Ryzen 7 3700X sistem tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Halihazırda satın almış olduğum parçalar:
- Ryzen 7 3700X.
- Samsung 970 Evo Plus 500 GB (3500/3300)
- Corsair Vengeance LPX 2x8 DDR4 CL18 3600 MHz.
-ASUS Dual RTX 2060 Super 8 GB

Elimde 3000 TL gibi bir bütçe var kasa-anakart ve güç kaynağı almam lazım bu sisteme uygun olarak anakart olarak B550 istiyorum VRM ve mosfet değerleri iyi olan
B550'a Pro Max ile B550 Tomahawk arasında kaldım. Güç kaynağı olarak ise FSP Hyper M85+ 650W bronz yarı modüler ile High Power 750W +80 Gold modüler olmayan güç kaynağı arasında kaldım.
Kasa olarak ise: -https://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-masterbox-mb511-midt-atx-mesh-on-panel-siyah-kasa.html#urun-ozellikleri
-https://www.hepsiburada.com/msi-mag-forge-100r-temperli-cam-2x-a-rgb-fan-120mm-fan-atx-oyuncu-bilgisayar-kasasi-p-HBV00000RJOMC?magaza=Hepsiburada
Bu 2'si arasında kaldım.

Not: Bunlar arasında kaldım lakin bu bütçeye daha iyi tavsiyeniz olursa her türlü fikre açığım kasa olarak ön tarafı mesh ve temperli cam tercihimdir. Anakart olarak işlemcinin ısınmamasını istiyorum çok fazla stok soğutucu kullanacağım. Güç kaynağında ise 650W +80 yarı modüler tercihimdir fikirlerinizi bekliyorum. Bu sistemde video edit render ve yazılım ve aynı zamanda oyun oynayacağım teşekkürler

MONİTÖR OLARAK 2K İLE FHD ARASINDA KALDIM 27 İNÇ ALACAĞIM BU EKRAN KARTI 2K İÇİN SAĞLIKLI OLURMU FİLM İZLEMEYİ ÇOK SEVERİM

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Ben bu 3 parçayı öneririm. Eğer AAA oyunlarda 60 Hz üstü deneyim istiyorsanız 2K bu ekran kartına olmaz. Ancak bu tarz oyunlarda 60 Hz civarı deneyim bana yeter diyorsanız 2K monitör alabilirsiniz. Monitör için bütçe nedir?

• Beğen
Reactions: STB

Malmedy

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,059
Bence İntel core İ7 9700K çok daha iyi bir seçenek :)

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ben bu 3 parçayı öneririm. Eğer AAA oyunlarda 60 Hz üstü deneyim istiyorsanız 2K bu ekran kartına olmaz. Ancak bu tarz oyunlarda 60 Hz civarı deneyim bana yeter diyorsanız 2K monitör alabilirsiniz. Monitör için bütçe nedir?
3000 tl gibi bir bütçem vardı. Arkadaşım bunu tavsiye etmişti . Samsung LC27HG70QQMXUF 27" 1ms 144Hz (Display+2xHDMI) FreeSync 2 HDR600 QHD Curved QLED Fiyatları ve Özellikleri

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Gayet güzel bir monitör bende öneririm.
Baya araştırmıştım güzel monitörmüş katılıyorum. Lakin HDR özelliğinin windowsta çalışmaması gerçekten üzdü beni hatta iptal etme noktasına getirdi. İPS panel alcaktım normalde 1 ms gecikme çok önemli değil fazla oyun oynayan biri değilim 4 ms yeter demiştim. HDR ve QLED olması ilgimi çekmişti sadece.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Baya araştırmıştım güzel monitörmüş katılıyorum. Lakin HDR özelliğinin windowsta çalışmaması gerçekten üzdü beni hatta iptal etme noktasına getirdi. İPS panel alcaktım normalde 1 ms gecikme çok önemli değil fazla oyun oynayan biri değilim 4 ms yeter demiştim. HDR ve QLED olması ilgimi çekmişti sadece.
İçinden kablo çıkmıyormuş sanırım. DP için bu kabloyu önerebilirim marka olarak piyasadaki en iyilerden birisidir.

FruktozŞekeri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
İçinden kablo çıkmıyormuş sanırım. DP için bu kabloyu önerebilirim marka olarak piyasadaki en iyilerden birisidir.

teşekkür ederim okumuştum. KASA olarak MSI MAG FORGE 100R Led Fanlı ATX Oyuncu Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe sipariş ettim ve bu samsung monitörü. Anakart olarak msi b550 a pro max düşünüyorum yada b550 tomahawk sizce fiyat farkına değermi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

teşekkür ederim okumuştum. KASA olarak MSI MAG FORGE 100R Led Fanlı ATX Oyuncu Kasa Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe sipariş ettim ve bu samsung monitörü. Anakart olarak msi b550 a pro max düşünüyorum yada b550 tomahawk sizce fiyat farkına değermi.
yani b450 almak istemiyorum vrm ve ısınma problemlerinden dolayı. güç kaynağında ise fsp hyper m85+ 650w düşünmüştüm. 650 tl iken 800 yükseldi şimdi. 800 tlye gold sertifikalı ama moduler olmayan High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S) - Güç Kaynağı - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik var. ama fsp yarı moduler silver sertifikalı kararsız kaldım açıkçası

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Eğer örgü kablo takmayacaksanız bence modüler olmasının pekte bir artısı yok. Lükse kaçıyor yani. High Power öneririm kesinlikle. 3K bütçem var dediğiniz için ben kesinlikle ASUS modelini öneririm anakartta. Hem ses kartı çok iyi hem de soğutma konusunda biraz daha başarılı. ASUS anakartlarının yazılım ve BIOS konusunda daha iyi olmasına girmiyorum bile. Ek olarak çift M.2 soğutucusu var ve I/O portlarının sayısı da oldukça iyi. O anakart normal şartlarda 2K seviyesindeydi şu aralar fiyatı azaldı. Tekrar çıkmadan kaçırmayın derim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
3600 alanlar wraith prisme ile işlemciyi soğutamazken, 3700X i ,stok soğutucu ile kullanmayı ,maalesef,pek hayal etmeyin.Bi de soğutucu masrafı olacak.

O e.kartı 2K için,uygun değil.

Önü temper cam veya kapalı kasalara bakınmayın. Mesh olmalı. Yoksa ,öndeki delikler, 2-3 tane emme fanının ihtiyacı olan hava debisini sağlamaktan, çok uzak kalıyor.

B550A -PROyeterli. Tomahawka fazla para vermeyin. Zaten 3700X e bi hayli para vermişsiniz.

Silver ,gold ,altın,platin sözcüklerine pek takılamayın. Farkları pek yok. High power çok kaliteli bi marka. Hatta daha ucuz powerler bile işinizi fazlasıyla görürr. Mesela.