Soru Z kuşağı ülkenin geleceğinde etkili bir rol oynar mı?

Bu konuyu okuyanlar

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Sizin gözünüzde Z kuşağının değeri nedir? bir fikir almak istedim

Benim için: (çoğunluğun amacının) tek amaçlarının ekonomik anlamda rahat bir yaşamlarının olması
ciddi bir milli şuur duygularının olduğunu düşünmüyorum
Çünkü çoğunluğu sadece ekonomik gündelik kişisel şeylerden şikayetçi
Mesela hayat pahalılığı oyun bilgisayarı alamamaktan şikayet etmeleri gelecekte meslek sahibi olamama korkusu elbette bunların sorunsuz olmasını herkes ister ama sadece bunları istemek bana bencilce geliyor
Benim düşüncem Z kuşağı tek Tayyip'i gönderir ondan öte bir etkisi (faydası) olmaz sizde fikirlerinizi yazın

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Z kuşağı dendiğinde aklıma hep şu video gelir.

Hayatı Sosyal medya PC Plastation oynamak ve Telefondan ibaret sanan bir nesil gibi geliyor bana. Ülkenin geleceği flan umurlarında değil bilmeden araştırmadan soruşturmadan önlerine ne atılırsa inanan bir kitle. Kendi şahsi menfaatları için her şeyi yaparlar gibi geliyor. Devlet millet aile büyüye saygı flan zayıf.

Not: Z kuşağının hepsini kast etmiyorum ama çoğunluğu böyle...

Şu videoyu izlediğimde de hep Z kuşağı dışındaki X - Y flan artık neyse orta yaş üstü insalar aklıma gelir.

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Bencede şuan milli bir şuur ve birliktelikleri yok. Rahat yaşam peşindeler sadece en büyük tepkilerde rte ye hayat ve eğitim pahalılığı bunun yani sıra kısıtlanan özgürlükleri..

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Hayatı Sosyal medya PC Plastation oynamak ve Telefondan ibaret sanan bir nesil gibi geliyor bana. Ülkenin geleceği flan umurlarında değil . Kendi şahsi menfaatları için her şeyi yaparlar gibi geliyor.

Not: Z kuşağının hepsini kast etmiyorum ama çoğunluğu böyle...
Katılıyorum bu sözlerine
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bencede şuan milli bir şuur ve birliktelikleri yok. Rahat yaşam peşindeler sadece en büyük tepkilerde rte ye hayat ve eğitim pahalılığı bunun yani sıra kısıtlanan özgürlükleri..
Katılıyorum aynen

Aynı fikirdeymişiz ?
@OzkanK. @Mr.Pavarotti

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Şahsen ben gayet normal görüyorum. Her devrin kendince farklılıkları var. O kuşaktan olan birine de, yaşça büyük olan birine de garip gelebilir ama zamanla unutulup gidecek olduklarından büyütmeye gerek yok.
Jiletciler, emolar, apaçiler vs. her biri unutuldu gitti. Bunların dünyaya bakışı çok mu geniş ve gelişmişti ?

Ekonomik sorunları dert edinmek sadece z kuşağı için geçerli değil. Bu dünyaya bakış açısıyla alakalı bir durum. Herkes ömrünü vatan millet sakarya diyerek geçirmek istemeyebilir.

Konsol, bilgisayar gibi ürünler için yırtınan gençlerde gayet normal. 1980-2000 arasında doğanlar, çocukken atari için ağlamadı mı ? Lise döneminde tuşlu telefona sahip olabilmek için ailesiyle tartışmadı mı? Sanırım bu olayları hatırlayan yok yada sadece ben gördüm etrafımda. Tabi teknoloji noksanlığından atariden, tuşlu telefondan bihaber yaşayanlar olduysa bilemem. İstediğine ulasamama sebebi kim veya kimler ise isyankar davranması normal.

Özellikle benim gibi yaşça büyük olanların yeni gelen nesillere daha saygılı olmasını beklerim. Çünkü teknolojinin göbeğinde doğup onca karmaşık bilginin içinde büyümek kolay değil.

Ülke yönetimine etkisine gelecek olursak, neden etkilemesin? Hele ki genç nüfusun fazla olduğu bir ülkede etkilememesi imkansız. 1990 sonrasında doğanlar başka bir parti ve yöneticileri çok iyi bilmiyor. Denemekten zarar gelmez demelerini bekliyorum.

Son düzenleme:

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Aslında Marmara, Ege bölgelerinde büyükşehirlerde yaşayanlar nispeten daha fazla refaha sahip ama özellikle Doğu illerinde yaşayıpta 3-4 çocuklu, asgari ücretle geçinen bir ailenin evladı olmak çok zordur eminim. Hep işte bilinçsiz üreme, bilinçsiz evlenme, bilinçsiz eğitim, bilinçsiz iş hayatı, aileler için zindan gibi bir hayata dönüşüyor. Ekonomi bu haldeyken bile, PS5, Xbox Series S/X alan insanlar var, AVM'ler tıklım tıklım, kafeler dolu dolu.
Z kuşağı dendiğinde aklıma hep şu video gelir.

Hayatı Sosyal medya PC Plastation oynamak ve Telefondan ibaret sanan bir nesil gibi geliyor bana. Ülkenin geleceği flan umurlarında değil bilmeden araştırmadan soruşturmadan önlerine ne atılırsa inanan bir kitle. Kendi şahsi menfaatları için her şeyi yaparlar gibi geliyor. Devlet millet aile büyüye saygı flan zayıf.
Bunun sebebi eminimki artık medya aracılığıyla Avrupa'da, Amerika'da yaşayan akranlarının hep sefahat sürdüklerini görmeleri, dertleri yok, tasaları yok. Barlara gidip istediklerini içiyorlar, istedikleri konsolu, telefonu alabiliyorlar. Bunu da neredeyse hiç çalışmadan yapıyorlar gibi :) Çünkü onlardan önceki nesil deli gibi çalışmış, üretmişki sonraki nesil kolay bir hayat sürebilsin. Bizse 19. yüzyıldan beri hiçbir şey yapmıyoruz, yapılanında insana katkısı yok, anca İHA-SİHA falan, o yüzden de bakın biz şu silahı yaptık, şu yolları, köprüleri yaptık demek halkta karşılık bulmuyor. Tarım ihracatını arttıracaz, ithalatı ve dışa bağımlılığı azaltarak gıda fiyatlarını düşürecez diye bir proje gördün mü hiç? Artık yeni nesil, vatan, millet, dinden çok refah istiyor. Bizim insanımız çalışmakta istemiyor, devletin sırtından geçineyim torpille memur olarak, hemen EYT çıksın eve 2 maaş getireyim, ya da sistemin açığını bularak milleti kandırayım. ÖTV sıfırlansa, dolar 4-5 TL olsa kimse öyle iş kurayım, ülkeme faydam olsun diye düşünmez. Anında herkes İphone'lara, konsollara saldırır. Kimsenin birbirine insan muamelesi gösterdiği de yok, 10 yıldır işinde günde 12 saat çalışıp hala aynı maaşı alan milyonlar vardır bu ülkede, zam istese anında işten çıkarılabilir çünkü hemen onun arkasından o işe gelmek isteyecek milyonlar var.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,460

Benim için: (çoğunluğun amacının) tek amaçlarının ekonomik anlamda rahat bir yaşamlarının olması
ciddi bir milli şuur duygularının olduğunu düşünmüyorum
Çünkü çoğunluğu sadece ekonomik gündelik kişisel şeylerden şikayetçi
Mesela hayat pahalılığı oyun bilgisayarı alamamaktan şikayet etmeleri gelecekte meslek sahibi olamama korkusu elbette bunların sorunsuz olmasını herkes ister ama sadece bunları istemek bana bencilce geliyor
Benim düşüncem Z kuşağı tek Tayyip'i gönderir ondan öte bir etkisi (faydası) olmaz sizde fikirlerinizi yazın
Z kuşağı denilen kitle bugünkü ülkenin durumuna gerçekçi bakan bir kitledir.Mesele bazılarının İddaa ettiği gibi sadece telefon yada konsol alamamak değil.Bugün ülkede ekonomi bitik durumda.Dolar ve Euro her fırladığında zam görüyoruz ve dışarıda birçok şey pahalı.En basiti bir kilo muz alayım diyorsun fiyatı 20tl.Ülkede işsiz bir sürü insan var.İnsanlar iş bulamıyor,bulan aldığı parayla zor geçiniyor.Alınan vergiler anormal boyutta.Bu ülkede 6maaş,10 maaş alan milletvekilleri var ama halkı düşünen yok.Kimle konuşsam şu anki tabloya olumlu bakamıyor ama bazı Aktroller Akp yi savunacağım diye bazı gerçekleri görmezden geliyor.Z-kuşağı bugünkü tablo için Akp ye öfkeli.

Son düzenleme:

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Z kuşağı denilen kitle bugünkü ülkenin durumuna gerçekçi bakan bir kitledir.Mesele bazılarının İddaa ettiği gibi sadece telefon yada konsol alamamak değil.Bugün ülkede ekonomi bitik durumda.Dolar ve Euro her fırladığında zam görüyoruz ve dışarıda birçok şey pahalı.En basiti bir kilo muz alayım diyorsun fiyatı 20tl.Ülkede işsiz bir sürü insan var.İnsanlar iş bulamıyor,bulan aldığı parayla zor geçiniyor.Alınan vergiler anormal boyutta.Bu ülkede 5maaş,10 maaş alan milletvekilleri var ama halkı düşünen yok.Kimle konuşsam şu anki tabloya olumlu bakamıyor ama bazı Aktroller Akp yi savunacağım diye bazı gerçekleri görmezden geliyor.Z-kuşağı bugünkü tablo için Akp ye öfkeli.
AKP'ye öfkeli olmalarına bir itirazım yok
Ancak sadece şikayetleri ekonomi ve mülteci üzerine
Dış politika ile ilgili Türkiye'ye düşman olan ülkelerin kirli oyunlarıyla ilgili bir şeyi umursamıyolar ben buna kızıyorum

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Dış politika ile ilgili Türkiye'ye düşman olan ülkelerin kirli oyunlarıyla ilgili bir şeyi umursamıyolar ben buna kızıyorum
Ya abicim onları devlet büyükleri, siyasiler düşünür. 13-18 yaş aralığındaki çocuklara, Suriye, Irak politikasını, pkk'nin, ypg'nin nasıl ortaya çıktığını mı anlatacan? 21. yüzyıldayız yapmayın ya.

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Ya abicim onları devlet büyükleri, siyasiler düşünür. 13-18 yaş aralığındaki çocuklara, Suriye, Irak politikasını, pkk'nin nasıl ortaya çıktığını mı anlatacan? 21. yüzyıldayız yapmayın ya.
Anlatmaya çalıştığım ülkenin durumunu bilip beklentilerini o yönde tutmaları
Bizi kuşatanları alttan gizlice saldıranları
Bilsinler de Avrupa ABD tarzı çok ultra refah bir hayat istemesinler diye diyorum

Hem nasıl anlatmayalım gelecekte onlar bu ülkeden sorumlu olacak şimdiden bilinçlendirmeliyiz onları

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Anlatmaya çalıştığım ülkenin durumunu bilip beklentilerini o yönde tutmaları
Bizi kuşatanları alttan gizlice saldıranları
Bilsinler de Avrupa ABD tarzı çok ultra refah bir hayat istemesinler diye diyorum
Niyeymiş o? Düşmanlar var diye halk niye refah yaşayamasın. İsrail'in o kadar düşmanı var, Filistin, İran hep bölgeden atma peşinde ama son derece demokratik ve refah bir ülke. Kurtuluş savaşındaki gibi değiliz ki ne var ne yoksa devlete bağışlayalım ama vatanı savunalım.
Hem nasıl anlatmayalım gelecekte onlar bu ülkeden sorumlu olacak şimdiden bilinçlendirmeliyiz onları
Sence ciddi ciddi bunları mı düşünmeliler? Ben buradan bile insanların o kadar hayatın kalitesizliğine alıştığını görüyorumki, 13-18 yaşında çocuklara dış politika öğretmek isteyen insanlar var. Onlar çocuk adı üstünde, yiyip, içecek, karı kız düşünecek o kadar. Olması gereken budur 21. yüzyılda.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,460
Dış politika konusunda Akp nin hataları var.Kaldı ki ülkemizde yaşayan insanlar için en önemli unsur yaşam tarzıdır.Sen kendi vatandaşına sahip çıkmayıp elin Suriyelisini ülkeye alıp ona her türlü imkanı sunarsan insanlarda bu duruma tepki koyar.

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Niyeymiş o? Düşmanlar var diye halk niye refah yaşayamasın. İsrail'in o kadar düşmanı var, Filistin, İran hep bölgeden atma peşinde ama son derece demokratik ve refah bir ülke. Kurtuluş savaşındaki gibi değiliz ki ne var ne yoksa devlete bağışlayalım ama vatanı savunalım.

Sence ciddi ciddi bunları mı düşünmeliler? Ben buradan bile insanların o kadar hayatın kalitesizliğine alıştığını görüyorumki, 13-18 yaşında çocuklara dış politika öğretmek isteyen insanlar var. Onlar çocuk adı üstünde, yiyip, içecek, karı kız düşünecek o kadar. Olması gereken budur 21. yüzyılda.
1 İsrail'in arkasında ABD Avrupa var
Ben hiç refah yaşayamayız demedim herşey 4 4lük güllük gülistanlık olmaz dedim
2 evet eğlenmeli yiyip içmeli karı kız düşünmeli ama milli şuur işte bu yaştan itibaren oluşmalı eşit terazide iki şeyde mümkün sadece senin anlattıklarınla olmaz

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,460
Ben hiç refah yaşayamayız demedim herşey 4 4lük güllük gülistanlık olmaz dedim
2 evet eğlenmeli yiyip içmeli karı kız düşünmeli ama milli şuur işte bu yaştan itibaren oluşmalı eşit terazide iki şeyde mümkün sadece senin anlattıklarınla olmaz
Eline vicdanına koy sen bugün ülkenin gidişatından memnun musun? Bugün AKP li milletvekilleri 6 maaş 10 maaş alıyor.Ben bunu öğrendiğimde kahroldum.Bu kul hakkıdır.Sen sarayında sefa sürüyorsun senin vatandaşın aç al keyif çayı iç diyorsun.Bir tane adalet vardır o da Allah'ın adaletidir.Bugün halka bu rezalet tabloyu laik görenler öteki tarafta bunun hesabını verecektir.Ben bir vatandaş olarak bunlara hakkımı helal etmiyorum.

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Eline vicdanına koy sen bugün ülkenin gidişatından memnun musun? Bugün AKP li milletvekilleri 6 maaş 10 maaş alıyor.Ben bunu öğrendiğimde kahroldum.Bu kul hakkıdır.Sen sarayında sefa sürüyorsun senin vatandaşın aç al keyif çayı iç diyorsun.Bir tane adalet vardır o da Allah'ın adaletidir.Bugün halka bu rezalet tabloyu laik görenler öteki tarafta bunun hesabını verecektir.Ben bir vatandaş olarak bunlara hakkımı helal etmiyorum.
Bende hakkımı helal etmiyorum bu başlığı açmanın nedeni AKP'yi övmek değil Z kuşağının sadece amacının bu olmasına kızdım ve üzüldüm kesinlikle AKP'li değilim ama Z kuşağının çok abartıldığını düşündüğüm için bu başlığı açtım
Tek adalet Allahındır bütün akplillerin
Hesap vermesi dileğiyle

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Doğuştan mı arkasında ABD ve Avrupa oldu? İsrail birsürü savaş yaptı ama ona rağmen ve refahtan ve demokrasiden eksik değil gibi günümüzde. Ben hiç refah yaşayamayız demedim herşey 4 4lük güllük gülistanlık olmaz dedim
Ne milli şuuru? Savaşa mı gireceğiz? Milli şuur hakkında, her okulda Cuma günleri istiklal marşı okunuyor, her sınıfta da "Gençliğe hitabe" ve "İstiklal marşı" var. Tek eksik öğrenci andı, onu da getirdin mi sıkıntı kalmaz.

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,251
Şahsımı göndersinler yeter gerisini Millet ittifakı halleder

Bütün ümidim gençliktedir ?

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Şahsımı göndersinler yeter gerisini Millet ittifakı halleder

Bütün ümidim gençliktedir ?
Gençliğin bir suçu günahı yok Ki, nitelikli eğitim hakkı, kimi hak ve özgürlüklerini ellerinden alan almış olan sayın büyüklerimiz utansın.. bu ülke de Başa gelenin ideolojisi neyse ona gore düzenlenir müfredat.. 2 senede bir meb bakanı değişir sonra eğitim sistemi..