gelen herhangi bir müşteriye hiçbir kimlik bilgisine gerek kalmadan bedava veriliyor. Benim kimlik bilgilerimi de kullanarak benim üzerime benden habersiz ikinci bir hat aldılar. Bu hattı gelen bir vatandaşa bedava verdiler. Ancak hattın verildiği vatandaş müzmin bir borçluymuş ve bir çok kişiye borcu varmış. Alacaklılar borçlarını tahsil edemedikleri ve icraya verilecek herhangi bir malvarlığı olmadığı için icra takibini yakınlarına gönderdiler. Borçlu kişinin kullandığı telefon hattı da benim üzerime kayıtlı olduğu için bana da icra takibi geldi. Eğer 7 gün içerisinde itiraz etmeseydim, borcunu ödemek zorunda kalacaktım.”
Gerçeğin ortaya çıkmasının ardından kendisi üzerinden GSM hattı veren telefon bayisini mahkemeye veren Ayhan Tekin, mahkemece ilgili kişinin iki yıl hapse mahkum edildiğini söyledi. Bu hapsin para cezasına çevrildiğini aktaran Ayhan Tekin, ancak kendisinin yeniden ilgili kişiler hakkında manevi tazminat davası açacağını söyledi. Bu uygulamanın GSM şirketi şubelerinin birçoğunda uygulandığını söyleyen Ayhan Tekin, vatandaşları bu konuda uyarıyor ve kendi üzerlerine alınmış hat olup olmadığını araştırmalarını istiyor.

Ayhan Tekin, bu olaydan sonra Tüketiciler Birliği’ne üye olduğunu ve vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak için çalıştığını da söylüyor.

Ayhan Tekin, herkesin başına gelebilecek ve bazılarının başına gelmiş olan bu olayla ilgili olarak şunları da ekliyor: “Ya benim üzerime alınan hattı yasa dışı terör örgütüne mensup biri alıp kullansaydı. Ya da benim üzerime alınan hattı kullanan kişi katil ya da daha değişik bir suç işlemiş olsaydı, ne olacaktı?”

Konuyla ilgili olarak bilgi aldığımız bazı GSM hattı bayileri de böyle bir uygulamanın olduğunu dolaylı yollardan ifade etti. Bazı dönemlerde sokaklarda ücretsiz dağıtılan ‘tak-konuş’ hatlarının da bu uygulamanın sonucunda ortaya çıktığı söylendi. GSM hattı alacak vatandaşları da uyaran bayi sorumluları, alacakları hat için imzaladıkları sözleşmeye ‘bir tane hat aldım’ şeklinde yazmalarının doğabilecek sorunlar karşısında kendileri için büyük önem taşıdığına işaret etti. (Merhaba)

ADINIZA YAPILMIŞ ABONELİKLERİ KONTORL EDİN

Turkcell/Avea/Vodafone A.Ş.
... nolu abonenizim. Adıma başka hat aboneliğinin olup olmadığına varsa numaraları ve hangi bayiniz tarafından servise alındığının ve de abonelik sözleşmelerinin birer suretinin tarafıma yazılı bilgidirilmesini talep ederim.

T.C. Kimlik numaram:
İsim-İmza

Not: Yukarıdaki örnek dilekçeyi PTT'den iadeli taahhütlü ya da kargo/kurye ile imza karşılığı teslim edilecek şekilde gönderiniz. Müracaat ettiğiniz şirket size yazılı olarak cevap vermek zorundadır.
Bilginiz dışında abonelik açılmış ise derhal savcılığa suç duyurusunda bulunun. Aksi halde başkasının işlediği bir suçtan siz yargılanabilir ve varlıklarınız haczedilebilir.

mperk

Müdavim
Reaksiyon puanı
55
Ben de çok duydum çevremden bu konuyu fakat önlem olarak ne yapmak gerek hiç bir fikrim yok

Parça kontür ile ne alakası var orayı da anlamadım,Kontür yüklerken kimlik fotokopisi vermiyorsunuz heralde..

Benim aklıma gelen yeni bir hat alacağımız zaman veya başka bir sebeple kimlik fotokopisi alıyorlar.İşte o fotokopi ile yeni bir çok hat çıkarıyorlardır..

Konu takip..

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
kardeş hat açmakla bankada hesap açmak arasında bir fark yok her önüne gelene hat açılmıyor.Farklı bir ülkedemi yaşıyoruz acaba ???

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
kardeş hat açmakla bankada hesap açmak arasında bir fark yok her önüne gelene hat açılmıyor.Farklı bir ülkedemi yaşıyoruz acaba ???

yukarıda verdiğim alıntılar googleda 2 dakikada bulduğum bir iki şikayet...

Bir yerimden uydurmadım...

Al burada da Haber
adamın üzerine 46 tane hat açmışlar...
Üşenmeden okursan neler döndüğünü görürsün...

Bu rahatsızlığının nedenini merak etmiyor değilim!!!

http://nethaberci.com/sondakika-tek...i-bayide-adina-kayitli-46-hat-var-124706.html

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
yukarıda verdiğim alıntılar googleda 2 dakikada bulduğum bir iki şikayet...

Bir yerimden uydurmadım...

Al burada da Haber
adamın üzerine 46 tane hat açmışlar...
Üşenmeden okursan neler döndüğünü görürsün...

Bu rahatsızlığının nedenini merak etmiyor değilim!!!

http://nethaberci.com/sondakika-tek...i-bayide-adina-kayitli-46-hat-var-124706.html

Benim bir rahtsızlığım yok rahat ol ama habersiz kimsenin adına hat açılmaz.Sadece o kadar.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Tamam açılmaz tamam...

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Avea Dağıtım Merkezinde çalışan biri olarak olaya el atmak istiyorum :D

Siz eğer hattı alırken küçük büyük farketmez aldığınız yerin niyeti kötüyse her türlü üzerinize hat açar.Bunun tartışması şusu busu yoktur.Eğerki aldığınız bayii tim aim vim adm tdm vdm alt bayii ak bayii farketmez hat açılır.

Peki ne yapmalısınız ?

bulunduğunuz operatör deki müşteri hizmetlerini arayarak üzerinize ne kadar hat olduğunu benden habersiz üzerimde hat olabileceğini düşünüyorum açıklamasıyla bulabilirsiniz.

Aim: Avea İletişim Merkezi
Vim: Vodafone İletişim Merkezi
Tim: Turkcell İletişim Merkezi
Adm: Avea Dağıtım Merkezi
Tdm: Turkcell Dağıtım Merkezi
Vdm: Vodafone Dağıtım Merkezi
Ak Bayii: Anahtar Kart Bayii.

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
bendeki ve babamdaki 3 hat bizim üzerimize değil bu yüzden operatör değiştiremiyoruz

saolbakalım

Asistan
Reaksiyon puanı
7
bunların önüne geçmek için vodafone 5 tl bile yüklüyor internet bankacılığı kullanın kendi yükleme kaldırma işinizi kendiniz yapın gidip o gerizekali çakal esnafa 3 liralik şeyi 4 liraya yükletmeyin alışveriş yapmayın büyüğü küçüğü yapıyor demekle olmaz

Bana bak çocuk azından çıkanı kulağın duysun. Ben şimdi dükkanımda parça kontor satıyorum internet üzerinden. Ve biz 5,50 tl ye alıp mecbur 6 ya satıyoruz. Sadece Türkcell vodafone ve avea bunların kendi yerlerinde 5tl ye 5 tl yükletebilirsin. Geri kalan her yer komisyan tarzı 1 lria yükse ücret alır. Bunun 0,50 kuruşunuda parça konturu aldıkları yere veriyor.Lafın kısası bu işi insanlar ekmek parası için yapıyor kimseyede zorlada satılmıyor. Sen buda ben ve benim gibi bir çok insana gerizekalı ve çakal dedin. Bunun gereğini yetkililer yapmazsa ben yapıcam. Seviyemi bozmak istemiyorum.

kuunteer

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Benim bir rahtsızlığım yok rahat ol ama habersiz kimsenin adına hat açılmaz.Sadece o kadar.

dostum sen turkiyede mi yaşıyorsun,

kimliğini kaybeden adamın uzerine adamlar şirket açıp batırıyorlarda bunu mu yapamayacaklar.

saolbakalım

Asistan
Reaksiyon puanı
7
çakal esnaftan alışveriş yapmayın ! onlar hep küçük esnaf olarak kalmak zorunda çünkü 3 ile 5 in peşindeler her ne alırsanız alın gidin büyük mağazalardan alın

Bu kişi hakkında hala kimse bir işlem yapmadı mı ? mesaj düzeltmekle oluyor mu bu işler. Düzenlenen mesaja bak hala çakal yazıyor nasıl bir terbiyesizlik bu ? Benim azımı bozdurmayın.

Haps mısın nesin gecenin bir yarısında git bakım sana hangi yetkli firma parça kontor yükliyecek. Bir köye git bakalım nerede bulucan ?

Mod larada bildirdim mesajı hala ses yok.

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Bu telefon işi ne kadar saçma.

Bakıyorum adamın cebinde beş kuruşu yok, aç sefil dolaşıyor,

Cebinde ki telefon yüzlerce hatta bin-beş yüz tl civarında.

Canı sıkılınca cebine biraz para girince bir kaç yüz lira daha veriyor telefonu değiştiriyor.

Bu işlerden para kazanan çok.

Eğer bizim insanımız daha mantıklı davranmadıkça bu çakallar daha sırtımızdan çok para kazanır.

Cebimizdeki parayı neden Finliye, Amerikalıya, Tayvanlıya kaptırıyoruz?

Olayın bir de şu yönü var..

Yetkisi olmayan işten anlamayan Turkcell, Avea, Vodafone kontöru satıyor,

Sonra altından ne ayaklar çıkıyor.

Eğer biz gidip bakkaldan çakkaldan değilde bu işi yapmaya yetkili yerlerden kontör alırsak,

işlerimizi halledersek hakkı olan kazanır.

Adam dünyanın parasını veriyor işlem merkezi açıyor,

Öte yanda adam sağdan soldan ucuz kontör, parça kontör alıp satıyor.

Vergisini vermiyor, çünkü sattığı kontör kaçak yoldan eline ulaşmış.

Hem ülkemiz kaybediyor hem de bu işe yetkili esnaf kaybediyor.

Umarım en kısa zamanda gerekli düzenlemeler yapılır..

Cebine beş kuruş girince

saolbakalım

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Bu telefon işi ne kadar saçma.

Bakıyorum adamın cebinde beş kuruşu yok, aç sefil dolaşıyor,

Cebinde ki telefon yüzlerce hatta bin-beş yüz tl civarında.

Canı sıkılınca cebine biraz para girince bir kaç yüz lira daha veriyor telefonu değiştiriyor.

Bu işlerden para kazanan çok.

Eğer bizim insanımız daha mantıklı davranmadıkça bu çakallar daha sırtımızdan çok para kazanır.

Cebimizdeki parayı neden Finliye, Amerikalıya, Tayvanlıya kaptırıyoruz?

Olayın bir de şu yönü var..

Yetkisi olmayan işten anlamayan Turkcell, Avea, Vodafone kontöru satıyor,

Sonra altından ne ayaklar çıkıyor.

Eğer biz gidip bakkaldan çakkaldan değilde bu işi yapmaya yetkili yerlerden kontör alırsak,

işlerimizi halledersek hakkı olan kazanır.

Adam dünyanın parasını veriyor işlem merkezi açıyor,

Öte yanda adam sağdan soldan ucuz kontör, parça kontör alıp satıyor.

Vergisini vermiyor, çünkü sattığı kontör kaçak yoldan eline ulaşmış.

Hem ülkemiz kaybediyor hem de bu işe yetkili esnaf kaybediyor.

Umarım en kısa zamanda gerekli düzenlemeler yapılır..

Cebine beş kuruş girince
ar
İşi bilmeden konuşmayacaksın. Bir kere kontor da KDV %0 dır. Ayrıca vodafone turkcell avea şu an parça kontor satışını kendileri yaptırtıyorlar. Ve faturasıda kesiliyor. Kusura bakma ben Ayrıca Turkcell vodafone avea Kart toptancısıyım TL kart 20-30-50 tl kartları. Bu işlerin içinde çok iş var onun ezbere konuşmayın

hüseyin123

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
arkadaş çok haklı. adamın 5 kuruş parası yok. ama kullandığı tel 800 lira. insan bukadar boş olabilir ki buna ekonomisinin %90nını ayırabiliyor.
Genelde küçük esnaflara güvenmem. zaten kontür ve telefon işlerimi çok mecbur kalmadıkça, çok sıkışmadıkça asla esnafa gitmem. türkselin tim leri var. vodafonun belli adam gibi resmi merkezleri var. tabi gerçekten başkalarının üzerine hat açılabiliyorsa bu konuda bir yasal düzenleme yapılmalı. bunun önüne ahmet mehmet geçmez, varsa devlet geçer

saolbakalım

Asistan
Reaksiyon puanı
7
arkadaş çok haklı. adamın 5 kuruş parası yok. ama kullandığı tel 800 lira. insan bukadar boş olabilir ki buna ekonomisinin %90nını ayırabiliyor.
Genelde küçük esnaflara güvenmem. zaten kontür ve telefon işlerimi çok mecbur kalmadıkça, çok sıkışmadıkça asla esnafa gitmem. türkselin tim leri var. vodafonun belli adam gibi resmi merkezleri var. tabi gerçekten başkalarının üzerine hat açılabiliyorsa bu konuda bir yasal düzenleme yapılmalı. bunun önüne ahmet mehmet geçmez, varsa devlet geçer

Telefon olayında katılıyorum. 900 ne ki adam iphone kullanıyor 2000 liralık
Yav bu esnaflara bu kontorları veren kim sanıyorsunuz siz ? Firmaların kendileri araçlarla yapıyor satışlarını.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Küçük esnafın kontör satmasına saygım sonsuz... Zaman zaman hepimizin en ihtiyaç duyduğu anda her yerde onlar var... kimi zaman bir dükkan, kimi zaman bir büfe...

Hatta bir keresinde acil kontör lazım oldu... Küçük bir yere kontör yüklettim... parayı verdim adamda para üstü çıkmadı...
Adam parayı sonra verirsin dedi...
Dedim sonrası yok ben buralı değilim gideceğim...
Adam dedi o zaman sorun yok parayı ödemesen de olur...

Dedim öyle şey olmaz ben parayı bulur gelirim dedim çıktım zar zor bozuk para buldum tekrar döndüm parayı verdim...

Bu dediğimi yapan küçük esnaf...

Büyük mağazalar bunu yapar mıydı?

Bu konuda bir sıkıntım yok... Ancak beni rahatsız eden... Bunu küçük ya da büyük hangi firma yaparsa yapsın... Benim haberim olmadan benim kimlik bilgilerimi kullanarak benim adıma başkalarına hat açmaları...

Sonuçta yukarıda verdiğim örneklerde olduğu gibi bu durumdan zarar görmüş kişiler var...

Neden ne idüğü belirsiz birisi benim adıma kayıtlı bir numara ile iş yapsın?

Bunun hırsızı var, arsızı var, kaçakçısı var, teröristi var...

Yani tamam sonuçta suç işlemeyen bir kişi aklanır... ama karakola çağırılmak, savcıya ifade vermek, durduk yere masumiyetini kanıtlamak zorunda kalmak gibi durumlarla karşılaşayım ki?

Benim derdim bu... yoksa kontör satan telefon satan küçük büyük esnaf ile derdim yok...

Adam gibi düzgün kul hakkı yemeden namusuyla bu işi yapan küçük esnaf yok mu?

Çok...

saolbakalım

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Yöneticelerden hala ses yok. Dün akşamdan itibaren hem yorumu şikayet ettim. Hemde Pesimist nickli yöneticiye mesaj attım ama kimsenin umrunda değil sanırım. İşinize geldiği zaman kurallar diye bağırmayı biliyorsunuz, saygı diye bağırmayı biliyorsunuz, bunları biliyorsanız bu @Haps mdır nedir bu kişinin hakkında ne grekiyorsa yapın. Dengesizin biri çıkıp hakaret edecek bizde okuyacağız. Sizde sallamıyacaksınız ?

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
bu haberı ızlmıstm tvden kucuk esnafın tuzakları ıste kımlık fotokopısını emın olmayan ellere bırakmıyacaksn abı valla surundururler hat cıkmıs gene ıyı ben bıkac kredı kartı vakası daha duymustum aynen bu sekılde olan aman dıkkat

CZC

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bana göre çok güzel bir konu açılmış ama polemiğe varan diyaloglar konuyu alıp götürmek üzere..
REDFOKS hangi ülkede yaşıyorsun bilmiyorum ama sen bana imzalı bir nüfus cüzdan fotokopini gönder, ben ertesi gün sana adına açılmış en az 3 ayrı cep telefonu hattını göndereyim. (en az 3 hat: aynı gün 3 ayrı operatörden birer tane yeter..)

İzmir'in güzel bir ilçesinde tatil yapalım dedik birkaç yıl önce. Bütün operatörlere prim karşılığı abone yapan bir cep telefonu bayisinde askerlere çarşı izninde hattıyla beraber cep telefonu kiralandığını gördük. (Bazı askerler kışlada yasak diye telefon ve sim kart getirmemiş demek ki!) Sonraki günlerde alışveriş için birkaç kez daha uğrayınca hafiften samimiyet oldu ve o hatların hepsinin kendi üstlerine mi açıldığını sorduk..

Cevap "hayır" oldu. Hatların çoğunun yaz tatili için bölgeye gelen gurbetçiler ve/veya bölgede sezonluk çalışan kişiler adına çıkarılan ikinci/üçüncü hatlar olduğunu söyledi kendini dahi zanneden telefoncu genç..

Kısacası: Alışverişi belli yerlerden yapmak en mantıklı çözüm. Ve bir yere nüfus cüzdan fotokopisi, kredi kartı vs veriyorsanız daha dikkatli olmak en güzeli..

Parça kontör/TL olayı da fazla abartılmış bence. Sonuçta gecenin 12 sinde cep telefonunuza TL alabileceğiniz yetki bayii yok bildiğim kadarıyla. Ya tekel bayisinden veya internet kafeden yükleteceksiniz.
Basit bir kuralı var yani: Talep ve arz olayı..