Kadın subay olmak zor mudur?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
147
Ben subay olmak istiyorum kendime de güveniyorum fakat ailem zor olduğu için vazgeçmem gerektiğini söylüyor hemşire vs ol diyorlar bende istemediğim mesleği yapmak istemiyorum. Kadın subayların avantajları dezavantajları nelerdir ? En çok nerde görev alırlar? bu konu hakkında bilgisi olan varsa fikrini belirtirse çok sevinirim :)

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Öncelikle bayan adaylar için puanlar daha yüksek.kara/hava/deniz hangisi o da önemli.Fırkateyn ile denizlere açılan Bahriyeli var.Sınırda görev yapan Karacı var.Havacılar geneli üslerde. :) Askerlik sadece kadınlar için değil erkekler içinde zor yapabilen yapıyor.Nerde görevlendirileceğin belli değil.Dirayetli insan üstesinden gelir. :)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,972
Harbi izin vermezler ama. Subaylık sanıyorsun elinde silah bütün gününü savaşmakla mı geçireceksin?

Askere gidersen zaten biraz sinirlerini bozarlar ordakılar.

Reaksiyon puanı
147
Harbi izin vermezler ama. Subaylık sanıyorsun elinde silah bütün gününü savaşmakla mı geçireceksin?

Askere gidersen zaten biraz sinirlerini bozarlar ordakılar.
Rütbem yüksek olduktan sonra kimse bişey diyemez ki.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bence polis ve askerlik kadınlar için erkeklere göre çok rahat görünüyor.

Mesela sokakta kaç tane nöbet tutan kadın polis var ki? Hep içeride memur gibi çalışıyorlar.

Kadın diye gece nöbete de yazmazlar zaten.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,972
Rütbem yüksek olduktan sonra kimse bişey diyemez kimse ezemez bide öyle düşün.
İnan bana Torpilli asker gelirse rütbe farketmeksizin Seni fena ezer. Seni geçtim de Komutanları bile takmayan askerler gördüm.

Hatta Komutanı sıraya dizen bile askerler var. Gerçi olaydan sonra Komutanı işinden uzaklaştırdılar ama neyse ?

Reaksiyon puanı
147
İnan bana Torpilli asker gelirse rütbe farketmeksizin Seni fena ezer. Seni geçtim de Komutanları bile takmayan askerler gördüm.

Hatta Komutanı sıraya dizen bile askerler var. Gerçi olaydan sonra Komutanı işinden uzaklaştırdılar ama neyse ?
Askeriyede rütbesi yüksek olanın sözü geçer torpil bi işe yaramaz bence, şu torpil niye varsa ya ??‍♀️

Reaksiyon puanı
147
Çok teşekkür ederim sayende aileme gerek kalmadan kendim vazgeçecem galiba skjxjajdsdn
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şimdi düşündüm de belki sadece Azerbaycan da öyledir :) hâlâ bi şansım var

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Sevgili Zaur, bizim Türk ordusunda bu senin dediğin vaka'nın olma ya da yaşanma ihtimali kesinlikle yoktur. Bu tür bir olay sizin ordunuzda da sanırım Sovyet Rusya'dan bağımsızlığa kavuştuktan sonraki ilk oluşum devrelerinde falan olabilirdi. Bildiğim kadarıyla Azerbaycan ordusunu daha sonra Türk subaylar eğiterek disipline ettiler. Zaten Türkiyedeki askeri okullarda da yüksek miktarda Azeri öğrenciler eğitimlerini tamamlayarak kendi ülkelerinde vazife aldılar.

Yani şu an ki durumda sizin ordunuzda da böyle bir durumun yaşanma şansının olacağını zannetmiyorum.

Konu sahibi kızımıza gelince, eğer disiplinli bir yaşama alışabilirsen yapabileceğin bir meslek. Korkulacak bir durum yok. Sadece kurallarla yaşamayı, itaati, disiplini, verilen vazifeleri hakkıyla yapabilmeyi içselleştirebilir ve alışırsan çok da onurlu bir mesleği zevkle yapabilirsin.

Bu arada pilot olabilirsin, zorlu eğitimlerden geçerek bordo bereli komando olabilir, hain teröristlerin canına okuyabilirsin :D

Yalnız bugüne kadar generalliğe terfi edebilen bir kadın hiç görmedim, duymadım. Belki kadınlardan general olmaz diye bir kanun yoktur elbette ama, olamamışlardır işte. Ama albay olanlarını hatırlıyorum.

Reaksiyon puanı
147
Sevgili Zaur, bizim Türk ordusunda bu senin dediğin vaka'nın olma ya da yaşanma ihtimali kesinlikle yoktur. Bu tür bir olay sizin ordunuzda da sanırım Sovyet Rusya'dan bağımsızlığa kavuştuktan sonraki ilk oluşum devrelerinde falan olabilirdi. Bildiğim kadarıyla Azerbaycan ordusunu daha sonra Türk subaylar eğiterek disipline ettiler. Zaten Türkiyedeki askeri okullarda da yüksek miktarda Azeri öğrenciler eğitimlerini tamamlayarak kendi ülkelerinde vazife aldılar.

Yani şu an ki durumda sizin ordunuzda da böyle bir durumun yaşanma şansının olacağını zannetmiyorum.

Konu sahibi kızımıza gelince, eğer disiplinli bir yaşama alışabilirsen yapabileceğin bir meslek. Korkulacak bir durum yok. Sadece kurallarla yaşamayı, itaati, disiplini, verilen vazifeleri hakkıyla yapabilmeyi içselleştirebilir ve alışırsan çok da onurlu bir mesleği zevkle yapabilirsin.

Bu arada pilot olabilirsin, zorlu eğitimlerden geçerek bordo bereli komando olabilir, hain teröristlerin canına okuyabilirsin :D

Yalnız bugüne kadar generalliğe terfi edebilen bir kadın hiç görmedim, duymadım. Belki kadınlardan general olmaz diye bir kanun yoktur elbette ama, olamamışlardır işte. Ama albay olanlarını hatırlıyorum.
Çok teşekkür ederim yorumun için, zaurun dediklerinden sonra çok kafama takıldı ama sayende sorularım yanıt buldu :)

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
Bence polis ve askerlik kadınlar için erkeklere göre çok rahat görünüyor.

Mesela sokakta kaç tane nöbet tutan kadın polis var ki? Hep içeride memur gibi çalışıyorlar.

Kadın diye gece nöbete de yazmazlar zaten.
Kadın diye neden nöbete yazmasınlar ki ? Sonuçta kendisi istemiş asker olmak. Ayrımcılık olmamalı.

Reaksiyon puanı
147
Kadın personeller saha aktif olarak görev almazlar.
İstisnalar dışında.
Ama şehit bir sürü kadın askerlerimiz vs oldu yani aktif olarak görev almasalar böyle bi durum olmazdı ben inşallah aktif görev alırım bu benim için gurur verici bir durum olur ?

KTimur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
136
Ama şehit bir sürü kadın askerlerimiz vs oldu yani aktif olarak görev almasalar böyle bi durum olmazdı ben inşallah aktif görev alırım bu benim için gurur verici bir durum olur ?
Bordo bereli, komando gibi birliklerde sahada aktif rol alamazsınız. Bir çok orduda da durum böyledir.
Hava, deniz ve kara hangisinde subay olacağınıza karar verip ona göre bir çalışma planı düzenleyin.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Önemli olan 'istisna' olabilmek, isteyen dilediği yere gelebilir. Önünde bir engel görmüyorum. Sadece azim ve gayret. :)

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Askere daha gitmedim bilmemde makina müh fakültesinim askerlikle arasinda benzer yanları oldugundan kadın için zor olabilir diye düsünüyorum.
Fiziksel güç ve beyin yapısı erkeklerden farklı olduğundan avantaj dezavantaj tartışılır. (Kadınlar detaycidir belki planlama bölümü varsa orada olursun ?)

Gel gelelim Makina ile benzerligine ?
Dişi sinek yüzü bile görmemiş erkeklerden olusur. Bakışlar, konusmalar, kulak misafirlikleri canını sıkabilecek raddeye gelebilir.
Astına ceza versende senin de üslerin olacak. Yani rütbene çok güvenme

Reaksiyon puanı
147
Bordo bereli, komando gibi birliklerde sahada aktif rol alamazsınız. Bir çok orduda da durum böyledir.
Hava, deniz ve kara hangisinde subay olacağınıza karar verip ona göre bir çalışma planı düzenleyin.
Kara da subay olucam

ikincielfiyat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Merhaba,

Kendi penceremden gördüğümü yaşadığım olayları anlatmak isterim :)

21 gün acemilik İzmir Gaziemir Ulaştırma birliği (Kadın Subay hiç görmedim)
1 ay Erzurum Ağır oto taburu ( Askeri hastanede Yarbay veya albaydı tam hatırlayamıyorum 1 kadın subay mevcuttu uruloji bölümünde) başka görmedim.
10 ay Erzincan 3.Ordu Komutanlığı ( Tuğ general Habercisiydim)
Erzincan 3. Ordu Komutanlığına bağlı bütün birlikler ve bölükler ile iletişim halindeydik habercisi olduğumuz General aynı zamanda harekat kurmay yar başkanıydı. Erzincan 3. orduda 150 civarı subay bulunuyordu bunlar içerisinde sadece 2 tane kadın personel vardı. Bir tanesi Yüzbaşı bir tanesi Yarbay o zaman duyduğum kadarıyla yarbay veya albaydan üst rütbeye çıkış imkanı yoktu sanırım.

Zorluklara gelecek olursak binlerce erkek arasında sürekli göz hapsinde olmak oldukça zor yüzbaşının kendisi anlatmıştı oturup kalkması bile sorundu öyle diyordu. Parfüm kullandığında üst rütbelerden uyarı alıyordu. Şahsen kokulu şampuan dan dolayı bile azar yediğini gördüm. Sürekli askerlerin dikkatini çekme uyarısı yapıyorlardı. Pislik bir durum ama bazı eşyalarının kaybolduğunu da söylemişti. Bu gibi bir dünya daha türevi var gerisini anlamışsınızdır artık.

Görev olarak benim askerlik hayatımda gördüğüm hep masa başı ve evrak işlerindeydiler.

yaşım 30 askere 26 yaşında gittim 15 temmuzda askerdim ve şunu söyleyebilirim Kadın subaylar çoğu erkek subaydan daha erkek di. "Saçma sapan emir veremezsiniz!" diye bağırdığını duydum kadın yüzbaşının sözde erkek kurmay albaya :)

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Kadın diye neden nöbete yazmasınlar ki ? Sonuçta kendisi istemiş asker olmak. Ayrımcılık olmamalı.
Doğru söylüyorsunuz.

Ama polis/asker tanıdıklar oluyor. Onlar da böyle söylüyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık var.

Halbuki Askeriye'nin veya Emniyet'in toplam personel sayısının en fazla %10'u falan bayandır. Ama Emniyet'te içerideki şubelere işin düşünce bakıyorsun ki içeride bayanlar erkeklerle aynı sayıda neredeyse.

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
ailene sor kolay meslek neymiş sen hangi meselği önersen ailen bir kılıf bulucak bu net bir bilgi hayatı yaşayacak olan seninsin ailenin sana kurduğu hayali hayat yapmak zorunda değilsin kendi hayalini gerçekleştir