Zenfone 3 Kamera Özellikleri

Bu konuyu okuyanlar

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Bu kez de Zenfone 3'ün kamera özelliklerinden biraz bahsedelim, Asus bu cihazın kamerasına ne gibi özellikler kazandırmış bakalım.

Şüphesiz ki akıllı telefon dendiğinde aklımıza gelen en önemli özelliklerinden biri kamerası oluyor. Alacağınız ürünün kamerası kaç megapiksel nasıl video ve fotoğraf çekiyor, öz çekim kamerası iyi mi? Sorularını soruyoruz. Gelin birlikte Asus Zenfone 3'ün kamerasına bakalım.

Öncelikle bir kaç teknik özellik bilgisi:
- Sony IMX298 kamera sensörü
- 8 Ön, 16 megapiksel arka kamera
- ƒ/2.0 diyafram aralığı
- 6 bileşenli Largan lens
- TriTech otomatik odaklama teknolojisi
- OIS & EIS ile titreşim önleme teknolojisi
- Safir lens koruması
- 4K Video çekebilme

Asus, Zenfone 3'ün kamera özelliklerini PixelMaster 3.0 teknolojisi ile desteklemiş. Biliyoruz ki kullandığınız donanım özellikleri ne kadar iyi olursa olsun, bu donanımlarla uyumlu olarak çalışan bir yazılım yok ise istenilen başarılı kamera ortaya çıkmıyor. Asus'un Zenfon 3'te hem donanımı hemde yazılımı başarılı bir şekilde cihaza entegre ettiğini söyleyebiliriz.

Burada odaklanmaya ayrı bir paragraf açmak istiyorum. Bir çok cihazda odaklanma sorunu yüzünden kaliteli fotoğraf çekilemiyor. Zenfone 3 ise hiç bir akıllı telefon kamerasında bulunmayan ASUS'a özel TriTech otomatik odaklama teknolojisini kullanıyor. TriTech, üç ayrı odaklama (lazer, faz algılamalı ve sürekli otomatik odaklama) teknolojisini bir arada kullanıyor. Bu sayede farklı ışık koşullarında dahi 0.03 saniye gibi çok hızlı ve başarılı bir odaklanma sunuyor.

Asus Zenfone 3'te fotoğraf çekerken dört akslı optik görüntü sabitleyicisi (OIS) teknolojisini kullanmış. Bu sayede telefon el hareketlerinizi hisseder, titremelerin önüne geçer ve fotoğrafları bulanıklaşmasını engeller...

Zenfone 3'te kullanılan kamera yazılımın arayüzü oldukça sade ve herkesin kolayca anlayabileceği şekilde tasarlanmış. Bir çok otomatik çekim modu kullanıcıya sunulmuş. Otomatik mod benim gibi bir çok kullanıcının ihtiyaçlarını fazlası ile çözecektir. Yalnız bunun dışında dikkatimi çeken bir kaç mod daha var.

HDR Pro: Oldukça renk detaylarını önemseyenlerin vazgeçilmezi olacaktır.

Süper Çözünürlük: Detay isteyenlere 64 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekmenize olanak tanıyor.

Düşük Işık Modu: Buda çok önemli çünkü yeterli ışık olduğunda bir çok telefon iyi fotoğraf çekebiliyor. Zenfon 3 ise bu mod sayesinde karanlık ortamlarda bile çok başarılı fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Deneyip farkı görmenizde fayda var.

QR Kodu:
QR Kodu ise ek bir uygulma kurmadan telefonun kamerası ile QR Kodları kolayca okumanızı sağlıyor. Sonunda bir üretici bunu kameraya direk entegre etmesi beni sevindirdi.

Birde fotoğraf delileri için manuel mod var. Çözünürlüğünden tutunda fotoğrafın İSO değerlerine kadar müdahale edebildiğiniz kafanıza göre ayarlamalar yapabildiğiniz mod... Bence cihazı profesyonel bir fotoğraf makinesi gibi kullanmak isteyenler için düşünüp yapmışlar.

Fotoğraf konusunda özellikle ön kamerada özçekim yaparken gelen yüz güzelleştirme modunun varsayılan gelmesi ve varsayılan ayarının değiştirilememesinden hoşlanmadığımı da belirteyim.

Zenfon 3 Video tarafında neler sunuyor?
Akıllı telefonlar ile sadece fotoğraf çekmiyoruz. Günlük yaşamın içerisinde videolar çekiyoruz, vLoglar hazırlıyoruz ve hatta canlı yayınlar yapıyoruz.

Zenfon 3 ise video konusunda 16 megapiksellik arka kamerası ile 4K videolar çekebiliyor. Bunun yanı sıra 1080P'de ise 60 FPS ile videolar çekmenize de olanak tanıyor. 8 megapiksellik ön kamera ise 1080P video kaydı yapmanıza olanak tanıyor. vLog çekenlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Cihazın 4K video çekerken çok fazla ısınmadığını ve oldukça başarılı videolar çektiğinin de altını çizeyim.
Son olarak Asus'un Zenfone 3'te videolar içinse 3 akslı elektronik görüntü sabitleyicisi (EIS) teknolojisini kullandığını ve video çekerken oluşan titremelerin ortadan kaldırıldığını söyleyelim.

Gece çekilmiş bir fotoğraf
4e8d6fb88c1bed1360e249b03edb3364.jpg

Buda gündüz çekilmiş bir fotoğraf
200c36fc8c13e752c62e387e046fce5b.jpg

Son düzenleme:

Fatih Eray Şeref

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Zenfone 3ün çektiği bir videoyu SDN youtube hesabında gördüm. Full HD 50FPS yazıyordu. 60 fps olduğuna emin misiniz.
4K kayıtta herhangi bir sınırlama var mı ? Yoksa en uzun kaç dakika çekebiliyor. 10. Dakikadan sonra ben ısındım gidiyorum diyor mu ?
16 megapixellik bir kamera nasıl 64 megapixellik bir fotoğraf çekebiliyor ? Bu bir yazılımsal özellik ise diğer telefonlara getirilebilir. Eğer donanımsalsa amiral gemilerinde böyle özellikelr olmaması ilginç
Birde cihazı kullanıyor musunuz ?
EIS dijital bir sabitleme mi yoksa donanımsal mı. Eğer donanımsal sa 4K videoda nasıl çalışıyor. Çünkü dijital bir sabitlemeyi 4Kda S7 ve S7 Edge bile yapamıyor.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Zenfone 3ün çektiği bir videoyu SDN youtube hesabında gördüm. Full HD 50FPS yazıyordu. 60 fps olduğuna emin misiniz.
4K kayıtta herhangi bir sınırlama var mı ? Yoksa en uzun kaç dakika çekebiliyor. 10. Dakikadan sonra ben ısındım gidiyorum diyor mu ?
16 megapixellik bir kamera nasıl 64 megapixellik bir fotoğraf çekebiliyor ? Bu bir yazılımsal özellik ise diğer telefonlara getirilebilir. Eğer donanımsalsa amiral gemilerinde böyle özellikelr olmaması ilginç
Birde cihazı kullanıyor musunuz ?
EIS dijital bir sabitleme mi yoksa donanımsal mı. Eğer donanımsal sa 4K videoda nasıl çalışıyor. Çünkü dijital bir sabitlemeyi 4Kda S7 ve S7 Edge bile yapamıyor.

Öncelik tek tek cevap vereyim

- Bendeki cihazın menüsünde 60 FPS yazıyor. 50'yi ilk kez duydum.
- 5, 6 dakikalık bir 4K video çektim her hangi bir ısınma ile karşılaşmadım. Uyarı da çıkmadı ama çok uzun süreli bir videoda denerim.
- 64 Mp yazılımsal bir özellik. Diğer üreticiler pek koymuyor böyle şeyler o yüzden Zenfonların farklı bir özelliği olarak öne çıkıyor.
- EIS bildiğim kadarı ile yazılımsal bir sabitleme durumu, Sony'nin kullandığına benzer bir şey..

Fatih Eray Şeref

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Öncelik tek tek cevap vereyim

- Bendeki cihazın menüsünde 60 FPS yazıyor. 50'yi ilk kez duydum.
- 5, 6 dakikalık bir 4K video çektim her hangi bir ısınma ile karşılaşmadım. Uyarı da çıkmadı ama çok uzun süreli bir videoda denerim.
- 64 Mp yazılımsal bir özellik. Diğer üreticiler pek koymuyor böyle şeyler o yüzden Zenfonların farklı bir özelliği olarak öne çıkıyor.
- EIS bildiğim kadarı ile yazılımsal bir sabitleme durumu, Sony'nin kullandığına benzer bir şey..
OIS vardı herhalde öyle değil mi ?

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Zenfone 3 te iki türlü sağlamışlar hem elektronik görüntü sabitleyici (EIS) ile Hemde optik imaj sabitleyici (oıs) ile ikiside var yani.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Yok ya zf2 de 50mp diyordu eğer cihazı sabitlersen uzun bekleme sonucu normal kalitede bir foto elde ediyorsun.
Zaten asus biraz poh pohlamayı sever. Orta segmentin çok kaliteli bir kamerasına sahip. Niye abartiyon işte asus :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Zaten asus biraz poh pohlamayı sever. Orta segmentin çok kaliteli bir kamerasına sahip. Niye abartiyon işte asus :D
Yazılımsal nasıl 64MP olacak? :D Gerçekçi olmak lazım. :) Ama belki yazılımsal olarak çok güzel fotoğraf çekmeye yarıyordur o kamera seçeneği. :)

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Yazılımsal nasıl 64MP olacak? :D Gerçekçi olmak lazım. :) Ama belki yazılımsal olarak çok güzel fotoğraf çekmeye yarıyordur o kamera seçeneği. :)
Ya çözünürlüğü falan arttırır doygunluk falan getirir yazılım olarak birazda abartınca 64 mp olur hocam :D :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bir kaç yıl sonra 120mp kamera koyar...

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
hedef 2023

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yalnız japonlar bor ile batarya yapıcakmış telefonlar için normal bataryalardan %40 daha fazla uzun ömürlü olucakmış
--- Gönderi Güncellendi ---
:D :D
Şaka bir yana bence yapabilirler ama ne zaman telefonlarda bu tip yeni bataryalar kullanılacak? :)
@F1kan

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
İtiraf edin güzel uydurdum totomdan ama dimi ? :D :D :D