Ubuntu v.s. fedora

Bu konuyu okuyanlar

Bircan83

Asistan
Reaksiyon puanı
2
iyi geceler arkadaşlar. Bilgisayarımda linux kullanmak istiyorum ancak ubuntu mu kursam yoksa fedora 10 mu bir türlü karar veremedim. Ubuntu - fedora karşılaştırması yapabilcek birisi varsa ve iki sistemin de eksilerini ve artılarını bildirirse sevinirim. Teşekkürler.

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Linux tavsiye etmiyorum arkadaşım. eğer hiç kullanmadıysan alışşman çok zor olur. Windowstan şaşma derim. Eğer ille de öğrenmek isterim dersen Ubuntu'nun 9.4 sürümü yayınlandı. Ayrıca windows altında çok rahat bir kurulumu var ayrıca Türkçe. Ama dediğim gibi sen bilirsin yine de. Ben Pardus da dahil bir çok linux denedim ama hiçbirine de alışamadım. Tercih senin

geceyürüyen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux Ubuntu kullanmanı öneririm. Linuxun en çok tercih edilen ve kararlı bir sürümüdür. Eğer ati ekran kartı kullanıyorsan ve hemen linux kurmak istiyorsan linuxun 9.04 ten bir önceki sürümünü kurmanı tavsiye ederim.

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben ubuntu kullandım. xp yi aratmadı. Tek eksiğinden dolayı xp ye döndüm. o da ses kartının 5+1 çıkış vermemesi. kart biraz eski o yüzden sürücü ayarlayamadım.
ha bi de oyun oynuyorsan pes -wow vs ubuntu altında çalışmazlar.

contempt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BU kadar linux tan korkulacak ne var anlamıyorum. Ben 3 yıldır linux kullanıyorum ( ubuntu ve mandriva) çok memnunum. Şuan nette sayısız bilgi ve döküman bulabilirsiniz. Size bununla ilgili çok güzel bir örnek verebilirim bu bütün korkunuzu alabilir. [ÖNEMLİ] Acemiler İçin İlk Durak [ÖNEMLİ] buyrun inceleyin daha ne olsun sizler için ?

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
eğer bilgisayara meraklıysan, kullandığın yazılımlarda konfigürasyonla, özelleştirmeye, kurcalamaya önem veriyorsan, bir yerden sonra bilgisayarın tek işletim sisteminden oluşmadığını anladıysan ister fedora ister ubuntu birini kur. ben şahsen fedora kullanmadım ancak forum yaygınlığı ve türkçe desteğiyle ubuntu'yu kullandım ve tavsiye edebilirim. özellikle ext4 (disk yönetim sistemi) desteğiyle ubuntu'Nun son süümü 9.04 jaunty jackalope işini görecektir. sorunun olursa ubuntu, ubuntu tr, ubuntu'Nun wikileri veya buradan da ubuntu kullanıcılarına sorabilirsin. baktın gnome hoşuna gitmedi, linux'ta çeşitlilik boldur, bir de kde dene ki benim mandriva, suse vs dahil en kullanışlı bulduğum dağıtımlardan birisi pardus'tur.

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
BU kadar linux tan korkulacak ne var anlamıyorum. Ben 3 yıldır linux kullanıyorum ( ubuntu ve mandriva) çok memnunum. Şuan nette sayısız bilgi ve döküman bulabilirsiniz. Size bununla ilgili çok güzel bir örnek verebilirim bu bütün korkunuzu alabilir. [ÖNEMLİ] Acemiler İçin İlk Durak [ÖNEMLİ] buyrun inceleyin daha ne olsun sizler için ?
linux'e laf etmiyorum ama alışamadım dostum. "sudo" ile başlayan kodlar bezdirdi beni:sweatdrop:

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
eğer bilgisayara meraklıysan, kullandığın yazılımlarda konfigürasyonla, özelleştirmeye, kurcalamaya önem veriyorsan, bir yerden sonra bilgisayarın tek işletim sisteminden oluşmadığını anladıysan ister fedora ister ubuntu birini kur. ben şahsen fedora kullanmadım ancak forum yaygınlığı ve türkçe desteğiyle ubuntu'yu kullandım ve tavsiye edebilirim. özellikle ext4 (disk yönetim sistemi) desteğiyle ubuntu'Nun son süümü 9.04 jaunty jackalope işini görecektir. sorunun olursa ubuntu, ubuntu tr, ubuntu'Nun wikileri veya buradan da ubuntu kullanıcılarına sorabilirsin. baktın gnome hoşuna gitmedi, linux'ta çeşitlilik boldur, bir de kde dene ki benim mandriva, suse vs dahil en kullanışlı bulduğum dağıtımlardan birisi pardus'tur.
bak en güzel cevabı sen verdin:icon_: özellikle de: "eğer bilgisayara meraklıysan, kullandığın yazılımlarda konfigürasyonla, özelleştirmeye, kurcalamaya önem veriyorsan, bir yerden sonra bilgisayarın tek işletim sisteminden oluşmadığını anladıysan " süper kelime

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Fedora güzeldir ancak makina sunucu amaçlı kullanılacaksa güzeldir. Desktop için Ubuntu tavsiye ederim. Nasıl işletim sistemleri arasında Windows kral diyorsak, Linux işletim sistemlerindede (desktop amaçlı) ubuntu kral durumda.

Özellikle ki yeni başlıyorsan linux işine kesinlikle ubuntu dan yana seç tercihini. İnternette diğer linux işletim sistemlerine göre kaynağıda daha fazla. Yani bu demek oluyor ki karşılaştığın bir sorunda ki mutlaka karşılacaksın :) Hemen yardım alabilirsin.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140

Yalan mı söylüyorum ki :D mp3lerini, avi lerini açmaya çalışacak diyecek codec yok napıosun sen :turned: Sonra diyecek buna .exe ler kurulmuyormuş alla alla :surprised: Giricek google'a wine'ı keşfedicek... :D Linux dünyam böyle başlamıştı... Ubuntu' nun Türkçe kaynaklarının fazla olması sayesinde güzel de ilerledi.. İstediğim herşeyi yapabildim.

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Yalan mı söylüyorum ki :D mp3lerini, avi lerini açmaya çalışacak diyecek codec yok napıosun sen :turned: Sonra diyecek buna .exe ler kurulmuyormuş alla alla :surprised: Giricek google'a wine'ı keşfedicek... :D Linux dünyam böyle başlamıştı... Ubuntu' nun Türkçe kaynaklarının fazla olması sayesinde güzel de ilerledi.. İstediğim herşeyi yapabildim.

yalan söylüyorsun demedim ki. sadece alışkanlıklarını bırakması zor olacak ayrıca her sorunla karşılaştığında sorununu çözmesi için gerekli olan bilgiyi bulması için dünya kadar internet araştırması onu bekliyor olacak. :stuart:

Bircan83

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hepinize de ilginizden dolayı çok teşekkür ederim arkadaşlar. Ubuntu, fedora ve pardus arasında seçim sıkıntısı yaşıyordum. Sizlerden özellikle de ubuntu ve fedoranın artı ve eksilerini öğrenmek istedim. Bunun yanında bu sistemleri bilgisyarıma kurup denedim de ama hiçbirisi pardus kadar memnun etmedi. Kararımı verdim artık pardustayım. Linuxa geçmeyi düşünen arkadaşlara da tavsiye ederim.

Relics

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende bir donem ubuntu bir donem fedora kullandım. Bu deneyimlerimden sonra ubuntuda karar kıldım. Bazı arkadaslarında soyledigi gibi Fedora sunucu bazında daha iyi Red hat altyapısının verdigi avantajlarla. Ubuntu ise hernekadar server versiyonu cıksada home user lar icin bicilmis kaftan. Arkadaslara yine katılıyorum linux,unix bu bir yol bence ancak microsoft un yoluna gore tabiki çetin ve mücadeleci. yeni baslayan birisi icin kabusa dçnebiliyor ancak zorluklara ve araştırmaya meraklı iseniz cok zevkli komut satırınıda sevebiliyorsanız... Bu arada home userlar için unix alternatiflerde var ornegin Open Solaris... deneyebilirsiniz. Sonuc olarak Ubuntu ev kullanımı için ideal çözüm.

Ert_Gun

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Ubuntu harika bir işletim sistemi, Pardus ta kullandım fakat Ubuntu daha kararlı çalışıyor.

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ubuntu vs. Fedora diye başlık açılmış Linux tavsiye etmiyorum diyenler var. :)

Linux kumaya karar verdiğinize göre temel bilgileri yazmıya gerek görmüyorum. Zaten araştırmanızı yapmış olmalısınız. Ubuntu ve Fedora iki köklü Linux dağıtımıdır. İkisini de kullanan milyonlarca kişi var. Şaşlısınız ki iki Linux dağıtımı için Türkçe destek alabileceğiniz siteler mevcut.

Normal bir zamanda böyle bir soru sormuş olsaydınız -Fedorayı denememiş biri olarak- hiç düşünmeden Ubuntu derdim. Ama 29 Nisan'da Ubuntu'nun yeni sürümü çıkacak. 29 Nisan'a kadar ki süreçte Fedora'yı tecrübe etmenizi öneriyorum. Ubuntu'nun yeni sürümü çıktığında onuda tecrübe edin ki birbirlerini karşılaştırarak size en uygun olanı seçin.

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Konu açılalı 1 yıl olmuş herhalde bişeler öğrenmiştir:D:D:D
ubuntu VS fedora -->Tabi ki Redhat:):)

xrhymer

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Püff.. konuyu hortlatan da kabahat. :)

realmanager