Yunanistan'dan Artık Türkiye'ye kaçıyorlar

Bu konuyu okuyanlar

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Artık Türkiye'ye kaçıyorlar

291220101214056095305_2.jpg
Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik kriz Yunan vatandaşlarını Türkiye'ye itiyor.

Yunanistan ve Türkiye arasında son dönemde yaşanan gelişme, bir zamanlar savaşın eşiğine gelmiş iki ülke için son derece şaşırtıcı bir durumu gözler önüne seriyor.

Yunanistan’ın içine girmiş olduğu derin ekonomik kriz, bazı Yunanlıların daha iyi bir yaşam fırsatı elde edebilmek için başta İstanbul olmak üzere Türkiye’ye gelmeye zorluyor. Bu insanlardan bir tanesi, İstanbul’daki özel üniversitelerden birinde öğretim görevlisi olarak işe başlayan Eleni Varmazi.

Varmazi, “Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İrlanda, Brüksel ve Kıbrıs Rum Kesimi gibi Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere de başvurdum. Türkiye’de sahip olduğum iş ve öğrencilerimle çok mutluyum. Burada kurduğum düzen Londra veya Berlin’de hayat kurmaya çalışmaktan daha kolay. Hafta sonları ülkemi ziyaret edebiliyorum. Buraya benim dışımda başka Yunanlıların geldiğini ve iş bulduklarını biliyorum” dedi.

Varmazi gibi Türkiye’de hayat kuranlardan bir başkası, Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Ionis Grigoriadis. Grigoriadis, sayıları artarak Türkiye’ye gelmeye başlayan Yunanlıların, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeldiğine işaret ettiğini söyledi.

ESKİ YILLAR GERİDE KALDI

Grigoriadis, “1990’larda savaşın eşiğine geldiğimiz günlerden çok uzağız. Yunanistan’dan öğrenciler Türkiye’ye dil öğrenmeye geliyor. Geçtiğimiz yıl Türk dizileri Yunanistan’da büyük ilgi gördü. Herkes, tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sorunlar olduğunu biliyor. Ancak zamanla her şey daha dengeli bir yaklaşım altında gerçekleşiyor” yorumunda bulundu.

İstanbul’daki Yunan topluluğunun üst düzey isimlerinden olan Laki Vingas da, bir zamanlar çökme noktasına gelen topluluklarının şimdi bu tehlikeyi atlattığını belirtti. Vingas, “Bir zamanlar çocukları liseden mezun olur olmaz Yunan aileler göç ederdi. O yüzden 100 bin olan nüfusumuz üç bine kadar geriledi. Kimse Türkiye’de yaşayan Ortodoks Yunan olduğunu söylemezdi. İnsanlar kimliğini, dinini saklardı. Ancak bu durum artık değişti. 21’inci yüzyılı bir dönüm noktası olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

İstanbul’da kaç Yunan kökenli kişinin çalıştığını ortaya koyan resmi bir rakam yok. Ancak şu an az sayıda olan bu insanların hızla arttığı düşünülüyor. Analistler, Yunanistan’da yaşanan kriz döneminde Türkiye’nin güçlenen ekonomisinin zamanla daha fazla Yunanlıyı İstanbul’a çekeceğine inanıyor. (Voice of America)

Kaynak

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Eğer ki bana sorulsa Yunanlılar gelsin mi istermisin diye asla gelmesinler derdim nedense yunanlılara hiç ısınamadım

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Ülkemizdeki işsizlik sorunu çözülmüş olsaydı gelsinler derdim ama bizim insanımız işsiz bi de bunlara iş verilecek.. Yanlış

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Ülkemizdeki işsizlik sorunu çözülmüş olsaydı gelsinler derdim ama bizim insanımız işsiz bi de bunlara iş verilecek.. Yanlış

gelsinler pesimist türkiye yunanistan gibi 2 ülkeye bakacak ekonomik güce sahip işsizlik meselesine gelince her ülkede işsizlik var ama bunun nedeni asla istatistik verilerle belirlenemez iş beğenmiyor çalişmiyor tembel çalişmiyor çalışıyor sigortası yok çalışıyor ama vergi ödemiyor kayıt kuyut işlerini yapmamış türkiyedeki işsizlik rakamı bölü 2 yap en doğrusu bu

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Ülkemizin Önlemez Yükselişi Devam Ediyor . Yunanda Gelsin Bizim Topraklarımızda Çalışsınlar Bakalım Türkler Sizin gibi Ş...sizlik Yapacak mı Tüm Dünya Şahit Olsun

İşsizlik Konusunda Tamer'e Katılıyorum . Bizim Milletimiz İş Beğenmiyor Benim Çalıştığım Şirkete Kaç Kişi
"Ne iş Olsa Yaparım Abi Evime Ekmek Götüremiyom Abi " Diyerek Geldi

Hepsi 3 Gün Sonra Kaçtı !

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Tamam gelsin çalışsınlar da, onlar kazandıklarını Yunanistan'da ki ailelerine göndereceklerdir. Yani ülkedeki para yurt dışına ekonomik gelir olacaktır. Ayrıca geldiler ve biz onlara en iyisinden misafirperverlik yaptık diyelim... Tarihte de aynısı görülmüştür, onlar nankör. Ülkelerine geri dönünce Türkiye'nin nasıl insanlara sahip olduğundan bahsetmezler, aksine kötülerler :(

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Bu defa amaçları iş bulmak olsa de bence yine;
''Geldikleri gibi giderler!'' M.Kemal Atatürk:)

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
lütfen işsizlik var demeyin :) iş var beğenen yok :) bknz. 1 senede 13 tane eleman değiştiren adam BEN :D konuya gelecek olursak gelmelerini istemem memlekette yeterince cenabet var bi de bunlar gelirse bereket kalmıcak :D

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Üniversite mezunu adama 600 TL para verirseniz beğenmez tabi. O kadar ucuz olmamalı bazı şeyler.

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Bence ülkedeki işsizlere laf sokacağınıza, işverenlere laf sokun. Özlük hakları adam gibi verilse kimse işsiz kalmaz ; ama verilmiyor!

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Üniversite mezunu adama 600 TL para verirseniz beğenmez tabi. O kadar ucuz olmamalı bazı şeyler.

Ama Aynı Üniversite Öğrencisi Ben Ünv Okudum 600 Liraya 1000 Liraya Çalışmam Diyor sa Burda da Bir Sorun Var Demektir

Her Ünv. Bitiren En Üst Seviyeden Başlaması Gibi Bir Söz Konusu Olabilirmi!

Gerekirse Hiç Para Almayacak Deneyim Kazanacak Üniversitede Bilgisini Almış mı (Gerçi ne Kadar Almış Orası Tartışılır ) Kendini İspatladımı Zaten Aranılan Adam Olur ! İyi Bir Maaş la Sorumluluk Verilebilir

Elektronik Mezunuysan Elektronik işi ile Uğraşan Bir Firmada 600 Lira ile Çalışmayı Düşünmelisin Hedefini Koymalısın ! Tabi Böyle Düşünün Ünv. Mezunu Arkadaşımız Malesef Çok Az

Bide İşin Bu Tarafı Var !

musti_x

Asistan
Reaksiyon puanı
1
malesef komşularımızla aramız olmasaı gerektiği kadar iyi değil. doğu vaya batı daki komşu ilişkilerimizi düzeltmemiz lazım. :hammer: