Arabayı Kavrama

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
307
Merhaba

Benim önceki aracım i20' ydi ve bu arabanın zaten baskı balatası iyi değil diye debriyajdan çekerken gaza basıyordum ve kusursuz bir biçimde kalkıyordum.

Şuan 2020 model Clio aldım yeni olduğu için kıyamıyorum hep kavramayı bulmaya çalışıyorum. Kavrama yapmadan yarım debriyaj hafif gaz şeklinde kalkmam debriyaja bir zarar verir mi?

Önceki aracımda 3500 km sürdüm debriyaj halatı kopmuş, sürüşle ilgili yaptığım bir hata var mı acaba?

Kuzenimin tofaşta kavrama falan yoktu yarım debriyaj yapıyordu arabaya bişey olmamıştı

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Belli bir süre sonra zaten ayağınız alışacaktır debriyaj sistemine, fazla debriyaj sistemini kullanmak debriyaj balatasını yersiniz.

Ahmet-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,042
belli bir süre alışır ayağın. fazla debriyaj basma. balata kopar veya debriyaja para harcamak zorunda kalırsın.

Reaksiyon puanı
307
2 yıldır sürüyorum ama kusursuz şekilde yapmaya çalışıyorum. Arabayı çok sürmüyorum 8 ayda 2200 km oldu

Reaksiyon puanı
1,338
Hocam ayağınız alışsın yokuşlarda filan debriyajdan biraz fazla çekin motor titretecek arabayı o zaman ayağınızı frenden çekip gaza basın hafif hafif sonra araba gidecek yavaştan debriyajdan tam çekin ve gidin

Reaksiyon puanı
307
Hocam ayağınız alışsın yokuşlarda filan debriyajdan biraz fazla çekin motor titretecek arabayı o zaman ayağınızı frenden çekip gaza basın hafif hafif sonra araba gidecek yavaştan debriyajdan tam çekin ve gidin

Araba sürebiliyorum zaten ?

Ben nasıl kusursuz sürebilirim derdindeyim.

Reaksiyon puanı
1,338
Araba sürebiliyorum zaten ?

Ben nasıl kusursuz sürebilirim derdindeyim.
hocam kavrama o kadar çabuk bozulacak bir şey değil. Debriyaja alışmak içinse motor sesini dinleyin. Zaten nerde kavradığını araba titreynce anlarsınız. arabayı düz bir yere alın orada yavaş yavaş çekin ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş çekin arabanızın gitmeye başladığı zaman anlarsınız.