2023 seçimlerinde kimin başa gelmesini isterdiniz?

Bu konuyu okuyanlar

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Önümüzdeki seçimlerde sizce başkanlığa kim gelmeli? Ülkemiz için en iyi aday kim sizce?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Daha Erdoğan dışında muhalefetin adayı belli değil ki neye göre karşılaştıracan :D Sözde Ultra tarafsız takım tutuyor gibi parti tutmayan muhalif arkadaşlar neye göre kıstas belirleyecek ?

Muhalefet her zaman ki gibi son ay torbadan süpriz bir aday çıkarır... Erdoğan şimdiden 2023 adayı benim dedi çıktı işin içinden. Devlet Bahçelide MHP'nin adayı Erdoğan'dır dedi.
VİZYON böyle bir şey.

Not: Açıkçası benim gözümde Muhalefet partisinin lideri otomatikman Cumhurbaşkanı adayı olması lazım ama Kemal Kılıçtaroğlun'da o liderlik ruhu nerde aday olması için koltuğu bırakması lazım seçilemezse meclis dışı kalır parti liderliğide gider diye bırakmaz... Meral Akşener'de o Cesaret var oy alamasada o olur aynı şekilde HDP'de kendi adayını çıkaracaktır. Hatta Doğu Perinçek bile parti lideri olarak Cumhurbaşkanı adayı oluyor. Ama CHP olamıyor.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Ülkemiz dünyanın dört bir yanında operasyonlar yaparken, Erdoğan' dan başkasını şuan düşünemiyorum.
Daha Erdoğan dışında muhalefetin adayı belli değil ki neye göre karşılaştıracan :D Sözde Ultra tarafsız takım tutuyor gibi parti tutmayan muhalif arkadaşlar neye göre kıstas belirleyecek ?

Muhalefet her zaman ki gibi son ay torbadan süpriz bir aday çıkarır... Erdoğan şimdiden 2023 adayı benim dedi çıktı işin içinden. Devlet Bahçelide MHP'nin adayı Erdoğan'dır dedi.
VİZYON böyle bir şey.

Not: Açıkçası benim gözümde Muhalefet partisinin lideri otomatikman Cumhurbaşkanı adayı olması lazım ama Kemal Kılıçtaroğlun'da o liderlik ruhu nerde... Meral Akşener'de o Cesaret var oy alamasada o olur aynı şekilde HDP'de kendi adayını çıkaracaktır. Hatta Doğu Perinçek bile parti lideri olarak Cumhurbaşkanı adayı oluyor. Ama CHP olamıyor.
Ne Erdoğan ne kılıçdaroğlu, benim fikrimce düzgün bir aday yok. Şahsen Mansur Yavaş'ın gelmesini isterdim başa ama oda olmayacağına göre benim için pek bir aday kalmıyor.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026

VİZYON böyle bir şey.

Not: Açıkçası benim gözümde Muhalefet partisinin lideri otomatikman Cumhurbaşkanı adayı olması lazım ama Kemal Kılıçtaroğlun'da o liderlik ruhu nerde aday olması için koltuğu bırakması lazım seçilemezse meclis dışı kalır parti liderliğide gider diye bırakmaz... Meral Akşener'de o Cesaret var oy alamasada o olur aynı şekilde HDP'de kendi adayını çıkaracaktır. Hatta Doğu Perinçek bile parti lideri olarak Cumhurbaşkanı adayı oluyor. Ama CHP olamıyor.
Erdoğan aday olabiliyor mu ki?

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
A kişisi B kişisi değilde aklı başında özgür düşünceli geniş görüş acıları olan ülkemizin cıkarları için herşeyi yapabileck birinin glmesi kafasındayım

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Erdoğan aday olabiliyor mu ki?

Muhalefet şu ucuz numaranın peşine düşüp olmaz desinde iyice önünü açsın Erdoğan'ın :D

Neden olamasın. 2018 yılı ile yeni bir sisteme geçmişik ve bu yeni sistemde Cumhurbaşkanı arka arkaya 2 kere olabilir diyor. ( Aynı Amerikada ki gibi. )
Şimdi Parlamenter sistemde ki yani eski dönemde ki Cumhurbaşkanlığını neden sayıyorsun ? SİSTEM DEĞİŞTİ. Akıl var mantık var :) Muhalefet meydanlarda şu söylediğini savunursa resmen kendini rezil eder...

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Muhalefet şu ucuz numaranın peşine düşüp olmaz desinde iyice önünü açsın Erdoğan'ın :D

Neden olamasın. 2018 yılı ile yeni bir sisteme geçmişik ve bu yeni sistemde Cumhurbaşkanı arka arkaya 2 kere olabilir diyor. ( Aynı Amerikada ki gibi. )
Şimdi Parlamenter sistemde ki yani eski dönemde ki Cumhurbaşkanlığını neden sayıyorsun ? SİSTEM DEĞİŞTİ. Akıl var mantık var :) Muhalefet meydanlarda şu söylediğini savunursa resmen kendini rezil eder...
İyi iyi. 2023'ten sonraki seçime kadar yine sistem değiştirir reisim.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İyi iyi. 2023'ten sonraki seçime kadar yine sistem değiştirir reisim.
Onu değişeceğini sanmıyorum pek.

Ama değiştirilmek istenirsede yasal olarak engel mi var önünde ? Anayasal olarak yeterli sayıya ulaşırsan SEÇİMLERDE 1 YIL ÖNCE OLMAK ŞARTI İLE. İstediğin şeyi değiştirebilirsin seçim kanunda. Yeterki 400 Vekil bulup ya direk yada 360 vekil bulup referandum ile.

İstersen seçim barajını düşürürsün istersen koalisyonu bitirirsin milletvekili transferini yasaklanır veya cumhurbaşkanı seçilmeyi sınırsız yaparsın seçilme yaşını 45 yen 18 e düşürürsün vb. Bunların hepsi YASAL İŞLER...

Son düzenleme:

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Ben en kısa sürede güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yapacak, bu ülkemize bence hiç bir katkısı olmayan sistemi değiştirmeyi vaat eden kişiyi desteklerim.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Kim geçerse geçsin ama şu ekonomiye ve doların yükselmemesi için bir çare bulsunlar.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Onu değişeceğini sanmıyorum pek.

Ama değiştirilmek istenirsede yasal olarak engel mi var önünde ? Anayasal olarak yeterli sayıya ulaşırsan SEÇİMLERDE 1 YIL ÖNCE OLMAK ŞARTI İLE. İstediğin şeyi değiştirebilirsin seçim kanunda. Yeterki 400 Vekil bulup ya direk yada 360 vekil bulup referandum ile.

İstersen seçim barajını düşürürsün istersen koalisyonu bitirirsin milletvekili transferini yasaklanır vb. Bunların hepsi YASAL İŞLER...
AKP ve MHP nin oyları yetiyor sanırım. Yanlış hesaplamadıysam.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
images

İşte bu yüzden mecliste sadece AKP'nin dediği oluyor. Diğer partiler ne yaparsa yapsın AKP istemedikten sonra bir şey olmuyor.

+CHP teklif sunar:
-Meclis başkanı: kabul edenler, etmeyenler; kabul edilmemiştir.

+Aynı teklifi 2 ay sonra AKP sunar:
-Meclis başkanı: kabul edenler, etmeyenler; kabul edilmiştir.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
images

İşte bu yüzden mecliste sadece AKP'nin dediği oluyor. Diğer partiler ne yaparsa yapsın AKP istemedikten sonra bir şey olmuyor.

+CHP teklif sunar:
-Meclis başkanı: kabul edenler, etmeyenler; kabul edilmemiştir.

+Aynı teklifi 2 ay sonra AKP sunar:
-Meclis başkanı: kabul edenler, etmeyenler; kabul edilmiştir.
Evet, malesef öyle oluyor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

Prosedürü tam bilmiyorum. Ama eğer Kanunda bir değişiklik yapmak gerekirse yetiyor kanunu değiştirmek kolay salt çoğunlukla bile oluyor. Ama Anayasal düzenleme gerekirse yetmiyor. Ancak Referanduma götürmelerine yeter vekil sayısı...

Ben en kısa sürede güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yapacak, bu ülkemize bence hiç bir katkısı olmayan sistemi değiştirmeyi vaat eden kişiyi desteklerim.

Şu konu hakkındada az bilgi vereyim. Siyaseti ve sistemi azcık bilen birisi bunun olmayacağını bilir. Bilmeyen insanları ne olursa olsun Erdoğan karşısında birleştirmek için uydurdukları bir argüman bu güçlendirilmiş parlamenter sistem. Kaç aydır söylüyorlar daha en ufak bir bilgi yok o konuda.

Şimdi en başta 1. konu 5 yıllığına seçilmiş bir Cumhurbaşkanı neden görev süresinden ve yetkilerinden vaz geçip istifa etsinde parlamenter sisteme geçsin ?
2. Konu hemen öyle haa geçtim diyerek geçemezsin o sisteme ya 360 üstü vekil imzası ile HALKA götürecen daha öncesi gibi. Veya 400 üstü vekilin olacak direk kendin geçireceksin.
3. Konu CHP-HDP-İYİ parti - Saadet - Deva- Gelecek vb bütün partiler birleşti ve yüzde 51 aldı diyelim eee sonra ? Parlementer sisteme geçiyoruz dediler mi tekrar seçim olacak demek ve ilk seçimde tekrar AKP ve MHP tek başına iktidar olacak demek yüzde 3-5 puan alan partiler meclise giremiyecek ittifak muhabbeti yok. Yüzde 20-25 bandında oy ile CHP iktidar olamaz ki tekrar anahtarı eliyle AKP'ye teslim etmiş olur.
4. Konu bu güçlendirilmiş Parlamenter derken neye göre kime göre güçlendirilmiş ? CHP 'nin güdümünde güçlendirilmiş mi HDP çıkarları açısından mı güçlendirilmiş vb çok zor bir olay.

Not: Yani işin özeti o muhabbet bana yalan geliyor Muhalefet kazara iktidar olsun bu sistem iyimiş geçiş flan yok deyip yoluna bakacak gibi geliyor bana. Eğer geçerse kendi kaybeder iyice sistemi allak bullak ederler o kadar atanmış insan prokrat memuru kovacan yenilerini alacan Valiler Kaymakanlar ne olacka. Anayasa mahkemesi üyeleri YSK üyeleri RTÜK üyeleri Yargı üyeleri vb öyle bir ben yaptım demekle olmaz. Üstüne CHp-HDP-İYİ parti gibi pamuk ipliği bağlı bir ittifak ile hiç olmaz...

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
Önümüzdeki seçimlerde sizce başkanlığa kim gelmeli? Ülkemiz için en iyi aday kim sizce?

CHP'nin iyi bir aday çıkaracağına inanmıyorum. Muharrem İnce'yi desteklemiyorum. İyi Parti'yi de. Bu durumda AKP kalıyor. CHP'yi seçmek için çok iyi bir aday çıkarmaları ve partideki genel başkan Kılıçdaroğlu ve tüm Kılıçdaroğlu destekçilerinin ayrılması gerekiyor.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
CHP'nin iyi bir aday çıkaracağına inanmıyorum. Muharrem İnce'yi desteklemiyorum. İyi Parti'yi de. Bu durumda AKP kalıyor. CHP'yi seçmek için çok iyi bir aday çıkarmaları ve partideki genel başkan Kılıçdaroğlu ve tüm Kılıçdaroğlu destekçilerinin ayrılması gerekiyor.
CHPnin iktidara gelmesi için genel başkanın değişmesi gerekiyor. Onun dışında ben iktidara gelebileceğini düşünmüyorum.

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
CHPnin iktidara gelmesi için genel başkanın değişmesi gerekiyor. Onun dışında ben iktidara gelebileceğini düşünmüyorum.

Ama genel başkanı değişirse KESİNLİKLE oy artışı yaşanır. Ama iktidar olamaz. Genel başkanda olsa olsa Mansur Yavaş olur. Ama bence Mansur Yavaş cumhurbaşkanı adayı olamaz. Bu yüzden de CHP'nin iyi bir cumhurbaşkanı adayı çıkarma ihtimali çok düşük.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
İnancıma karışmayacak ve bu ülkeye millete hizmet edecek kim ise oyum ona. Adayları vaatleri geçmiş vaatlerini yerine getirdi mi getirmedi mi bu tip kıstaslara bakıp karar veririz. Lakin RTE nin rakibi yok gibi. Ama bu damadı yüzünden çoğu kimse çok sinirli

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
İslam'a yakın ve imanlı, Türk tarihini benimseyen, ülke sorunlarını ve çözümleri bulabilen ve ayrıca ekonomiye çok iyi atılımlar yapan bir sağlam hükümet olsa seçerdim ancak görünüşe göre hiç kimse yok. Muhalefetin derdi hep kötülemek, diğerlerinin ise derdi ne olduğu belli değil. Özellikle eğitim, tıp alanında çok gerideyiz maalesef.

Heilung

Asistan
Reaksiyon puanı
148
elbette ki vereceğim, istanbula 1 sene gibi kısa bir zaman içinde tekrar eski dokusunu, tarihi güzelliğini, kültürünü, kazandırdı, hem de onca engellemeye rağmen, istiklal caddesini de eski görünümüne kavuşturursa ruhunu yeniden kazanır istanbul, tabi ülkenin demografik yapısını bozan suryeliler kalıcı bir problem, çözülmesi çok zor, ve çözülecekse de bu ancak iktidar olanaklarıyla olur