Zamanda sıkışıp kalıyor muyuz?

Bu konuyu okuyanlar

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Dün yatarken aklıma bir şey geldi.
Nicola Tesla eğer kendisinde para olsaydı zaman makinesını yapacaktı. Belkide yapmıştır ama açıklamamıştır.
İnsanlar geçmişe gidebilsek şunu izlerdim gibi şeyler diyebiliyor. Mesela bir insanı geçmişte izlemek.
spoiler var. filmden örnek vereyim, Marvel'ın avengers serisinin şu anki son çıkan filmi olan avengers: End Game'i muhtemelen izlemişsinizdir. Avengers geçmişe dönerken taşları toplarken nebula geleceğe geri dönemiyor ve o süreçte o geçmişte thanos, avengers: Infinity War'daki planını uygulamaya çalışıyor. Sonrasına girmiyorum.
Yani geçmişe gidilip izlenirse takılmadan kişilerin yaptıkları izleniyor mantıken.
Ya biz geleceğimizin mesela 14 yıl sonra yaptığı şeylerin 14 yıl öncesini yaşıyorsak?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Zamandan hiç bir türlü geri dönmek mümkün değil. Zaman müdahele edilemez bir algıdır.

Canlıların algısına göre Sıkışıp gevşeyebilen bir yapısı var gözümde. ( Misal Bir karınca bizim gözümüde 1 yıl yaşam ömrü varsa, karıncanın kendi zaman algısında 50 yıl yaşamıştır )
Ama zaman seyahati mümkün değil bence

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Aslında öyle değil şu an geçmişe 10 sene öncesine gittiğini var say aslında 10 sene önce yaşanmış bir şey senin gelecekten oraya gelmiş olman ama sen bilmiyorsun haber versen bile gecekteki sen bilgin olduğu için geçmişe dönmeye çalışırp haber verirsin döner durur.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Zamandan hiç bir türlü geri dönmek mümkün değil. Zaman müdahele edilemez bir algıdır.

Canlıların algısına göre Sıkışıp gevşeyebilen bir yapısı var gözümde. ( Misal Bir karınca bizim gözümüde 1 yıl yaşam ömrü varsa, karıncanın kendi zaman algısında 50 yıl yaşamıştır )
Mantıklı.

Ama zaman seyahati mümkün değil bence
Bana mümkün ve çoktan yapılıp kamuoyundan saklanıyor gibi geliyor.
Aslında öyle değil şu an geçmişe 10 sene öncesine gittiğini var say aslında 10 sene önce yaşanmış bir şey senin gelecekten oraya gelmiş olman ama sen bilmiyorsun haber versen bile gecekteki sen bilgin olduğu için geçmişe dönmeye çalışırp haber verirsin döner durur.
? biraz daha temel anlatır mısın sadece kısır döngü kısmını anladım.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Daha geçmemiş zamanlardan bahsedemeyeceğimiz için geleceğimizin geçmişini yaşamıyoruz tabii bu geleceğe gidip geleceğe bakılabileceğini değiştirmez.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İyi ama bu büyük baba paradoksunu olası kılıyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Daha geçmemiş zamanlardan bahsedemeyeceğimiz için geleceğimizin geçmişini yaşamıyoruz tabii bu geleceğe gidip geleceğe bakılabileceğini değiştirmez.

İyi ama bu büyük baba paradoksunu olası kılıyor.
O paradox da bir yerde aynı kapıya çıkıyor sonuçta zaman bir şekilde sürüyor bu işleyişin bozulması da engellenir sen öldürmezsen başkası öldürür.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
O paradox da bir yerde aynı kapıya çıkıyor sonuçta zaman bir şekilde sürüyor bu işleyişin bozulması da engellenir sen öldürmezsen başkası öldürür.
Biliyorum ama diyelim ki bir insan geçmişe gidince geçmişte olmayan bir şey yaptı o zaman gelecek değişir ve gelecek değiştiği için o şeyi yapamaz ve yapamaz ise gelecek değişemez o zaman gelecek değişir mi değişmez mi? Sonuçta büyük baba paradoxuda bu örnek ile aynı sayılır.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Biliyorum ama diyelim ki bir insan geçmişe gidince geçmişte olmayan bir şey yaptı o zaman gelecek değişir ve gelecek değiştiği için o şeyi yapamaz ve yapamaz ise gelecek değişemez o zaman gelecek değişir mi değişmez mi? Sonuçta bu örnekte sizin verdiğiniz örnek gibi.
Yapamaz diye birşey yok sonuçta eskiden olduğuna göre bu bir şekilde telefi edilir düşünüyorum çünki senin geçmişte yaptığın şey geleceği değiştiriyor.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Yapamaz diye birşey yok sonuçta eskiden olduğuna göre bu bir şekilde telefi edilir düşünüyorum çünki senin geçmişte yaptığın şey geleceği değiştiriyor.
Ama geçmişte yaptıklarımız önceden belirlenmiş ise özgür irademiz olduğunu söyleyebilir miyiz çünkü şuan dediğimiz zaman ise geleceğin geçmişidir yani buradan geleceğimizin geçmişini yaşadığımız ve özgür irademizin olmadığı ortaya çıkıyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Öyle birşey yok sadece gelecek geçmişe göre şeklleriniyor şu an özgür iraden ile yaptıkların gelecekte zaten yapılmış durumda

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Öyle birşey yok sadece gelecek geçmişe göre şeklleriniyor şu an özgür iraden ile yaptıkların gelecekte zaten yapılmış durumda
İyide geçmişteki sana göre şimdi senin geçmişin ve zaten sen şuan buradasın yani geçmişte neler olduğu bellidir ve onun yapacağı her şey zaten belirlidir ve şuan geleceğine göre geçmiştir yani o zamanda ne yapılabileceği bellidir bunu şu örnek ile anlatıyım diyelim ki bir insan neredeyse ışık hızında giden veya bir karadeliğin etrafında dönecek olan bir uzay gemisine bindi Dünya'ya geri döndüğünde geleceğe gelmiş sayılır ve oradan geçmişe giderse ve geçmişte ki kendisini beklerse geçmişteki kendisi şimdiye geldiğinde onun ne yapacağını biliyor olur yani o ana göre şimdiki kendisinin ne yapacağını biliyor olur ve o ona göre şimdiki kendisinin özgür iradesi olmaz.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Zaman garip bir olay kimi zaman yolculuğu yapılabilir diyor kimisi yapılamaz

Yaptık fiyelim aynı evrendeki zaman değişirse gelecekte farklılıklar söz konusu olabilir
Belkide 2 ayrı anda geçtiği için birbirine yansıtmaz

Böyle makine yardım edelim derken hayatımıza zarar verebilir

2 teori duymultum

1. İnsanlara çarpıp geri uzaya giden ışınları toplayıp görüntüye çevirirsek geçmiş görülebilir

2. Dünya tersine dönse zaman algısı değişebilir

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Nicola Tesla eğer kendisinde para olsaydı zaman makinesını yapacaktı. Belkide yapmıştır ama açıklamamıştır.
İnsanlar geçmişe gidebilsek şunu izlerdim gibi şeyler diyebiliyor. Mesela bir insanı geçmişte izlemek.
spoiler var. filmden örnek vereyim, Marvel'ın avengers serisinin şu anki son çıkan filmi olan avengers: End Game'i muhtemelen izlemişsinizdir. Avengers geçmişe dönerken taşları toplarken nebula geleceğe geri dönemiyor ve o süreçte o geçmişte thanos, avengers: Infinity War'daki planını uygulamaya çalışıyor. Sonrasına girmiyorum.
Yani geçmişe gidilip izlenirse takılmadan kişilerin yaptıkları izleniyor mantıken.
Ya biz geleceğimizin mesela 14 yıl sonra yaptığı şeylerin 14 yıl öncesini yaşıyorsak?
asıl soru benden geliyor zaman makinesiyle sadece geçmişe gidebilirsin geleceğe gidemezsin bunun sebebi gelecek zamanın kırılmaz olduğudur olmayan bir zamanı kıramazsın ancak geçmişe gittiğinde geleceğe gidebilir misin ? o zamanlar da gelecek kavramı yoktu zaman makinesi bulunsa bile kullanılmaz çünkü dünyanın kaderi bozulur orda en ufak yaptığın bir hamle bile gelecekte bir bebeğin doğmasını etkileyebilir ailen değişebilir vb o yüzden bulduysa bile açıklanmaması çok doğal

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
asıl soru benden geliyor zaman makinesiyle sadece geçmişe gidebilirsin geleceğe gidemezsin bunun sebebi gelecek zamanın kırılmaz olduğudur olmayan bir zamanı kıramazsın ancak geçmişe gittiğinde geleceğe gidebilir misin ? o zamanlar da gelecek kavramı yoktu zaman makinesi bulunsa bile kullanılmaz çünkü dünyanın kaderi bozulur orda en ufak yaptığın bir hamle bile gelecekte bir bebeğin doğmasını etkileyebilir ailen değişebilir vb o yüzden bulduysa bile açıklanmaması çok doğal
Doğru varolmayan bir yılı yaşayamazsın ve gidemezsin

Ama bir yolu var

Paralel evrenler belki bizden farkı bir zaman algoritmasında yaşaya insanların zamanına geçiş mümkün olabilir

Zamanka uğraşacağımıza teknolojik silahlar yapılmalı bence

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700
Doğru varolmayan bir yılı yaşayamazsın ve gidemezsin

Ama bir yolu var

Paralel evrenler belki bizden farkı bir zaman algoritmasında yaşaya insanların zamanına geçiş mümkün olabilir

Zamanka uğraşacağımıza teknolojik silahlar yapılmalı bence
Kader kavramı gelecekte olacak şeylerin olması demek degilmi yada maden gelecek yok geçmişe gidince gelecek olucak?

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Kader kavramı gelecekte olacak şeylerin olması demek degilmi yada maden gelecek yok geçmişe gidince gelecek olucak?
benim sorduğum soru da o işte :D ama var olan bir zamandan geçmişe gitmek geleceği tekrar yaratabilir ki dediğim gibi bulunduysa bile açıklanmaz

mehmetharis

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
17
sen nerenin manyağısın böyle sorumu olur !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Dedeparadoksu bunu açıklıyor diye biliyorum.

Gelecek var sadece biz o zamanı yaşıyoruz Kader kavarami bu mesela senin bu yazıyı okuman kader kavramı oluyor
Ve sen bunu 14 yıl sonra dediysen ve 14 yıl öncesini yaşıyorsan....
Çıkmaz soru gibi bir şey.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,309
Hadi bakalıım bu gecede düşüncelerden uyunmaycak

Peki ya rüyalarımız geleceğin bir fragmanıysa?

Nebulas7234

Asistan
Reaksiyon puanı
256
Onu bunu bilmem ama gece yatmadan önce mutlaka geçmişe-geleceğe gidebilseydim ne yapacağımı düşünmüşümdür:D

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Bu tarz düşünceleri kafanızdan çıkarın.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Çok basit olarak düşün, değil kendi zamanımızı dünyanın bir ömrü varsa diyelim 500 bin yıl oradaki gelecekten birilerinin makinayı bulup artık bu zamanda dolaşıyor olması lazım. Yani zaman makinasının şimdi değil gelecekte de bulunamayacağının en mantıksal kanıtı bu bence.