Intel=Çöptel

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,956
Hocam konuya hakimim. İkisinin de iyi ve kötü yanları var ve biliyorum. Konu açma sebebim fanboyların tepkilerini görmekti.

Evet artık güç olarak neredeyse aynılar ama böyle olunca araya fiyat mevzusu giriyor. Amd fiyatta önde. :)
I-GPU yok çünkü Ryzen lerin G lileri hariç. Intel in pahalı olma sebebi bu. Fanı dandik ama. Fan olmasa fiyatı eşit olabilir belki.

misty rosetta

Profesör
Reaksiyon puanı
1,369
Ben işlemcide Intel ekran kartında AMD kullanıyorum ve evet garip bi insanım.

Reaksiyon puanı
16,118
Ekran Görüntüsü 2020-07-26 22-53-00.png

bu amd ısınmıyor... çöp yazmayın ceza gelebilir...

ubuntuman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bu tarz başlıklar atılıyor 3 gün öncede AMD çöp başlığı vardı AMD çok aşama kaydetti ryzen mimarisini olgunlaştırdı 7 nanometrenin getirdiği avantajı iyi kullanıyor. Isı konusunda çok mesafe kaydetti 14 nanometrede olan intel, ısı konusunda daha çok zorlanıyor. Amd işlemciler daha az güç tüketiyor ipc başarımında önceki nesillerin üstüne koymayı başardı,tek çekirdekteki farkı kapattı. Laptop piyasası daha farklı masaüstüne göre özel anlaşmalar var İntelle firmalar arasında o yüzden Amd nin laptopta yaygınlaşması zaman alıyor. Fakat 4000 serisi ryzen mobil işlemcilerle büyük performans yakaladı mobildede artık çok iddialı ve ses getirmeyi başardı 4000 serisi masaüstü ryzenlerde geliyor İntel onuncu nesil işlemcileri ile ryzen 3000 serisine üstünlük sağlayamadı o yüzden 4000 serisi ryzenler İnteli çok zor duruma düşürebilir İntel 10 nanometre sürecini hızlandırıp ümidini 7 nanometreye bağlayacak gibi görünüyor.

LifeStyle

Profesör
Reaksiyon puanı
802
bütçeye hangisi gerçekten fiyat/performans ise, O'dur benim için. telefonda da böyle, buzdolabında da, teknolojik her türlü üründe de. isteyen istediğini tutsun fakat takım tutar gibi hiçbir marka/ürün tutulmaz.

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Kardeş param yetmiyor desene kısaca gelmiş çöp diyor. Aynen öyle paranın yettiğine kadar konuş. Artık her yerde açıklamaktan bıktım. Bi bitmediniz ...

Haşa, Allah yaptınız AMD'yi .

Adam ucuz görüyor. Çekirdek, thread sayısını görüyor.

''OHA AMD en iyisi olm. İntel çöpppp.''

Farklı bir başlıkta

''Ben inteli kötülemiyorum oyun performansında en iyisi ama AMD daha iyi''

Hepiniz aynısınız.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
dünyanın en büyük yarı iletken, teknoloji ve yazılım üreticilerinden birine çöp demek!!!!
bu nasıl bir cahilliktir?
elinin altında internet var ama araştırma yapacak basiret mevcut değil.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Intele çöp demek çok saçma bir ifade, aynı şekilde AMD ye de çöp demek çok saçma.

Her iki şirket de İşlemciler konusunda sektörü yönlendiren firmalar.
Rekabet de her zaman iyidir.

Dün Intel Kraldı bugün AMD Kral oldu, yarın da ARM Kral olur ama bunların hiçbirisi çöp anlamına gelmez.
Intele çöp diyen varsa ben bu çöpe talibim bir tane I7 10700 çöpünden bana göndersin bir zahmet :).

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Intele çöp demek çok saçma bir ifade, aynı şekilde AMD ye de çöp demek çok saçma.

Her iki şirket de İşlemciler konusunda sektörü yönlendiren firmalar.
Rekabet de her zaman iyidir.

Dün Intel Kraldı bugün AMD Kral oldu, yarın da ARM Kral olur ama bunların hiçbirisi çöp anlamına gelmez.
Intele çöp diyen varsa ben bu çöpe talibim bir tane I7 10700 çöpünden bana göndersin bir zahmet :).
Biraz boş konuşayım, insanlar cevap versin, gündem olsun tartışma çıksın vs vs...
konuyu açanın amacı genellikle bunlardan biri oluyor.

insanlar bu tarz şeyleri seviyorlar kendilerini önemli hissediyorlar.
sadece bir forum konusu üzerinden yaftalamayı çok doğru bulmasam da aşağı yukarı bir tahmin yürütebiliyorum
Bu tarz kişiler düşünüyor ki "uuuu bi konu açtım, ortaya bi laf attım insanlar ne biçim tartıştı"
Eğer böyle bir konu açmanın arkasındaki motivasyon buysa vay o konuyu açan kişinin haline.
O da gayet iyi biliyor herhangi bir markanın çöp olmadığını ancak küçük tatminler/mutluluklar peşinde
bu kadar hayat bilmez olmak çok acınası gerçekten.
bir de fikrimi değiştirin demiş.
tanımadığı pek çok kişinin arasında, kendisini ikna edilmeye değer bir insan olarak görüyor. Gerçekten üzücü.

Son düzenleme:

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Bir intel kullanıcısı olarak AMD işlemcilerin hep daha iyi olduğu söylerler ancak AMD'nin en büyük probleminin ısınma problemi olduğunu düşünüyorum çok eskilerden beri. Bundan dolayı da bir AMD işlemcinin OC yapmadan bile sıvı soğutucuyla çalışması gerektiğini düşünenlerdenim. (Kule tipş soğutucu bile değil)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,956
Bir intel kullanıcısı olarak AMD işlemcilerin hep daha iyi olduğu söylerler ancak AMD'nin en büyük probleminin ısınma problemi olduğunu düşünüyorum çok eskilerden beri. Bundan dolayı da bir AMD işlemcinin OC yapmadan bile sıvı soğutucuyla çalışması gerektiğini düşünenlerdenim. (Kule tipş soğutucu bile değil)
Öyle bir sorun yok. :)

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Hayırlısı. Bir stress testine bakar. Ne zaman uygun sıcaklıkları görecem AMD'de o zaman benim için tamam bir işlemci olacak. :sweatsmile:
AMD Ryzen ile o ısınma tabiri caizse 'kalerifer' dediğimiz işlemcilerden, stabil sıcaklık değerleri sunan işlemcilere geçiş yaptığı çok oldu :)

Fakat OC seviyesi Ryzen işlemcilerin potansiyel olarak çok düşük !

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Ben AMD ye kötü demiyorum. Bu rekabetin olması her zaman biz kullanıcılara yarar...
Şuan tekrar bir PC toplasam ben de AMD alırım. Ama şuan kullandığım kule tipi fanı kenara koyar. Yanına bir de sıvı soğutucu almam gerekir diye düşünüyorum

IDisaster

Profesör
Reaksiyon puanı
1,665
Ben AMD ye kötü demiyorum. Bu rekabetin olması her zaman biz kullanıcılara yarar...
Şuan tekrar bir PC toplasam ben de AMD alırım. Ama şuan kullandığım kule tipi fanı kenara koyar. Yanına bir de sıvı soğutucu almam gerekir diye düşünüyorum
Kaliteli bir kule tipi Ryzenler için saçma tercih bile olur. İntelin stok soğutucusu ile karşılaştırıyorsanız, stok soğutucusu gayet ideal Ryzen serilerinin. Sıvı soğutmaya Ağır render ile uğraşmıyorsanız önermem bile.

Tabii seri olarak fark eder, 3900x i kule tipiyle de kullanmazsın heralde :).

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Hayır öyle bir şeye gerek yok. Elindeki kule soğutma ile overclock bile yaparsın. Tabi hangi işlemciyi aldığına da bağlı.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,956
Kaliteli bir kule tipi Ryzenler için saçma tercih bile olur. İntelin stok soğutucusu ile karşılaştırıyorsanız, stok soğutucusu gayet ideal Ryzen serilerinin. Sıvı soğutmaya Ağır render ile uğraşmıyorsanız önermem bile.

Tabii seri olarak fark eder, 3900x i kule tipiyle de kullanmazsın heralde :).
Koskoca Cooler Master'ın fanları var çünkü. :)

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Bir markanın üstünlüğünü öne çıkarabilirsiniz ama bu ürün iyi diye diğeri gömülemez. AMD olmasaydı Intel çok daha pahalı olacaktı Intel olmasa AMD pahalı olacaktı onun için düşük veya yüksek her türlü markaya ihtiyaç var ki birinin iyi birinin kötü yönlerini görebilelim.