Yurt Dışından akrabamız tablet gönderecek. Sadece gümrük vergisi mi ödenir?

Bu konuyu okuyanlar

HasanV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yurt Dışından akrabamız tablet gönderecek. Sadece gümrük vergisi mi ödenir? Başka vergi öder miyiz? Ödersek hangi vergiler ve yüzdesi ne kadar?

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Yurt Dışından akrabamız PS5 gönderecek,sadece gümrük vergisi mi ödenir? sorusunun cevabınıda benim için verirmisiniz:D.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Sen gümrük ödersin. Gönderen posta/kargo öder. Buradan gönderilenlerden gümrük buradan peşin isteniyor ve bazen ürün fiyatını geçebiliyor. Çünkü ülkelerin gümrük listeleri değere göre değil, katalog fiyattan. Belki artık oradanda gümrük peşin alınıyor olabilir. Her zaman yenilikler oluyor.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
garanti durumu vs olmaz ama demş ve ayrıca TR hesabı ile oyun alınabilir mi?

HasanV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sen gümrük ödersin. Gönderen posta/kargo öder. Buradan gönderilenlerden gümrük buradan peşin isteniyor ve bazen ürün fiyatını geçebiliyor. Çünkü ülkelerin gümrük listeleri değere göre değil, katalog fiyattan. Belki artık oradanda gümrük peşin alınıyor olabilir. Her zaman yenilikler oluyor.
Gümrüğü ben öderim zaten de ürünün fiyatının %20si kadar bir gümrük vergisi alınıyor diye biliyorum. Bu alınan verginin haricinde ekstra vergi alınır mı ?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Gümrük dışında bir şey almıyorlar.

ugureryavuz

Müdavim
Reaksiyon puanı
430
Daha ucuza geliyor yani.Peki Xbox'ta o cihaza Gamepass ya da PlayStation'da oyun alabiliyor muyuz? (CD Harici)
Bildiğim kadarıyla onların kayıtları oluyor pasoportla oluyor.Halam telefon getirmişti bir kere öyle olmuştu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kayıt ettirmen lazım.O da psopartla oluyor

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Her kafadan bir ses gelmiş yine. Pasaport kayıtları sadece sim kart özelliğine sahip cihazlar içindir.
Sim kart özelliği olmayan tablet,pc,konsol,fotoğraf makinesi gibi cihazlarda pasaport kaydı yoktur.
Ürünün gönderildiği ülke AB ülkesi ise %18 ABD ve AB dışı ülke ise %20 gümrük vergisi ödenir.
Ürünü gönderen kargo üzerine gift yani hediye yazdıramaz. Gümrük vergisinin hesaplanabilmesi için ürün faturasının kargo içine konulması veya üzerine yapıştırılması gerekir. Faturanın kaybolacağı endişesi varsa böyle ürünler gümrükte pahalı ürün oldukları için takılacaktır sizden faturası talep edildiğine dair yazı gelecektir ve belirtilen mail adresine gönderilmesi istenecektir.

?
Bildiğim kadarıyla onların kayıtları oluyor pasoportla oluyor.Halam telefon getirmişti bir kere öyle olmuştu

Kayıt ettirmen lazım.O da psopartla oluyor
Sim kartlı cihaz değil pasaport kaydı gerekmiyor.

ugureryavuz

Müdavim
Reaksiyon puanı
430
Her kafadan bir ses gelmiş yine. Pasaport kayıtları sadece sim kart özelliğine sahip cihazlar içindir.
Sim kart özelliği olmayan tablet,pc,konsol,fotoğraf makinesi gibi cihazlarda pasaport kaydı yoktur.
Ürünün gönderildiği ülke AB ülkesi ise %18 ABD ve AB dışı ülke ise %20 gümrük vergisi ödenir.
Ürünü gönderen kargo üzerine gift yani hediye yazdıramaz. Gümrük vergisinin hesaplanabilmesi için ürün faturasının kargo içine konulması veya üzerine yapıştırılması gerekir. Faturanın kaybolacağı endişesi varsa böyle ürünler gümrükte pahalı ürün oldukları için takılacaktır sizden faturası talep edildiğine dair yazı gelecektir ve belirtilen mail adresine gönderilmesi istenecektir.

?

Sim kartlı cihaz değil pasaport kaydı gerekmiyor.
Hocam ipadlerde sim kart bölmesi var.Bu konuyu pek bilmiyorum ama ipad getirirse olurmu kayıt sim kart yeri varya

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Hocam ipadlerde sim kart bölmesi var.Bu konuyu pek bilmiyorum ama ipad getirirse olurmu kayıt sim kart yeri varya
Ipad veya herhangi bir cihaz bir sim kart yuvasına ve özelliğine sahip ise zaten ülkeye kargoyla gönderilirse gümrük kontrolünde fark edildiğinde geri gönderilir size teslim edilmez. Ipadlerin veya başka cihazların kargoyla ülkemize girişinde sıkıntı yoktur sadece teslim edilmesi için gümrük vergisinin ödenmesi gerekir.
Sim kart özellikli cihazlar ancak yolcu beraberinde ülkeye gümrük vergisi ödenmeden giriş yapabilir. Onunda bir adet gibi sınırı var.

ugureryavuz

Müdavim
Reaksiyon puanı
430
Ipad veya herhangi bir cihaz bir sim kart yuvasına ve özelliğine sahip ise zaten ülkeye kargoyla gönderilirse gümrük kontrolünde fark edildiğinde geri gönderilir size teslim edilmez. Ipadlerin veya başka cihazların kargoyla ülkemize girişinde sıkıntı yoktur sadece teslim edilmesi için gümrük vergisinin ödenmesi gerekir.
Sim kart özellikli cihazlar ancak yolcu beraberinde ülkeye gümrük vergisi ödenmeden giriş yapabilir. Onunda bir adet gibi sınırı var.
Şimdi halam wifi li ipad air 4 gönderirse gelirmi buraya biraz fazla soru dordum ama

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Şimdi halam wifi li ipad air 4 gönderirse gelirmi buraya biraz fazla soru dordum ama
Gönderirse ürün sim karta sahip olmadığından gümrükte incelenir bu durum görülür fakat vergisini doğru hesaplamak için faturası istenir.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Yani PS5'te öyle bir durum yok.İnternete bağlanıp TR için hesap açabiliriz.Xbox'ta da öyle.Yanlış mı anlamışım?

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Yani PS5'te öyle bir durum yok.İnternete bağlanıp TR için hesap açabiliriz.Xbox'ta da öyle.Yanlış mı anlamışım?
Cihaz avrupadan gelecekse burada garantisi olmaz ama online hesap açabilirsiniz oynayabilirsiniz zaten ayarlarında türkçe seçeneği de mevcuttur.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Cihaz avrupadan gelecekse burada garantisi olmaz ama online hesap açabilirsiniz oynayabilirsiniz zaten ayarlarında türkçe seçeneği de mevcuttur.
Garanti konusunu biliyorum peki mesela diyelim ki arızalandı,PS5'İ/Xbox'ı tamir edecek yetkili servise para karşılığı da olsa verebilir miyim?

Charismax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
40
direk gönderme gümrük vergi falan varda gelen gidenle yollaması beleş

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Garanti konusunu biliyorum peki mesela diyelim ki arızalandı,PS5'İ/Xbox'ı tamir edecek yetkili servise para karşılığı da olsa verebilir miyim?
yurtdışından alınca o kadar ucuz ki üstüne kalan parayla avrupadan bi tane daha konsol getirtirsin

yaptırılır muhtemel.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Dayım Hollanda'da belki bir şeyler ayarlayabilirsek Xbox olabilir diye düşünüyorum,çünkü PS5 kişi başına 1 tane.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Yanında getirecekse vergi ödemez ama bir tane konsol getirebilir. İki farklı markadan birer adet değil sadece marka fark etmeden 1 adet. Kutusundaki bant veya etiketleri açarsa şahsi olduğu anlaşılır.

Son mesajlar