Zorunlu başörtüye karşı hareket başlattığı için idam cezası alan kadın aktivist Türkiye'ye kaçtı

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Başörtüye karşı hareket başlattığı için idam cezası alan kadın aktivist Türkiye'ye kaçtı. Umarım geri iade edilmez. İran'ın aslında medeni olduğu iddia ediliyordu bir de bir zamanlar...

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
79 öncesi İran

Ekli dosyalar

• 54bbfaa6ae78491340d831a0.jpeg.jpg
    54bbfaa6ae78491340d831a0.jpeg.jpg
    96.7 KB · Görüntüleme: 196
  • 54bbfa7fae78491340d83162.jpeg.jpg
    54bbfa7fae78491340d83162.jpeg.jpg
    44.4 KB · Görüntüleme: 193

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
vay be, bacakları açıkken epey medenilermiş.

medeni olmanın kılla tüyle kıyafetle değil de zihinle alakalı olduğunu öğreneceğiz bir gün umarım.

79 öncesi Atatürkün icraatlerinden esinlenerek kendi ülkesinde de batılılaşma üzerine değişimler yapan Şah Pehlevi asıl adıyla Muhammed Rıza Pehlevi İrandaki devrimle yıkılmış yerine gelen Ayetullah Humeyni herkesi sindirerek ülkeyi İslam Devletine çevirdi. Bu duruma göre İran halkının kafa yapısı medeni olmaya uygun olsa da baştaki mollalar ve din adamları asla buna izin vermeyecek. Ahmedinejad gibi devlet başkanlarının hepsi İran Dini Liderlerinin altında gizliden de olsa herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğu aşikar olan emirleri alıp uygulayacaklar. Bu yüzden İranda dini liderlik yıkılmadan ne reform ne de medeni olma hareketini beklememek gerekiyor.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Neyse, bir medeniyet tanımı bırakayım buraya, tartışma öyle devam etsin:

Medeniyet Nedir?

Alm. Zivilization, Fr. Civilisation, İng. Civilisation.

Memleketleri îmâr ederek, insanları sosyal, ekonomik, kültürel ve ahlâkî yönden refah ve huzûra kavuşturmak. Medeniyet kelimesi Arapça olup, “medîne” kökünden gelmektedir ve “şehir” demektir.

Timurid

Müdavim
Reaksiyon puanı
835
79 öncesi Atatürkün icraatlerinden esinlenerek kendi ülkesinde de batılılaşma üzerine değişimler yapan Şah Pehlevi asıl adıyla Muhammed Rıza Pehlevi İrandaki devrimle yıkılmış yerine gelen Ayetullah Humeyni herkesi sindirerek ülkeyi İslam Devletine çevirdi. Bu duruma göre İran halkının kafa yapısı medeni olmaya uygun olsa da baştaki mollalar ve din adamları asla buna izin vermeyecek. Ahmedinejad gibi devlet başkanlarının hepsi İran Dini Liderlerinin altında gizliden de olsa herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğu aşikar olan emirleri alıp uygulayacaklar. Bu yüzden İranda dini liderlik yıkılmadan ne reform ne de medeni olma hareketini beklememek gerekiyor.
din adamlar deme şunlara çıkar için her şeyi yaparlar :)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Zorunlu başörtüsü kuralı mı varmış gerçekten problemli bir ülke.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
@Mustafa.Demiral acaba ülkenin adı neden İran İslam Devleti diye söyleniyor olabilir ironi yapmıyorsan sorduğum soruyu dikkate alabilirsin.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
medeniyet fikri yüzünden idam cezası verilmesi de değildir

bu tartışmaya değer bir konu.

Mesela AAA isimli bir şahıs "pedofilizm" diye bir akım başlatsa, pedofilinin insanlar için iyi bir şey olduğunu, insanların sadece çocukları taciz ederek mutlu olabileceğini söylese ve bu düşüncesini yaysa...

Siz "fikir hürriyeti, söyleyebilir" mi dersiniz, yoksa susturulmasını mı yeğlersiniz?

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
bu tartışmaya değer bir konu.

Mesela AAA isimli bir şahıs "pedofilizm" diye bir akım başlatsa, pedofilinin insanlar için iyi bir şey olduğunu, insanların sadece çocukları taciz ederek mutlu olabileceğini söylese ve bu düşüncesini yaysa...

Siz "fikir hürriyeti, söyleyebilir" mi dersiniz, yoksa susturulmasını mı yeğlersiniz?
Sürekli pedofili üzerinden örnekler veriyorsunuz başka yerlerde art niyetli olduğunuz düşünebilir dikkatli olun. Çocuklara duyulan cinsel hazdan bahsediyorsunuz farkında mısınız? ÇOCUK

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
İran bu, normaldir. İç işleri bizi ilgilendirmez. Dünyada zulüm gören milyonlarca insan var, herkes sesini duyuramıyor işte. Kimine zorla taktırırlar, kimini zorla açtırırlar.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
İslamda başörtü takmamanın cezası var mı? Varsa doğru olanı yapıyorlardır.

Başörtüsü Kuranda geçiyor ama takmamanın cezasının olmasını o ülkedeki din adamları yorumlayarak veriyor. Yani günümüzde İran sözde bir İslam devletidir sadece.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
İran bu, normaldir. İç işleri bizi ilgilendirmez. Dünyada zulüm gören milyonlarca insan var, herkes sesini duyuramıyor işte. Kimine zorla taktırırlar, kimini zorla açtırırlar.
Türkiye'ye sığındı şu an bakalım gerekli yardım mı yapılacak yoksa iade mi edilecek...

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Sürekli pedofili üzerinden örnekler veriyorsunuz başka yerlerde art niyetli olduğunuz düşünebilir dikkatli olun. Çocuklara duyulan cinsel hazdan bahsediyorsunuz farkında mısınız? ÇOCUK

Nekrofilizm ya da zoofilizm dense birşey değişir mi ?

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697

Sürekli pedofili üzerinden mi örnek veriyorum, o nereden çıktı?

Her neyse, ablacım, konu o değil. Diyelim ki intihar olsun konu.

AAA isimli bir şahıs "İntiharizm" diye bir akım başlatsa, intihar etmenin insanlar için iyi bir şey olduğunu, insanların sadece intihar ederek mutlu olabileceğini söylese ve bu düşüncesini yaysa...

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Ben Adli Sözleşmenin linkini bıraktım orada geri vermenin şartları yazıyor. Ve bu İran vatandaşı da ülkesine geri gönderilecek verilmemesi için ortada engel olan bir durum yok.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
israil'e ya da ABD ye kaçsaydı. Daha fazla yardımcı olurlardı

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Konu başlığı ve açıklama yanlış yazılmış." Başörtüye karşı" değil " zorunlu başörtüye karşı" yazmanız gerekirdi. İkisi arasında çok büyük fark var. Az daha yanlış şeyler düşünerek yorum yapacaktım. Kimse başörtülü diye eleştirme hakkına sahip değil. Ama zorunlu olursa o zaman iş değişir.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756

AAA isimli bir şahıs "İntiharizm" diye bir akım başlatsa, intihar etmenin insanlar için iyi bir şey olduğunu, insanların sadece intihar ederek mutlu olabileceğini söylese ve bu düşüncesini yaysa...

Sizin karşılaştırma yapma sorununuz var sanırım bir kadının başını açmasının kimseye zararı dokunmaz. Gelmiş intiharla pedofiliyle karşılaştırıyorsunuz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu başlığı ve açıklama yanlış yazılmış." Başörtüye karşı" değil " zorunlu başörtüye karşı" yazmanız gerekirdi. İkisi arasında çok büyük fark var. Az daha yanlış şeyler düşünerek yorum yapacaktım. Kimse başörtülü diye eleştirme hakkına sahip değil. Ama zorunlu olursa o zaman iş değişir.
Yazarken hiç farketmedim uyardığınız için teşekkürler :)

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Sizin karşılaştırma yapma sorununuz var sanırım bir kadının başını açmasının kimseye zararı dokunmaz. Gelmiş intiharla pedofiliyle karşılaştırıyorsunuz.

Hanımefendi, benim sorunlarıma ilginiz takdire şayan. Senelerce felsefe ve mantık eğitimi almış biriyim, ama karşılaştırma sorunum olduğunu ilk sizden duyuyorum.

Bence siz anlamamazlıktan geliyorsunuz, çünkü fikir özgürlüğünün sınırları olması gerektiğini söylemek işinize gelmiyor.

Benim sorum gayet net! Haberin içeriğiyle alakalı değil, öznel bir soru soruyorum:

Siz insanların fikirleri sebebiyle kötü muameleye maruz kalmaması gerektiğini söylüyorsunuz. Ben de size diyorum ki aynı şeyi intihara, hırsızlığa teşvik eden kişi için de söyleyebilir misiniz? Yoksa onlar için de fikir özgürlüğünden yana mısınız?

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Hanımefendi, benim sorunlarıma ilginiz takdire şayan. Senelerce felsefe ve mantık eğitimi almış biriyim, ama karşılaştırma sorunum olduğunu ilk sizden duyuyorum.

Bence siz anlamamazlıktan geliyorsunuz, çünkü fikir özgürlüğünün sınırları olması gerektiğini söylemek işinize gelmiyor.

Benim sorum gayet net! Haberin içeriğiyle alakalı değil, öznel bir soru soruyorum:

Siz insanların fikirleri sebebiyle kötü muameleye maruz kalmaması gerektiğini söylüyorsunuz. Ben de size diyorum ki aynı şeyi intihara, hırsızlığa teşvik eden kişi için de söyleyebilir misiniz? Yoksa onlar için de fikir özgürlüğünden yana mısınız?
Başkalarına zararı olacak fikirleri savunmuyorum bunu anlayabilmeniz için özellikle söylemem gerekiyorsa buyrun söyledim :)

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

Bir düşünce insanlara bahsettiğiniz şeyler derecesinde zarar veriyorsa mutlaka tepki görür. Her kültürün kendi fikir özgürlüğü sınırları var.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Başkalarına zararı olacak fikirleri savunmuyorum bunu anlayabilmeniz için özellikle söylemem gerekiyorsa buyrun söyledim :)
Anlayabilmem için söylediğin şeyler için teşekkürler Dilara. Sen kesinlikle siyasete atılmalısın :)

Aklıma rahmetli Barış Manço geldi