Yurt Dışından Playstation 5 Getirtmek

Bu konuyu okuyanlar

MertcanBabiss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bildiğiniz üzere Playstation 5 19 Kasım’da bir çok ülkede satışa çıkacak ve ülkemizde gerek kur gerek vergiler sebebi ile 8000 ₺’den fazla olacak. Bende bu sebepten ötürü yıllarca istediğim Playstation’ı yurt dışından akrabalarıma aldırma kararı aldım.

Öncelikle konsolu İsviçre’den Mediamarkt’dan aldırtacağım ve diskli versiyonuna tam 500 CHF ödeyeceğim bu da güncel kur ile 4400 ₺ yapıyor. Şimdi asıl benim soruma gelelim.

Gümrük Bakanlığının sitesinde okuduğum yazıya göre yolcu beraberinde getirilen eşyalarda 1 adet DVD’li veyahut DVD yuvalı oyun konsolu getirtilebiliyor. Bu yolcunun kendisinin sayılıyor ve hiçbir türlü vergi alınmıyor. Fakat bana bunu getirecek kişi büyük teyzem ve onun yaşı 75’e yakın. Havalimanındaki gümrük memuruna benim konsolum, ben oynuyorum dese ciddi anlamda komik ve saçma kalır.

Bundan dolayı teyzem bu konsolu “yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya” kuralına göre getirmek zorunda kalıyor ve bu grupta üst limit 430 Avro fakat 500 CHF yaklaşık 460 Avro yapıyor. Bundan dolayı PS5 Diskli versiyon gümrüğe tabi sayılıp sanırım %18’lik bir vergi ve tek sefere mahsus TRT vergisi alınıyor.

*Teyzemin gümrüğe yakalanma şansı yüksek mi? Gümrüğe çağırılıp kontrol edilen insanlar neye göre çağırılıyor, rastgele mi oluyor? Varsayalım gümrüğe çağırdılar 20-30 Avro için vergi alırlar mı?*

Şimdiden teşekkürler, herkese iyi forumlar.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Bu konu ile ilgili bir yazı yazdım twiter da Tüm Türkiye beni linç etti... Bu iş tamamen kısmet işi hocam. Neden dersen Dubai'den TV alıp geldim. Saklayacak bir yerinde yok biliyorsun. Hesap kitap yaptık gümrükte vergisinide verdim buradan alacağımdan ucuza geliyordu. Havalimanında gümrük polisi gördü ve hiç bir şey demeden geçmeme izin verdi. İkinci kez Umre için yurt dışına çıktım ve gelirken sadece hurma ve zemzem getirdim af edersiniz donuma kadar arayıp valizlerimi boşalttırdılar. Zemzem bidonlarını tek tek bu valizleri kontrol ettikleri yerden geçirdiler. 200 kişilik kafilede sadece bana yaptılar bunu. Benim PS4 de kardeşim yurt dışından kutusuz valizinde getirmişti. Bir sıkıntı olmamıştı. Ülke için canım feda lakin bu vergi politikası hiç hoş değil...

Yasin Koçak 23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
kutuyu biraz kurçalasın yıpratsınlar kullanılmış gözükülsün.