Necip Fazıl Kısakürek'den anılar...

Bu konuyu okuyanlar

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Üstad'dan 3 5 güzel anı okumanızı tavsiye ederim :)

Üstad tramvaya biner ve cam kenarında bir koltuğa oturur. Biraz sonra bikaç takım elbiseli adam gelir. bir tanesi: "oradan kalkar mısınız? ben oturacağım"
Üstad: Neden? Sizin ne ayrıcalığnız var?
- ben milletvekiliyim!
Üstad: Ben de MİLLETİM... der

Üstad birgün konferans verirken cezayirli bir öğrenci kalkar ve fransızca olarak üstada " neden osmanlı yıllarca bizi sömürdü neden osmanlı yıllarca bizi sömürge olarak kullandı..." der... Üstad hiç durmadan cevabı sille misali yapıştırır..." eğer osmanlı sizi sömürmüş olsa idi bugün bu soruyu bana fransızca sormazdın... " der...

Üstad birgün mahkeme salonunda savunma yaparken baktı ki hakim anlayacak gibi değil hakima karşı yüksek sesle: bu salondakilerin yüzde ellisi eşşektir... der buna bozulan hakim çabuk sözünü geri al der... üstad bu lafın altında kalır mı?... hemen sözünü geri alır ve " sözümü geri alıyorum bu salondakilerin yüzde ellisi eşşek değildir..

Talebeninin biri "hocam, ALLAH deveyi iğne deliğinden geçirebilir mi" diye sorar. "Geçirir evladım" diye cevap verir üstad. "ne iğneyi büyütür, ne deveyi küçültür. koca dünyayı senin gözbebeklerine sığdırdığı gibi geçirir".

Üstad Necip Fazıl Kısakürek bir gün konferans verirken salonda bulunanlardan birisi kürsüye salatalık fırlatır. Salatalığı eline alan Necip Fazıl salondakilere dönerek:
"- Birisi kimliğini göndermiş, kiminse gelsin alsın" der.

Üstad hapishanede koğuşunda iken aynı koğuşa Nazım Hikmet getirilir,
Nazım Hikmet Üstadı görünce gülerek " sendemi buradasın? Şu haline bak
maymuna dönmüşsün" der...
Üstat, karşısında duran Nazım Hikmet e cevabı yapıştırır...
" Ben de pencereye dönerim... "

winstoncash

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bunların çoğu üstada mal edilmiş olan ama üstada ait olmayan anılar. Kaynak da yazsaydın keşke.

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Bunların çoğu üstada mal edilmiş olan ama üstada ait olmayan anılar. Kaynak da yazsaydın keşke.

Aslında kaynaklı yazıcaktımda Bunları notlarımın arasından toparladım :)

Bazılarını başka yazarlada uyarlanmış şekilde gördüm ama çoğu üstadın artık olmayanlar arada kalıcak :)

Bu arada üstadımızın Dün ölüm yıl dönümüydü bir kez daha Saygıyla anıyoruz...

6.burhan

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Bazılarını başka yazarlada uyarlanmış şekilde gördüm ama çoğu üstadın artık olmayanlar arada kalıcak :)

Yani sende hangilerinin ona ait olduğunu bilmiyorsun.

Ayrıca ben kaynaksız konu açtığım zaman uyarı almıştım:rolleyes:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Üstad birgün mahkeme salonunda savunma yaparken baktı ki hakim anlayacak gibi değil hakima karşı yüksek sesle: bu salondakilerin yüzde ellisi eşşektir... der buna bozulan hakim çabuk sözünü geri al der... üstad bu lafın altında kalır mı?... hemen sözünü geri alır ve " sözümü geri alıyorum bu salondakilerin yüzde ellisi eşşek değildir
serdengeçtinin millet vekili olduğu dönemde mecliste yaşanan bir olay necip fazıl ile alakası yok

sancaktar115

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üstad birgün mahkeme salonunda savunma yaparken baktı ki hakim anlayacak gibi değil hakima karşı yüksek sesle: bu salondakilerin yüzde ellisi eşşektir... der buna bozulan hakim çabuk sözünü geri al der... üstad bu lafın altında kalır mı?... hemen sözünü geri alır ve " sözümü geri alıyorum bu salondakilerin yüzde ellisi eşşek değildir
serdengeçtinin millet vekili olduğu dönemde mecliste yaşanan bir olay necip fazıl ile alakası yok
Evet bu hadiseyi ben de SERDENGEÇTİ'nin diye biliyorum.