• 5.000 TL altı en iyi Xiaomi telefonlar!

    SDN editörü Samet Jankovic, 5.000 TL altı en iyi Xiaomi telefonları araştırdı. Videoda, belirtilen aralıkta en iyi fiyat performans Android telefonları beğeninize sunuyoruz.

Yüzlerce araç, binlerce insan mahsur!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Katılım
29 Haziran 2007
Mesajlar
64,461
Reaksiyon puanı
518
Puanları
0
Yüzlerce kişi dondurucu soğuğun ortasında, kilometrelerce uzayan TIR ve otobüs kuyruklarının arasında çaresizce bekliyor. Şırnak’ın Cizre ilçesi ile Mardin’in Nusaybin ilçesi arasındaki tarihi İpek Yolu'na kar nedeniyle ne gelen var ne giden. Kimi 48 kimi 72 saattir hava koşullarıyla boğuşuyor. Kurtarılmayı bekleyenlerden Irak uyruklu 69 yaşındaki Sabri Muhammed Derviş, kalbine yenildi. Açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Yusri Atlı, “Yol açma ile ilgili hiç bir çalışma yapılmıyor” dedi. Yaşadıklarını hurriyet.com.tr'ye anlatan mağdurlar 'Günlerdir harap haldeyiz' serzenişinde bulundu. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise karayolunun açılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Gıda ve battaniye gibi malzemeleri ulaştırmak üzere helikopterler hazır bekletiliyor. Sivil ve askeri helikopterler uçuş yapamadığı için havadan destek ulaştırılamıyor. Tahminimiz, akşama kadar inşallah çözüm bulunacak ve yol açılacak" dedi.

22515720.jpg


İki günden beri aralıksız yağan yoğun kar yağışı nedeniyle Şırnak’ın merkez köyleri, Şırnak- Uludere ve Beytüşşebap ilçelerine bağlı köy ve mezralara hala ulaşım sağlanamazken, Hakkari- Şırnak ve Şırnak- Eruh yolları da kapalı bulunuyor.

Şırnak’ın Balveren Beldesi’ne dün sabahtan beri elektrik verilemezken, Şırnak kent merkezinde ise Belediye şehir içi kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlar da iki günden beri yağan yoğun kar yağışı nedeniyle kara gömülen araçlarını ve evlerin damlarını kar küreği ile temizlemeye başladılar. Şırnak kent merkezinde 1 metreyi bulan kar kalınlığı yüksek yerlerde ve Beytüşşebap İlçesi’nde 1,5 metreyi buldu. Kar temizleme çalışmaları çok yavaş yürüdüğü için vatandaşlar tepki gösteriyor. Midyat- İdil- Cizre, Hakkari-Şırnak, Eruh- Şırnak yolları kar, tipi ve çığ nedeniyle trafiğe kapalı bulunuyor.

“BİN KİŞİ KURTARILMAYI BEKLİYORUZ”

Yolda mahsur kalan otobüs şoförü Mesut Sönmez yaşadıklarını hurriyet.com.tr’ye anlattı:

3 gündür Nusaybin Otogarı’nda bekliyoruz. Yaklaşık 25 otobüs yolcularla birlikte harap halde. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz ancak çocuklar, yaşlılar ve hastaların ilaca ihtiyacı var.

Yaklaşık bin kişi buradan çıkmak için beklemekteyiz. Yetkililerden bölge kaymakamıyla, AK Parti Milletvekili Emin Dindar, BDP’li Hasip Kaplan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüştük, konuştuk. Burada misafirhane olmadığı için lokantalarda sabahladık. Şu anda hava iyi olsa da, 30-40 yıldır bölgeye böyle kar yağmadı. Bize gerekli çalışmaların başlatıldığını söylediler. Yolların açılması için bekliyoruz.

‘NE GELEN VAR NE GİDEN’


hurriyet.com.tr’ye konuşan Halil Örnek de yaşananlara isyan etti.

Jandarmayı ve emniyeti aradıklarını ancak kimsenin sorumluluk almadığını söyleyen Örnek, “Hepsi bize başkasının numarasın veriyor. Kimi aradıysak bilgi alamadık. 48 saattir buradayız ve ne olacağını bilmiyoruz. İki tarafta da araçlar durmuş vaziyetti. Ne gelen var ne giden. Elimizde ekmek ve su bile kalmadı. Arada 5-6 tane yolcu otobüs var. Onların durumu da çok iyi görünmüyor. Biz bu yollarda yıllardır gidip geliyoruz, dünyanın vergisini ödüyoruz. TIR şoförlerinin ödediği vergilerle IMF’e borç açardınız. Bu yolların, koşulların böyle olmaması lazım. Yaşananlar devletin ayıbı. Yakıtımız da azaldı, buradan kurtulamazsak nasıl ısınacağımızı bilmiyoruz” dedi.

‘40 KM’DEN FAZLA KUYRUK OLUŞTU’

3 günün sonunda tükendikleri ve güçlerinin kalmadığını söyleyen TIR şoförü Abbas Şaylı “40 saattir aç, susuz, perişan haldeyiz. Sürekli 155’i arıyoruz, ‘Tamam yardım gönderiyoruz’ diyorlar ancak ne gelen var ne de giden. 40 kilometreden fazla araç kuyruğu oluştu. Yolcu otobüslerindeki çocuk ve kadınları hali bizden de beter durumda. Çaresizlik içindeler. Araçlarımız bozuldu, ısınma problemi de başladı. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz. Birilerin bize yardım etmesi için bekliyoruz. Bu geceyi nasıl geçireceğimizi bilmiyorum” dedi.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İpekyolu’ndan mahsur kalan yolculardan Irak uyruklu 69 yaşındaki Sabri Muhammed Derviş, kalp krizi geçirip öldü. Şırnak İl Sağlık Müdürü Ahmet Barış, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Nusaybin-Cizre karayolunda mahsur kalan Irak uyruklu Sabri Muhammed Derviş’in kalp krizi geçirdiğini belirterek, "Vatandaşların yardımı ile Çığır Aile Sağlığı Merkezi’ne götürülen Derviş, burada sağlık ekiplerinin tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybetti" dedi.

"HELİKOPTERLER HAZIR BEKLİYOR"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AFAD Başkanı Fuat Oktay ile kapanan yollardaki çalışmaları izlemek üzere Mardin'e gitti. Atalay, özel uçakla yola çıkmadan önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nusaybin-Cizre yolunda bine yakın aracın yolda kaldığını belirten Atalay, "Bütün kurumların koordinasyonuyla oraya ulaşmak ve yardım götürmek üzere çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

Bazı tırların tedbirsiz yola çıkmaları ve kural ihlalleri nedeniyle yolun tıkandığını kaydeden Atalay, iki yönden gelen araçların da yolun kilitlenmesine neden olduğunu söyledi. Atalay, hem karayolları ekiplerinin hem de bölgedeki askeri birliklerin müdahale etmeye çalıştıklarını ifade ederek, bölgeye gıda ve battaniye gibi malzemeleri ulaştırmak üzere helikopterlerin hazır beklediğini, sivil ve askeri helikopterler uçuş yapamadığı için havadan destek ulaştırılamadığını kaydetti

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde 2 gündür süren kar yağışı yaşamı felç etti. İdil- Midyat karayolunda 36 saat mahsur kalan yaklaşık 50 araç İlçe Jandarma ekipleri tarafından kurtarılırken, yolların kapalı olması nedeniyle mahsur kalanlar Karalar Beldesi’ne yerleştirildi. İlçede evlerinden çıkamayan esnaf kepenklerini açamadı. Karayolları, Köylere Hizmet Götürme Birliği, Botaş ve Belediye’ye ait iş makineleri ilçe merkezinde ve yolları açmaya ve mahsur kalan vatandaşları kurtarmaya çalışıyor. Bölgede toplam 2- 3 aracı olan karayollarına tepki gösteren vatandaşların yardımına askerler yetişti. Askerler, zor şartlara rağmen İdil- Nusaybin yolunda mahsur kalan ve köy okullarında görev yapan öğretmenlerin de bulunduğu 20 aracı kurtardı. Halen kapalı olan idil- Midyat yolunda herhangi bir çalışma yapılmaması tepki çekerken, yolda mahsur kalan ve aralarında yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğu 200 kişi Kaymakamlık tarafından ilçede bulunan bir okula ait pansiyon ve öğretmenevine yerleştirildi.

MEHMETÇİK, DOĞUM SANCISI TUTAN KADINI HASTANEYE YETİŞTİRDİ

İdil’e 20 kilometre uzaklıktaki Ulak Köyü’nde doğum sancıları tutan Necat Munğan’ın yardımına İlçe Jandarma ekipleri yetişti. 20 km uzaklıktaki köye 4 saatte varabilen jandarma ekipleri, Necat Munğan ile akrabalarını yanlarına alarak İlçe merkezine doğru hareket etti. 4 saatte İdil Devlet Hastanesi’ne ulaşan ekipler hamile kadın ve yakınlarını hastaneye yetiştirdi. Hastane kapısında bekleyen Kadın Doğum Uzmanı Yahya Doğan ile ebeler Necat Munğan’ı hemen doğuma aldı. 7.5 aylık hamile olan Necat Munğan, başarılı bir doğum sonrası 1 kilo 900 kilo ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Sağlık sorunu olmayan bebek, kilosunun düşük olması nedeniyle Cizre Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

DHA - Hürriyet
 
Üst