Bilgisayarımı Usb'den Başlatamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar Merhaba :)
Ben USB Diskime Ubuntu Yükledim Şimdi Kurulum Esnasına Geçeceğim Ama Yeniden Başlattıgımda Bilgisayar USB'den Başlamıyor
Araştırdım Bios'tan Boot Device Priority Sekmesine Geliyorum Ama Seçeneklerde Sadece CD/DVD,Floppy,Harddisk var USB Yok,
Kısacası Ben Bilgisayarıma Bu USB Diski Nasıl Tanıtacağım
Anakartım P55 İşlemcim Corei5 :)

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
boot menu varsa ordan gir daha kolay olur makina acilirken anakartin markasi falan olan bi logo gelir altta bi yerde 'BOOT MENU : F9'' gibi bisi yazar tabi senin anakartinda büyük ihtimal baska bir tus boot menudur..diger yol senin dedigin priority cok önemli diil orayi usb zip varsa onu sec o yoksa harddisk secili kalsin ama biosu bi karistir first device yada aygıt listesi gibi bisi vardi orda bellegin markasini görürsün onu ilk siraya getirmen gerekiyor..biraz karisik anlattım farkindayim kusra bakma anakarttan anakarta farklilik gösterdigi icin....

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
boot menu varsa ordan gir daha kolay olur makina acilirken anakartin markasi falan olan bi logo gelir altta bi yerde 'BOOT MENU : F9'' gibi bisi yazar tabi senin anakartinda büyük ihtimal baska bir tus boot menudur..diger yol senin dedigin priority cok önemli diil orayi usb zip varsa onu sec o yoksa harddisk secili kalsin ama biosu bi karistir first device yada aygıt listesi gibi bisi vardi orda bellegin markasini görürsün onu ilk siraya getirmen gerekiyor..biraz karisik anlattım farkindayim kusra bakma anakarttan anakarta farklilik gösterdigi icin....
Üstad Zaten Boot Menüden Giriyorum :)
Del Tusu İle Giriyorum :)
Ama First Device Gibi Bir Sekmede Mevcut Değil
1 Saat Karıstırdım Ama Bir Sonuca Varamadım.

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
simdi baktım biosa unutmusum first deviceyi harddisk olarak birak makina usbyide harddisk olarak görür.ama orda bi liste olmasi lazim hardiskin falan isminin yazdigi bende Priority diye geciyo orda usbnin ismini görmen lazim örneğin kingston DataTraveler gibi onu klavyenin sagindan (+ - ) tuslariyla en üste getir ( F10) a basip kaydet cik baslamasi lazim

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
simdi baktım biosa unutmusum first deviceyi harddisk olarak birak makina usbyide harddisk olarak görür.ama orda bi liste olmasi lazim hardiskin falan isminin yazdigi bende Priority diye geciyo orda usbnin ismini görmen lazim örneğin kingston DataTraveler gibi onu klavyenin sagindan (+ - ) tuslariyla en üste getir ( F10) a basip kaydet cik baslamasi lazim
Maalesef Toshiba Trend Kullanıyorum Ama Bir Türlü Göremiyorum :(
Acaba Başka Bir Yolu Yok mudur?

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
Üstad Zaten Boot Menüden Giriyorum :)
Del Tusu İle Giriyorum :)
Ama First Device Gibi Bir Sekmede Mevcut Değil
1 Saat Karıstırdım Ama Bir Sonuca Varamadım.

del tusuyla biosa girmesi lazim boot menu baska bi olay ee tabi senin anakartta del tusu boot menu, baska bi tusta bios olabilir onu bilemem eger dedigin gibiyse boot menuya giriyosan flash bellegin ismi yazmasi lazim yok yazmiyo diyosan harddisk war diyosan harddiske gir harddiske girdikten sonra bellegin ismi cikar kademeli menu yani bilmem anlatabildimmi.eger bu dediklermde olmuyosa biosta flash bellek kapalidir onu acman lazim biosu iyice bi karsitr usb legacy support gibi bisi olmasi lazim onu enable yaparsin acarsin hatta usb yazan ne warsa enable yap..buda olmuyosa bellek bozuktur ama tabi bozuk olmasi zor bi ihtimal

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
del tusuyla biosa girmesi lazim boot menu baska bi olay ee tabi senin anakartta del tusu boot menu, baska bi tusta bios olabilir onu bilemem eger dedigin gibiyse boot menuya giriyosan flash bellegin ismi yazmasi lazim yok yazmiyo diyosan harddisk war diyosan harddiske gir harddiske girdikten sonra bellegin ismi cikar kademeli menu yani bilmem anlatabildimmi.eger bu dediklermde olmuyosa biosta flash bellek kapalidir onu acman lazim biosu iyice bi karsitr usb legacy support gibi bisi olmasi lazim onu enable yaparsin acarsin hatta usb yazan ne warsa enable yap..buda olmuyosa bellek bozuktur ama tabi bozuk olmasi zor bi ihtimal
Bu Sefer Del Yerine F12 lede Biosa Girdim ve Boot Sekmesi Altın daki USB'yazan bütün disable'leri enable olarak değiştdirdim ama nafile :(
Yine Olmadı :(
Başka Bir Yol Yokmudur ?

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
daha önce windows'u usb bellekten kurmak için alternatif bir yöntem anlatmıştım resimler oradan araklama :D büyük ihtimal şu ayarları yapman lazım :)
1. resimdeki kısım ayarlı olmayabilir :)
02082009009.jpg

2. resimdeki kısım ise biosuna göre değişebilir :)
02082009010.jpg

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
daha önce windows'u usb bellekten kurmak için alternatif bir yöntem anlatmıştım resimler oradan araklama :D büyük ihtimal şu ayarları yapman lazım :)
1. resimdeki kısım ayarlı olmayabilir :)
02082009009.jpg

2. resimdeki kısım ise biosuna göre değişebilir :)
02082009010.jpg
Hocam 1 Saattir Bakıyorum Biosa Ama Böyle Bir Menü Görmedin Baya Bi Kurcaladım Yani :)

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
bios ister award bios, olsn ister ami bios, ister baska bisey böle bi menu olmak zorunda. menu olmasada harddisk vs gibi aletlerin listelendigi bi menu olmali eger harddisk ismi yukaridaki gibi geliyosa ama flash bellek gelmiyosa dün dedidim gibi flasta bi sorun wardir

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
bios ister award bios, olsn ister ami bios, ister baska bisey böle bi menu olmak zorunda. menu olmasada harddisk vs gibi aletlerin listelendigi bi menu olmali eger harddisk ismi yukaridaki gibi geliyosa ama flash bellek gelmiyosa dün dedidim gibi flasta bi sorun wardir
Hocam USB'yi Masaüstünde Görebiliyorum Ama :(

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Hocam Bİlgisayar Açılırken Print Screeen Yapabiliyor muyuz ?

o benim aklıma gelmedi :) ama cep telefonunla filan çekip bilgisayara aktarabilirsin :) bu şekil yapabilme şansın varsa biosun boot mesünden bir kaç foto çek koy bakalım :) bu arada biosun fotosunu da çekersen iyi olur :)

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
o benim aklıma gelmedi :) ama cep telefonunla filan çekip bilgisayara aktarabilirsin :) bu şekil yapabilme şansın varsa biosun boot mesünden bir kaç foto çek koy bakalım :) bu arada biosun fotosunu da çekersen iyi olur :)
Maalesef Ya :( Biosun Fotosunu Çekebilecek Ne Bir Telefonum Nede Bir F.Makinem Var :(

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
:( F8,F2,F9,esc tuşları direk boot seçeneklerini ekrana çıkartır. O şekil denedin mi?? :)
İlk Önce Del'i Denedim Bios Açıldı Zaten,F2 denedim yine açıldı ama hep aynı pencereler F8,F9 Deneyince Farklı Bir Bios Penceresimi Çıkıyor Yoksa?

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
bios baska bisi boot menu baska bisi boot menuyu acarsan direkt liste gelir sölemistm dün
asagidaki resmin benzeri cikmasi lazim orda hardisk bölmesinin altinda flash bellkin görünmesi lazim dün

bootmenu.jpg

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
ayni biosmu aciliyor resimdeki gibi diil yani...ilk defa böle bisi duyuyorum

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
ayni biosmu aciliyor resimdeki gibi diil yani...ilk defa böle bisi duyuyorum
Hocam Şu An Bilgisayarımda
F2 ve Del Tusları İle Aynı Biosa Giriliyor Ama Boot Menüye Hangisiyle girildiğini anlayamadım bütün tusları denedim ama sadece F2 ve Del tusu Çalısıyor Ondadan Biosa Giriyor :(

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Proof.web :) F8,F2,F9,esc gibi tuşlara bastığında aykutyenihan hocanın verdiği gibi bir menü gelmesi lazım :) oradan usb'i seçersin :)
4703.jpg

*** eğer Del. tuşuna bastığında biosa girer :) ve oradan boot menüsüne girersin :)
4727.jpg

02082009010.jpg

bazı biosların boot menülerinde direk seçenekler gelir resimlerdeki gibi uğraşmassın :)

Eğer usb bellek boot menüsünde göremezsen aşağıdaki ayarı yaparsın :)
4749.jpg

02082009009.jpg

resimlerdeki usb bölümü bulman lazım :) resimleri iyi incele bioslara göre değişebilir :) ama mantık aynıdır :)

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
Proof.web :) F8,F2,F9,esc gibi tuşlara bastığında aykutyenihan hocanın verdiği gibi bir menü gelmesi lazım :) oradan usb'i seçersin :)
4703.jpg

*** eğer Del. tuşuna bastığında biosa girer :) ve oradan boot menüsüne girersin :)
4727.jpg

02082009010.jpg

bazı biosların boot menülerinde direk seçenekler gelir resimlerdeki gibi uğraşmassın :)

Eğer usb bellek boot menüsünde göremezsen aşağıdaki ayarı yaparsın :)
4749.jpg

02082009009.jpg

resimlerdeki usb bölümü bulman lazım :) resimleri iyi incele bioslara göre değişebilir :) ama mantık aynıdır :)
Hocam İlgi ve Alakanız İçin Çok Teşekkür Ederim :)
Ama İnanın Şu an Çıldırma Noktasındayım :(
F9 ve F8e basınc hiç bir menü gelmiyor
Boot Configuratıona Girince ise
Legacy USB Support Diye Bir Menü Bile Yok :(
2 gündür uyumuyorum bunu yapabilmek için :(

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Hocam Şu An Bilgisayarımda
F2 ve Del Tusları İle Aynı Biosa Giriliyor Ama Boot Menüye Hangisiyle girildiğini anlayamadım bütün tusları denedim ama sadece F2 ve Del tusu Çalısıyor Ondadan Biosa Giriyor :(

hocam o zaman hızlı boot menü aktif değildir :) bios-boot menüsüne geldiğimizde :)

**boot settings configuration seçeneğine gir :) 3. seçenek :)

4727.jpg

oradan "quick boot" enable yap :) F2 bastığında otomatik o küçük pencere gelmesi lazım :)

4847.jpg

resim biraz göz yoruyo artık idare et
pis.png

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
hocam o zaman hızlı boot menü aktif değildir :) bios-boot menüsüne geldiğimizde :)

**boot settings configuration seçeneğine gir :) 3. seçenek :)

4727.jpg

oradan "quick boot" enable yap :) F2 bastığında otomatik o küçük pencere gelmesi lazım :)

4847.jpg

resim biraz göz yoruyo artık idare et
pis.png
Hocam Sabahtandır Benim İçin Ugrasıyorsunu sen ve aykut hocam İlginiz İçin teşekkürler ama olmuyor maalesef boot configuration diye bir menüde yok
bilgisayarı 6-7 ay önce almıstım 2.5 milyara :(
Boot ve biosu çok farklı :(

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Hocam Sabahtandır Benim İçin Ugrasıyorsunu sen ve aykut hocam İlginiz İçin teşekkürler ama olmuyor maalesef boot configuration diye bir menüde yok
bilgisayarı 6-7 ay önce almıstım 2.5 milyara :(
Boot ve biosu çok farklı :(

o zaman biosun fotoğrafını videosunu çekebilecğin bir cihaz bul :) görüntülerini çek ve buraya koy :) o şekil yardımcı olmaya çalışalım :) ha bu arada herhangi bir usb bellek takılı olsun :mrgreen: kingston olursa iyi olur isminden tanırım
pis.png

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
bu kouya yazdıklarına bakarak bir yerde hata yapıyorsun manası çıkıyor.yeni pclerin hepsi bıostan hiç bir ayar yapmadan botmenude usb görüyor. birazdaha eski pc lerde bıostan usb baslatmasını göstererek yapıyoruz.dahada eski pcler ise hiç görmüyor usb. pc marka ve modelini yazarmısın.

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
o zaman biosun fotoğrafını videosunu çekebilecğin bir cihaz bul :) görüntülerini çek ve buraya koy :) o şekil yardımcı olmaya çalışalım :) ha bu arada herhangi bir usb bellek takılı olsun :mrgreen: kingston olursa iyi olur isminden tanırım
pis.png
Tamamdır Hocam En Kısa Zamanda [Büyük Bir İhtimal Yarın Akşam Saatleri]Bir Fotosunu Çekip Yükleyeceğim Hem Bios ve Hem Bios Boot Menünün Fotografını Çekip Yollayacağım :)

---------- saat 23:19 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:13 eklenmişti ----------

bu kouya yazdıklarına bakarak bir yerde hata yapıyorsun manası çıkıyor.yeni pclerin hepsi bıostan hiç bir ayar yapmadan botmenude usb görüyor. birazdaha eski pc lerde bıostan usb baslatmasını göstererek yapıyoruz.dahada eski pcler ise hiç görmüyor usb. pc marka ve modelini yazarmısın.
Hocam Toplama 6 ay önce toplattırdım
Sistem Şöyle
907 INTEL P55WB-BX DDR3 1333 MHZ
CPU INTEL CORE i5 720 2.66MHZ
VGA HIS HD 5770 1 GB 128 Bit
Hd SEAGETE 1 TB 7200 RPM 32 MB Sata
Ram Zepellin 4 GB 1333 MHZ DDR3

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
biosun ya award ya ami biostur büyük ihtimal ve iki biostada ayn imantik vardir boot menu wardir kolay yoldur o yoksa boot seceneklerinden flash bellegi birinci siraya üst sıraya alirsin olmasi lazim..kücük bi yeri atliyorsun ama neresi..benmde kafama takildi bu kadar zor bisi diil gercekten..

buarada senin bios intelin kendi biosu büyük ihtimal ve o biras karısık ama yinede mantik hemen hemen ayni olmasi lazim..bence flashi baska bi usb portuna tak özellikle arkaya tak ön porta takma ve makina ilk acilirken intelin logosu yada anakartin modeli gelir tam ekran ve o logo gelince ekranın altina bak orda boot menu gibi bisi yazmasi lazim kücük yazıyla ama kesin yazicak diye bisey yok. boot menu diye israr etmemizin sebebi bioslarin farklilik göstemesi ve farkli ayarlarinin olmasidir boot menuyu bulursan isin cok kolaylasacak..

suna benzer bisi aynisi olmasada..mesela bunda F10 belki sendede öledir
1368.jpg

Proof.Web

Doçent
Reaksiyon puanı
21
biosun ya award ya ami biostur büyük ihtimal ve iki biostada ayn imantik vardir boot menu wardir kolay yoldur o yoksa boot seceneklerinden flash bellegi birinci siraya üst sıraya alirsin olmasi lazim..kücük bi yeri atliyorsun ama neresi..benmde kafama takildi bu kadar zor bisi diil gercekten..

buarada senin bios intelin kendi biosu büyük ihtimal ve o biras karısık ama yinede mantik hemen hemen ayni olmasi lazim..bence flashi baska bi usb portuna tak özellikle arkaya tak ön porta takma ve makina ilk acilirken intelin logosu yada anakartin modeli gelir tam ekran ve o logo gelince ekranın altina bak orda boot menu gibi bisi yazmasi lazim kücük yazıyla ama kesin yazicak diye bisey yok. boot menu diye israr etmemizin sebebi bioslarin farklilik göstemesi ve farkli ayarlarinin olmasidir boot menuyu bulursan isin cok kolaylasacak..

suna benzer bisi aynisi olmasada..mesela bunda F10 belki sendede öledir
1368.jpg
Hocam Merhaba Başlangıç Ekranım Buna Benze Bi Ekran Bİos Settings <F2> yazıyor Ama Altıda Boot menu yazmıyordu F10a bastıgımda Boot Menuye Girdi Neyse Boot Menüyü Açtım
Karşıma Hddm ve Flash Diskim Çıktı Flash Diskimi Seçtim Yeniden Başlattı Bilgisayarı Sonra Siyah Bir Ekran Geldi
ve Şöyle Bir Uyarı Verdi
Diskleri Çıkarın
Devam Etmek İçin Bir Tusa Basınız Dedi
Bir Tusa Bastım Tekrar Windows Ekranı Açıldı :(