Zenginler evleniyor, fakirler oruç tutuyor, peki ama neden?

Bu konuyu okuyanlar

Hocaya ne diyeceğiz? “Hayırlı bir evlilik isteyen bir gencim, bana bu konuda yardımcı olur musunuz hocam?” mı?

Hoca sormaz mı neden annene babana söylemiyorsun? E o zaman ben de diyeceğim ki kaç defa söyledim, anneme, teyzelerime, halalarıma... Ama nafile. Olmadı. Olmuyor.

Bir de şimdi bu konuda yardımcı olabileceklerini düşündüğüm hocalar pek yok zannımca.

İşimiz Allah’a kaldı...
Benim şükür maddi durum iyi olmasına rağmen evlenemiyorum. Şimdiki kızlar kapalı açık fark etmeksizin neler neler yapıyor.

Fakehero

Profesör
Bak kardeşim sana detaylı şekilde yazıyorum.Aşağıdaki hadislerde evlenmeye gücü yeten zengindir yetmeyen fakirdir diye bir tanım yok.

Abdullah (b. Mes’ûd) anlatıyor: Evlenmeye imkân bulamayan gençler olarak Hz. Peygamber’in (sav) yanındaydık. Allah Resûlü (sav) bize şöyle buyurdu:

“Ey genç topluluğu! Aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur…”

(Buhârî, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

“...Evlenmeye gücü yetmeyen kimse ise oruç tutsun. Çünkü oruç insanın şehvetini kırar.”

(İbni Mâce, Nikâh, 1)

İslamda evlilik akdinin geçerli olması için kadına ödenen veya ödenmesi taahhüt edilen mehirden başka bir şart yoktur. Yani günümüzdeki gibi evin varmı araban varmı 5 yıldızlı otelde balayına gidelim tarzında şartlar olmadığından burada evlenmeye gücü yeten veya yetmeyen eşine bakabilecek mehrini ödeyebilecek bir gelire sahip olmak demektir.

Ayrıca evlenmeye gücü yeten kişi nefsinin her istediğini yapabilir diye bir durumda ortada yoktur.
Oruç insana sabretmeye alışmasını sağlayan bir araçtır. Yani açlığa sabredebilen kişi nefsinin diğer isteklerine de irade gösterme beceresine sahip olur. Ayrıca evlenmeye gücü yetmeyen ömrünün sonuna kadar evlenmeyecek diye bir durumda yoktur. Burada söylenen evlenmeye gücü yetmeyenin evlenmeye gücü yetene kadar oruç tutarak kendi nefsini eğitmesidir. Oruç tutma durumu da her zaman yapılacak bir eylem değildir.

Fakehero

Profesör
Neyse param yok diye şükür edeyim ben. Çalışmama gerek yok şükür, şükür, şükür.
Şükür paran yok diye edildiğini sanıyorsan yanılıyorsun. Kazandığın her şeye şükredip daha çok kazanmaya çalışacaksın. Daha çok kazandıkça şükretmeye devam edeceksin. Yaradanın şükre ihtiyacı yok. Buradaki asıl nokta insanın aciz olduğunu şükrettiği şeylerin bile Yaradandan olduğunu bilmesidir. Mesela insanlar demiri toprağı işleyerek elde ediyor peki bunun işlenmemiş halini insanlar yapabiliyor mu ? Ya da ağaçta yetişen meyveyi üretirken meyvenin ne şekilde ve tat da olacağına karar verebiliyor mu ? Yani her elde ettiğimizi Yaradan yaratmış olmasa yapamayacağımız için kazandıklarımıza şükrediyoruz.

KamtariR

Profesör
Merhaba.

Bu konuyu açtım çünkü uzun süredir aklıma takılan bir husus hakkında siz değerli forum üyelerinden fikir ve görüş ayrıca da yorum almak istedim.

Öncelikle bu konuyu açma nedenim olan hadis-i şerif’e gelin hep beraber bakalım:

Abdullah (b. Mes’ûd) anlatıyor: Evlenmeye imkân bulamayan gençler olarak Hz. Peygamber’in (sav) yanındaydık. Allah Resûlü (sav) bize şöyle buyurdu:

“Ey genç topluluğu! Aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur…”

(Buhârî, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

“...Evlenmeye gücü yetmeyen kimse ise oruç tutsun. Çünkü oruç insanın şehvetini kırar.”

(İbni Mâce, Nikâh, 1)

Gördüğünüz ve hadisten anladığınız üzere Hz. Muhammed (sav), “evlenmeye gücü yetenler” diye buyururken zenginleri; “evlenmeye gücü yetmeyenler” diye buyururken fakirleri kastetmektedir.

Buraya kadar her şey net sanıyorum.

Şimdi ben size hangi konuda fikrinizi ve görüşlerinizi soruyorum, şu konuda:

Zenginlere yani evlenebilme imkanı olanlara evlilik tavsiye edilirken fakirlere yani evlenebilme imkanı olmayanlara neden oruç tutmaları tavsiye ediliyor?

Zenginler, sahip oldukları mal ve mülküyle evlenip her akşam eşinin yaptığı lezzetli yemeklerden yiyerlerken fakirler neden gün boyunca aç kalmaya (oruç tutmaya) bir nevi mahkum ediliyor? Zenginlerdeki nefs fakirlerde yok mu?

Evlenmek isteyen bir fakire neden uyanan nefsini köreltmesi tavsiye edilirken zengine uyanan nefsinin arzu ettiklerini gerçekleştirebileceği belirtiliyor?

Oysa ki Hz. Muhammed (sav), nefsini öldürmek için kendisine zarar veren Ebu’d Derdâ’ya “Nefsiniz sizin bileğinizdir; ona iyi davranınız.” diye buyurmamış mıydı? Ama Rahmet Peygamberi (sav), yukarıdaki hadislerinde, bu kez nefsin arzu ve dilediklerine karşın onu aç bırakabileceğimiz telkininde bulunmaktadır.

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum; sanıyorum benim ne demek istediğimi anladınız.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir, öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Şimdiye kadar yapılan yorumları okuyamadım, çok yorum var.

Ben direkt senin mesajına cevap yazayım.

Bu hadiste aslolan nikahtır. Evlenecek durumun varsa, fakir de olsan zengin de olsan ne olursan ol evlen, zinaya bulaşma.

Fakat çok fakir olabilirsin veya işin yoktur veya güzelliğin yoktur vs sebeplerle sana birileri kızını/oğlunu vermiyor olabilir. Sen de belirli sebeplerden dolayı evlenemiyor olabilirsin. Böyle zamanlarda zinaya yaklaşmamak için oruç tut ve nefsini dizginle.

Hadiste oruç, evlenmenin alternatifi değil, evlenememe durumunda yaşayacağın ve seni zinaya götürebilecek muhtemel problemler için bir reçetedir.

Örneğin zenginsin ama yine evlenemiyorsun, ne bileyim mesela kötü bir babanın oğlusun diye sana kız vermiyorlar diyelim. Bu durumda oruç tut tavsiyesi zengin için de geçerli olur.

Umarım anlatabilmişimdir.

J3aDEM |S-D

Asistan
Aslında uzun uzun kendi düşüncelerimi aktarmak isterim ama konuyu troller basmış gibi.
Bunu şöyle düşün; x insanlar neden bakamayacağı halde 10 tane çocuk yapıyor?

yuu otosaka

Asistan
Bu da yanlış.

Oruç, yani yemeden içmeden kesilmek gerçekten de şehveti azaltıp nefsin uyanmasını engelliyor. Ramazan ayında bu kolaylıkla görülebilir.

Ama işte benim öğrenmek istediğim, o zaman fakirlere yani evlenmeye güç yetiremeyenlere ömür boyu mu oruç tutmaları tavsiye ediliyor? Gerçekten ömür boyu mu?
ömür boyu değil hocam

Saçma tabi, mantıklı açıklaması yok. Evlenene kadar mesir macunu, fındık, fıstık gibi şeyler yemeyin o zaman. Bunu da "oruç sürekli değil" diyerek savunmaya çalışıyorlar. Adam testosteronunun yükseleceği zamanı nerden bilecek de oruç tutacak?

Fakehero

Profesör
Saçma tabi, mantıklı açıklaması yok. Evlenene kadar mesir macunu, fındık, fıstık gibi şeyler yemeyin o zaman. Bunu da "oruç sürekli değil" diyerek savunmaya çalışıyorlar. Adam testosteronunun yükseleceği zamanı nerden bilecek de oruç tutacak?
İnanmıyorsan inanma kimse birşey demez. Ama inanmadığın bir inanç hakkında bilgin olmadan öyle kafana göre yorum yapamazsın.

murad_dördüncü

Asistan
Cezalı
Şimdiye kadar yapılan yorumları okuyamadım, çok yorum var.

Ben direkt senin mesajına cevap yazayım.

Bu hadiste aslolan nikahtır. Evlenecek durumun varsa, fakir de olsan zengin de olsan ne olursan ol evlen, zinaya bulaşma.

Fakat çok fakir olabilirsin veya işin yoktur veya güzelliğin yoktur vs sebeplerle sana birileri kızını/oğlunu vermiyor olabilir. Sen de belirli sebeplerden dolayı evlenemiyor olabilirsin. Böyle zamanlarda zinaya yaklaşmamak için oruç tut ve nefsini dizginle.

Hadiste oruç, evlenmenin alternatifi değil, evlenememe durumunda yaşayacağın ve seni zinaya götürebilecek muhtemel problemler için bir reçetedir.

Örneğin zenginsin ama yine evlenemiyorsun, ne bileyim mesela kötü bir babanın oğlusun diye sana kız vermiyorlar diyelim. Bu durumda oruç tut tavsiyesi zengin için de geçerli olur.

Umarım anlatabilmişimdir.
İyi ama evlenemiyorum diye bekar olduğum her gün zinaya düşme tehlikesinden dolayı oruç mu tutacağım? Öyleyse bir süre sonra bünyem zayıf düşmez mi ve dahi bundan dolayı günlük işlerimi dahi yerine getirememem durumu ortaya çıkmaz mı?

Nerede bunda mantık?

KamtariR

Profesör
İyi ama evlenemiyorum diye bekar olduğum her gün zinaya düşme tehlikesinden dolayı oruç mu tutacağım? Öyleyse bir süre sonra bünyem zayıf düşmez mi ve dahi bundan dolayı günlük işlerimi dahi yerine getirememem durumu ortaya çıkmaz mı?

Nerede bunda mantık?
Mantık şu: Hadiste belirtilen bir emir değil, tavsiye. Ayrıca bu tavsiye, zinaya düşme tehlikesi varsa geçerli.

Bekarsın ve zinaya düşme gibi bir halde değilsin, oruç tutmana gerek yok.
Veya bekarsın ve zina tehlikesi var, yine sen bilirsin, oruç tutman emredilmiyor, sadece tavsiye. Böylece haramdan korunursun deniliyor.

Orucu, koruyucu yelek gibi düşün. İster tak ister takma. Takarsan seni korur, "gerek yok ben zaten kurşunlardan kaçmayı bilirim." diyorsan sorun yok, takmazsın.

Böyle zamanlarda zinaya yaklaşmamak için oruç tut ve nefsini dizginle.

ahmetysf099

Asistan
evlenmeye gücü yetmeyenler oruç tutsun demesindeki maksat kendini tuabilmesi içindir açken insanın aklına istek gelmez tutabiliyorsa zaten o yönden oruç tutmasına gerek yok
zenginler, sahip oldukları mal ve mülküyle evlenip her akşam eşinin yaptığı lezzetli yemeklerden yiyerlerken fakirler neden gün boyunca aç kalmaya (oruç tutmaya) bir nevi mahkum ediliyor? Zenginlerdeki nefs fakirlerde yok mu? zenginlerdede nefis var Allah onları verdiği nimetlerle sınıyor. zengin birisi parası var evlenmiş eşi var yani dürtüsü yok bilmem anlatabildimmi bu konuları aslında aileler anlatmalı islama dair her şey ne yazıkki çocuklar anca pc başında oturuyor ailelerde dizinin dibine alıp bir kere anlatmıyor sadece namaz kıl değil dini anlatmak lazım

Szayel

Profesör
Kafalar karışık.
Burada ateist mi, gayri müslim mi, agnostik mi bilmediğin bir adamın fikrinden yola çıkarak mı eylem yapacaksın ? Yapman gereken açıp okumak, yada bir bilene danışmak. Bilene danışmayı seçmeyebilirsin ama suresime, ayetine kadar araştıran biri olarak bence aslını oku.

SDN Son Haberler

Son mesajlar