LapTop Ekran Kartı Değişimi [ Fotoğraflı ][ Acer 5720G ]

Bu konuyu okuyanlar

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Evet arkadaşlar. 2 sene önce vatanbilgisayar dan aldığım laptopumda bir sürü modifiye yaptım.

Bunlar,

İçindeki 160GB 5400 rpm 8 mb cache bellekli harddisk yerine, WD 320 GB 7200rpm 16 mb cache almak oldu.

Daha sonra içindeki Samsung 1 +1 GB 667 mhz lik ramlari çıkarıp 2+2 kingston 667 yaptım.

İçindeki ses kartını yeterli bulmadığım için Creative Sound Blaster x-fi 5.1 ses kartı aldım. Ses sistemim Logitech x540 5+1 ile tam uyumlu oldu :)

Sıra geldi ekran kartınaa :mrgreen:

MXM 2 türü ekran kartına sahip olduğum için ekran kartı değişimi mümkün oldu.

İçindeki Nvidia 8400M GS 256mb 64 bit ekran kartı yerine ebay üzerinden Nvidia 8600M GT 512mb 128 bit ekran kartı aldım. Ekran kartı yeni elime ulaştı ve montajını yaptım. Size bu montajı nasıl gerçekleştirdiğimi çektiğim fotoğraflarla göstereceğim. Hadi başlayalım :)

ÖNEMLİ NOT : Bu işlem laptopunuzun garanti kapsamından çıkmasına sebep olur!
Öncelikle gerekenler,

Bir adet balyoz, bir adet çekiç, bir adet darbeli matkap :hammer::devil:

Şakayı bırakalım :D bir adet küçük yıldız tornavida, maharetli eller :D

Öncelikle GPU-z ve derecelendirme yardımı ile 8400M GS varken ki duruma bakalım,

karttannce.png

72079131.png

45696038.png

Şimdiii LapTopu tanıyalım :)

CPU: Intel® Core 2 Duo T7300 (4MB L2 cache, 2Ghz, 800mhz FSB)
Ekran: "15.4"" WXGA high-brightness (220-nit) Acer CrystalBrite™ TFT LCD, 1280 x 800 piksel çözünürlük 8ms"
İşletim sistemi: Windows Vista Home Premium TR
Bellek: 2048MB (2*1024) DDR2-667 MAX: 4GB
Sabit Disk: 160GB SATA
Ekran Kartı: "Up to 1024MB NVDIA™ GeForce™8400M GS TurboCache™(256MB video bellek GDDR2 VRAM)"
Optik: DVD Double Layer DVD+RW
Ağırlık: 2,80kg
Ethernet: Gigabit Ethernet
Wireless :Entegre Wireless WiFi Link 4965AGN Network bağlantı modülü (dual-mod 802.11a/b/g/Draft-N) Acer SignalUp™
Bluetooth: Bluetooth® 2.0+EDR
Web Cam :Acer Crystal Eye 0.3MP
Voip Telefon: -YOK
Tv Tuner :-YOK
Kart Okuyucu: 5-in-1 kart okuyucu (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
Diğer: "Intel® PM965 Express yongaseti, ExpressCard™/54 slot, 4 USB 2.0 portu, DVI-D port HDCP desteği ile, IEEE 1394 port (4-pin), Kızılötesi (CIR) port, Harici VGA port, S-video/TV-out (NTSC/PAL) port, Kulaklık/hoparlör/ses çıkış jakları, Mikrofon jakları, Ses giriş jakı, Ethernet (RJ-45) port, Modem (RJ-11) port, AC adaptör için DC-in jakı "

Orjianli budur. 2,5 yıllık geçmişi vardır :)

Ben bunlara ek olarak HDD,RAM,Ses KArtı ve Ekran kartı aldım :mrgreen:
fotoraf759.jpg

Önce Laptopumuzun elektrik bağlantısını keselim. Ve ters çevirelim,

fotoraf760.jpg

Bi kenarı çıkıntı olan yer bir kapak. O kapağın 4 tane vidası var onları söküyoruz. Ve başlıyoruz bi tarftan açmaya. Yalnız dıkkatli olun çünkü tırnakların kırılma ihtimalleri var.

fotoraf761.jpg

Kapağı çıkarınca şöyle bir görüntü ortaya çıkıyor ,

fotoraf762.jpg

Ekran kartımız gri bir soğutucu plak ve ısı iletkeni ile korunmakta. o bolge şurası,

fotoraf763.jpg

İlk önce işlemci üzerinde soğutucuyu sökmeniz gerekmekte. Çünkü ekran kartı soğutucusu fanla aynı yerde buluşuyor. Ve işlemci soğutucusu daha önde olduğu için önce onu kaldırmamız gerekiyor.

ama öncelikle fanı sökmeliyiz zaten 3 vidası var :)

fotoraf765z.jpg

Hemen sonra işltemci soğutucusuna geçelim.

fotoraf766.jpg

Bu soğutucunun 4 vidasını söktükten sonra yerinden dikkatli bir şekilde çıkarıyoruz.

fotoraf767v.jpg

Bu parça çıkarıldıktan sonra şu şekilde bir görüntü oluşur.

fotoraf768.jpg

Aynı şekilde ekran kartı soğutucusunu çıkarıp bir kenara koyun,

fotoraf769.jpg

İşte ekran kartımız açığa çıktı :)

fotoraf770.jpg

Üzerinde 2 adet vida bulunuyor ve bu vidalar ufak oldukları için kaybolma ihtimalleri yüksek dikkatli olun.

fotoraf771.jpg

İkinci vidayı sökünce ekran kartı havaya kalkıyor :)

fotoraf772.jpg

Yavaş bir şekilde çıkarın yerinden.

fotoraf774.jpg

Şimdi sıra geldi yeni ekran kartımızı takmaya :) eBay üzerinden çindeki dostum Chen'den aldığım ekran kartı :D ve o güzel paket :)

fotoraf757.jpg

hemen açalımmmmm :D

fotoraf775.jpg

Çok iyi paketlenmiş "0" bir 8600M GT :)

fotoraf776.jpg

ahanda kart :)

fotoraf777.jpg

Soldaki eskisi (8400m GS) sağdaki yenisi (8600m GT)

fotoraf778.jpg

Eskisinde gördüğümüz yaldızlı tabaka yani soğutma plakını yeni ekran kartımıza yapıştırıyoruz.

fotoraf779.jpg

MXM slotumuza dikkatlice yerleştirelim :)

fotoraf780.jpg

Şimdiki görüntümüz bu şekilde oluyor.

fotoraf781.jpg

Soğutucu plakayı yerleştiriyoruz.

fotoraf782.jpg

Şimdi işlemci soğutucunu

fotoraf783.jpg

Şimdi de fanı,

fotoraf784.jpg

kapağı kapatmadan ki son görüntü,

fotoraf785.jpg

Diikatlice kapağı kapatıyoruz :)

fotoraf786u.jpg

İşlem tamam. Şimdi laptopmuzu açalım bakalım ne olacak,

Sistem hemen ekran kartını gördü tanıdı ve yükledi. Bizden restart isteyecek ardından ekran kartı sürücüsünü tekrar yüklememizi istiyecek ve işlem bitecek.

fotoraf789.jpg

fotoraf791.jpg

fotoraf790.jpg

Şimdi yeni ekran kartının puanlaması ve değerlendirmesine bakalım.
srhh.png

87539916.gif

fafawawwa.gif

Hadi geçmiş olsunnnn.. Konu tüm içeriği ile bana aittir :) Kolay gelsin :)

onursevim

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
62
Verdiğin emek için teşekkürler. Ama çok faydalı bi açıklama bi görsellik olduğunu söyleyemicem. Yaptığın işe saygısızlık etmek istemem ama fotolar çok kötü.

Fotodaki kocaman nick yüzünden bişi görünmüyor bazı fotolarda. Zaten çözünürlükte problem var.Fotoları görmek için büyük çaba sarfetmek gerekiyor

Fotoları düzeltirsen çok yararlı bi konu olacağı kesin

Benim gibi gözü bozuklarıda düşün yahu :)

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Aslında küçültmeyi isteyerek yaptım. 5 Megapixel cep tel ile çektim ama ağır olur diyerek olduğu gibi yüklemedim. Değiştirsem mi ki :)

Bende niye net görünüyor. İlginç

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Evet, fotografların üzerindeki yazılar biraz abartı olmuş.Güzel çalışma, tabi birşeyi de ekle bunu yapmayı garanti bittikten sonra yapmak daha mantıklı.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Eline sağlık güzel çalışma olmuş ancak HDD ve ram montaj resimlerini de koysan iyi olurdu. Ayrıca watermark olayı bozmuş. Resimler çok anlaşılır değil

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161

onursevim

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
62
YOk yahu bu ara işte pc evde pc bulanık görüyorum sadece çok şükür kalıcı bi problemim yok :D

Göz problemi olan arkadaşlar için dedim ben

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
YOk yahu bu ara işte pc evde pc bulanık görüyorum sadece çok şükür kalıcı bi problemim yok :D

Göz problemi olan arkadaşlar için dedim ben

Ben önce kota sorunu olanları düşündüğüm için 2. planda kaldı netlik :mrgreen:

Ama düzenleyeceğim.

findukfaresi_

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
daha çok dikkatimi çeken boş su şişesi,yüzük,,kürdan,bitmiş nestle kitkat ambalajı,masaya rasgele saçılmış çekrdek ve antep fıstıkları

teknik tabirlerden anlamam yorum yapamıcimmmmmm :)

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
daha çok dikkatimi çeken boş su şişesi,yüzük,,kürdan,bitmiş nestle kitkat ambalajı,masaya rasgele saçılmış çekrdek ve antep fıstıkları

teknik tabirlerden anlamam yorum yapamıcimmmmmm :)

Yaaaniii ne diyim bennn :D Maksat klavuz olsun diye açtım konuyu. Bir dahaki sefere daha nezih bir ortamda bol ışıklandırma altında eldivenle çekeceğim. Ama şimdilik finallerrrr :)

barthez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle benim de ekran kartı sorunu yaşadığım bir dönemde, böyle bir başlık açtığın için teşekkürler. Sormak istediklerim var.
HP Pavilion 9790et bir laptop kullanıyorum. Üzerinde nvidia geforce 8600m GS ekran kartı var. 2 hafta önce problemler başladı. Nvidia'nın kendi sürücülerini yükleyince windows7 logosuyla birlikte yeşil boyuna çizgiler çıkıyor ve makine açılmıyor. Ancak bu sürücüleri kaldırıp, windows 7'nin standart vga sürücüleriyle makine açılıyor. Sanırım ekran kartı bozuldu veya ısınmadan dolayı bir sorun oluştu. Değiştirmeyi düşünüyorum. Temin edebileceğim bir yer var mı ve ben de senin gibi değiştirebilir miyim?

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Öncelikle benim de ekran kartı sorunu yaşadığım bir dönemde, böyle bir başlık açtığın için teşekkürler. Sormak istediklerim var.
HP Pavilion 9790et bir laptop kullanıyorum. Üzerinde nvidia geforce 8600m GS ekran kartı var. 2 hafta önce problemler başladı. Nvidia'nın kendi sürücülerini yükleyince windows7 logosuyla birlikte yeşil boyuna çizgiler çıkıyor ve makine açılmıyor. Ancak bu sürücüleri kaldırıp, windows 7'nin standart vga sürücüleriyle makine açılıyor. Sanırım ekran kartı bozuldu veya ısınmadan dolayı bir sorun oluştu. Değiştirmeyi düşünüyorum. Temin edebileceğim bir yer var mı ve ben de senin gibi değiştirebilir miyim?

http://www.notebookcheck-tr.com/Notebook-Grafik-Karti-Yenileme-ve-Degistirme.10104.0.html

Burayı incelemenizi tavsiye ederim. Önemli olan laptopun mxm slotuna sahip olması.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bende değiştirdim bunda 1 yıl önce yaptığım değişikler

512 olan Rami 2 gb yaptım 80 gb 5400 rpm olan harddiski 200 gb 7200 16 mb bellek olan seagateye geçtim bende tek değişmeyen erkan kartı.:D

teknologs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
power reklamın çok göze batıyor..gözü yoruyor

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Aslında reklam değil de koruma amaçlı yaptım :) Çözünürlüğü kotalılar düşündüğüm için küçülttüm. Ama yüksek çözünürlüklü halleri ile değiştireceğim :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Power değiştirirsen daha güzel olacak valla Altta küçük bir POWER yazsan yeterdi:D

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
yazılardan anlaşılmıyor bişey. emek harcamışsın ama resimler belli olmuyor.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Sizce eleştiriler fazla olmadı mı :/

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
dell inspiron 6400 lerede olurmu acep ?

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Teşekkürler güzel anlatım olmuş.Ama resimlere biraz monitörün içine girerek bakmak lazım :D.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Fotoğraflar düzenleniyor. Birazdan tekrar yüklenecek.

Persona Grata

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Güzel bir çalışma olmuş, ellerine sağlık :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bu arada ne kadar harcadın erkran kartına bide fanın çöplük dolmuş power.:D

bican

Asistan
Reaksiyon puanı
3
birader benim ekran kartıda sorun çıkartacak cinsten go force7600 250mgb daha yeni modellerle değiştirme mümkün mü acaba labtobum toshiba satallite p100/119 yardımcı olursan sevinirim almanyada iken almıştım 17inç ekran

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Fotoğraflar orjinal boyutlarında güncelleştirildi.

Son mesajlar