El Bileğinde Ödem Oluşan Varmı ?

Bu konuyu okuyanlar

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Arkadaşlar el bileğimde bir kitle oluştu top şeklinde.Bileğimi büktüğümde bunu farkettim çok sertti kemik gibi.

Bugün genel cerrahi doktoruna göründüm eklem kemiklerine yapışık olarak gelişmiş bir kist dedi.

Şırıngayla boşaltabiliriz dedi ama büyük ihtimalle tekrar eder o yüden o bölge yarılacak ve eklemin üzeri temizlenecek dedi.

Şimdi internette araştırma yaparken benim elimle aynı yerde bir kist oluşan resim buldum.resimde işaretli yerin aynısı benim elimde de mevcut.

Ayrıca o resmin altında rahatsızlık vermediği sürece müdahaleye gerek yok diyor zamanla kaybolabilir de büyüyebilir de diyor.

aaag01.jpg

Tam işaretli yer elimi aşağıya doğru bükünce çok daha fazla belirginleşiyor.

Sizlerin arasında böyle bir şey yaşayan varsa tecrübelerini merak ettim.Ne yaptılar ne yapmadılar ne oldu ne olmadı.

---------- saat 18:32 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:30 eklenmişti ----------

DÜZENLEME

işte buldğum bir bilgi
''Ganglion kistleri, elde ve el bileğinde çok sık olarak görülebilen eklem ve tendonlara komşu olarak gelişen kitlelerdir. En sık olarak el bileği sırtında, bileğin iç kısmında, parmak tabanında görülürler. Oluşma nedeni genellikle bilinmemekle birlikte, eklem veya tendon rahatsızlıklarının veya mekanik değişiklerinin varlığında oluşabilirler.

Bu kistlerin büyüklüğü değişkendir. Zaman içinde büyüme, küçülme bazen de kaybolma ihtimalleri vardır. Ağrı eşlik edebilir veya olmayabilir. İyi huylu kistlerdir. Kanser ile bir ilgisi yoktur.

Tanı genellikle muayene ile konur. Herhangi bir şikayetin olmadığı durumlarda, sadece gözlemek yeterlidir. Ancak, çok büyüyen, ağrı veya hareket kısıtlaması yapan, estetik görünümü bozan kistler cerrahi girişim ile çıkarılabilir. Müdahale sonrası kısa bir süre atel kullanılması yarar sağlar.''

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
lisedeyken benim bi arkadaşın bileğinde resimdekinin aynısı vardı.
3 sene kisti aldırmadı sonradan ameliyat oldu.
şuan gayet sağlıklı ;)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Yahu ameliyat demeyin bana..Bacağımdan ameliyat olmuştum 3 ay koltuk değneyiyle gezdim.Şimdi de bileği yaracaklar demekki.Hiç sevmiyorum bu işleri ama sağlık için yama attıracağız yine desene.

---------- saat 18:40 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:37 eklenmişti ----------

kendiliğinden geçtiği durumlar da oluyormuş biraz bekleyip görelim inşallah kaybolur.Büyürse kurtuluş yok:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Sağlık bu, bekletmeye gelmez. Ben de yumurtalık kisti belasıyla savaşıyorum. Kist çok pis bir şey yahu. :)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
:(yahu bir gecede oluştu.o bileğimde hafif güç kaybı hissediyorum.

haftaya da başka doktora gideyim bugün gittiğim doktor kurbanlık koyunmuşum gibi bakıyordu bana

**osk@r78**

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yahu ameliyat demeyin bana..Bacağımdan ameliyat olmuştum 3 ay koltuk değneyiyle gezdim.Şimdi de bileği yaracaklar demekki.Hiç sevmiyorum bu işleri ama sağlık için yama attıracağız yine desene.

---------- saat 18:40 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:37 eklenmişti ----------

kendiliğinden geçtiği durumlar da oluyormuş biraz bekleyip görelim inşallah kaybolur.Büyürse kurtuluş yok:)

Aynı şekilde bende de olmuştu.Birgün otobüste giderken otobüs birden sert fren yaptı ve o gösterdiğin yerde bileğim aynı şekilde olmuştu.Senin gibi bende baya bir kafama takmıştım.sonra tanıdık bi doktor aynı sana sölediği gibi şırıngayla boşaltabileceğini ama yine tekrarlama durumunun olduğunu söyledi.Ben hiç birşey yaptırmadım.uzun bir süre o şişlik devam etti ama şu an çok şükür ki geçti.Ara sıra ben onu böle kremle falan ovalıyordum.Yani bence bişey yaptırmana gerek yok. şimdiden geçmiş olsun.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Hay Allah razı olsun.Ayrıca geçmiş olsun.Ben zaten ilaç düşmanı biriyim kaldı ki cerrahi müdahale !!!

Neyse ben de beklemeye geçeyim ara sıra da bilek hareketleri yapayım.

**osk@r78**

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Hay Allah razı olsun.Ayrıca geçmiş olsun.Ben zaten ilaç düşmanı biriyim kaldı ki cerrahi müdahale !!!

Neyse ben de beklemeye geçeyim ara sıra da bilek hareketleri yapayım.
Aynen dediğin gibi bileğini çevir falan çeşitli egzersizler falan yap birde kremle masaj falan yap.umarım kısa zamanda iyileşir.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
arkadaşımdada vardı oda ameliyat olacaktı ama doktor istersen olma demişti.şimdi geçti kendiliğinden 2 senedir kist ile yaşadı ama :)

_taha

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Kardeş bence gerekli doktora git bir görün fizik tedavi olabilir galiba... Klavyede nasıl yazıyorsun bilgim yok ama elini fazlasıyla mı büküyorsun acaba?

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Olabilir klavyeyi sık kullananlarda görülüyormuş zaten.
Doktora yine gideceğim tedavi olmazsam bir zararı var mı diyeceğim bakalım onagöre pozisyon alırım.

_taha

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Bence sen doktora git EMG bile çektir. Ameliyatsız bile kurtulursun inşallah kardeş..

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
İnşallah..Devlet hastanesine gittim ama doktor bakarak teşhis koydu.ilk seçenek olarak da cerrahi müdahale dedi.Yarın başka bir hastaneye giderim.

Sağolasın

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Öncelikle çok geçmiş olsun. İnşallah kısa sürede şifa bulursun.

Bu kisti birisinin kafasında görmüştüm. O arkadaşta bu kistin oluşmasının sebebi; Yere eğilmiş kafasını sert bir şekilde kaldırınca dolap kapağının sivri ucuna suratle çarpmış, biraz kanama olmuş. Sonra geçip, gitmiş.

Belli bir süreden sonra orada şişlik olmuş. Şu anda, o şişlik bir fındık büyüklüğünde kist.. Çirkinde gözüküyor. Beyin cerrahi uzmanı aldırman gerekli demiş. Aldırdığında o kısım kel kalacak.. O da bir sorun.

Sizin bu durumunuzu görünce o arkadaşım aklıma geldi. Herhangi bir yere çarpmışlığınız var mı? Az kanama falan... Birde yoğun klavye kullanımıda hem parmakları hemde bileği etkiliyor. Bununla ilgili bir haber okuduğumu hatırlıyorum.

Bence en az 6 ay bekle.... Sonucu aşağı yukarı belli olur.

Saygılar.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Teşekkür ederim
Bir yere çarptığımı ya da incittiğimi hatırlamıyorum ancak zorlama olmuş olabilir.Aslında bileğimle ilgili hiç bir sorun yaşamadığım halde 6 ay önce bileğimde şiddetli bir ağrıyla uyanmıştım uyurken bileğim uyuşmuş diye düşünmüştüm.bu ağrılar şiddeti azalarak devam etti ama ara sıra..şşimdi ise sebebi belli oldu.

Şimdi telefonda bir arkadaşla görüştüm onda da aynı yerde oluşmuş 2sene sonra geçmiş.

ANNE

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
75
İnşallah..Devlet hastanesine gittim ama doktor bakarak teşhis koydu.ilk seçenek olarak da cerrahi müdahale dedi.Yarın başka bir hastaneye giderim.

Sağolasın

Genelde ultrasyon istiyorlar. Ona göre sonuç çıkıyor.

Dediğin gibi bazen istemeyebiliyorlar. Sık sık bu sorunla karşılaştıklarından sorunu tahmin edebiliyor.

---------- saat 19:39 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:26 eklenmişti ----------

Bir yere çarptığımı ya da incittiğimi hatırlamıyorum ancak zorlama olmuş olabilir.Aslında bileğimle ilgili hiç bir sorun yaşamadığım halde 6 ay önce bileğimde şiddetli bir ağrıyla uyanmıştım uyurken bileğim uyuşmuş diye düşünmüştüm.bu ağrılar şiddeti azalarak devam etti ama ara sıra..şşimdi ise sebebi belli oldu.

Şimdi telefonda bir arkadaşla görüştüm onda da aynı yerde oluşmuş 2sene sonra geçmiş.

Kolda uyuşma varsa, durum değişir. Eğer kolunuzun üzerinde yatmışsanız, sabahleyin kalktığında kolda uyuşma gözükebilir.

Ya da;

Boyun fıtığı/Omuzda ödem ile ilgili olabiliyor. Eğer böyle bir durum varsa, kesinlikle omuzda bir ağrı olur. Fazla yürüdüğünüzde boyun tarafında bir yorgunluk hissedersiniz. Bu da boyun fıtığının habercisidir. O zaman senden MR isterler.

Koldaki bu uyuşukluğu sık sık yaşamışsanız bu tür şeyler tahmin edilebilir.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Geçmiş olsun abi.:)

Vendetta_

Müdavim
Reaksiyon puanı
75
tırsma ameliyat dedikleri ufak bi operasyon orayı uyuşturup kesiyolar alıyolar vs

benim kuzenin damarın olduğu bölümde çıkmıştı o aşırı zorlamadan oluşan bişi
metal bilekli taktırıyolar daha sonra geçmezse/acılara ağrılara neden oluyosa kesip orayı alıyolar

ordaki şeyin oluşmasıda şu şekilde
zorluyosun bileğini
orda bi sıvı gibi bişi toplanıyo
yavaş yavaş katılaşıyo
katılaştıkça büyüyo

kısacası ölmezsin

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Sağol ölmeyeceğimi duymak güzel..

Hasbinallah..:)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ameliyat her zaman bir "tırsma" meselesi değildir, ben de elimde imkan olduğu müddetçe asla bıçak altına yatmam. Şimdiye kadar hastanede bir kaç gün geçirmeme sebep olan üç ameliyat oldum; üçü de genel anestezi ile yapılıp hastanede beni bir kaç gün yatırmalarına rağmen çok basit ameliyatlardı, o yüzden herhangi bir "tırsma"ya da gerek yoktu; nitekim kendi ayağımla kendi başıma gittim ve hatta bir tanesi başarısız olduğu için ikinci defa yapılmasını da ben istedim, farklı bir doktora aynı ameliyatı yaptırdım.

Demek ki mesele ameliyattan korkmak değil; sağlığın bozulmasın istiyorsan, ameliyat olmadan deneyebileceğin bütün doğru tedavilere denemelisin, çünkü ameliyat vücut direncini azalttığı gibi psikolojini de bozuyor. Hele ki üstüne bir de doktorların sana Zorhak'ın dediği gibi kurbanlık koyun, yolunacak kaz gibi bakmaları durumu daha da iğrençleştiriyor. Tekrar etmek zorunda kaldığım ameliyatta adam paramı alıp beni kestikten sonra, "doktor benim şikayetlerim azalacağına arttı" dediğimde adam bana gayet rahat "ben ne olduğunu anlamadım, teşhis koyamadım, bizim hastanede yeterli teçhizat yok bir de üniversiteye git istersen orada baksınlar" diye cevap vermişti. Peki beni niye kestin öyleyse? Hastanede 2 gün boşuna yatmış olmak, boşuna bir sürü para vermiş olmak (özel hastane) ve bir de üstüne ameliyatın günler süren acı ve stresi ne olacak?

O yüzden, durup dururken sağlığını riske atıp bıçak altına yatmaya ilaç vs kullanmaya gerek yok. Eğer başka çözümü olmazsa ancak o zaman ilaç veya operasyon düşünülebilir.

Geçmiş olsun Zorhak kardeşim, inşaAllah en kısa sürede sıkıntın giderilir.

iiceberg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O kistten bende bilek içinde vardı. Kendiliğinden kayboldu. Bazen tekrar çıkıyor. Sanırım zorlamadan kaynaklanıyor. Uyurken bileğin üzerine ters yatınca oldu diye düşünüyorum bendekini. Çünkü birkaç kez sabah uyandığımda bileğim fena halde acıyarak uyanmıştım. Krem sürüp bandajla sarmıştım birkaç gün boyunca.

FiRARDA

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bi ara bendede çıkmıştı sonra kendiliğinden geçti ve bir daha çıkmadı herhangi bir sağlık sorunum olmadı fiziki görünüşü dışında

Guest Part

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
kuzenımde vardı sag bileginde cok fazla bilgisayar kullanmakta bırde dızgıcı ekndısı sureklı yazı yazıyordu oyle bırsey olustu sonra gectı arada oluyor yıne ama bırde buyuk ve agır saatlerdende kaynaklandıgı soylenıyo bence kendılıgınden gecer agrısı yoksa sorun yapma

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Yorumlar için herkese teşekkür ederim.Dediğiniz gibi ağrısı yok ve beklemek en güzeli sizleirn tecrübelerine bakarak söylüyorum bunu.

Öneride bulunan tecrübelerini anlatan herkese teşekkürler.

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Hocam geçmiş olsun ama sadece beklemek yeterli olmayabilir.. Muhtemelen kist klavya ya da mouse kullanımından kaynaklıdır. Bu koşulları da düzeltmen gereklidir. Kiste neden olacak durumları ortadan kaldır ve öyle beklemeye başla.

Klavyende bilek desteği yoksa uygun bir klavye edin. Bilek destekli mouse-padler var onlardan da alabilirsin. Bir de oturduğun yer ile klavye yüksekliğini iyi ayarlamak lazım internette profesyonlece hazırlanmış dökümanlar mevcut. Bir göz atmanı öneririm...

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Sağol kaberdey hocam.Dikkate alacağım dediklerinizi..

bakın şöyle bir şey buldum bendekinin tıpkısının aynısı resim dışında neler yazıyor okuyalım:)

El Bileği Bölgesi Ganglionları (Kistleri)

el_bilegi_bolgesi_ganglionlari__kistleri__b.jpg

Aniden el bileğinizin üzerinde bir şişlik fark etmeniz çok hoş olmayan bir sürpriz olabilir.Ancak telaşlanmayın bunların bir çoğu zararsız ganglion kistleridir ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolacaklardır.
Sık olarak ganglion kistleri el bileğinin üst bölümünde oluşur(dorsal ganglionlar).Ancak bazen el bileğinin arka bölümünde nabız alınan bölge ile başparmağınızın arasında da ortaya çıkabilirler.Bazense parmakların eklemleştiği alanlarda yada parmakların dip noktalarında görülebilirler.Ganglion eklem içerisinde yer alan kemik ve kas dokularının arasında bulunan bağ dokusundan kaynaklanarak balonsu görüntüsü ile karşımıza çıkar.Bu balonun içerisinde yoğun,kaygan eklem sıvısı ile aynı özellikte bir materyel bulunur.Genel bir kural olarak hareketliliğinizin artması ile bu balon büyür ve tam tersi hareketliliğinizin azaldığı dönemlerde bu balon küçülür.
Ganglionlar nasıl oluşur?
Ganglionların oluşum mekanizmasını başlatan sebepler bugün için halen bilinmemektedir.Kadınlar da erkeklerden daha sık olarak görülür ve en sık olarak el bileğinin üzerine sürekli yük uygulamak zorunda kalan jimnastikçilerde görülür.Ganglion içindeki kistik yapı eklemden geçen sinir dokuların üzerine bası yapacak kadar büyüdüğü zaman ağrı oluşturabilirler.Çok büyük ganglionlar ağrısız olsalarda rahatsız edici olabilirler.Tam tersi cilt altı çok zor ortaya konabilen küçük ganglionlar çok ağrılı olabilirler.
Muayene ve tanı
Doktorunuz size bu balonsu yapının ne zamandan bu yana var olduğunu,ebadında bir değişiklik olup olmadığını,ağrılı olup olmadığını soracaktır.Yine muayene esnasında parmağı ile kistin üzerine bastırarak basınç uygulayacak ve bir ışık kaynağı ile kistin ışık altında ki görüntüsünü inceleyecektir.Çektireceğiniz bir grafi ile bu olayın romatizmal hastalığa bağlı eklem bozukluğundan yada bir kemik tümöründen kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılacaktır.Bazense çok küçük olan ağrılı ganglionlarda tanıyı netleştirmek için MRI istenebilir.
Tedavi
Tedavinin birinci aşamasını konservatif yöntemler oluşturur.
- Takip: Ganglion tümöral bir yapı olmadığı için ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolabileceği için doktorunuz kontrolu altında belli bir süre beklenebilir.
- Tespit: Aktivite ile ganglion boyu artacağı için ,bunun sonrasında sinir basısına bağlı ağrı gelişebileceği için doktorunuz size bir el bilekliği veya alçı tespiti ile takip önerebilir.Bu esnada ganglion küçülebilir belkide kaybolabilir.Ağrı azaldığında veya ganglion küçüldüğünde el bileği hareket açıklığını arttırmaya yönelik bir tedavi başlanır.
- Aspirasyon: Ganglionun ağrıya yol açtığı durumlarda veya hareket kısıtlılığı yaratacak kadar büyüdüğünde , ganglion içindeki sıvı "aspirasyon" adı verilen bir işlem ile dışarı çekilebilir.Ancak bu işlem esnasında sıvının çok yoğun olması nedeniyle sıvı dışarı alınamıyabilir.
Yukarıda anlatılan tedavi yöntemleri sonrasında ganglionun verdiği hareket kısıtlılığı ve ağrı giderilemediği zaman ganglionun çıkarılması gerekir.Ancak unutulmaması gereken nokta bu işlemin ardından ganglionun tekrarlıyabileceğidir.Bu işlem sonrasında birkaç gün için ağrı, şişlik gibi problemler ile karşı karşıya kalınabilir.

---------- saat 10:49 eklendi ---------- önceki mesaj saat 10:45 eklenmişti ----------

Yani o bileği fazla hareket ettirir isem ganglion denilen çıkıntı daha fazla büyüyebilirmiş.bunu okumam iyi oldu çünki ben düzenli olarak bilek hareketlerine başlayacaktım.Fazla zorlamam artık bunu öğrendikten sonra.

Daha sonra tekrar oluşma riski olan bir kist için bıçak altına aldırtmam elimi.Umarım büyümez ve ağrı yapmaz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tedevini olmalısıın bende aynı durumdayım 1 yıl olu bekliyorum gececek diye geçtiği yok

muratal

Doçent
Reaksiyon puanı
1
İğne ile çekiyorlar onu bildiğim kadarıyla.