Haber Yunan partiden skandal Atatürk talebi: Evini dönüştürelim

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Görkeem

Profesör
Ayasofya'nın ibadete açılma kararı ardından Ege Denizi'nin karşı kıyısından skandal bir talep geldi... Ultraulusalcı ve aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi, "Selanik'teki Atatürk'ün doğduğu evi soykırım müzesi yapalım" açıklamasını yaptı.


Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları nedeniyle gerilen Ankara-Atina hattında skandal bir gelişme yaşandı… Ayasofya’nın ibadete açılma kararının ardından adeta ateş püsküren Yunanistan’da aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi’nden rezil bir talep geldi.


Yunanistan meclisinde 10 vekille temsil edilen parti, Selanik’teki Mustafa Kemal Atatürk’ün evinin müze olarak dönüştürülmesi çağrısında bulundu.
Parti tarafından yapılan resmi açıklamada, “Hiçbir Türk mahkemesi Ayasofya’nın karakterine hakaret edemez. Buna karşılık olarak Yunanistan, Mustafa Kemal’in evini bir müzeye çevirmeli” ifadesi yer aldı. Açıklamada müzenin sözde Pontus soykırımında yaşamını yitirenlere adanması gerektiği de iddia edildi.

Yunan meclisinde 5’inci parti olan ve 10 vekille temsil edilen parti 2016 yılında gazeteci Kiriakos Velopoulos tarafından kurulmuştu. 

_Zaur_

Profesör
Beklenilesi durum hiçte şaşırmadım. Eğer başarırlarsa geri dönüşümü olacak çok ağır bir süreç bekliyor sizi.

U dönüşü yapmaya kadar gide bilir Ayasofya muhabbetinde
 

Yusuf ÇALIŞ

Profesör
Biz ayasofya için kimsenin karışma hakkı yoktur ve herkes saygı duymak zorundadır demiştik, yani yanlış hatırlamıyorsam. Onlar da öyle diyecekler büyük ihtimalle.
 

Yusuf ÇALIŞ

Profesör
Korktuğum şey de bu. Onlar aynı şeyi derlerse biz ne diyeceğiz.... :(
Hiç bir şey diyemeyiz. Biz nasıl Ayasofya için kimse karışamaz dediysek, bizim de onları toprağında ki yapıya karışma hakkımız yok. Ha bir antlaşma ile o yapı üzerinde Türkilerin hakkı vardır gibi bir şey olduysa (Ki bu zaten çok saçma ve olmayacak bir şey bunu yazdım diye beni kara cahil zannetmeyin lütfen ) tepki gösteririz ama dediğim gibi böyle bir şey de asla olmaz.
 

OzkanK.

Profesör
Habere konu olan parti Yunan Çözümü Partisi ( Aşırı uç Yunan milliyetçisi ) Aldığı oy oranı yüzde 3.8 imiş.
Ben bir şey yapabileceklerini düşünmüyorum açıkçası...
 

bilexsamet

Profesör
10 vekil mi? Kendi kendilerine gelin güvey olurlar bence. 🤣

Ayrıca olayın Atatürk'le ne alakası var? Atatürk zamanında müzeye çevriliyor. Ama bunlar Atatürk üzerinden tepki göstermeye çalışmış.

Çelişkili bir durum. Akıl tutulması dedikleri şey bu olsa gerek.
 
Bahsi geçen ev Türkiye'nin Başkonsolosluk alanı içinde yer alıyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin toprağı sayılıyor. Hukuklara aykırı bir şey tamamen. Yapabileceklerini sanmıyorum.
Evet, çok doğru. Ben evin konsolosluk içinde yer aldığını bilmiyordum.
Bundan ötesi traş. Tek bir kozları vardı, bu durumda o da uluslararası hukuka çarptığına göre ellerinde artık hiçbir nane kalmadı demektir.

Bol bol ağlayabilirler. Ellerinden de zaten başka birşey gelmez.

Vah garipler acıdım size şimdi bak! :p

***
Biz bunu "Hukuk'a" diye tashih edersek daha doğru bir ifade olur. :)
 

OzkanK.

Profesör
Bir KOMPLO teorisi daha çökertildi desenize =?

Şimdi biraz geçmişe dönük baktım.

Selanik Belediyesi, 1936 yılında evi satın alarak, 1937 yılında Atatürk'e hediye etmiştir. Ev, 19 Şubat 1937 de boşaltılabilmiş ve anahtarları Selanik Konsolosluğumuza teslim edilmiştir.

1. si ev mantıken Atatürk'e hediye edildiyse şahsi mala girer üstüne Selanik Konsolosluğuna verildiyse anahtarı 2. bir dokunulmazlık olur konsolosluk arazisine veya malına dokunamazlar. Üstüne 3. olarak MÜZE olduğu için gene dokunamazlar. Her Türlü orası Türk malıdır ve değiştirilemez mantığı çıkar.

Artık dağılabiliriz.
 
Üst