Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos: "Türkiye Ayasofya'yı camiye dönüştürmeye cüret edemez."

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Cürret edemez mi?...
IMG_20200706_132804.jpg

M

Murat Burç

SDN Okuru
İktidar orayı cami yapmak isteseydi bir kaç bin defa cami yapardı.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Böylece her şeyin danışıklı dövüş olduğu anlaşılmıştır. Camii yapıp, bakın adamların dediğinin tersini yaptık biz çok güçlüyüz, avrupa amariga sen kimsin denilecek. Sadece seyredin.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Hacı baba biraz daha zorlarsa firavun olacak.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Halen araştırmıyorsunuz ve anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Ayasofya Dünya Kültür Mirasları listesinde ibadethane olarak geçmektedir. Mevcut minareleriyle ele aldığımızda ibadethane statüsünün cami olduğu açıktır. Yani cami yapmak camiye çevirmek gibi bir durum ortada yoktur. Sadece ibadete açılması ya da açılmaması diye bir durum var ortada. 2 Temmuzda danıştay kararını verdi ve 15 gün içerisinde açıklayacak.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ben bu şekilde düşünmüyorum. Bazı şeyleri yapabilmek için elinizin güçlü olması gerekiyor. Ayasofya ne zaman gündeme gelse tüm Hristiyan dünyasından ses çıkmaya başlıyor. Müslümanların hali ortada. Bir bölümü esaret altında, bir bölümü cahil bırakılmış dünyadan haber, bir kısmı Hristiyan ve Yahudi'ye uşak olmuş, bir kısmı da kendini Müslüman sanıyor ama alakası yok bunun farkında bile değil. Müslüman güçlü değil ki sesini çıkarsın.

Devamlı Ayasofya için bu hükümetten cami olması için talep edildi. Bir keresinde "Sultan Ahmed Caminde sabah namazında 1 saf oluşmuyor ihtiyaç duyulursa açılır" dendi. Ama olayın "Cami ihtiyacı" olmadığı olayın manevi boyutu olduğu (Müslümanlar ve inanlar için) ya yeni anlaşıldı yada zamanında anlatılamadı.

Müslüman için tüm yeryüzü ibadethane kılınmıştır. Temiz olan her yer ibadet edebileceği yerdir. (Diğer dinlerde bu yoktur. Kilise yada havraya ihtiyaç vardır. İslam'da Allah'la Kul Arasında Aracı Yoktur ayeti bunu kast etmiştir. Yani senin ibadetin için papaz yada haham gibi ihtiyaç yok.) Bu yüzden Ayasofya tekrar cami olsun isteğimiz manevi bir taleptir özüne dönüş isteğidir. Neyin ne olacağına Allah'ın kudreti karar verir. Herhangi bir kişinin yada kurumun isteği olacağı şey değildir. (Ben sizi kendim gibi müslüman olarak düşündüğüm için bu şekilde yazdım. Farklı bir inancınız var ise kusura bakmayın bu yazdıklarımı dikkate almayınız)
Çok boş yapmışsınız. Tekrar söylüyorum iktidar isteseydi orası bir kaç milyon kez cami olmuştu.
Ayasofya iktidarın seçim oyuncağıdır.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Seçime yakın açılır çok dert etmemek lazım kimin ne dediğine.

abcdefdfhgjas

Müdavim
Reaksiyon puanı
751
O arkadaş senden daha fazla boş yapmamış, buna emin olabilirsin.
İktidar orayı her ne zaman açsaydı, ya da dile getirseydi sizin bu hükmünüz hiç değişmeyecekti.
Ve senin bu söylemin nefret dili kullananların ağzındaki sakızdır her zaman.
İktidar her ne yaparsa yapsın ağızlarınızda tıpkı pelesenk gibi hep aynı sakız: "Seçim yatırımı!"
Bu sakızı çiğnemekten hiç yorulmadınız, yorulmayacaksınız da!
O yüzden cevap vermeye dahi değer bulmuyorum.

?

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Benim aklımda tek bir soru var. Bu Ayasofya arkasında ne işler dönüyor ? Ne zaman böyle saçma bir gündem oluşsa arkasında bir şeyler dönüyor. Benim gözlemim bu şekilde

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
He canım he ben bu açıklamanın bir tezgah olduğunu düşünüyorum. Üzerimizde bu konuda baskı yapmaya çalışıyorlar.

Son mesajlar