Yüce Ata'mızın Son Günü - 10 Kasım

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Dekan
Emektar
Katılım
28 Aralık 2018
Mesajlar
6,829
Reaksiyon puanı
9,697
Puanları
113
ataturk-poster-gorselleri-7.jpg


9 Kasım'ı 10 Kasım'a bağlayan gece oldukça sıkıntılı geçti. Atatürk'e kısa aralıklarla oksijen verildi. Sabaha doğru boğazındaki hırıltılar azaldı.

Şafak doğarken sarayın dışında İstanbul, parlak ve güneşli bir sonbahar sabahına hazırlanıyordu. İçeride ise, kutsal nöbettekilerin içindeki son umut ışıkları sönmek üzereydi.

Saat 08.00'de Dr. Mehmet Kâmil Berk ve Dr. Nihat Reşat Belger Atatürk'e glikozlu serum verdiler. O sırada yüzünün daha da solduğu ve birden gırtlağından "Hiii... hiii..."diye sesler çıkarmaya başladığı görüldü.

Saat 09.00 olduğunda göğsü hızla inip çıkmaya başladı.

Dünyadaki son 5 dakikasına gözleri kapalı giriyordu.

Dışarıda bütün bir ulus, endişe içinde radyo basında bekliyordu.

Savarona, son bir saygı duruşu için Dolmabahçe önüne demirlemişti.

İçeride saray tam bir sessizliğe gömülmüştü.

Odada başucunda Mehmet Kâmil Berk, bir elini karyolaya yaslamış, diğer elindeki ıslatılmış pamukla Atatürk'ün ağzına su vermeye çalışıyordu. Bu arada akan gözyaşları, ak bıyıklarını ıslatıyordu. Arada bir başını Operatör Mim Kemal Öke'nin omzuna dayayıp, hıçkırıyordu. Ayakucunda üzüntüsünden sapsarı kesilmiş bir çehreyle Prof. Dr. Süreyya Hidayet Serter ile Dr. Abravaya Marmaralı taban reflekslerini kontrol ediyorlardı.

Prof. Dr. Akil Muhtar Özden kendinden geçmiş, odanın içinde telaşlı adımlarla durmadan dolaşıyor; hem ağlıyor, hem de mütmadiyen:

"Aman yarabbi...." diye mırıldanıyordu.

Muhafız Komutanı İsmail Hakkı Tekçe ve Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak da yatağın sol tarafında ayakta bekleşiyorlardı uyuşmuş, donmuş gibiydiler.

Hizmetlilerden Mehmet Mete, Rıdvan Gurari ve Rıza Tığlı ile Binbir Hanım bir kenara büzüşmüşlerdi.

Kılıç Ali ellerini kavuşturmuş, son saygı duruşundaydı:

Kılıç Ali (silah arkadaşı):

"Hayatına kastedilmemesi için icabında canımızı fedaya azmetmiş olduğumuz büyük Atatürk gözümüzün önünde güpegündüz fani hayata veda edip gidiyor, herkes ellerini kavuşturmuş, büyük bir acz içinde tazimkârane bir vaziyet almış duruyor ve kimsenin elinden bir şey yapmak gelmiyordu. Aman yarabbi... Adeta dehşet içindeydik.

Bir ara Hasan Rıza dayanamadı, büyük bir teessür içinde bana:

'Kılıç bak, koca bir tarih göçüyor' dedi.

Saat tam 9'u 5 geçiyordu.

Hasan Rıza Soyak (genel sekreteri) : "Birdenbire gök mavisi gözleri açıldı ve sert bir hareketle başını sağa çevirdi. Ben de artık hıçkırıklarımı zapt edemedim. Diz çöktüm. Sağ elini ellerimin içine aldım. Öptüm ve yüzüme sürdüm."

Soyak'ın ardından Muhafız Komutanı İsmail Hakkı Tekçe de aynı eli öptü ve yorganın altına koydu. Bu arada Prof. Dr. Mim Kemal Öke Atatürk'ün açık gözlerini kapattı. Dr. Kâmil Berk de beyaz bir mendille çenesini bağladı.

İşte bu kadim insanın fani dünyadan göçüşüydü.

Koca ömrünü bir milletin kurtuluşuna adamış olan Ata'mızı ilk günkü hüzünle, saygı ve hürmetle anıyoruz... Ruhu şad olsun.

İlelebet ∞
 

Fakehero

366. Gün
Yönetici
Moderatör
Katılım
5 Aralık 2019
Mesajlar
5,276
Reaksiyon puanı
5,293
Puanları
113
Yaş
33
Saygıyla anıyoruz.Ben Atatürk'ün yakın çevresi tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü düşünüyorum. Çünkü eser miktarda zehir uzun süre tüketimde ölüme sebebiyet verebilir. Ve dönemin şartlarını ele alırsak bunun olması hiçte zor bir olasılık değil.
 

Kaçak Çay Perisi

Profesör
Katılım
25 Temmuz 2020
Mesajlar
1,954
Reaksiyon puanı
6,328
Puanları
113
Saygıyla anıyoruz.Ben Atatürk'ün yakın çevresi tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü düşünüyorum. Çünkü eser miktarda zehir uzun süre tüketimde ölüme sebebiyet verebilir. Ve dönemin şartlarını ele alırsak bunun olması hiçte zor bir olasılık değil.
Mantıklı
 

cengaver51

Dekan
Katılım
5 Nisan 2009
Mesajlar
5,118
Reaksiyon puanı
169
Puanları
63
Bugün, yarın ve daima senin yolunda olup, senin gösterdiğin hedeflere yürüyeceğiz.
Saygı, sevgi ve en çok da derin bir özlemle.Sonsuza dek, saygı ve minnetle..

Elbet bir gün beni unutturmaya çalışanlar olacaktır ama Türk gençliği buna izin vermeyecektir!

SONSUZA KADAR İZİNDEYİZ
10 kasım.jpg
 

Usui Takumi

Profesör
Katılım
10 Temmuz 2011
Mesajlar
3,487
Reaksiyon puanı
1,120
Puanları
113
Duyulan minnet ve sevgiden dolayı büyük bir lider ve devlet adamı aynı zamanda ülkemizin kurucu lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk için "izindeyiz" gibi güzellemeler yapılmış ama ben daha farklı bir şey söyleyeceğim.

Doktoru Mim Kemal Öke ve Atatürk'ü tedavi eden diğer doktorlardan elde ettiği bilgileri Prof. Dr. Bedii Şehsuvaroğlu kitap haline getirmiş. 81 yılında hürriyet yayınlarından "Atatürk'ün Sağlık Hayatı" adı altında çıkmış kitap. Ben özet olarak okudum ve gerçekten çok kötü ölüyor. Son zamanlarında hastalığı nedeniyle bayağı acı çekmiş. Allah kimseye öyle ağır sancılı bir ölüm vermesin. Cidden üzücü. Hele öylesi kaba tabirle ömrü savaşlarda geçmiş adamlar için çok daha üzücü bir ölüm şekli.
 
Üst