Zenfone 3 parmak izi okuyucu ve ayarları nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Asus'sun Zenfone 3'te yer verdiği parmak izi okuyucusunun performansı nasıl ve ayarları nasıl yapılır çok uzatmadan anlatalım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki daha önce güvenlik açısından parmak izini bilgisayarım hariç başka bir mobil cihazda bu kadar aktif kullanmamıştım. Parmak izi ile cihazınız ne kadar güvende ne kadar değil olayına girmeden, günlük kullanım için basit bir tedbir olarak düşünürseniz olukça kullanışlı bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.

Gelelim Asus'un Zenfone 3'te kullandığı parmak izi okuyucusuna:
Asus, parmak izi okuyucusunu cihazın arka kısmında konumlandırmış. Kameranın alt kısında bulunan okuyucu ben buradayım diye hemen kendini belli ediyor. Bu durum kullanıcıya bağlı olarak olumlu yada olumsuz olarak nitelendirilebilir. Yalnız ön tarafta "home tuşuna" konumlandırılan cihazlardan çok daha kullanışlı olduğuna şüphem yok.

Eler konusunda gördüğüm;
Elleri benim gibi hallice büyük olanlar, kullanırken çok sıkıntı yaşamazlar. Elleri küçük olanların canlı canlı deneyimlemesi ve sonra karar vermesi faydalarına olacaktır.

Zenfone 3 parmak izi okuyucusunun ayarları;
Asus Zenfon 3'te bu teknolojiyi kullanmak için oldukça basit olarak hazırlanmış bir kaç adımdan oluşan ayarları yapmanız gerekiyor. O halde başlayalım...
  1. Menü - Ayarlar - Parmak İzi yolunu izleyerek ilk ayar menüsüne gelin.
  2. Dört haneli bir pin kodu oluşturun. (Cihaz ilk açıldığında girmeniz gerekebilir)
  3. Açılan menüde telefonu günlük kullandığınız elinize alarak işaret parmağınızı tarayıcının üstünde yeşil olana kadar gezdirin.
  4. Aynı parmağınızı iyice tanıması için yeniden parmak izi okuyucuda gezdirin.
  5. İşlem başarı ile tamamlandı.
Not: Diğer elinizin işaret parmağını da tanıtmanız sizin kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

Parmak izi okuyucusuna kısa yol atamak

Asus, Menü - Ayarlar - Parmak İzi yolunu izleyerek geldiğiniz menüde günlük kullanımınızı kolaylaştırmak adına gelen aramaları cevaplamak, kamerayı başlatmak ve fotoğraf çekmek için okuyucuya ek işlevler eklemenize imkan tanımış. Ben hemen fotoğraf çekmeyi aktif ettim. Özçekim yapmayı oldukça kolaylaştırdı.
Son olarak;
Asus tarafından Zenfone 3'te kullanılan parmak izi sensörü ve kullanım deneyimi oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Herhangi bir okuma sorunu çıkarmadan düzgün çalışıyor.
Burada dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta ise cihaz kapalıyken, parmağınızı okutur okutmaz ekranı açıp menüyü kullanılabilir olarak size sunması.. Bu durum kullanım deneyimi yukarılara çeken en önemli etmen olarak dikkatimi çekti. Altını çizme ihtiyacı hissettim.