Soru Zorunlu Yaz Stajını Ücret Almadan Yapmak Mümkün Müdür? (Bilg. Müh. Öğrencisi)

Bu konuyu okuyanlar

oguzgllb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,
Öğrenmek istediğimiz şu: " Bilgisayar müh. okuyan bir öğrenci başka bir üniversitede "ücret almadan" (muaf olmak istediğini de belirten bir dilekçe ile) 30 iş günü stajını yapabilir mi? (Güvenlik ve meslek hastalığı SGK'sı kendi üniversitesi tarafından yapılacak zaten)

Sorun ise aşağıdaki gibidir.

Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Müh. okuyan bir öğrenci zorunlu 30 iş günü olan yaz stajı için İstanbul'daki başka bir devlet üniversitesine başvurmaktadır.
Öğrenci ücret talep etmiyor (referans olarak düşünüyor) ve üniversite stajyeri kabul edebileceğini söylüyor ancak "3308 sayılı meslek kanunu 25. maddesi" özel işletmeleri ve kamu kurumlarını ücret ödenmesi konusunda zorunlu kılınmış bu yüzden staj yapmak üstediği İstanbul'daki üniversite ücret ödenmemesi durumunda kabul edebileceğini beyan ediyor.

Diğer yandan 25. maddenin sonunda staj yeri bulamayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarında staj yapmalaı halinde ödeme zorunluluğu olmadığı eklenmiş ama burada bir açık var! Öğrencinin kendi üniversitesi mi yoksa tüm yükseköğretim kurumları mı muaf oluyor bu durumda?

25. madde aşağıdaki gibidir:
Ücret ve Sosyal Güvenlik Madde 25 – (Değişik: 2/12/2016-6764/45 md.) Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere
işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar, düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj
veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının; yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde otuzundan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde onbeşinden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde otuzundan aşağı ücret ödenemez.
Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri alır.
""Staj yapacak işletme bulunamaması nedeniyle stajını okulda yapan ortaöğretim öğrencileri ile yükseköğretim kurumları ve birimlerinde yapan yükseköğretim öğrencilerinin yaptıkları stajlar bu fıkra hükmü kapsamı dışındadır.""