Semptom göstermeyen pozitif COVID-19 vakaları tabloda yer almıyor!

Bu konuyu okuyanlar

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Fox haberin dün akşam ki yayın akışına bak görürsün belgeleri. Hangi vekil paylaştı Twitter hesabında hatırlamıyorum fakat haberde gösteriyor olması gerek.
Bir tane link ver bakalım hepimiz, sevap alırsınız.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük açıkladığı koronavirüs vaka sayılarında semptom göstermeyen ama covid pozitif olan kişilerin tabloya dahil edilmediğini söyledi. Bu durumda burada da daha önce konuştuğumuz gibi açıklanan veriler gerçek veriler değilmiş...
Açıklama şu şekilde:
“Her vaka pozitif değildir. Her vaka hasta değildir, pozitif çıkıp semptom göstermeyenler var. Vefat sayılarındaki iddialar ise bazı belediyelerin yanıltıcı verilerine dayanıyor” dedi.

Ne derseniz deyin bu anayasal suçtur. Verilerin vatandaştan saklanması ve üzerinde oynanması suçtur. Görevi kötüye kullanma vs.

Yazık ne yaptıkta bu insanlar tarafından yönetiliyoruz!

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Bi söz vardır: İmam os.. cemat sı.. diye. Başı ne ki kıçı ne olsun.
Anlayacağın; çok şey istiyon. Bunlar ne zaman belgeyle konuştu ki şimdi konuşsunlar?
-------------------
Adamda en ufak semptom yok, belirti yok, hiçbir sağlık sorunu yok ama korona. Dünyada bu durumdaki kişileri vaka sayılarına dahil eden ülke varsa biz de edelim. Öteki türlüsü devleti karalamak için bahane aramaktan başka bir şey olmuyor çünkü.
En ufak eleştiri sorgulama karalama kampanyası sanılıyor ? vaka sayısı testi pozitif çıkan kişi sayısı demek ama bakanımız çıkıp diyor ki belirtisi olan pozitif vakaları dahil etmedik

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sizce test yapıldıktan sonra pozitif çıkan fakat belirti göstermeyen bir kişinin tabloya bir vaka olarak eklenmesi gerekmez mi? Sonuçta bu adam virüs taşıyor. Bellide birşey vaka olarak kayda geçmesi gerekir.
Semptomatik:
Bir kişinin bu hastalıkla (COVID-19) bağlantılı bir *sorun bildirdiği anlamına gelir - tıpta bazen bunlara "şikayet" denir.

Asemptomatik:
Hasta olduğu halde o hastalığın belirtilerini göstermeyen, şikayeti olmayan, sorunu olmayan kişi.

Vaka tanımlarına bakacak olursak, doğrulanmış vaka (confirmed case)

DSÖ:
Klinik belirti ve semptomlara bakılmaksızın, COVID-19 enfeksiyonu laboratuvar onaylı olan kişi

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi:
Laboratuvar kriterlerini karşılayan herhangi bir kişi olarak tanımlamış.
(*Laboratuvar kriterleri: Klinik bir örnekte SARS-CoV-2 nükleik asit tespiti)

"Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar (asemptomatik pozitifler) oluşturuyor." Eğer denildiği gibi ise bizim doğrulanmış vaka sayımız tabloda yansıtılanlardan çok daha büyük. ❗
Bu asemptomatik pozitifler bu rakam içerisinde mi değil mi? Eğer değillerse Türkiye'de kaç asemptomatik pozitif vaka var ve bunlar da tabloya eklenebilecekler mi?" sorusu üzerine Koca, 29 Temmuz'dan itibaren günlük hasta sayısı olarak verdiklerini ifade ediyor.
Sağlık Bakanı'nın demesine göre "asemptomatik koronavirüs pozitifleri, sürecin birinci dereceden sorunu olarak görülmüyor" ve muhtemelen bu sebeple tabloya eklenmiyor ve bunlar hasta olarak değerlendirilmiyor.

Tanımlar derinleşen araştırma ve bulgularla değişebilir ancak söz konusu veriler uluslararası kurumlarla da paylaşılıyor, bunlar arasında da bir standart olmalı. ❗

Çok güvenmesem de CDC,Amerika’daki vakaların %40’ı asemptomatik demişti. Elbette ne zaman söylediğini ve şu anki güncelliğini hatırlamıyorum,bilemiyorum.

Ama şunu söyleyebilirim. Asemptomatikleri kesinlikle küçümsememek,onları dikkate almalıyız.

Umarım Sağlık Bakanlığı doğru olanı yapar ve testi pozitif çıkan asemptomatikleri de tabloya eklerler. Nasıl olsa onlar da riskli.
Bu aslında devam eden bir tartışma. Bütün bu çalışmalar aynı sonucu vermiyor. Sonuçlar, popülasyonun semptom geliştirmeye yatkınlığına ve maruziyetin ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak değişiyor.
Her ne olursa olsun, asemptomatik pozitif kişiler mutlaka kendini bir odada karantinaya almalı, izole olmalı, kendisi ve evdeki diğer kişiler de maske takmalı, diğer kişilere bulaştırabilecekmiş gibi davranılmalı.

Bu konuya bakarken başka bir araştırma dikkatimi çekti:
"Asemptomatik kişiler SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının yaklaşık % 40 ila %45'ini oluşturuyor gibi görünmektedir ve virüsü başkalarına uzun bir süre, belki de 14 günden daha uzun bir süre bulaştırabilirler." Belki de bundan sonra sorulması gereken soru "Asemptomatik kişilerin SARS-CoV-2 enfeksiyonlarını 14 günden daha uzun bir süre virüsü bulaştırmaları olasılığı ne? Çok şüpheci, beyin yakan bir soru. :oops:?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Bi söz vardır: İmam os.. cemat sı.. diye. Başı ne ki kıçı ne olsun.
Anlayacağın; çok şey istiyon. Bunlar ne zaman belgeyle konuştu ki şimdi konuşsunlar?
-------------------
Adamda en ufak semptom yok, belirti yok, hiçbir sağlık sorunu yok ama korona. Dünyada bu durumdaki kişileri vaka sayılarına dahil eden ülke varsa biz de edelim. Öteki türlüsü devleti karalamak için bahane aramaktan başka bir şey olmuyor çünkü.
Adamlar kabul ediyor siz hala kabul etmiyorsunuz pes artık.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Semptomatik:
Bir kişinin bu hastalıkla (COVID-19) bağlantılı bir *sorun bildirdiği anlamına gelir - tıpta bazen bunlara "şikayet" denir.

Asemptomatik:
Hasta olduğu halde o hastalığın belirtilerini göstermeyen, şikayeti olmayan, sorunu olmayan kişi.

Vaka tanımlarına bakacak olursak, doğrulanmış vaka (confirmed case)

DSÖ:
Klinik belirti ve semptomlara bakılmaksızın, COVID-19 enfeksiyonu laboratuvar onaylı olan kişi

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi:
Laboratuvar kriterlerini karşılayan herhangi bir kişi olarak tanımlamış.
(*Laboratuvar kriterleri: Klinik bir örnekte SARS-CoV-2 nükleik asit tespiti)

"Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar (asemptomatik pozitifler) oluşturuyor." Eğer denildiği gibi ise bizim doğrulanmış vaka sayımız tabloda yansıtılanlardan çok daha büyük.
Bu asemptomatik pozitifler bu rakam içerisinde mi değil mi? Eğer değillerse Türkiye'de kaç asemptomatik pozitif vaka var ve bunlar da tabloya eklenebilecekler mi?" sorusu üzerine Koca, 29 Temmuz'dan itibaren günlük hasta sayısı olarak verdiklerini ifade ediyor.
Sağlık Bakanı'nın demesine göre "asemptomatik koronavirüs pozitifleri, sürecin birinci dereceden sorunu olarak görülmüyor" ve muhtemelen bu sebeple tabloya eklenmiyor ve bunlar hasta olarak değerlendirilmiyor.

Tanımlar derinleşen araştırma ve bulgularla değişebilir ancak söz konusu veriler uluslararası kurumlarla da paylaşılıyor, bunlar arasında da bir standart olmalı.

Bu aslında devam eden bir tartışma. Bütün bu çalışmalar aynı sonucu vermiyor. Sonuçlar, popülasyonun semptom geliştirmeye yatkınlığına ve maruziyetin ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak değişiyor.
Her ne olursa olsun, asemptomatik pozitif kişiler mutlaka kendini bir odada karantinaya almalı, izole olmalı, kendisi ve evdeki diğer kişiler de maske takmalı, diğer kişilere bulaştırabilecekmiş gibi davranılmalı.

Bu konuya bakarken başka bir araştırma dikkatimi çekti:
"Asemptomatik kişiler SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının yaklaşık % 40 ila %45'ini oluşturuyor gibi görünmektedir ve virüsü başkalarına uzun bir süre, belki de 14 günden daha uzun bir süre bulaştırabilirler." Belki de bundan sonra sorulması gereken soru "Asemptomatik kişilerin SARS-CoV-2 enfeksiyonlarını 14 günden daha uzun bir süre virüsü bulaştırmaları olasılığı ne? Çok şüpheci, beyin yakan bir soru. :oops:?

Bu vakalar sadece testi pozitif çıkıp belirti gösterenler. Testi pozitif çıkıp belirti göstermeyenleri yazmıyorlar.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bu vakalar sadece testi pozitif çıkıp belirti gösterenler. Testi pozitif çıkıp belirti göstermeyenleri yazmıyorlar.
Hep aynı şeyi yazıp duruyorsunuz ama benim yazdıklarımı okuyup anladınız mı? Ben farklı yönde de yazmıyorum, kavramların içini yazdıklarımla doldurmaya çalışıyorum.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Ne çekti şu sağlık bakanı sizden, İngilizler bile geldi de belgesel yaptılar.
Günlük vaka isterse 60000 olsun, başından beri evde kal diyor adam, maske tak diyor, elini yıka diyor. Kaç kere evde kal çağrısı yaptın?
İlla çinliler gibi maskesiz gezeni sopalaması mı lazım??
Adamlar elinde zillerle bekliyor ölü sayısı vaka sayısı artsın da bi oynasak diye.. Halen rakam oyunlarıyla takılıyorlar.
CHP için önemli olan tek şey yüksek rakamlarmış.
Yanlış anlamışsın dostum. Asıl mesele vakaların yüksek olup olmaması değil. Asıl mesele şeffaf olmamaları. Her ne kadar o çağrıları yapıp doğruyu yapsalar da bu kısımda şeffaf olmadıkları gerçeğini değiştirmiyor.

Asemptomatikler de küçümsenecek kişiler değil. En büyük tehdit onlar zaten. Belirti göstermeyen birisinde covid positif çıktıysa “riskli grup” gibi bir isimle onları tabloya eklemeliydiler.

Elbette vaka sayısının da etkisi var. Sayılar hep benzer olunca insan rahatlıyor,ki bu iyi bir şey diyemem.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Umarım özür dilerler ve onları “riskli grup” gibi bir isimlendirmeyle tabloya eklerler....

Geçmişteki belgeler duruyorsa daha iyi ama hiç olmazsa şimdiden onu eklerler.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Hep aynı şeyi yazıp duruyorsunuz ama benim yazdıklarımı okuyup anladınız mı? Ben farklı yönde de yazmıyorum, kavramların içini yazdıklarımla doldurmaya çalışıyorum.
Tamam dediğinizin anlıyorum fakat bizim anlatmaya çalıştığımız şey sonuçta bu test yapılıyor ve kişinin testi pozitif çıkıyor bu kişi korona virüsü taşıyor. Testi pozitif çıkmış fakat tabloya yazılmamış. Bizde bu sayıların şeffaf bir şekilde pozitifse o tabloda yazması gerektiğini vurguluyoruz.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
En ufak eleştiri sorgulama karalama kampanyası sanılıyor ? vaka sayısı testi pozitif çıkan kişi sayısı demek ama bakanımız çıkıp diyor ki belirtisi olan pozitif vakaları dahil etmedik
Eleştiri, sorgulama? Kesin öyledir... Bi söz vardır bilir misiniz "Ameller niyetlere göredir" diye. Günlük vaka sayısı 25 bin, 30 bin diye açıklansa elinize ne geçecek?

Adamlar kabul ediyor siz hala kabul etmiyorsunuz pes artık.
Adamın açıklaması bu: "Pozitif çıkanlarda semptom göstermeyenler var. Ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor." Ayrıca adam açıkladığımız sayı "günlük hasta sayısı" diyor, "vaka" değil. Yani gene benim dediğime geliyor. Dünyada hiçbir semptom göstermeyen ama korona olan kişileri açıkladığı rakamlara dahil eden bir ülke varsa biz de edelim. Adamın hiçbir şeyi yok korona testi pozitif çıkıyor. Bir hafta 10 gün karantinada kalıyor sonra aynı şekil hayatına devam ediyor. Siz istiyorsunuz ki bunlar da dahil edilsin sayıya.

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Ya birşey deydim neyse siz le uğrasırmaz siz zır cahilsiniz at gözlüğünü çıkar
Öesala ben ps 5 alamıyom neden dolar yüksek sen dersin oynama bunlar lüks değil sadece adam gibi oyun oynamak istiyom

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Y
Eleştiri, sorgulama? Kesin öyledir... Bi söz vardır bilir misiniz "Ameller niyetlere göredir" diye. Günlük vaka sayısı 25 bin, 30 bin diye açıklansa elinize ne geçecek?

Adamın açıklaması bu: "Pozitif çıkanlarda semptom göstermeyenler var. Ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor." Ayrıca adam açıkladığımız sayı "günlük hasta sayısı" diyor, "vaka" değil. Yani gene benim dediğime geliyor. Dünyada hiçbir semptom göstermeyen ama korona olan kişileri açıkladığı rakamlara dahil eden bir ülke varsa biz de edelim. Adamın hiçbir şeyi yok korona testi pozitif çıkıyor. Bir hafta 10 gün karantinada kalıyor sonra aynı şekil hayatına devam ediyor. Siz istiyorsunuz ki bunlar da dahil edilsin sayıya.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ya kabulen bak adamlar dedi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben bilme istiyorum vakayı

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Tamam dediğinizin anlıyorum fakat bizim anlatmaya çalıştığımız şey sonuçta bu test yapılıyor ve kişinin testi pozitif çıkıyor bu kişi korona virüsü taşıyor. Testi pozitif çıkmış fakat tabloya yazılmamış. Bizde bu sayıların şeffaf bir şekilde pozitifse o tabloda yazması gerektiğini vurguluyoruz.
Yukarıdaki mesajımda zaten uluslararası kabul görmüş tanımlardan bahsettim, paylaşılan veriler arasında bir standart olmasından bahsettim. 29 Temmuz ve sonrasında farklı bir yönde ilerliyoruz, tablolarla bunu dile getirdim. Bakanın kendi söyleminden bizim aslında doğrulanmış vaka sayımızın tabloda yansıtılandan çok daha büyük olduğunu dile getirdim (ki bunu bizzat kendisi diyor) ancak biz, doğrulanmış vakaları değil de semptomatik vakaları, hasta olarak tablolarda vermeye devam ediyoruz.

Şimdi ben farklı bir şey mi söylemiş oluyorum. :)

CoffeX

Doçent
Reaksiyon puanı
518
Vaka binlere değil on binlere çıktı
Takmıyorlar, olan bize olacak. Şimdi de vaka sayısını adam akıllı söylemeyeceklerini kendi ağızlarıyla söylediler. Zaten millet uyandı söyleseler de söylemeseler de fazla etkilemez bence.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük açıkladığı koronavirüs vaka sayılarında semptom göstermeyen ama covid pozitif olan kişilerin tabloya dahil edilmediğini söyledi. Bu durumda burada da daha önce konuştuğumuz gibi açıklanan veriler gerçek veriler değilmiş...
Açıklama şu şekilde:
“Her vaka pozitif değildir. Her vaka hasta değildir, pozitif çıkıp semptom göstermeyenler var. Vefat sayılarındaki iddialar ise bazı belediyelerin yanıltıcı verilerine dayanıyor” dedi.
Bunların yatacak yeri yok.??Halka yalan söylemekten,halkın aklıyla alay etmekten bıkmadılar.??

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968

Size ne anlatsam aynı şeyleri tekrar edip duruyorsunuz. Tamam siz öyle devam edin haklısınız siz.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Unutmuşum bi ara ölü sayısına sarmıştınız şimdi vaka sayısına sardınız. Napacaksınız vaka sayısı azmış çokmuş siz tedbirinizi alıp işinize bakın.

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Unutmuşum bi ara ölü sayısına sarmıştınız şimdi vaka sayısına sardınız. Napacaksınız vaka sayısı azmış çokmuş siz tedbirinizi alıp işinize bakın.
Ekonomi çok iyi yha sağlık desan dünya 1.siyiz yha dopal gaz bulduk rusya tir tir titriyo dübya bizi kiskanıyor

Aviator✈️

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Cidden sizin için bu sürpriz mi oldu! Hiç mi sağlık sektöründe çalışan eşiniz, dostunuz, akrabanız yok...

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Mesela insanlar durumun ciddiyetinin farkına varıp daha fazla temkinli olacak. Bunu düşünemediniz mi cidden? Yoksa dalga mı geçiyorsunuz?