Yükselteceğim donanımların sırası nasıl olmalı?

Bu konuyu okuyanlar

emirhaningtheworld

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Herkese selam.
Öncelikle bilgisayarımın özelliklerini yazmak istiyorum;

Intel HD Graphics 4400
i3-4130 CPU 3.40 gHz
4 GB 1600mHz DDR3 RAM
WDC WD5000AAKX-75U6AA0 466 GB (okuma yazma hızlarını bulamadım) (pc açılması 1-2 dakikayı buluyor.)
Intel ivy bridge (emin değilim)

Donanım böyle.

Bu bilgisayarı henüz bilgisayarlar hakkında pek bilgimiz yokken almıştık. Oyun oynamak içindi. Eskiden Far Cry 3, Mafia 2, Crysis 2, Hitman Absolution gibi oyunları rahatlıkla kasmadan oynayabiliyordum, ama artık sıkıntılar yaşıyorum. Sistem değişmemesine rağmen bilgisayar artık aynı oyunlarda kasmaya başlıyor.
Ve artık yeni oyunları oynayabilmek istiyorum. Ekran kartını rx570 düşünüyordum, ama geçen sene 800-900 olan kart uçmuş gitmiş.

Sorumsa şu,

Öncelikle hangi donanımı yükseltmeliyim?
SSD düşünüyorum fakat donanımların uyumluluk olaylarını pek bilmiyorum. Benim gönlümden önce ram alıp sonra diğerlerine geçmek geçiyor ama ram anakartla uyumlu olmalıymış ve benim anakartım ddr4 desteklemiyordu.(hatta max 1600mHz destekliyor)

Yardımlarınızı bekliyorum.

Önerdiğiniz donanımın yanında o donanımın uygun fiyatlı bi örneğinin linkini bırakırsanız sevinirim.

Eğer çoook iyi bir insansanız ve hepsi için bir öneri yaptıysanız da şimdiden çok teşekkür ediyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,952
Sisteminiz Haswell tabanlı oluyor. Ivy Bridge, 3.nesillerin adı. :) SSD>RAM>CPU>GPU olmalı.

emirhaningtheworld

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Eğer sisteminize güncel CPU takacaksanız RAM, anakart ve CPU almanız lazım. :)
üzgünüm ama anlayamadım pek. benim şuanki anakartım 8GB DDR4 3000mHz bir RAM'i desteklemez. e o zaman anakart almadan, şuanki anakartımla uyumsuz bi ram almak ne işime yarar ki.
Belki de yanlış anladım. Sıra soldan sağa değil mi?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,952
üzgünüm ama anlayamadım pek. benim şuanki anakartım 8GB DDR4 3000mHz bir RAM'i desteklemez. e o zaman anakart almadan, şuanki anakartımla uyumsuz bi ram almak ne işime yarar ki.
Belki de yanlış anladım. Sıra soldan sağa değil mi?
Evet, yanlış anladınız. DDR3 1600MHz RAM almanız lazım.

emirhaningtheworld

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Evet, yanlış anladınız. DDR3 1600MHz RAM almanız lazım.
ama ben anakartımı da güncelleyeceğim. anakart güncellediğimde artık DDR4 3000mHz RAM destekliyor olacak. gidip DDR3 1600 mHz ram alıp sonra anakart almaktansa önce anakartı alıp sonra ram eklemesi yapmak bana hala daha mantıklı geliyor.
yanlışım varsa düzeltin, bu konularda pek bilgili birisi değilim, sadece mantık yürütüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada ayrı bir soru sormak istiyorum, görev yöneticisinde oyun vb. fazla ram tüketen uygulamalar açtığımda disk %100 oluyor ama bellek 80lerde kalıyor. bunun sebebi diskim mi yoksa ram mi

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,952
ama ben anakartımı da güncelleyeceğim. anakart güncellediğimde artık DDR4 3000mHz RAM destekliyor olacak. gidip DDR3 1600 mHz ram alıp sonra anakart almaktansa önce anakartı alıp sonra ram eklemesi yapmak bana hala daha mantıklı geliyor.
yanlışım varsa düzeltin, bu konularda pek bilgili birisi değilim, sadece mantık yürütüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada ayrı bir soru sormak istiyorum, görev yöneticisinde oyun vb. fazla ram tüketen uygulamalar açtığımda disk %100 oluyor ama bellek 80lerde kalıyor. bunun sebebi diskim mi yoksa ram mi
HDD kullanıyor olmanız. PC'nizi satıp üzerine koyarak 0 sistem toplayabilirsiniz. :)

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Daha yüksek fps ve oyunların rahat oynayabilmek için tüm donanımı yenilemeniz gerekmektedir.

emirhaningtheworld

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
HDD kullanıyor olmanız. PC'nizi satıp üzerine koyarak 0 sistem toplayabilirsiniz. :)
şuanlık öyle bir şansım yok. o yüzden ssd alıp sonrasında ram alacağım söylediğiniz gibi.
ama zahmet olmazsa neden1600 mHz ram aldığımı söyleyebilir misiniz? anakartımı yenilediğimde bu 1600mHzlik ram yine kullanılabilir olacak elbet ama 3000 mHz destekleneceği için anakart sonrasında RAM almam daha mantıklı olmaz mı?

ddr ve mhz olayına fazla mı takılıyorum yoksa, önemli şeyler olduklarını duydum
Daha yüksek fps ve oyunların rahat oynayabilmek için tüm donanımı yenilemeniz gerekmektedir.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,952
şuanlık öyle bir şansım yok. o yüzden ssd alıp sonrasında ram alacağım söylediğiniz gibi.
ama zahmet olmazsa neden1600 mHz ram aldığımı söyleyebilir misiniz? anakartımı yenilediğimde bu 1600mHzlik ram yine kullanılabilir olacak elbet ama 3000 mHz destekleneceği için anakart sonrasında RAM almam daha mantıklı olmaz mı?

ddr ve mhz olayına fazla mı takılıyorum yoksa, önemli şeyler olduklarını duydum
Alacağınız işlemci 4.nesil (Haswell) ya da 5.nesil (Broadwell) ise DDR3 1600MHz RAM almak zorundasınız. Ayrıca 3000MHz RAM'ler DDR3 değil yani çalışmayacak.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Mevcuttaki işlemcin DDR4 desteklemiyor DDR3 destekliyor bu yüzden anakartın DDR3 destekli olması gerekiyor. Ve maksimum 2666 mhz DDR3 ram ile yükseltme yapabilirsin ram kısmında. Onunda sıfırını değil 2. elini bulursun.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
O sistemle nasıl crisis 2, far cry 3 oynuyordun :s Ram=Ekran kartı>işlemci>ssd şeklinde olabilir tabi powerin muhtemelen yetmiyordur bu durumda power+ram+ekran kartı bunların üçü de ilk etapta lazım :s bence onu sat yeni bir sisteme yönel. Yönelemiyorsan da yawas yavas önce guzel bir power al, sonra ram ve ekran kartı al ekran kartı geleceğe yönelik olsun 1650 super, 5500xt ya da üstü gibi, sonra bir ssd al 480gb. Böylelikle ram hariç geleceğin parçalarını toplamış olursun. İşlemci almadan idare et taki yeni bir işlemci+ram+anakart alana dek böylelikle yeni sisteme geçmiş olursun.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
En kısa vadede SSD al sonuçta yükselteceğin sistem içinde kullanacaksın , yeni sistemi beslemek için bir psu alırsın sonra muhtemelen senin ki düşüktür diye tahmin ediyorum. Sonra ekran kartı alırsın ister rx 570 ister 1650s , biraz darboğaz yapar mevcut işlemcinle ama yükselteceğim dediğin için kullanakoyarsın , en sonda anakart + işlemci + RAM alırsın.