Yüze Maske Geçirip Polisi Taşlama "Düşünce Hürriyeti"...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

amidi

Doçent
Yargıtay yüzüne maske geçirip polise taş atmayı “düşünce ve kanaat açıklama yöntemi” olarak kabul etti.

Diyarbakır’da 1 Haziran 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kente gelişi nedeniyle düzenlenen protesto gösterilerine katılan N.K. hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiği iddiasıyla dava açıldı. İddianamede, N.K.’nın, “yasadışı gösteriye katıldığı, zafer işareti yaparak örgüt lehine propaganda yaptığı, güvenlik güçlerine yoğun bir şekilde taş attığının tespit edildiği” belirtildi.

MAHKEME 10 AY HAPİS CEZASI VERDİ

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, hakkında daha önce katıldığı gösteriler nedeniyle de, “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak” suçundan dava bulunan N.K.’ya Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan önce 10 ay hapis cezası verdi, ardından bu cezayı 5 bin TL para cezasına çevirdi.

YARGITAY 9. CEZA DAİRESİ KARARI BOZDU

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise 6352 sayılı Yasa ile 31 Aralık 2011’den önce işlenen düşünce özgürlüğüne ilişkin suçlarda davanın ertelenmesinin öngörüldüğüne dikkati çekti. Daire, kanunda erteleme kapsamına alınacak suçlarla ilgili olarak ‘sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleri’ ile işlenmesi şartının arandığına dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"POLİSE TAŞ ATMAK DÜŞÜNCE AÇIKLAMA YÖNTEMİ"
“Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 33/1. maddesine (toplantı ve yürüyüşe silahla katılmak) uygun olduğu kabul edilen eyleminin mutat ve meşru bir ‘düşünce ve kanaat açıklama yöntemi’ olduğu kabul edildiğinden, sanığa yüklenen suçun düşünce ve kanaat açıklama yöntemiyle işlendiği ve bu nedenle sanık hakkında açılan dava ertelenmelidir.” Daire bu kararına AİHM’nin Avusturya ve Rusya’ya karşı açılan iki davada verdiği kararları emsal gösterdi.

YEREL MAHKEME KARARINDA DİRENDİ

Dairenin verdiği bozma kararının ardından dosya yeniden yerel mahkemeye gönderildi. Yerel mahkeme, önceki kararında direnerek dairenin bozma kararına uymadı. Kararda, sanığın elinde taş ile gösteri alanında atmaya hazır bulunmasının kanaat ve düşünce açıklama yöntemiyle bağdaşmayacağı vurgulandı.

GENEL KURUL SON NOKTAYI KOYDU

Yerel mahkemenin bu kararı üzerine dosya nihai kararı verecek olan Ceza Genel Kurulu’na gönderildi. Genel Kurul, yerel mahkemenin kararının bozulmasına karar verdi. Böylece elinde taşla gösteriye katılan sanığın cezasının ertelenmesi kesinleşti.

haber7

Demekki neymiş her isteyen polisi rahatlıkla taşlayabilirmiş.Yakında cinayette düşünce açıklamanın başka bir yöntemi sayılsa herhalde şaşırmamak gerek...Ne günlere geldik ya...
 

Demekki neymiş her isteyen polisi rahatlıkla taşlayabilirmiş.Yakında cinayette düşünce açıklamanın başka bir yöntemi sayılsa herhalde şaşırmamak gerek...Ne günlere geldik ya...

sana katılıyorum amidi, hayatımda bundan daha saçma bir karar görmedim. Türk yargısı ve hakimleri kadar kendi milletinin düşünce tarzına, tarihine, geçmişine, değer yargılarına bu denli yabancılaşmış bir camia dünyanın hiçbir yerinde yoktur eminim.

yerel mahkeme aslında doğru bir karar vermiş, bu kararı bozan yargıtaya karşı kararının arkasında durmuş, saçmalığı yukarısı öyle istiyor diye onaylamamış, ama ne var ki o yukarısı yok mu, işte o yukarısı dediğimiz kesim, alayının canı cehenneme...

onlar için hukuk diye birşey yoktur, onlar için sadece sakat ideolojileri, yahut ait oldukları cemaatin, kliğin, yahut bir gücün emir ve çıkarları önemlidir. ne derlerse o!

bu ülkede bu kadar mide bulandıran, iğrendiğim tek kurumdur bu üst yargı dediğimiz Allahın belası.

örnek isteyen için yukarıdaki haber yeterlidir sanırım.

yüzü maskeli terörist pisliğini düşüncesini açıklayan masum biri diye niteleyebilecek başka bir hukuk skandalına dünyanın hiçbir hukuk sisteminde rastlayamazsınız çünkü.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
bunlar yolda birine tecavuz etse ona da ihtiyac giderme ozgurlugu derler, AIHM de bircok ornegi var size emsal olsun derler. insanin kendi ulkesinde guvende olamamasi ne kadar aci
 

doklom

Üyecik
neden taş atıyorlar kendilerini korumakla yükümlü polislere sorulması gereken o birileri işini iyi yapamıyorsa halk polis daha çok karşı karşıya gelir
 

SARKAT

Profesör
İnşallah yakın zamanda bu kararı alan yargı mensuplarının kafasına taş ve aracına molotof atarlarda görürler o zaman düşünce hürriyeti.
 

SARKAT

Profesör
tezgahı iyi yere açmışlar.bundan önce darbeci generaller.şimdi paralel.yarın dış güçler.

onlar ne acaba.? bir ayna vereyim de baksınlar.

Bunları anlamak zor. 49 vatandaşımız bile rehin alındığında Paralel dediler. Kurtarıldığında Hakan Fidan.

Rehineleri sonradan kurtarmak istihbarat değil, önceden vermemek istihbarattır.

Her türlü başarısızlıklarını mâl edecek yer buluyorlar maşallah.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst