Yurtdışı hediye iPhone 14 Pro Max

Bu konuyu okuyanlar

karubsg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,
Yurtdışından (Özbekistan) hediye olarak iPhone 14 Pro Max geldi. Ben 1 ay içinde yurtdışına çıkacağım (Maldivler) geri döndüğümde telefonu kendi pasaportuma işletebilir miyim ? Telefonu getiren kişinin başka kişi olması bir sorun olur mu acaba ? Yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkürler

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Telefonu kimin getirdiği önemli değil. Sen Sim kart karttığın gibi telefonun süresi başlar ve IMEI kaydı ettirmen için gerekli süre işler.
Sistem değişmedi ise 120 gün içersinde IMEI kaydı yaptırman lazım yoksa Türkiye içerisinde kullanamazsın telefonu.

120 gün içerisinde kimin pasaportuna istersen kaydetebilirsin onada bakmıyor devlet. Lakin o telefonu o saatten sonra sadece o pasarport sahibinin adına olan bir sim kart ile kullanabilirsin.

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Telefonu kimin getirdiği önemli değil. Sen Sim kart karttığın gibi telefonun süresi başlar ve IMEI kaydı ettirmen için gerekli süre işler.
Sistem değişmedi ise 120 gün içersinde IMEI kaydı yaptırman lazım yoksa Türkiye içerisinde kullanamazsın telefonu.

120 gün içerisinde kimin pasaportuna istersen kaydetebilirsin onada bakmıyor devlet. Lakin o telefonu o saatten sonra sadece o pasarport sahibinin adına olan bir sim kart ile kullanabilirsin.

Kaydedilecek pasaporta sahip kişinin o pasaport ile en az 2 ay öncesine kadar yurtdışına çıkmış ve geri Türkiye'ye girmiş olması şartı var.

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Bu kesin bilgi mi? Eskiden böyle bir şey yoktu.

Ayrıca 1 ay içersinide Yurtdışına çıkacam diyor ya zaten !

Evet kesin bilgi. Eski mesajında bu bilgiyi vermediğin için yanlış bilgi yerine geçiyor, haberin olsun.

"120 gün içerisinde kimin pasaportuna istersen kaydetebilirsin onada bakmıyor devlet." bunu yazmasaydın gerek yoktu bunlara...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Evet kesin bilgi. Eski mesajında bu bilgiyi vermediğin için yanlış bilgi yerine geçiyor, haberin olsun.

"120 gün içerisinde kimin pasaportuna istersen kaydetebilirsin onada bakmıyor devlet." bunu yazmasaydın gerek yoktu bunlara...

Ben böyle bir bilgi ne duydum ne okudum bir kaynak atar mısınz? Pasaport sahibinin yurtdışına çıkmış olma şartı var diye !

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Ben böyle bir bilgi ne duydum ne okudum bir kaynak atar mısınz? Pasaport sahibinin yurtdışına çıkmış olma şartı var diye !

Kaynak benim :D Bir başka tanıdığım YD iPhone getirtti ve o şarttan dolayı dımdızlak ortada kaldı. Aynı şekilde ben de bir kaç ay önce YD iPhone 13P Max alacaktım, o zaman araştırdığımda ekşi sözlükte bundan çok fazla çeken vardı. Hatta bazılarının pasaporta ülkeye girerken basılan damga düzgün çıkmadığı için kayıt yapılmamış, karakola gidip yurt dışına çıktığını kanıtlayacak bir şey ile gelmeleri söylenmiş. Ancak o şekilde çözebilmişler... O olaydan dolayı yurt içi aldım bende...

Son mesajlar