Yurt dışından telefon almak

Öncelikle iyi günler. 1 hafta sonra Almanya'dan sıfır Iphone 6s gelecek. şimdi bu telefonu pasaport olmadan açtırabilyor muyuz yoksa illa pasaport mu olması gerekiyor. Garanti konusunda Apple yurtdışınadan gelen telefonlara 1 yıl garanti veriyormuş diye duymuştum doğru mu ? Yoksa garanti nasıl oluyor ? bir de telefonu açtırmadan 6 ay kullanabildiğimizi duydum doğru mu ? yoksa telefonu açtırmam mı gerekiyor hemen?
 

Lazzz

Rektör
Yurt dışından alınan apple cihazların garantisi ( Avrupa ülkelerinden alınan cihazlar ) Türkiye'de 1 yıl geçerli. 120 gün kayıt yaptırmadan kullanabilirsin.
 

Bepob

Profesör
Kardeş telefonu alacaksın iphone yurt dışı garantisi veriyor 1 sene o başka bir şey onun haricinde pasaport kaydı yapman gerekiyor.
 

Süleyman Alkan

Profesör
Yasaklı
Bu telefonu Türkiye ye kaydetme işini bi anlatır mısın ?

– IMEI kaydı yapılacak pasaportun ülkeye giriş tarihi 60 günden eski olmamalı.

– Pasaport üzerinde kesinlikle giriş mührü bulunmalı. Mühür yoksa veya okunmuyorsa Emniyet Müdürlüğü’nden giriş tarihiyle ilgili kağıt alınmalı.

– Pasaportla son iki yıl içinde başka telefon kaydı yapılmamış olmalı.Pasaportunuz kayıt işlemine uygunsa diğer adıma geçiyoruz. Harç yatırma.

– 2014 yılı için 119 TL harç bedelinin vergi dairesi ya da vergi almaya yetkili banka şubelerine yatırılması gerekiyor.Harcı yatırdık artık telefonu kaydettirebiliriz. Nasıl mı?

E-devlet üzerinden ve GSM operatörü şubelerinden olmak üzere iki şekilde kayıt işlemi yapılıyor. Şifreniz varsa E-devlet www.turkiye.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz.

Ya da pasaport ve dekontla cihaz kayıt işlemi operatörlerin iletişim merkezlerinde yapabilirsiniz.

– IMEI kaydından sonra kapanan telefonlar 3 iş günü içerisinde açılır. Kapanmamış telefonlar sorunsuz kullanılmaya devam edilir.Kayıt işlemlerini tamamladınız ne yapacaksınız?

– IMEI kaydı yapıldıktan sonra verilen kağıdı saklamak gerekir. Yasal işlem yapma hakkınızı bu şekilde kullanabilirsiniz.

– Bir kez IMEI kaydı yapılan telefon sonraki yıllarda dilediği kadar ülkeye giriş ve çıkış yapabilir. Tekrar kayıt gerekmez.

– Herhangi bir cihazın kayıt durumu www.mcks.gov.tr adresinden öğrenilebiliyor.

Alıntı
 

zinan

Üyecik
bende yurtdışından iphone aldım belli bir süre kayıtsız kullanabiliyorsun 5 ay akdar , bu ssüre içerisinde kayıt yaptırman gerek.kaydı vergi dairesinde 138 harcı ödedikten sonra yapman gerek
 
Üst