Opera'nın Amacı Ne?

Bu konuyu okuyanlar

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Bir Opera çalışanı blogunda Opera'nın Microsoft'u şikayet etmesinin arkasında yatan amacı açıklayan bir soru-cevap yazısı yayınladı. Merak edilenler bu haberde.

Hatırlarsanız Opera geçtiğimiz günlerde Microsoft ile ilgili AB komisyonuna şikayette bulunmuştu. Yayınlanan soru-cevap makalesi tam da tartışılan sorulara cevap vermeyi amaçlıyor. Özellikle forumumuzda dile getirilen konulara cevap vermesi açısından, giriş yazısını kısa kesip bu uzun makaleye geçelim.

Biraz Uzun mu Ne?

Soru: Nereden çıktı durup dururken?

Cevap: Çünkü AB şu sıralarda Microsoft'u inceliyor. Bu, Microsoft'u davranışlarından dolayı göreve çağırmak için bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirmezsek, tamamen yok olabilir ve açık web için mücadeleyi kaybetmiş olabiliriz.

S: Microsoft'u standartlara uydurmakla tarayıcı seçiminin alakası ne?

C: Teknolojiyle haşır neşir olan biri için farklı bir tarayıcı yüklemek kolay olsa da, birçok site Microsoft'un sahip olduğu ve sadece IE tarafından desteklenen teknolojileri kullandığı için ya da IE'nin standartlara desteğini sağlamak için (diğer tarayıcılarla sorun çıkartan) çözüm yolları içermesinden dolayı hâlâ MSIE kullanımını gerektiriyor. Ortada gerçek bir tercihin olması için, web kullanıcıları başka bir tarayıcı seçebilmeli ve istediği sitede onu kullanabilmelidirler.

S: Önceden yüklenmiş bir tarayıcı olmadan kullanıcılar başka bir tarayıcıyı nasıl indirecek?

C: Bizim şikayetimiz, Windows tüm tarayıcılar yüklü şekilde dağıtılmalı anlamına gelmiyor. Önemli olan ortada gerçekten bir seçimin olması.

Şu anda, Microsoft tarayıcısını baskın konumda olan işletim sistemiyle birlikte dağıtıyor. Bu, Microsoft etkin bir biçimde açık standartları sarsmaya çalışmasaydı problem olmazdı. Basitçe, Microsoft'un tarayıcı alanındaki konumu kullanıcıları kendi sahip olduğu teknolojilere bağlamasına olanak tanıyor.

Bu iki uçlu yaklaşımla, Microsoft standartlara uymaya zorlanacak ve tarayıcıları gelecekte bu kadar baskın olmayacağı için aynı hareketleri tekrarlaması önlenecektir.

S: Fakat Opera da çeşitli cihazlara yüklü geliyor. Bu Opera'yı iki yüzlü yapmaz mı?

C: Yazılımı birlikte dağıtmak tek başına problem yaratmıyor. Internet Explorer'ın durumundaki sorun, Microsoft'un pazardaki güçlü konumunu rekabeti bastıracak şekilde kullanıyor olması.

S: Apple Safari ile/Ubuntu Firefox ile yüklü geliyor, buna ne diyeceksiniz?

C: Üstteki cevap bunun için de geçerli. Yazılımı birlikte dağıtmak, pazardaki baskın bir şirket bunu başka taktiklerle birlikte diğerlerinin rekabetini önleyecek şekilde kullanmadıkça sorun değil.

Lütfen Safari'nin, Firefox'un standartlara uyumluluk konusunda gayet başarılı olduğunu unutmayın. Eğer MSIE uyumluluğu ile uğraşmak zorunda kalmasalardı, bu tarayıcılar (ve Opera) standartlara desteğini artırmak için daha geniş bir zaman ayırabilirlerdi.

S: Opera sadece şikayet etmek yerine reklama ağırlık vermeli. Firefox'u örnek alın.

C: MSIE'yi tahtından etmek için milyarlarca dolar ve birçok yıl harcandı ve IE hâlâ pazarın %80'inden fazlasına sahip. Microsoft aynı zamanda rekabeti önlemek için standartlara karşı gelmeye devam ediyor. Firefox, Google ve IBM gibi şirketlerin yardımıyla gayet iyi gidiyor, ancak %80-90 pazar payı geçmişinde pazar konumunu kötüye kullanmış olan bir tarayıcı için çok yüksek bir oran.

S: Opera bunu umutsuzluğundan yapıyor.

C: Opera Software finansal olarak; bankada hatırı sayılır bir miktarda nakit, kârlı işlemler ve 2007'nin 3. çeyreğinde 2006'ya göre %50'den fazla gelir artışıyla (masaüstü gelirleri %100'den fazla arttı) gayet iyi konumda. Taşınabilir aygıtlar ve diğer cihazlar alanındaysa Opera Software'in müşterileri arasında Nintendo, Sony, Nokia, Samsung ve Motorola gibi tanınmış şirketler bulunuyor. Bunun yanında ücretsiz kullanılabilen mobil tarayıcımız pazar payını hızla artırmaktadır.

Ne yazık ki, Microsoft'un hareketleri sonucu oluşan problemleri çözmek için çok miktarda kaynak harcanmaktadır. Opera Software bu sorundan şikayetçi olan tek firma değildir. Diğer tarayıcı üreticileri de web geliştiricileri gibi bu sorunlarla uğraşmak için azımsanmayacak paralar harcamaktadırlar.

S: Yine de hiçbir tarayıcı standartlara %100 uyumlu değildir, değil mi?

C: Bu doğru. Her zaman düzeltilmesi gereken hatalar vardır, ve her standarda kısa sürede tam olarak uyum sağlamak mümkün değildir. Fakat, tarayıcı üreticileri diğer tarayıcıların nasıl çalıştığını incelemeye bu kadar çok zaman ayırmak zorunda kalmasa ve bunun yerine sadece standartları düzgün biçimde uygulamaya yoğunlaşsaydı ne olurdu? Ayrıca, uyum sağlamada hataların olmasıyla hiç uyum sağlamaya çalışmamak ve hatta etkin biçimde diğerlerinin yolunu kesmek amacıyla uyum sağlanmasını önlemeye çalışmak arasında fark vardır.

S: Opera aslında açık standartları önemsemiyor. Bu sadece popülerlik kazanmak için tribünlere oynamak!

C: Bu olay Opera Software'e kesinlikle bir miktar popülerlik kazandırmış olsa da bilinmesi gereken, açık standartların Opera Software için merkezi konumda olduğudur. Opera yıllardır açık standartları yaygınlaştırmak için çok miktarda para harcamıştır; bunun nedeni açık standartların bizim gibi, pazardaki diğerlerine oranla daha küçük oyuncuların rekabetini kolaylaştırmasıdır.

Öyle denilebilir ki açık standartlar için mücadele etmek Opera Software'in iş modeli içindeki kilit bileşenlerden biridir.

Bilgi İçin: Opera
Yazan: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Güzel cevaplar vermişler sorularda güzeldi tabii.

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yani kısaca demişlerki bizden bi halt olmaz hopaaa saldırın microsofta bari microsoft üzerinden prim yapalım..

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
blogger dedi ki:
Yani kısaca demişlerki bizden bi halt olmaz hopaaa saldırın microsofta bari microsoft üzerinden prim yapalım..
kesinlikle katiliyorum. zirlamak yerine microsoftla isbirligini tercih ederlerse daha basarili olurlar ama sikayetle bu adamlar yilmazlar
gerekirse avrupaya satmazlar ama gene de yilmazlar sikayetle :D
sonuncusu biraz ucuk mu oldu ne :D:D::D

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
annttiigs dedi ki:
blogger dedi ki:
kesinlikle katiliyorum. zirlamak yerine microsoftla isbirligini tercih ederlerse daha basarili olurlar ama sikayetle bu adamlar yilmazlar
gerekirse avrupaya satmazlar ama gene de yilmazlar sikayetle :D
sonuncusu biraz ucuk mu oldu ne :D:D::D
Düşününki ben ünlü bir şarkıcıyım ve bütün kızlar falan bana aşık bi programa katılıyorum sende telefonla programı arayıp bana taş atmaya başlıyosun.İşte diyosun yok şöyle yok şöyle ben şarkıcıyım sen şöylesin böylsin falan filan..1 gün sonrada senin albümün patlıyor.Yukarıdaki durumda aynen bu.Sen benim üzerimden prim yapmaya çalışıyosun..

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Arkadaşlar, siz olayı çok basite indirgiyorsunuz.
Microsoft'la iş birliği yapmasını vs istiyorsunuz, bunun bir para savaşı olduğunu unutmuşsunuz. Sanıyor musunuz ki Microsoft sizin yararınıza bir şeyler yapıyor? Microsoft sadece daha çok kazanmak ve her zaman piyasaya yön veren olmak istiyor. Yani kısacası sizler "biz Irak'a demokrasi görütüyoruz" diyen Amerikan halkı gibi bakıyorsunuz olaya. Demokrasinin filan geldiği yok, Microsoft daha çok sömürmenin peşinde, sizler de yardımcı oluyorsunuz.

Defalarca örnek verdim; internette kodları, kodlama olarak hiç bir hata içermemesine rağmen IE tarafından bozuk gösterilen onlarca site var. Çünkü Microsoft'un mantığı her zaman şu olmuştur: "ben asla kurallara uymam, kuralları her zaman ben koyarım". Eğer bu mantığı kabul ediyorsanız, buyurun demokrasi savaşında sizler de yerlerinizi alın.

umudayolculuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Arkadaşlar, siz olayı çok basite indirgiyorsunuz.
Microsoft'la iş birliği yapmasını vs istiyorsunuz, bunun bir para savaşı olduğunu unutmuşsunuz. Sanıyor musunuz ki Microsoft sizin yararınıza bir şeyler yapıyor? Microsoft sadece daha çok kazanmak ve her zaman piyasaya yön veren olmak istiyor. Yani kısacası sizler "biz Irak'a demokrasi görütüyoruz" diyen Amerikan halkı gibi bakıyorsunuz olaya. Demokrasinin filan geldiği yok, Microsoft daha çok sömürmenin peşinde, sizler de yardımcı oluyorsunuz.

Defalarca örnek verdim; internette kodları, kodlama olarak hiç bir hata içermemesine rağmen IE tarafından bozuk gösterilen onlarca site var. Çünkü Microsoft'un mantığı her zaman şu olmuştur: "ben asla kurallara uymam, kuralları her zaman ben koyarım". Eğer bu mantığı kabul ediyorsanız, buyurun demokrasi savaşında sizler de yerlerinizi alın.

kesinlikle haklısın. Örnegin ben kodlamalardan falan anlamam yanlız tan bir firefox tutkunuyum. lakin her siteyi firefoxla acamıyorum ve bunun sorumlusu kesinlikle firefox deyil. rekabet herzaman kaliteyi getirir microsof tun istedigi ise tekelcilik.

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bence opera bu konuda haksız. Niye diye sorcaksınız. Microsft kendi işletim sistemini üretip kendi internet tarayıcısını kullanıyor. Peki rakipleri var mı var. Yani tüketici seçim yapma hakkına sahip kimseyi zorlamıyor. Ayrıca diğer tarayıcıların kendi işletim sistemine kurulmasına ve kullanılmasına da engel olmuyor. Standartlara uymuyorsa peki onca sayfa nasıl açılıyor. Buda demek ki bütün dünyada kabul görmüş standartların çoğunu destekliyor. Desteklemediği standartlar olabilir, opera çalışanının dediği gibi bütün tarayıcılar standartlarla tam uyum içinde değil. Bunun yanında sadece kendisinin desteklediği standartlar da var.
Örneğin Microsoft bu sıralar xml i heryerde kullanılabilir yapmaya çalışıyor, bunu office 2007 ile de desktekliyor yani kaydettiğimiz bi word dökümanı artık xml olarak kaydediliyor. Amacı tüm platformlar arası bilgi erişimi. Ayrıca xml, ie de izin gerektirmeden çalışan eklentiler arasında ve diğer tarayıcılara entegre olmuyor bildiğim kadarıyla. Başka bir örnekse benim fotoğraf albümünde kullandığım gerçek zamanlı fotoğraf efektleri sadece ie de çalışıyor. Gerçi bu programcıların işini kolaylaştırıyor ve zamandan kazandırıyor olsa da sayfanının izlenmesi için ie olması gerekiyor. Peki bu ie özellikleri internet sayfalarında kullanılıyosa microsoft un bu konuda suçu yok. Sayfayı yapan bilmiyor mu bunun sadece ie de çalışacağını. Yada bazı siteler eklenti yüklenmesi için sadece ie de çalışıyorlar ve bazıları içinde kötü yazılım bulundurmakta.
Daha bariz bir örnek ise cep telefonları için geçerli. Java uygulamalar sözde platformdan bağımsız çalışması gerekiyor. Örneğin java sürümünün desteklediği uygulamalardan bazıları nokia da çalışırken siemens yada samsung gibi telefonlarda çalışmıyor. Üstelik telefonların aynı sürüm java desteği olmasına rağmen, yüklenirken java hata veriyor. Buda kendi standartlarını kullanmak değil mi. Hani java platformdan bağımsız çalışıyordu.
Son olarak; eğer iyi bir ürün piyasaya sürülürse neden kullanılmasın, bu tamamen kullanıcı seçimleriyle ilgili birşey.

such

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Microsoft bu kadar sempatizan müşterileri varken asla sırtı yere gelmez. :D Değil avrupa tüm dünya birleşse olmaz olamaz. Microsoft'un size mutluluk ve huzur getireceğini düşünüyorsanız kullanın kullandırtın ve bu gibi tartışmalarada girip kafanızı yormayın :)

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ne alaka; bende opera kullanıyorum ama ie daha iyi. Burdaki amaç microsoft un bize vereceği huzur değil ki, opera firmasının haklı olup olmadığı.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Opera evladım amacın ne senin kardeş kardeş tarayın işte :D

HasbelKader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Microsoftla, Abd demokrasisini vesairi boşverin. Güçlüsünüz, para kazanmak, güçlü kalmak, daim olmak istiyorsunuz ve bugünki dünyada yaşıyorsunuz. Ne yani Microsoft senin benim kara kaşıma kara gözüme, iyiliğime, ve hatta kendini insanlığa mı adayacak? yaptığı doğru olmayabilir ama mantıklı devasa bir şirket ve gücünü korumak, gücünü artırmak için ne mantıklıysa onu yapıyor. sanki bugün Open office, firefox vd. İE nin Yada MS Office in konumunda olsa, Herhangi bir Linux sürümü %30-40 pazar payına sahip olsa microsoftan farklı davranacak.!? Google pazar payını korumak için, IBM öyle veya kendi gücünü korumak ve artırmak için neler yapıyo neler, açık kaynak filan hikaye, Bu gün microsofta kızanlar, onun durumunda olsalar sanki hayırsahibi, SELSEBİL olucak.

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle serzenişlere sonuna kadar katılıyorum.Microsoft oldukça dayatmacı bir tavırla yeni oluşan teknoloji dünyasında kanunlarını kendisi koymaya çalışıyor diğer firmaları ise bir şekilde satın alarak yada ezerek sindiriyor bu yüzden microsoft karşıtı olan gruplaşmaların yanındayız ^^

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Saçmalık, gruplaşmakmış. Microsoft opera yı almak için bir harekette bile bulunmadı yada ezmeye çalışmadı. Opera firması şu ana kadar neyi geliştirmeye çalıştı, birşey, birisinin yapmasını mı bekliyor.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yahu ezmeye çalışmadı deniliyor hala. :)

HasbelKader; fikrine katıldığım noktaya değinmek istiyorum; Google şu anda Microsoft'tan daha kirli bir şirket oldu. Yani ilk başta Microsoft karşıtlığıyla çok beğeni topladı ama bunu kötü niyetle yapmış olacak ki Microsoft'tan daha tekelci bir şirket oldu.

Ama Linux dağıtımlarıyla kıyaslanmaz, işte fikrine bu noktada katılmıyorum. Çünkü Linux dağıtımları Microsoft veya Google gibi birer şirket değil. Aralarında ticari olanlar var; ki onlar da çoğu linuxcular tarafından tercih edilmez. Örneğin Novell firması (Microsoft ile işbriliği yaptı) ya da RedHat (sadece sunucu çözümlerinde kullanılır kitlesi bellidir) ya da Lindows (tamamen ilgisini yitirdi). Yani diğer linuxlar binlerce insanın katılımıyla geliştirildiği için tekelleşmesi söz konusu bile değil. Çünkü ortada bir şirket yok, varsa ancak vakıf vardır ve en azından bir kaç yüz insanın katılımı söz konusudur.

Microsoft ise jenerik isimler kullanır. Türkçe olmadığı için herkes farkında değil ama Internet Explorer ve Media Player gibi isimler jeneriktir ve Microsoft'un elini güçlendirmiştir. Şöyle düşünün; bir işletim sistemi çıkardınız ve adını da "İşletim Sistemi" koydunuz. Piyasanın ilklerinden olduğunuz için de işletim sistemi denildiğinde doğrudan akla siz geleceksiniz. İşte bu kötü niyettir (tekelcilik). Bunun dışında, kimsenin anlamak istemediği bir olay var; Opera, IE'nin çıkarılmasını istemede haksız ama tekel davasında haklıdır. Bence IE ve MP Windows içinde kalmalı ama kesinlikle ad değiştirmelidir. Ayrıca da Microsoft'un sadece kendi izin verdiği yazılımların/donanımların kullanılmasını istemesi de engellenmelidir.

Bazı yeni arkadaşlar farkına varmıyorlar ama Microsoft'un elinin güçlenmesi internet piyasasını ve sonucunda kullanıcıları çok kötü etkiliyor. Web sitesi yapanların büyük çoğunluğu IE'den nefret ederler araştırın ve nedenini öğrenin. Ben size en basitini söyleyeyim; yazdığınız doğru kodları bozuk gösterir IE. Kodlarınızı ancak bozuk yazmanız gerekir ki IE'de düzgün görünsün. Bu da diğer tarayıcılarda bozuk görünmesine sebep olur. O zaman da kullanıcılar sanırlar ki IE düzgün, diğer tarayıcılar bozuk gösteriyor. Web masterlar genellikle iki kat kod yazmak zorunda kalırlar IE yüzünden.

Ama yukarıda bir arkadaş demiş, Microsoft'un böyle müşterileri oldukça sırtı yere gelmez. :) Doğrusu benim kendi şirketim olsa bu kadar gözü kapalı savunamazdım heralde. :)

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Şöyle düşünün; bir işletim sistemi çıkardınız ve adını da "İşletim Sistemi" koydunuz. Piyasanın ilklerinden olduğunuz için de işletim sistemi denildiğinde doğrudan akla siz geleceksiniz. İşte bu kötü niyettir (tekelcilik).

Katılmıyorum.Bunun adı tekelcilik değil zekilik yapıp o ismi kapmaktır.Bloggerde dünyaya blog nedir kelimesinin anlamını öğretti ve türkçede blogcu anlamına gelen jenerik blogger kelimesini kendi adı yaptı.Şimdi blogger tekelcimi oluyor? O zaman wordpress neden kullanılıyor veya Blogcu.com sitesi neden açıldı.. :S

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Peki blogger, yarın Microsoft Google gibi yapıp seni evinle birlikte satın almaya çalışırken haciz memurlarına söylersin. :p Şaka yapıyorum sakın alınma ;) Ama büyüdükçe göreceksin bazı şeyleri.

Ayrıca şunu da söyleyelim; tek sorun isimde değil. Microsoft sadece kendi ürününü kullanmanı ister. Başka yazılım veya donanım kullanmak istediğinde ya engeller ya da sana olabildiğince sorun çıkartır.

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
E ne güzel işte.Bende bi ürün satsam yanında sadece kendi ürünlerimi kullanmalarını isterim rakiplerimin ürünlerini kullanmasını istemem..

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kendi ürünlerinin kullanılmasını zorlayabilir, hangi firma yapmıyorki. Denildiği gibi ie isim değiştirsin. Böyle birşey düşünülemez. Bir kere adamlar isim hakkını tutuyor. O zaman photoshop firması da değiştirsin isim. Windowsla paint in gelmesinden dolayı şikayet etmiyorlar. Demek ki daha iyisini yapıyorlar. Adobe firması da satın alma gerçekleştirmedi mi.
Pdf standartı onlara ait değil mi. Pdf görüntüleyebilmek için acrobat reader ın kullanıması gerekmiyor mu, peki bu zorlama olmuyor mu.

HasbelKader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mesele bence arkdaşlarında belirtiği gibi, Microsoftun, ETiK AHLAK vb. değerlere nekadar sahip olduğu değil. PHP ile web yazılımları geliştirirken veya JavaScript kullanırken, tarayıcı Firefox du yok IE idi
hakikaten bir çile ızdırap. tekelleşme , yada kendi teknolojilerini standartlaştırmaya uğraşmak 'etik ,ahlaki' değil bende biliyorum. ama söylediğm şey şu : Bu günki dünyada bu inanlımaz acımasızlık ve rakabet ortamında kimseden ahlaki, insanlık değerlerine saygılı ve diğer firma yada kişileri düşünmek gibi bir erdem bekleyemeyiz. Ha ben yaparım sen yaparsın biz yaparız , ozamaan bunları düşün yap o ayrı. ama bu şartlarda microsofta kızmak bence pek mantıklı değil. evet kızmak doğru belki gerekli ama mantıklı değil.
Şunuda söyleyim : Biz Bill amacanı kara kaşına kara gözüne vurulduğumuz için , MS office kullanıyoruz. Yoksa Open Office çok daha iyi, kullanımı desteği kaynak bulma imkanları mükemmel. ama sırf Bill amca para kazansın diye MS office vey diğer microsoft ürünleri kullanıyoruz.

Kaliteli ve işimi gören bana eziyet etmeyen (örnğ. Netbeans gibi) açık kaynak yazılımları bende kullanıyorum.

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
HasbelKader dedi ki:
Kaliteli ve işimi gören bana eziyet etmeyen (örnğ. Netbeans gibi) açık kaynak yazılımları bende kullanıyorum.

Opera kullanıcısı olarak katılıyorum. :D

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Microsoft kimyevi silah üretimi yapıyormuş aldığım duyumlara göre Türkiye'ye kana bulayacak eylemler peşindeymiş. Hatta yaşasın Bill Gates demeyenleri tek tek kurşuna dizdirip asitli suya batıracaklarmış.. :D

Yahu biz Microsoft düşmanı değiliz, ama neredeyse Microsoft adam öldürüyor desek 1iyi ya kim istemez ki" diyecek millet :p Microsoft'un yazılım dünyasına çok katkısı var bunu hiç kimse reddedemez. Ama bir yerde iyi ve kötünün ayrımı yapılmalı. Şimdi siz herkes eli mecbur MS ile anlaşma yapmış diye sanıyorsunuz herşey yolunda. Yarın bir grafik kartı aldınız, ya da bir kart okuyucu, ya da bir yazıcı. Ama baktınız ki tüü Windows ile çalışmıyor. Çünkü Windows onu yüklemenize izin vermiyor! Ne yapacaksınız? Şimdi "yüklenmeyen yazıcı mı var?" diyebilirsiniz, Vista şu anda bir çok donanımı kabul etmiyor, "e zamanla yeni sürücüler çıktı" gibi komik bir yorum yapılacak, onu da şimdiden cevaplayalım; bir donanım üreticisi olsaydınız, ya da bir web kodlayıcısı (kısacası üretici olan herkes), o zaman Microsot'tan deli gibi nefret ederdiniz. :)

İsim hakkı olayını da anlamadınız. Türkçe olsaydı o zaman farkına varırdınız. Jenerik marka ile jenerik isim birbirlerinden farklı şeylerdir. IE jenerik bir marka değil, jenerik bir isim. Örneğin "deterjan deterjanları" diye marka çıkaramazsınız kanunlar izin vermez. Çünkü deterjan bu anlamda jenerik bir isimdir. Örneğin düşünsenize birisi "Ahmet" isminin hakkını aldı (tescil), ve başkasının bu ismi kullanmasına müsade edilmiyor. Hoşunuza gitmez elbette.

Örneğin Windows jenerik bir marka. Bu onun başarısıdır, hiç kimse Windows isminden şikayet edemez. Yani bir jenerik kelime değildir..

Aradaki farklara dikkat ediniz..

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ne alaka. (Photo)shop, (Internet) Explorer, Ad-Aware, Music Player, IP Scanner, webcam gibi programlar var. İlk davranan isim hakkını alır. Heryerde böyle. İsmi öyle diye herzaman başarılı olcak diye bişey yok.
Verdiğin Ahmet örneği de çok saçma. Kullanılacak, kullanılmayacak kelime vardır. Hem zaten dikkat ettiysen artık başına windows kelimesi geldi yani microsoft isim işini çoktan halletti. Yani artık diğer firmalar da "<isim> internet explorer" şeklinde kullanabilcekler. Bu windows media player içinde geçerli. Asıl sorun opera nın internet gelişimi için ne katkıda bulunduğu. Madem üretmeyeceksin, yapılan standartlara saygı duy.
İyi olan ürünün hakkını vermek gerekir. Bu açık kaynak kodlu yada ticari uygulama olabilir. Kullanırken ismine değilde yaptığı işe bakmak gerek.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Arkadaşlar sizler henüz internet dünyasında yenisiniz. Mirosoft'un hem üretici hem de tüketicilere neler çektirdiğini bilmiyorsunuz. Hala da çektiriyor. Web sayfalarındaki kodların neye göre yazılacağının ve tarayıcıların neye göre yorumlayıp ekranda nasıl göstereceğinin standartlarını belirleyen bir konsorsiyum vardır. Ve bütün tarayıcılar, tamamı, internet konsorsiyumunun standartlarına göre hareket eder, yalnızca Internet Explorer (yani Microsoft) bunu reddeder. Microsoft'un tam olarak dediği şudur: "Ben hiç bir kurala uymam, ancak ben kural koyarım herkes benim koyduğum kurala uyar. Müşterilerim benden başkasının ürününü kullanamaz, benim istemediğim donanımı yükleyemez". Siz buna bile iyi diyorsunuz; bir bakkaldan alışveriş yaptığınız diyelim. Bir kova aldınız; bakkal "bunun içine sadece benden alacağın suyu dökebilirsin" derse hoşunuza gider mi? Siz farkı anlamamışsınız. Microsoft tavsiye etmez, emir verir.

İşte Opera da diğer tüm şirketler gibi internet konsorsiyumuna destek verir ve en büyük katkı sağlayanlardan da biridir. Yani Opera olmasaydı sizin çok sevdiğiniz ve savunduğunuz Internet Explorer bile bir yere gelemezdi. Çünkü IE, bu konsorsiyum tarafından geliştirilen kodların üstüne yattığı gibi, kendine göre değişiklikler yaparak kullanmıştır.

Ne olurdu bu konsorsiyum olmasaydı? Yazdığımız HTML, JS, CSS kodlarının hiç bir manası olmazdı, her tarayıcı kendine göre yorumlar ve her site her tarayıcıda değişik görünürdü. Bu da internetin kullanımını imkansızlaştırırdı.

Sizler yenisiniz diyorum çünkü geçmişteki tarayıcı savaşlarından haberiniz yok. Bu savaş bugün hala devam ediyor çünkü Microsoft hala herkesi kendine uymaya zorluyor.

Size küçük bir örnek vereyim:
Netscape firması, 1990'lı yıllarda HTML 'in yetersizliğini fark edip yeni bir teknoloji arayışına girdi ve bir elemanına proje hazırlattı. Eleman bu projeyle web sayfalarını dinamik hale getirmek için bir scripting dili geliştirdi ve buna da LiveScript adını verdi. Daha sonra bunu geliştirerek Sun firmasıyla birlikte Java'nın popüler adını kullanarak JavaScript şeklinde isim değişikliğine gitti. Microsoft ise her zamanki hırsızlığı ile bu kodları çaldı ve kendine göre değiştirerek JScript ismini kullandı. (JavaScript'in kısaltması gibi, ismi bile çakma.) Sonra da bunu o kadar değiştirdi ki, web sayfası yapan kişiler işin içinden çıkamaz oldular. JavaScript yazsalar IE'de çalışmıyor, JScript yazsalar diğer tarayıcılarda çalışmıyor. Uzun zaman içinde herkes perişan olunca Netscape ve Microsoft ortak kararla (hayret) bu işin bir standarda bağlanmasını istediler. Bunun için bir kuruma başvurdular, o kurum da bir standart koyarak ECMAScript adında yeni bir deklarasyon yaptı. Ama ne Netscape ne de Microsoft bunu kendilerine yediremeyerek kendi yollarından gitmeyi tercih ettiler. Daha sonra Microsoft *mecburen* JavaScript standardını kabul etmiş de olsa, JScript'e ağırlık verdi ve kendine göre onlarca değişiklik/ekleme yapmaya devam etti. İşte bu yüzden şimdi yazdığınız ve tamamen doğru kodlanmış JavaScript programlarının bir çoğu IE'de çalışmaz. Çalışmadığı için de web sayfası yapan kişiler Microsoft'un hırsızlık malına itaat etmek zorundaymış gibi bozuk kodlar yazmak durumunda kalırlar.

Zamanla Microsoft bununla da yetinmemiş, JScript ile birlikte, işletim sistemine doğrudan müdahale edebilen programlama yöntemleri geliştirmiştir. Hatta JScript'in sönmesinden korkup Visual Basic tabanlı bir de VBscript atmıştır ortaya. Resmen internet bunalımı yaşanmıştır o dönem. İşletim sistemine müdahale edecek bu yapılar geliştirildiğinden beridir de IE felaket derecede güvensiz bir tarayıcı özelliği kazanmıştır. Hatta basit bir HTML sayfasıyla siteye girenlerin bilgisayarına fortat attıracak kadar perişan etmiştir sistemleri. Hala da Windows 98 sürümlerinde bu açık mevcuttur! Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen IE açıklarını kapatmakta hantal davranmaktadır. Şu anda Windows XP üzerinde bir IE ile zararlı sitelere girin ve casus taraması yapın bakın neler çıkacak. Aynı sitelere bir de Firefox ve Opera ile girip tarama yapın o zaman bakın ne çıkacak.. IE, bu kadar güvensiz olmasının yanısıra, diğer tarayıcıların (Mozilla, Opera, Firefox, Netscape gibi..) sağladığı onlarca kullanışlı özelliği de sağlamaz. Daha yeni yeni eklemeye başladığı özellikler de diğer tarayıcılardan kopyadır. (Zaten Vista'nın çoğu özelliği de diğer sistemlerden kopyadır.)

Jeneriklik meselesine gelince; olay hala anlaşılmadı. Şimdi gidin bir deterjan üretim tesisi kurun ve ürettiğiniz ürünün adını "deterjan" olarak tescil ettirmeye çalışın bakalım kanunlar izin veriyor mu? :) Çikolata, kalem, kumaş.. vs gibi açıklayıcı özel isimleri markalaştırıp da tescil edemezsiniz.

Kullanıcıların çoğu IE'den başka bir tarayıcı olduğunu bilmez bile. Çünkü hep MS ürünleri kullanmaya zorlandıkları için internete sadece bununla girildiğini zannederler. Şimdiye kadar kaç tane müşterimin başka bir tarayıcı gördüğünde çok şaşırdığına tanık oldum.. :)

Noktayı koyacak olursak; hepimizin iyiliği için, ticari amaç içermeyen standartların olması gerekir. Microsoft sizin iyiliğinizi istemez, sadece sömürmek ister. Opera sömürmek isterse biz ona da karşı çıkarız. Yani sanki Microsoft size ödül verecekmiş gibi günahıyla sevabıyla o bizim der gibisiniz. Hataları olabilir gayet doğal, siz neden alınıyırosunuz? :) Hepimiz kardeşiz, bu öfke ne diye.. :)

blogger

Doçent
Reaksiyon puanı
1
gercekleriyazar dedi ki:
4EVER 0PERA.
Opera diyorsa doğrudur...

blogger dedi ki:
dnzz dedi ki:
operam askım benım :D
evlenin

AŞK sadece karşı cinse(bazen aynı cinse)duyulan bir duygu değil ki.Her aşk evlenmeyi gerektirmez.
Evliliğin aşkı öldürdüğüde söylenir...
Ksc aşıksın diye evlenmen gerekmez...
o zaman ölün sizde kurtulun bende :D

dnzz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ustune oldurme planları yaptıgınız kısı benım
benım operayla duzeylı bır ılıskım var lutfen.

sızın kadar bılgı sahıbı degılım bu konularda belkı ama amatorler bu pıyasada daha buyuk rol oymuyor sanırım opera bana gore en ıyı ınternet tarayıcısı amatorlere secme sansı verılse opera mı ie mı vs. vs. gıbı ie talebın cok fazla olacagını zannetmem

Son mesajlar