Bilgisayarımdan çok ses geliyor ve çok ısınıyor.

Bu konuyu okuyanlar

Wixy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba Size Bir Soru Soracağım

Bilgisayarimi alali 1 yıl oldu ilk gunler iyiydi ama sonradan çok ses cikarmaya basladi ilk gün çok güzeldi 0 ses kulağını koysan ses çıkarmaz bilgisayarı oyun için kullanıyorum.
Csgo Gta 5 vs. Oynuyorum.
Depolama alanim 16GB kaldi SSD HDD yok almayi dusunuyorum depolama az kaldigi icin olabilirmi bu kadar ses bide manyak derecede ısınıyor.

Bilgisi olan anlatırsa çok sevinirim.

Edit: Oyun Oynarken Oluyor Cs Go + Discord Açınca Böyle Oluyor.

Donanım:
Amd Ryzen 3

Rx 570

8gb ram

500gb ssd

Son düzenleme:

Wixy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Isınma varsa fan hızı artar bu da gürültüye sebep olur, kasanızın temizliğini yapın ve termal macunu yenileyin.
Tamam Denerim Temizlemeyi Ama Kasayı Toplamayı Kurmayı Bilmiyorum Biraz Tedirginim İçini Açmakta
Mesaj otomatik birleştirildi:

Isınma varsa fan hızı artar bu da gürültüye sebep olur, kasanızın temizliğini yapın ve termal macunu yenileyin.
Bide Ekleme Yapıyım Oyun Oynarken Oluyor İlk Actigimda Guzel Cs Go + Discord açınca çok ses geliyor ısınıyor

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Tamam Denerim Temizlemeyi Ama Kasayı Toplamayı Kurmayı Bilmiyorum Biraz Tedirginim İçini Açmakta
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bide Ekleme Yapıyım Oyun Oynarken Oluyor İlk Actigimda Guzel Cs Go + Discord açınca çok ses geliyor ısınıyor
Psudan da ses gelebilir diyecektim ama yük altında geliyorsa büyük ihtimal cpu soğutucudan geliyor. Yük bindikce devir artırıyor (rpm). 1 sene olduğuna göre de capscrol un dediği gibi sıcaklık kontrol edin termal yenileme gereklidir

Wixy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Psudan da ses gelebilir diyecektim ama yük altında geliyorsa büyük ihtimal cpu soğutucudan geliyor. Yük bindikce devir artırıyor (rpm). 1 sene olduğuna göre de capscrol un dediği gibi sıcaklık kontrol edin termal yenileme gereklidir
Termal macunu yenileyip temizlesem ses düzelirmi içini açmaya tedirginim birine mi yaptirmaliyim kendim youtube den izleyip mi yapmayi denesem birde onerdiginiz termal macun varmi.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Termal macunu yenileyip temizlesem ses düzelirmi içini açmaya tedirginim birine mi yaptirmaliyim kendim youtube den izleyip mi yapmayi denesem.
---EDİT----
Toplamaymis yaparım dersen yap gitsin laptopta değil kocaman bileşenleri zaten ?

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
kasanın yan kapağını açın.. tozları göreceksiniz. onları temizleyin. bu aralar havalar daha da sıcak, bilgisayarın parçaları daha hızlı hızınıp fan daha yüksek çalışıyor normal olarak..

ilk etapta yapacağınız, kasanın kapağını açın, tozları temizleyin (fön makinesi ve süpürge kullanmayın, hele ki ıslak bezle falan silmeyin içini). eski bir fırça olur. küçük bir kuru toz bezi olur. küçük parçalara dokunup yerinden oynatmasın bez dikkat edin.

kasanın kapağını açık birakabilirsin, hava alması için.

kasayı biraz öne doğru çekebilirsin (arkasında egzoz fan vardır, görevi, sıcak havayı dışarı atmaktır, sıcak havayı atabilsin diye biraz boşluk bırakabilirsiniz kasanın arkasında)

Wixy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Garanti varsa servise yaptir garanti dışı kalmasın.
Garanti önemli değil dersen kolay islem dir dikkatli ol yeter. Muazzam hassasiyet gerektiren bir iş değil.

Toplamaymis yaparım dersen yap gitsin laptopta değil kocaman bileşenleri zaten ?
Çok teşekkürler dediklerinizi uygulayacağım.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
ayrıca 1 senede termal macunun kuruyacağını düşünmüyorum. havaların sıcak olması büyük etken. işlemci de amd, ısınan bir işlemci zaten. gürültülü çalışıyorsa fanlarda bir sıkıntı olabilir. yağlaması gerekebilir. ben egzoz fanını yağlıyorum, ses yapmaya başladı iyice.

eğer bilgin yoksa, elin yatkın değilse hiç bulaşma. kaş yapacağım derken göz çıkarırsın. işlemcinin pinlerine zarar verirsin, soğutucu kulakçıkları kırılır, bulamazsın, yeni almak zorunda kalırsın..

Wixy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
kasanın yan kapağını açın.. tozları göreceksiniz. onları temizleyin. bu aralar havalar daha da sıcak, bilgisayarın parçaları daha hızlı hızınıp fan daha yüksek çalışıyor normal olarak..

ilk etapta yapacağınız, kasanın kapağını açın, tozları temizleyin (fön makinesi ve süpürge kullanmayın, hele ki ıslak bezle falan silmeyin içini). eski bir fırça olur. küçük bir kuru toz bezi olur. küçük parçalara dokunup yerinden oynatmasın bez dikkat edin.

kasanın kapağını açık birakabilirsin, hava alması için.

kasayı biraz öne doğru çekebilirsin (arkasında egzoz fan vardır, görevi, sıcak havayı dışarı atmaktır, sıcak havayı atabilsin diye biraz boşluk bırakabilirsiniz kasanın arkasında)
Kasanin arkasini çok mesafe koyuyorum kapak açma mantikli geldi cok teşekkürler.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Kasanin arkasini çok mesafe koyuyorum kapak açma mantikli geldi cok teşekkürler.
Kapak açmaktansa hava sirkülasyonu için uygun yer bulup fan koyman daha iyi olur. Ekran kartının içi deli gibi tozlanırsa bakımıda zor olur.

Bilgisayar masasının kasa koyma yerindeyse ordan çıkart. O bölümde etrafında max 3 4 cm boşluk kalıyor hava giriş çıkışı iyi olmuyor.

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Vida açarken ya da sıkarken tornavidayı anakarta sektirmemeye dikkat et.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
YouTube'da tonlarca video var, izleyerek adım adım aynısını yaparsanız bir problem yaşamazsınız. Temizlik için her şeyi dökmenize gerek yok, hava tutmanız yeterli zaten termal macun sürmek için fanı sökersiniz onu ayrı olarak temizlersiniz.