Dünyada en çok çay tüketen ülkeyiz ne mutlu bize !

Bu konuyu okuyanlar

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242

abcdefdfhgjas

Müdavim
Reaksiyon puanı
751

Ne yazık ki dünyada en çok çay tüketen ülkeyiz.Gönül ister ki en çok çayı da biz üretelim ama nasip değilmiş ben aslında hiç çay sevmem.Yemekte normal zamanlarımda hep su içerim su daha güzel geliyor bana....

Arkadaşlar, dünya üzerinde kar altında yetişen tek çay Türk Çayı'dır. O yüzden bizim çayımız diğer ülkelere göre daha güzel tada sahiptir

MKara96

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Tabi ki, içerim ama çok içmem onu dile getirmek istedim.Ama keşke en çok biz üretseydik.
Çayın yetişebilmesi için gerekli iklim ve özelliklere sahip en iyi yerler Trabzon ve Rizedir. Yani kafamıza göre her yerde yetiştiremiyoruz. yani bizim elimizde olan bir şey değil.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Yeşil çay lazım arkadaşlar sağlık için. Çin zaten sağlıklı olanında, birileri nutrition altında satıyor. Biz ise zift gibi siyah çay içiyoz..

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Ya geçen haberlere düşmüştü kaçak çay taşıyan yüklü TIR Rize ye girişte yanmış yuh artık dedim

Reaksiyon puanı
303
Ben kaçak çay içmeyi daha çok seviyorum :D
Reyisss sevdim seni
Mesaj otomatik birleştirildi:

:D.Ülkemizin güzel çayı varken ne gerek var kaçak çaya be...
Ceylon çayı sadece çay değildir bir yaşam tarzıdır samsuna fındık ırgatı olarak gelen urfalılar mutlaka tüpgaz ile gelir çayını demlemek için :cool:

Ben kaçak çay içmeyi daha çok seviyorum :D
Bizimkisi bitti ama kaçağa tad olarak en çok benzeyen kırmızı paketli çaykur tiryaki
Hangi marka kullanıyorsunuz hocam siz?

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
En çok çay tüketen ülke biz olmamız neden sana koydu ki ? İnsanlar seviyorki içiyor

Melikkchn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
bende halk dili ile kaçak içiyorum ama neden kaçak deniliyor tam olarak bilmiyorum vergiler verilerek alıyoruz hatta çok daha pahalı

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
aslında Türkiye'deki çaylar da kaçak çünkü çay'ın ana vatanı Çin İngiliz tüccarın biri Çin^de görür çay'ı beğenir kraliçe sever düşüncesi ile alır götürür kraliçe beğenince İngiltere'ye kaçırır fideleri tutmaz araştırmalar yapar Ceylan,Tayvan'da yetiştirebilir ve Ceylan çayı doğar... Çay Çin'in aslında Türkiye'de kilerinde kaynağı Çin.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Reyisss sevdim seni

Ceylon çayı sadece çay değildir bir yaşam tarzıdır samsuna fındık ırgatı olarak gelen urfalılar mutlaka tüpgaz ile gelir çayını demlemek için :cool:

Bizimkisi bitti ama kaçağa tad olarak en çok benzeyen kırmızı paketli çaykur tiryaki
Hangi marka kullanıyorsunuz hocam siz?
hocam elruha içiyoruz evde.

bende halk dili ile kaçak içiyorum ama neden kaçak deniliyor tam olarak bilmiyorum vergiler verilerek alıyoruz hatta çok daha pahalı
hocam eskiden ıraktan suriyeden kaçak olarak sokuyorlarmış ülkeye. Artık normal olarak geliyor ancak halk dilinde kaçak çay olarak kalmış :D

Melikkchn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
hocam elruha içiyoruz evde.

hocam eskiden ıraktan suriyeden kaçak olarak sokuyorlarmış ülkeye. Artık normal olarak geliyor ancak halk dilinde kaçak çay olarak kalmış :D
tahmin etmiştim zaten eşeklerle kaçakçılık meşhurdu :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
çay bahçelerine binalar dikmeseler ençok çayı Türkiye üretebilir gerçi Çin'nin boyutu büyük...