Soru Yurtdışında çalışmak istiyorum ama tedirginim

Bu konuyu okuyanlar

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Arkadaşlar üniversiteyi bitirip extra bir dil öğrenince yurtdışına gidip çalışmak istiyorum ama birkaç sorum var. İnternette çok görüyorum herşey ucuz ama kira faturalar falan aşırı yüksekmiş diyorlar acaba bu doğrumu. (almanya fransa için). Ve oralarda iş bulabilirmiyim rahatça? Alacağım karşılık türkiyeye oranla daha mı iyi olur? Irkçılık meselesi? Tarafsız bir şekilde cevaplarsanız çok sevinirim ?

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,154
Öncelikle sosyal medyada gördüğünüz yurt dışı güzellemelerini bir kenara bırakmalısınız. Çıkıp da yurt dışına giden, kasabaya yerleşen insanların yapmış olduğu saçma sapan yorumlar. Kiralar bölgeden bölgeye değişiyor, ülkemizde de olduğu gibi.

Öncelikle oraya gitmek için geçerli bir sebebiniz olmalı. Evrak tarafı, konsolosluk işlemleri, vize gibi birçok sorununuz olacak. "Rahatça iş bulabilir miyim?" düşüncesinden ziyade kendinizi geliştirerek davet almaya bakın. En kolay yolu bu denebilir. Irkçılık meselesine gelirsek her ülkede olduğu gibi gittiğiniz ülkede de elbette bu olacak. Bunun kaçışı yok.

Reaksiyon puanı
1,768
Aynen faturalar ve özellikle kira maaşı sömürüyor onun dışında hayat ucuz araba almak fln daha kolay
Oraya gitmeden önce iş bulabilirsen güzel olur ama katar gibi ülkeler Türkleri vizesiz 3 ay tatil izni veriyor onun gibi ülkelere gidip orada görerek de iş bulabilirsin :)

Katarı söyleyeyim zaten ülkede her 5 kişiden 4 tanesi yabancı uyruklu olduğundan sıkıntı çekmezsin arapçaya da çok gerek yok ingilizce bilsen yeter hatta şey duydum ben Türküm diyince işe girmen fln daha kolaylaşıyormuş gümrük memurları seni sorgulamıyormuş vs faturayı devlet karşılıyor tarım dışında her alanda iş bulabilirsin ülkede tarım tam anlamıyla 0
Adamlar dünyanın yarısını satın aldığı için iş imkanları sürekli artıyor şirketler sürekli büyüyor beyaz yakalıysan daha iyi olur o yüzden
Katar kendi vatandaşlarına yılda 50bin dolar mıydı o kadar vatandaşlık maaşı veriyorlar o kadar zenginler yani :D ama bildiğim kadarıyla yurt dışından gelen erkekler vatandaşlık alamıyor yani çok heveslenme :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada bizim ülkede de baya ırkçılık var yani kimseden ırkçılık yapmamasını bekleyemeyiz

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Öncelikle sosyal medyada gördüğünüz yurt dışı güzellemelerini bir kenara bırakmalısınız. Çıkıp da yurt dışına giden, kasabaya yerleşen insanların yapmış olduğu saçma sapan yorumlar. Kiralar bölgeden bölgeye değişiyor, ülkemizde de olduğu gibi.

Öncelikle oraya gitmek için geçerli bir sebebiniz olmalı. Evrak tarafı, konsolosluk işlemleri, vize gibi birçok sorununuz olacak. "Rahatça iş bulabilir miyim?" düşüncesinden ziyade kendinizi geliştirerek davet almaya bakın. En kolay yolu bu denebilir. Irkçılık meselesine gelirsek her ülkede olduğu gibi gittiğiniz ülkede de elbette bu olacak. Bunun kaçışı yok.
Ama iş bulabilirsem gerisi kolay dimi? Yani ben animasyon veya video montaj bölümü okumak istiyorum. ordan mezun olunca Oralardan daha iyi imkan sağlanabilir mi? Bide Elektronik ve günlük şeylerin fiyatları :)

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,154
Ama iş bulabilirsem gerisi kolay dimi? Yani ben animasyon veya video montaj bölümü okumak istiyorum. ordan mezun olunca Oralardan daha iyi imkan sağlanabilir mi? Bide Elektronik ve günlük şeylerin fiyatları :)
Davet üzerine gitmeniz daha iyi ve daha rahat olur. İşi gidip de bulmak istiyorsanız hükümete gelirinizi ve mal varlığınızı ispatlamanız lazım. Bunlarla birlikte o ülkenin kültürünü ve orta düzeyde dilini de bilmeniz gerekiyor. Eğer işi orada bulmayı planlıyorsanız yanlış hatırlamıyorsam 6 ay oturma izni veriliyor. Bu sürede bulamazsanız yolunuz Türkiye zaten. Giyim kuşamdan tutun elektronik, yiyecek gibi her türlü ihtiyacımız normal olarak Avrupa'da alması daha basit. Bilişim sektöründe diplomadan ziyade yaptığın projelere bakarlar. Tabii gitmek için diploma lazım, orası ayrı.

Reaksiyon puanı
1,768
Orada yaşayanların videoları illa ki vardır onları izlesen daha iyi olur
Ama onların da çoğu taraflı ya kimisi Türkiye'yi gömmeye ve gittiği yeri yüceltmeye yer arayanlar ile dolu.
Aynı şekil bunun tam tersi olanlar da var ama onlara internette pek rastlayamazsın :D almanyaya bence güven olmaz sürekli Türklerin işini zorlaştırmak için uğraşıyorlar ve izlanda mıydı neydi orada Türkleri öldürmek serbest :D durduk öldüren olmaz ama kavga çıkarsa seni rahat rahat keserler sjjswıqısdjdfh
İyi araştır tarafsız videoları izle

Ama bizim ülkedeki kişilerin yurt dışı takıntısı var ya bangladeş de yaşayan bir arkadaşım vardı ailesi oraya taşınmış 20 yıldır da orada yaşıyor. Bangladeş ne reis nereden aklınıza geldi :D yani nereye gidersen git illa ki Türk bulursun orada

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Davet üzerine gitmeniz daha iyi ve daha rahat olur. İşi gidip de bulmak istiyorsanız hükümete gelirinizi ve mal varlığınızı ispatlamanız lazım. Bunlarla birlikte o ülkenin kültürünü ve orta düzeyde dilini de bilmeniz gerekiyor. Eğer işi orada bulmayı planlıyorsanız yanlış hatırlamıyorsam 6 ay oturma izni veriliyor. Bu sürede bulamazsanız yolunuz Türkiye zaten. Giyim kuşamdan tutun elektronik, yiyecek gibi her türlü ihtiyacımız normal olarak Avrupa'da alması daha basit. Bilişim sektöründe diplomadan ziyade yaptığın projelere bakarlar. Tabii gitmek için diploma lazım, orası ayrı.
Teşekkürler hocam son sorum olcak herşey halloldu diyelim ben yurtdışına gidiyorum bu pasaporttu konsolosluktu oturum izni almak gibi işler toplam kaç tl tutar. Ona göre hesaplama yapayım :)

Realhas the Great

Profesör
Reaksiyon puanı
7,973
Fransa için doğru ancak Almanya için değil.

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,154
Teşekkürler hocam son sorum olcak herşey halloldu diyelim ben yurtdışına gidiyorum bu pasaporttu konsolosluktu oturum izni almak gibi işler toplam kaç tl tutar. Ona göre hesaplama yapayım :)
Pasaport ücreti, vize, vekalet ücreti ve gerekli evraklar, bir akrabanızda vs. kalmayacaksanız kalacağınız yerin rezervasyonu, ülkeye giriş sırasında yapılacak kontrol için üzerinizde bulunmadı gereken para derken ortalama 8-10 bin denebilir. Sırf çalışma vizesi 300-350 euro kadar zaten.

Fransa'da iliklerine kadar hissedebileceğin bir İslamofobi var. Ülkenin resmen ideolojisi. Almanya için bu söz konusu değil. Demek istediğim bu.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Pasaport ücreti, vize, vekalet ücreti ve gerekli evraklar, bir akrabanızda vs. kalmayacaksanız kalacağınız yerin rezervasyonu, ülkeye giriş sırasında yapılacak kontrol için üzerinizde bulunmadı gereken para derken ortalama 8-10 bin denebilir. Sırf çalışma vizesi 300-350 euro kadar zaten.
Hocam teşekkürler. Bu meseleyi ailemle konuşacağım. Umarım yurtdışında güzek bir hayatım olur :) :)

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,386
Yabancı bir diliniz olsun. Lütfen İngilizceyi bilmenin yeterli olduğunu sanmayın. Gideceğiniz ülkenin dilini öğrenin.
Kendinizi geliştirebileceğiniz ve gideceğiniz ülkede ihtiyaç duyulan bir meslek bölümünden mezun olun.
Mezun olduğunuz bölüme dair projeler geliştirin veya halihazırdaki projelere yardımcı olun. Zira mezun olduğunuz bölümden çok yaptığınız projeler ve aldığınız sertifikalar sizi bir adım öne geçirecektir. Irkçılık olayını da pek kafaya takmayın. Zira devlet politikaları ırkçı olsa bile o devletin vatandaşları ırkçıdır demek doğru olmaz.

Son mesajlar