Zenginler evleniyor, fakirler oruç tutuyor, peki ama neden?

Bu konuyu okuyanlar

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,768
Hocaya ne diyeceğiz? “Hayırlı bir evlilik isteyen bir gencim, bana bu konuda yardımcı olur musunuz hocam?” mı?

Hoca sormaz mı neden annene babana söylemiyorsun? E o zaman ben de diyeceğim ki kaç defa söyledim, anneme, teyzelerime, halalarıma... Ama nafile. Olmadı. Olmuyor.

Bir de şimdi bu konuda yardımcı olabileceklerini düşündüğüm hocalar pek yok zannımca.

İşimiz Allah’a kaldı...
Abi bence sen doğru adamı bulamıyon isyan etme böyle hızlıca. Ya sabır de ya sabır

Reaksiyon puanı
551
Konuyu açan arkadaşa sormak isterim ne denmesi gerekirdi orada ?

Zengin isen evlen Fakirsen de evlen bir şey olmaz mutsuz ol üç gün sonra boşan kavgalar et ayrıl veya çoluğun çocuğun olsun ser sefil ol flan mı demesi lazım dı ? Konunun mantığını anlayamadım...
Benim bir hadisin üzerine “şöyle denseymiş daha iyi olurmuş” demem haddime değil, olamaz da.

Lakin ben şu fikrimi de belirtmek isterim. Zinaya düşme tehlikesinden dolayı korkup da evlenmek isteyen fakir bir Müslüman gencin, Allah’ın helal yoldan mal mülk nasip eyleyip zengin kıldığı insanlar tarafından evlendirilmesi (en azından mehir hususunda yardımcı olunması) ne hoş olurdu.

Ancak elbette burada talepkâr olan o genç değil; o gencin ahvalini bilenler olmalı.

“Hayırda acele ediniz.” boşuna söylenmemiştir.

Reaksiyon puanı
2,554
Benim bir hadisin üzerine “şöyle denseymiş daha iyi olurmuş” demem haddime değil, olamaz da.

Lakin ben şu fikrimi de belirtmek isterim. Zinaya düşme tehlikesinden dolayı korkup da evlenmek isteyen fakir bir Müslüman gencin, Allah’ın helal yoldan mal mülk nasip eyleyip zengin kıldığı insanlar tarafından evlendirilmesi (en azından mehir hususunda yardımcı olunması) ne hoş olurdu.

Ancak elbette burada talepkâr olan o genç değil; o gencin ahvalini bilenler olmalı.

Hocam kendine daimi güzel bir iş bul çok rahat evlenirsin bulmana rağmen yine olmazsa sana farklı yollardan bahsedeceğim günümüzde sorun evlenmekte değil düzgün sürekli iş bulmakta düzgün iş olmadıktan sonra zaten kendin de evlenmek istemiyorsun çünkü mutlu olamayacağını kendin de kestirebiliyorsun ?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

Senin savunduğun tez ney burda ki onu anlayamadım ben?
Zenginler evlensin fakirler ölsün denmiş gibi lanse ediyorsun konuyu. Allah sana sağlık sıhat vermiş en önemliside AKIL VERMİŞ...

Çalış çabala senden paranı kazan kısmen zenginleş evlen. Ben fakir dünyaya geldim demek ki hep fakir kalacam ve evlenemiyecem gibi bir dünya var flan mı sanıyonsun. Çalış çapala kazan tutan yoktur...

Reaksiyon puanı
551
Hocam kendine daimi güzel bir iş bul çok rahat evlenirsin bulmana rağmen yine olmazsa sana farklı yollardan bahsedeceğim günümüzde sorun evlenmekte değil düzgün sürekli iş bulmakta düzgün iş olmadıktan sonra zaten kendin de evlenmek istemiyorsun çünkü mutlu olamayacağını kendin de kestirebiliyorsun ?
Düzgün bir işim var, 5 yıldır aynı yerde çalışıyorum.

Sorun ondan değil; sorun, günümüz kızlarının bitmek tükenmek bilmeyen talepleri ve doyumsuzlukları...

Denizi versen okyanusu niye vermedin derler...

Sosyal medya hesaplarında kendilerini sırf arkadaş listelerindeki arkadaşlarına kanıtlamak ve “Bakıııınnnn benim aşkitoşum doktor ve de uzun boylu... Pis fakirler sizi...” edasıyla fotoğraflar ve durum paylaşımlarında bulunmaktır ulaşılması gereken en önemli yer bu tip kızlar için.

İşbu sebeple dostlar... Yine diyeceğim odur ki, işimiz Allah’a kaldı... O’ndan ister ve O’na el açarız. Kuldan değil; Hakk’tan isteriz...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Senin savunduğun tez ney burda ki onu anlayamadım ben?
Zenginler evlensin fakirler ölsün denmiş gibi lanse ediyorsun konuyu. Allah sana sağlık sıhat vermiş en önemliside AKIL VERMİŞ...

Çalış çabala senden paranı kazan kısmen zenginleş evlen. Ben fakir dünyaya geldim demek ki hep fakir kalacam ve evlenemiyecem gibi bir dünya var flan mı sanıyonsun. Çalış çapala kazan tutan yoktur...
Hmm çalışarak zengin olmak... Türkiye için fazla ütopik düşüncelere sahipsin. Bil istedim.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hmm çalışarak zengin olmak... Türkiye için fazla ütopik düşüncelere sahipsin. Bil istedim.

Türkiye için ütopik ise Amerika'ya git Almanya'ya git Fransa'ya git üstte yazdığım gibi AKLINI KULLAN... Güzel bir bölüm oku Ticaret yap esnaflık yap veya kaliteli bir iş yap ne bileyim geliştir kendini.
Asgari ücretle işe girip kendini gram geliştirmeden ben 2500 TL maaş ile zenginleşemiyom dersen o başta tabii...
Zengin olmak deyince hemen yatların katlarn yazlıkların milyon dolarlık arabalarının olması gelmemeli aklına. Orta halli bir bütçe ilede evlenirsin ve eşin ile birlikte üst üstte koyarak mal mülk sahibide olursun.

Reaksiyon puanı
2,554
Düzgün bir işim var, 5 yıldır aynı yerde çalışıyorum.

Sorun ondan değil; sorun, günümüz kızlarının bitmek tükenmek bilmeyen talepleri ve doyumsuzlukları...

Denizi versen okyanusu niye vermedin derler...

Sosyal medya hesaplarında kendilerini sırf arkadaş listelerindeki arkadaşlarına kanıtlamak ve “Bakıııınnnn benim aşkitoşum doktor ve de uzun boylu... Pis fakirler sizi...” edasıyla fotoğraflar ve durum paylaşımlarında bulunmaktır ulaşılması gereken en önemli yer bu tip kızlar için.

İşbu sebeple dostlar... Yine diyeceğim odur ki, işimiz Allah’a kaldı... O’ndan ister ve O’na el açarız. Kuldan değil; Hakk’tan isteriz...
Mesaj otomatik birleştirildi:

İslami hayır kurumları vakıflar falan var benim öyle arkadaşlarım var mesela toplu hareket ediyorlar muhtaç insanlara çocuklara falan yardım ediyorlar.Onlara katıl kendine yakın gördüğün birine de hayırlısı ile evlenmek istiyorum de niyetini belli et emin ol mutluluk duyacaklardır konuşulur edilir bakılır sana da uygun biri bulunur islami teamüllere göre görüşülür islami teamüllere göre de evlenirsin.Evlendikten sonra da beraber hayırda yarışmaya devam edersiniz.Yani hocam herşeyin bir yol yordamı vardır erkek adamın sağlam işi olsun sıhhati yerinde olsun sırtı kolay kolay yere gelmez ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Doğru yerde ve doğru zamanda değiliz sanırım. Herşey bundan kaynaklı.

Mesela Can benim yerimde olsa Kız bulunca öpüp gözünün üstüne koyardı.

Ben Can'ın yerinde olsam bulduğum ilk kızla artık çoktan evlenmiştim.

Nasip kismet meselesi :D agshshha
Kız aramakla saç taramakla bulunur gibi bir söz söyler bizim köylüler ?
Benim bulmam şans değil emek ?

Reaksiyon puanı
551
Türkiye için ütopik ise Amerika'ya git Almanya'ya git Fransa'ya git üstte yazdığım gibi AKLINI KULLAN... Güzel bir bölüm oku Ticaret yap esnaflık yap veya kaliteli bir iş yap ne bileyim geliştir kendini.
Asgari ücretle işe girip kendini gram geliştirmeden ben 2500 TL maaş ile zenginleşemiyom dersen o başta tabii...
Zengin olmak deyince hemen yatların katlarn yazlıkların milyon dolarlık arabalarının olması gelmemeli aklına. Orta halli bir bütçe ilede evlenirsin ve eşin ile birlikte üst üstte koyarak mal mülk sahibide olursun.
Ya hocam Allah aşkına iyi hoş diyorsunuz da benim zaten çok şükür iyi bir işim var, iyi bir maaşım var, evim var. Hepsi için Allah’a şükürler olsun.

Ama yine de olmuyor hocam, sizce neden olmuyor? Ben söylemeyeceğim, çünkü üstteki yorumlarımda hep yazdım.

Sizin cevabınızı bekliyorum hocam, neden olmuyor? Kısmet kapalılığı diye bir şey var mı? Ne düşünüyorsunuz? Tipim de orta halli bu arada. Görüşlerinizi merak ediyorum.

Reaksiyon puanı
551
İslami hayır kurumları vakıflar falan var benim öyle arkadaşlarım var mesela toplu hareket ediyorlar muhtaç insanlara çocuklara falan yardım ediyorlar.Onlara katıl kendine yakın gördüğün birine de hayırlısı ile evlenmek istiyorum de niyetini belli et emin ol mutluluk duyacaklardır konuşulur edilir bakılır sana da uygun biri bulunur islami teamüllere göre görüşülür islami teamüllere göre de evlenirsin.Evlendikten sonra da beraber hayırda yarışmaya devam edersiniz.Yani hocam herşeyin bir yol yordamı vardır erkek adamın sağlam işi olsun sıhhati yerinde olsun sırtı kolay kolay yere gelmez ?
Arkadaşların var mı gerçekten o kurumlarda çalışan ve bana İslami teamüllere göre hayırlı bir evlilik yapmamda Allah rızası için yardımcı olabilecek?

Varsa özelden yazar mısın bana? Bol bol dua ederim sana.

Reaksiyon puanı
2,554
Arkadaşların var mı gerçekten o kurumlarda çalışan ve bana İslami teamüllere göre hayırlı bir evlilik yapmamda Allah rızası için yardımcı olabilecek?

Varsa özelden yazar mısın bana? Bol bol dua ederim sana.
Var bi konuşayım onlarla sonra dönüş yaparım sana şimdi özelden hangi vakıf olduğunu yazayım belki direk vazgeçersin bilemem ?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Merhaba.

Bu konuyu açtım çünkü uzun süredir aklıma takılan bir husus hakkında siz değerli forum üyelerinden fikir ve görüş ayrıca da yorum almak istedim.

Öncelikle bu konuyu açma nedenim olan hadis-i şerif’e gelin hep beraber bakalım:

Abdullah (b. Mes’ûd) anlatıyor: Evlenmeye imkân bulamayan gençler olarak Hz. Peygamber’in (sav) yanındaydık. Allah Resûlü (sav) bize şöyle buyurdu:

“Ey genç topluluğu! Aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur…”

(Buhârî, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

“...Evlenmeye gücü yetmeyen kimse ise oruç tutsun. Çünkü oruç insanın şehvetini kırar.”

(İbni Mâce, Nikâh, 1)

Gördüğünüz ve hadisten anladığınız üzere Hz. Muhammed (sav), “evlenmeye gücü yetenler” diye buyururken zenginleri; “evlenmeye gücü yetmeyenler” diye buyururken fakirleri kastetmektedir.

Buraya kadar her şey net sanıyorum.

Şimdi ben size hangi konuda fikrinizi ve görüşlerinizi soruyorum, şu konuda:

Zenginlere yani evlenebilme imkanı olanlara evlilik tavsiye edilirken fakirlere yani evlenebilme imkanı olmayanlara neden oruç tutmaları tavsiye ediliyor?

Zenginler, sahip oldukları mal ve mülküyle evlenip her akşam eşinin yaptığı lezzetli yemeklerden yiyerlerken fakirler neden gün boyunca aç kalmaya (oruç tutmaya) bir nevi mahkum ediliyor? Zenginlerdeki nefs fakirlerde yok mu?

Evlenmek isteyen bir fakire neden uyanan nefsini köreltmesi tavsiye edilirken zengine uyanan nefsinin arzu ettiklerini gerçekleştirebileceği belirtiliyor?

Oysa ki Hz. Muhammed (sav), nefsini öldürmek için kendisine zarar veren Ebu’d Derdâ’ya “Nefsiniz sizin bileğinizdir; ona iyi davranınız.” diye buyurmamış mıydı? Ama Rahmet Peygamberi (sav), yukarıdaki hadislerinde, bu kez nefsin arzu ve dilediklerine karşın onu aç bırakabileceğimiz telkininde bulunmaktadır.

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum; sanıyorum benim ne demek istediğimi anladınız.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir, öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Doğru anlamamışsınız.Diğer birçok hadise baktığınızda Resulullah (S.A.V) evlenmeyi hep teşvik etmiştir.Gücü yetmeyenlerin evlendirilmesini istemiştir.Yani maddi durumu olmayanlara yardımlar yapılmıştır.Buna rağmen kendisine yardım edecek kimse yoksa, kişi çok fakirse veya başka bir engelle evlenemiyorsa oruç tavsiye edilmiştir.Sanıyor musunuz ki bütün evlenen sahabiler zengindi.En bilindik Hz.Ali(R.A) ın durumu yoktu.Mehir olarak zırhını satıp az miktar mehir veriyor.Hz.Fatıma(R.a) ın çeyizinde çok az şey var.Ona rağmen saadetli bir yuva kuruyorlar.Durumu yok diye Hz.Ali ile evlendirmemezlik yapıp ona orucu tavsiye etmemiş yani bilmem anlatabildim mi?

Reaksiyon puanı
551
Doğru anlamamışsınız.Diğer birçok hadise baktığınızda Resulullah (S.A.V) evlenmeyi hep teşvik etmiştir.Gücü yetmeyenlerin evlendirilmesini istemiştir.Yani maddi durumu olmayanlara yardımlar yapılmıştır.Buna rağmen kendisine yardım edecek kimse yoksa, kişi çok fakirse veya başka bir engelle evlenemiyorsa oruç tavsiye edilmiştir.Sanıyor musunuz ki bütün evlenen sahabiler zengindi.En bilindik Hz.Ali(R.A) ın durumu yoktu.Mehir olarak zırhını satıp az miktar mehir veriyor.Hz.Fatıma(R.a) ın çeyizinde çok az şey var.Ona rağmen saadetli bir yuva kuruyorlar.Durumu yok diye Hz.Ali ile evlendirmemezlik yapıp ona orucu tavsiye etmemiş yani bilmem anlatabildim mi?
Peki Hz. Fatıma Validemiz, babası Hz. Muhammed’e (sav) kendisini neden Hz. Ali (ra) ile evlendirdiği konusunda (belki biraz sitemkar) soru sormamış mıdır? Peygamber Efendimiz (sav) bu izdivacı istememiş olsa idi Hz. Fatıma, Hz. Ali ile evlenir miydi? Ve sizce Hz. Fatıma, neden babasına o soruyu sormuştur?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Peki Hz. Fatıma Validemiz, babası Hz. Muhammed’e (sav) kendisini neden Hz. Ali (ra) ile evlendirdiği konusunda (belki biraz sitemkar) soru sormamış mıdır? Peygamber Efendimiz (sav) bu izdivacı istememiş olsa idi Hz. Fatıma, Hz. Ali ile evlenir miydi? Ve sizce Hz. Fatıma, neden babasına o soruyu sormuştur?
E yani Hz.Fatıma annemizde bir insan sonuçta.Her şey güllik gülistanlık değil sandığımız gibi.Onlarda kavga edip sorunlar yaşamış veya böyle durumlarda kalmış.Mehir bir kızın hakkıdır.Yani böyle bir soruyu sormasında abes ne var? Peygamberimiz(S.A.V) in cevabını da biliyorsunuz anladığım kadarıyla.O da sonrasında Allah rızasına uygun bir eş olduğunu anlamıştır.Karşınızdaki insan sizden çok şeyler isteyebilir veya istemeyebilir tamamen kişilikle,yaşantıyla alakalı.Evet zamanımızda maalesef çok şeyler bekleniliyor.Ama amacı Allah rızası ve mutlu bir yuva olan insanlarda kaldı elbet.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Konuya mesaj yazanlar (ben dahil) genellikle ilk mesaja takılıp yazıyor. Hani hadis-i şeriflerde çelişki/haksızlık arıyor sanılıyor. Ama arkadaşın derdi hadis-i şeriflerde değil. Günümüzde kızların veya kız tarafının doyumsuz istekleri sonrası evlilik için gereken maddi çıtanın anormal şekilde artması.

Yani arkadaş haklı. Ama bir çözüm bulamadım ben. İnşallah olması gereken bir kız ile karşılaşırsın. Allah yardımcın olsun.

Reaksiyon puanı
551
Konuya mesaj yazanlar (ben dahil) genellikle ilk mesaja takılıp yazıyor. Hani hadis-i şeriflerde çelişki/haksızlık arıyor sanılıyor. Ama arkadaşın derdi hadis-i şeriflerde değil. Günümüzde kızların veya kız tarafının doyumsuz istekleri sonrası evlilik için gereken maddi çıtanın anormal şekilde artması.

Yani arkadaş haklı. Ama bir çözüm bulamadım ben. İnşallah olması gereken bir kız ile karşılaşırsın. Allah yardımcın olsun.
Amin kardeşim. Cümlemiz için inşAllah.

Reaksiyon puanı
307
Hocaya ne diyeceğiz? “Hayırlı bir evlilik isteyen bir gencim, bana bu konuda yardımcı olur musunuz hocam?” mı?

Hoca sormaz mı neden annene babana söylemiyorsun? E o zaman ben de diyeceğim ki kaç defa söyledim, anneme, teyzelerime, halalarıma... Ama nafile. Olmadı. Olmuyor.

Bir de şimdi bu konuda yardımcı olabileceklerini düşündüğüm hocalar pek yok zannımca.

İşimiz Allah’a kaldı...
Benim şükür maddi durum iyi olmasına rağmen evlenemiyorum. Şimdiki kızlar kapalı açık fark etmeksizin neler neler yapıyor.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Bak kardeşim sana detaylı şekilde yazıyorum.Aşağıdaki hadislerde evlenmeye gücü yeten zengindir yetmeyen fakirdir diye bir tanım yok.

Abdullah (b. Mes’ûd) anlatıyor: Evlenmeye imkân bulamayan gençler olarak Hz. Peygamber’in (sav) yanındaydık. Allah Resûlü (sav) bize şöyle buyurdu:

“Ey genç topluluğu! Aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur…”

“...Evlenmeye gücü yetmeyen kimse ise oruç tutsun. Çünkü oruç insanın şehvetini kırar.”

(İbni Mâce, Nikâh, 1)

İslamda evlilik akdinin geçerli olması için kadına ödenen veya ödenmesi taahhüt edilen mehirden başka bir şart yoktur. Yani günümüzdeki gibi evin varmı araban varmı 5 yıldızlı otelde balayına gidelim tarzında şartlar olmadığından burada evlenmeye gücü yeten veya yetmeyen eşine bakabilecek mehrini ödeyebilecek bir gelire sahip olmak demektir.

Ayrıca evlenmeye gücü yeten kişi nefsinin her istediğini yapabilir diye bir durumda ortada yoktur.
Oruç insana sabretmeye alışmasını sağlayan bir araçtır. Yani açlığa sabredebilen kişi nefsinin diğer isteklerine de irade gösterme beceresine sahip olur. Ayrıca evlenmeye gücü yetmeyen ömrünün sonuna kadar evlenmeyecek diye bir durumda yoktur. Burada söylenen evlenmeye gücü yetmeyenin evlenmeye gücü yetene kadar oruç tutarak kendi nefsini eğitmesidir. Oruç tutma durumu da her zaman yapılacak bir eylem değildir.

redneckboi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Neyse param yok diye şükür edeyim ben. Çalışmama gerek yok şükür, şükür, şükür.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Neyse param yok diye şükür edeyim ben. Çalışmama gerek yok şükür, şükür, şükür.
Şükür paran yok diye edildiğini sanıyorsan yanılıyorsun. Kazandığın her şeye şükredip daha çok kazanmaya çalışacaksın. Daha çok kazandıkça şükretmeye devam edeceksin. Yaradanın şükre ihtiyacı yok. Buradaki asıl nokta insanın aciz olduğunu şükrettiği şeylerin bile Yaradandan olduğunu bilmesidir. Mesela insanlar demiri toprağı işleyerek elde ediyor peki bunun işlenmemiş halini insanlar yapabiliyor mu ? Ya da ağaçta yetişen meyveyi üretirken meyvenin ne şekilde ve tat da olacağına karar verebiliyor mu ? Yani her elde ettiğimizi Yaradan yaratmış olmasa yapamayacağımız için kazandıklarımıza şükrediyoruz.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Merhaba.

Bu konuyu açtım çünkü uzun süredir aklıma takılan bir husus hakkında siz değerli forum üyelerinden fikir ve görüş ayrıca da yorum almak istedim.

Öncelikle bu konuyu açma nedenim olan hadis-i şerif’e gelin hep beraber bakalım:

(İbni Mâce, Nikâh, 1)

Gördüğünüz ve hadisten anladığınız üzere Hz. Muhammed (sav), “evlenmeye gücü yetenler” diye buyururken zenginleri; “evlenmeye gücü yetmeyenler” diye buyururken fakirleri kastetmektedir.

Buraya kadar her şey net sanıyorum.

Şimdi ben size hangi konuda fikrinizi ve görüşlerinizi soruyorum, şu konuda:

Zenginlere yani evlenebilme imkanı olanlara evlilik tavsiye edilirken fakirlere yani evlenebilme imkanı olmayanlara neden oruç tutmaları tavsiye ediliyor?

Zenginler, sahip oldukları mal ve mülküyle evlenip her akşam eşinin yaptığı lezzetli yemeklerden yiyerlerken fakirler neden gün boyunca aç kalmaya (oruç tutmaya) bir nevi mahkum ediliyor? Zenginlerdeki nefs fakirlerde yok mu?

Evlenmek isteyen bir fakire neden uyanan nefsini köreltmesi tavsiye edilirken zengine uyanan nefsinin arzu ettiklerini gerçekleştirebileceği belirtiliyor?

Oysa ki Hz. Muhammed (sav), nefsini öldürmek için kendisine zarar veren Ebu’d Derdâ’ya “Nefsiniz sizin bileğinizdir; ona iyi davranınız.” diye buyurmamış mıydı? Ama Rahmet Peygamberi (sav), yukarıdaki hadislerinde, bu kez nefsin arzu ve dilediklerine karşın onu aç bırakabileceğimiz telkininde bulunmaktadır.

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum; sanıyorum benim ne demek istediğimi anladınız.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir, öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Şimdiye kadar yapılan yorumları okuyamadım, çok yorum var.

Ben direkt senin mesajına cevap yazayım.

Bu hadiste aslolan nikahtır. Evlenecek durumun varsa, fakir de olsan zengin de olsan ne olursan ol evlen, zinaya bulaşma.

Fakat çok fakir olabilirsin veya işin yoktur veya güzelliğin yoktur vs sebeplerle sana birileri kızını/oğlunu vermiyor olabilir. Sen de belirli sebeplerden dolayı evlenemiyor olabilirsin. Böyle zamanlarda zinaya yaklaşmamak için oruç tut ve nefsini dizginle.

Hadiste oruç, evlenmenin alternatifi değil, evlenememe durumunda yaşayacağın ve seni zinaya götürebilecek muhtemel problemler için bir reçetedir.

Örneğin zenginsin ama yine evlenemiyorsun, ne bileyim mesela kötü bir babanın oğlusun diye sana kız vermiyorlar diyelim. Bu durumda oruç tut tavsiyesi zengin için de geçerli olur.

Umarım anlatabilmişimdir.

J3aDEM |S-D

Asistan
Reaksiyon puanı
126
Aslında uzun uzun kendi düşüncelerimi aktarmak isterim ama konuyu troller basmış gibi.
Bunu şöyle düşün; x insanlar neden bakamayacağı halde 10 tane çocuk yapıyor?