Yurt Dışından alınan Telefonların Garantisi

Bu konuyu okuyanlar

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
Böyle bir konu daha öncede açılmıştır belki klasik gelecek ama merak ettiğim ya da bana saçma gelen bazı konular var

Bende telefonumu yaklaşık 15 gün önce, umre ziyaretimde Arabistandan bir S4 I9500 aldım. Gayette de memnunum. Türkiye ile fiyat farkı ben alırken sağlam firmalarla en az 500-600 TL fark var idi.Cazip geldi aldık. Alırken Türkiye'de garantisi olmayağınıda biliyordum. Pasaport kaydını da yaptırdım.

Ancak forumda okuduğum bu garanti konularında şu Samsungun kendininin de bahsettiği AB ülkelerine garanti 1 yıl olayını görünce bu olayın Arabistana veya başka ülkeye olmaması bana çok saçma geldi.

Bizim ülkemiz ile İran Irak Arabistan gibi ülkelerde telefon fiyatları arasında dağlar kadar fark olması vergi olayı. Arabistanda vergi sıfır. Türkiyede 2000 TL olan telefon %40 ucuz olmasının nedeni direk bu işte. 1100-1200 liraya gelmesi bundan. Yani ben Samsunga hak ettiği parayı veriyorum. Vergi ile bunun alakası yok. Vergi devletle olan mesele

Bunu niye söylüyorum. Bazı arkadaşlar Türkiyede 2000 TL Distrübitör firmafark veriyor filan hikaye. Aradaki fark devlete gidiyor. Yani Başka ülkedeki ile bizim ülkedeki ithalatçı aynı şeyi kazanıyor.

Nitekim Samsungun sitesinde ürün kayıt bölümüne yurt dışından alınan telefonun kayıt edilebilir olması bunun gösteresi diye düşünüyorum. ÜRÜN KAYIT bölümünü arayüz Türkçe olsada direk olarak SAMSUNG genel merkeze kayıt ediyor. Yoksa bizden almadınız kayıt etmiyorum demesi lazım.

qnw62.jpg

Üstelik kutu içinden çıkan garanti belgesinde garantinin geçerli olacağı ülkeler listesinde Türkiye'de var.

qnv73.jpg

qnv6l.jpg

qnv6x.jpg

Ben pasaport kaydı yaparak devlete ve Samsung uluslarası sitesine kabul ettirdiğim telefonu Türkiye Samsung yetkili servislerine kabul ettiremem bana saçma geliyor. Samsung eğer uluslarası bir firma ise uluslarası garantisi de servisi olduğu her yerde geçmeli.

Yoksa telefon düştü, ıslandı gibi kullanıcı hataları nerden alırsan al garanti kapsamına girmiyor.

Lord_omen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende almanyadan media marktan note 2 almışdım faturası vergısı odendi ve 2 haftalık cıhaz kendı kendıne ekranın rengi değişti ve bozuldu servise gittim 1 sene yazılımsal servıs verıyorlarmış ücretsiz ama parça vs de garanti dışıymış 700 tl fiyat cıktı saçma sapan iş yapıyorlar almanyaya gerı gonderdım mediadan sıfır ile değiştirdiler ama ya gönderme imkanım olmasaydı elde patlamışdı tel

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kesinlikle haklısınız, adam kazıklıyorlar başka bir açıklaması yok. Bunun bir yolu yok mu? Arabistandan aldığımız bir telefonu uluslar arası garanti altına alamaz mıyız?

heathrow

Doçent
Reaksiyon puanı
55
Andorra'da da sıfır vergi var. S4 fiyatı 1.100 lira falan idi iki ay önce.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben de arabistandan s4 aldım geçen ramazan bendede sorun çıktı hiçbir baayi yardım etmiyor. bütün dünyada s4 bataryalarının hepsi bozuk ama yurdışından alınanları değiştirmiyolar. parayla anca

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
Bataryada ne sorun çıktı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bendede s4 var bnmde bataryada şişme var telefon kapanıp duruyor napmam lazım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
3 hafta önde S5 aldım arabistanda. tl nin değeri düşük olmasına ragmen 950 tl den aldım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar ben telefon alacağım lg g3. Sizin dediğiniz gibi vergisiz telefon irandan gelmiş vandan alacam. Telefona sadece imei çakılıp vercekler şimdi nasıl olur ben bunu alırsam garanti yaptırabilir miyim veya sigorta yaptırabilirmiyim

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Aldığınız telefonun garanti belgesini iyi okuyun. Kardeşim Macaristan'dan HTC almıştı, Türkiye'deki servis sıkıntı yaratmadan tamirini yaptırdı. Eğer Türkiye yazıyorsa kartta inatla ve ısrarla gerekirse yurtdışı ile yazışarak hakkınızı arayın.

LG G3 ile ilgili ise elinizde belge var mı? Fatura varsa, garanti belgesinde Türkiye var ise evet Türkiye garantisi var demektir. Varsa bile IMEI çakmak garantiyi bozuyor tahmin ediyorum. Aynı şekilde sigorta da faturaya bakıyor. Yurtdışı fatura gösterirseniz sigorta şirketi ne der ya da demez bilemiyorum, muhtemelen kabul etmezler.

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
Aldığınız telefonun garanti belgesini iyi okuyun. Kardeşim Macaristan'dan HTC almıştı, Türkiye'deki servis sıkıntı yaratmadan tamirini yaptırdı. Eğer Türkiye yazıyorsa kartta inatla ve ısrarla gerekirse yurtdışı ile yazışarak hakkınızı arayın.

LG G3 ile ilgili ise elinizde belge var mı? Fatura varsa, garanti belgesinde Türkiye var ise evet Türkiye garantisi var demektir. Varsa bile IMEI çakmak garantiyi bozuyor tahmin ediyorum. Aynı şekilde sigorta da faturaya bakıyor. Yurtdışı fatura gösterirseniz sigorta şirketi ne der ya da demez bilemiyorum, muhtemelen kabul etmezler.

İmei yi pasaport kaydı yaptık yine etmiyor. Bu benim getirdiğim telefon değil diyorlar.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bende 1.5 yıl önce Arabistandan note 2 aldım halen kullanıyorum. Nazar değmesin hiçbir sorun yaşamadım :)

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
İmei yi pasaport kaydı yaptık yine etmiyor. Bu benim getirdiğim telefon değil diyorlar.
Cihazın aldığın yerdeki garanti belgesinde Türkiye yazıyor mu yazmıyor mu? Yazıyor ise gerekirse LG'nin merkezine yazarsın, böyle böyle durum bu dersin cevap beklersin. LG öyle ise o durumda garantiyi vermek zorunda ve bir şekilde yolunu bulup verir de... Yazmıyor ise distribütör haklı...

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
Cihazın aldığın yerdeki garanti belgesinde Türkiye yazıyor mu yazmıyor mu? Yazıyor ise gerekirse LG'nin merkezine yazarsın, böyle böyle durum bu dersin cevap beklersin. LG öyle ise o durumda garantiyi vermek zorunda ve bir şekilde yolunu bulup verir de... Yazmıyor ise distribütör haklı...

Benim Samsung, yazıyor Türkiye ilk mesajda resimler var. Hatta Samsung sitesine cihaz kaydı bile yapılıyor. Sıkıntı ingilizce olmaması :D

S

SDN Okuru Cemil

SDN Okuru
Samsung artık abarttı.. son 2 senedir model ve çeşitleri o kadar artırdıki ürünlerin kalitesini baya düşürtdü, yani sisten öyle ayarlanmış ki satılan ürünlerin %20 fabrika hatasi arızalı % 40 ise 1 sene sonra arızalanıyor. (git yeni ürün al diyor)
Ben de bu olay ile karşılaştım, yurt dışından getirdiğin telefon arızalandı (sistem kart) samsung yetkili servisi telefonum yurt dışından geldiği için kabul etmedi. Yazıklar olsun!
LG, APPLE ve diğer markalar kabul ediyor.