Haber YouTube’da reklam engelleyici kullananlar artık videoları hiç izleyemeyecek!

barisbiyik

Profesör
Emektar
23 Ocak 2024
1,761
62
2,004
1,658
youtube.jpg


YouTube, reklam engelleyici kullananlara videoları izletmiyor. Kullanıcılar videoyu başlatmaya çalıştıklarında YouTube videoyu doğrudan kapatıyor. Reklam engelleyici kapatıldığında videolar normal şekilde oynuyor. Birçok kişi YouTube'un, reklam engelleyici kullanımını caydırmak için bunu kasıtlı olarak yaptığını düşünüyor.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
26 Ekim 2020
5,264
4,467
1,358
35
Şunu düşünüyorum Makedonya’dan yeğenim geldi birkaç ay önce bir film izledik, hekim yabancı film bizde izledim youtube ta, film boyunca 2 reklam oldu dedi ben senle izleyim diye izleyim dedim 5 dakikada bir reklam var bu nasıl bir sistem dedi.

Diyeceklerim bu kadar :)
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,892
176
1,243
Tarayıcı eklentisi kullanmak yerine kendi içinde güçlü reklam / tracker engelleyici barındıran tarayıcılar kullanılabilir. Opera ve Vivaldi'yi bu konuda çok başarılı buluyorum. Yaklaşık 20 yıldır Opera kullanan biri olarak yakın tarihte Vivaldi'ye geçtim ve YouTube konusunda şu ana kadar bir problem yaratmadı. Başlangıç reklamlarını engelleyemeyebiliyor ancak video arasında genelde reklam olmuyor. (Video arası reklama "hiç olmuyor" diyebilecek kadar çok nadir rastlıyorum; fakat her gün sürekli video izlemiyorum.)

Bu tabii ki karşılıklı bir savaş. O bir güncelleme yapar, öteki bir güncelleme yapar bu böyle gider.

Bununla birlikte amaç sadece video izlemek ise şu ana kadar başlangıç reklamları dahil tüm reklamları engelleyebilen ancak kullanıcı deneyimi sunmayan alternatif YouTube ara yüzlerini deneyebilirsiniz. Ben şu an invidious kullanıyorum. Ayrıca Android için de uzun zamandır iyi çalıştığını bildiğim açık kaynak kodlu ve düzenli güncelleme alan NewPipe ve PipePipe var. (Bilenler hatırlayacaktır, bunlar YouTube Vanced alternatifleri.) Bunlar reklamsız olmanın yanı sıra, "sadece ses modu", "pencere açık değilken oynatmaya devam etme" gibi özelliklere de sahip.

Uygulama kullanmak istemeyenler Android'te de Vivaldi tarayıcı üzerinden YouTube kullanabilirler. Bu size birkaç avantaj getirir. Birincisi, direkt orijinal YouTube arayüzünde reklamsız deneyim yaşayabilirsiniz. Böylece YouTube profilinizi, aboneliklerinizi vs. orijinal YouTube üzerinde kullanmaya devam etmiş olursunuz. İkincisi, Vivaldi'nin "videoları pencere açık değilken de onatmaya devam et" özelliğini kullanabilirsiniz. Üçüncüsü ekstra bir uygulama kurmanıza gerek kalmamış olur. Devamlı böyle kullanacak olanlara (benim yaptığım gibi) YouTube için telefon ana ekranınıza bir kısayol oluşturmalarını öneririm. Böylece sanki bir uygulama kuruluymuş gibi YouTube ikonuna tıklayıp bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bonus bilgi: Invidious için verdiğim linkte birçok host verdiğini göreceksiniz. Bunlardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Invidious'un bir diğer önemli özelliği de ülkeye göre içerik belirleyebiliyor olmanız. Bu iki tane avantaj getiriyor. Birincisi, ülkenizde engelli olan veya ülkenizde yayınlanmayan videoları ülke değiştirerek izleyebilmenizi sağlıyor. İkincisi, dilediğiniz ülkenin popüler videolarını görebiliyorsunuz. Verdiğim linkteki Invidious hostlarından birini açtığınızda sağ yukarıdaki ayar simgesine tıklayıp ülkeyi değiştirebilirsiniz. Hatta bunlardan birine üye olup profilinizi kaydedebilirsiniz de. Ayrıca yine çok önemli bir başka özellik; kendi ara yüzünde direkt olarak video veya ses indirme seçeneklerinin olması. Veya "sadece ses modu" olması vs..

Hatırlatmakta tekrar fayda görüyorum; Vivaldi'de olduğu gibi direkt YouTube'a giriş yapılanın dışındaki yöntemlerle YouTube içeriklerini reklamsız ve bol seçeneklerle izleyebilir/dinleyebilirsiniz; ancak YouTube profilinizi, abonelik ve yorumlarınızı vs yönetemezsiniz.

Bonus başka bir bilgi: Deneyimli kullanıcılar Invidious yazılımını başka hostlardan kullanmak yerine kendi sistemlerinde de çalıştırabilirler. Bir docker container üzerinde invidious kurarak tamamen kendinize özel bir YouTube arayüzü çalıştırmış olursunuz. (YouTube clonu değil yanlış anlaşılma olmasın; invidious sadece bir YouTube arayüzüdür. Yani kendi sisteminize kuracağınız bir invidious container'ı ile YouTube içeriklerini YouTube sitesine gitmeden kendi sisteminiz üzerinden reklamsız ve sade olarak ve yukarıda saydığım avantajlarla izlemenizi sağlar.)

Üçüncü ve son bonus bilgi: YouTube reklamlarını engellemese de DNS bazlı reklam engelleyicileri tavsiye ediyorum. Hazır olan reklam engelleyicili DNS adreslerini kullanabilir veya yeterince deneyimli bir kullanıcı iseniz AdGuard Home, Pi-Hole gibi sistemleri çalıştırabilirsiniz. Örneğin ben 20 bilgisayarlı şirket ortamında AdGuard Home kullanıyorum ve böylece şirkette küçük bir bilgisayarda (veya hazır olan bir sunucuda) çalışan bir DNS reklam engelleyici ile bütün bilgisayarlara ayar çekmek zorunda kalmadan tek seferde tüm reklamları, zararlı ve dolandırıcı siteleri, kumar, pornografik içerik ve sair istenmeyen her şeyi bir ekrandan yöneterek engelleyebiliyorum.

Bu yöntemin çok avantajları var fakat önemli bir dezavantajı da var onu da belirtmiş olayım. DNS bazlı engelleyiciler aynı domain üzerinde olan reklamları engelleyemez. Zaten o yüzden YouTube reklamlarını engelleyemiyorlar. Örneğin "ads.google.com" adresini engelleyebilir ancak "google.com/ads" adresini engelleyemez. O yüzden bunu kullananların bir de içerik bazlı engelleyicileri de kullanması mükemmel sonuçlar doğurur. Örneğin ben şu an AdGuard Home + Vivaldi kullanarak reklam, izleyiciler ve zararlı içerik derdinden çok büyük oranda kurtulmuş durumdayım.

Bu da böyle başlı başına bir makale oldu, SDN isterse ayrı bir başlık olarak yayınlayabilir telif talebim yoktur :)
 

pesimist

Rektör
Emektar
30 Eylül 2005
18,602
2,049
3,358
40
Para vermek istemeyeni anlarım ama 57 lira gibi komik bir rakam karşılığında premium almak çok mantıklı. 1 paket sigaraya verdiğiniz paradan ucuz. 57 lira ne Allah aşkına arkadaşlar. Ayda 57 lira verilebilir bir para.
 

eilhanzy

Profesör
25 Mart 2019
4,669
1
7,870
708
19
YouTube Premium aile paketi var bizde ailecek. Kullanıyoruz hepimiz. Bir aralar ben de reklam engelleyici kullanıyordum ama sonradan felsefem değişti korsan yazılım ve içerik hakkında.
 

aşkınyolcusu

Profesör
1 Nisan 2021
1,836
4
1,612
358
25
Ekli dosyayı görüntüle 190500

YouTube, reklam engelleyici kullananlara videoları izletmiyor. Kullanıcılar videoyu başlatmaya çalıştıklarında YouTube videoyu doğrudan kapatıyor. Reklam engelleyici kapatıldığında videolar normal şekilde oynuyor. Birçok kişi YouTube'un, reklam engelleyici kullanımını caydırmak için bunu kasıtlı olarak yaptığını düşünüyor.


Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Barış hocam bende hâlâ reklam çıkmıyor bu arada 😀
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,892
176
1,243
Para vermek istemeyeni anlarım ama 57 lira gibi komik bir rakam karşılığında premium almak çok mantıklı. 1 paket sigaraya verdiğiniz paradan ucuz. 57 lira ne Allah aşkına arkadaşlar. Ayda 57 lira verilebilir bir para.

Aslen buna katılıyorum. Bir hizmet var ve düzenli kullanılıyorsa parasını ödeyip kullanmak en mantıklı ve en doğru olandır. Hatta bir kereliğine de olsa hizmetin karşılığını ödeyip kullanmak (veya reklamla ücretsiz olmasına izin veriyorsa bu şekilde kullanmak) daha doğru olacaktır.

Ben de kişisel olarak düzenli kullandığım hizmetlere bu şekilde abone oluyorum. Lakin "ayda 57 lira verilebilir bir para" şeklindeki yaklaşıma katılmıyorum.

Birincisi, bu "ayda 10 lira verilebilir bir para" diyerek bu noktaya geldi. Elbette paranın değeri aynı kalmadı, o yüzden rakamların değişmesini ve artmasını eleştirmiyorum; fakat insanların satın alma gücü de aynı kalmadı. Bir hizmetin değerinin çok uzun olmayan bir süre zarfında 6 katına çıkmış olması, " filanca miktar verilmeyecek bir para değil" şeklindeki yaklaşımın firma tarafından yayılan bir pazarlama stratejisi olduğu izlenimini uyandırıyor. (Döviz kuru bazında bakıldığında bu tutarların da fahiş olduğunu hiç düşünmüyorum, o başka bir konu.)

İkincisi, bu bireysel abonelik ücreti. Yani teknik olarak sizin tek başınıza kullanmanız gereken bir hizmet. Eğer gerçekten "hakkaniyet" kastıyla "verilmeyecek para değil arkadaşlar, bunu ödeyebilirsiniz" diyorsak, o zaman "kendiniz için aldığınız hizmeti eşinize, çocuğunuza vs. kullandırmayın arkadaşlar sonuçta o da hakkaniyeti çiğniyor" dememiz ve evde yaşayan herkese ayrı abonelik almamız veya aile paketi almamız gerekir. Onun da fiyatı 116 TL, yani gittikçe "verilebilir bir para" olmaktan "faturalar toplamının önemli bir yekûn olmasında bir parça" olmaya doğru gitmiş oluyor.

Üçüncüsü, "verilebilir bir para" diyebileceğimiz hemen hemen her şey şu an toplamda satın alma gücünü daha da azaltan bir faktöre dönüştü. Daha önceleri çok önemsenmeyen GSM, İnternet, Su vb. abonelikler kısa zamanda çok büyük artışlar göstererek şu an toplamda asgari ücretin içinde önemli bir orana sahip oldu. Örneğin GSM için 40-50 TL'ye ortalama bir tarife kullanabilirken şu an en ucuz paket tarifeler 200-300 liralara ulaşmış durumda. İnternet için şu an ev tarifeleri keza o civardan başlıyor, hatta bazı operatörlerde 400 TL'nin üzerinden başlıyor. Yani bir evde sadece 3 kişi yaşasa, sadece iletişim ve internet için aylık minimum 1200 lira ödemesi gerekir. Bunların içine zorunlu olan ve ucuz da olmayan elektrik, doğalgaz vb. abonelikler de eklendiğinde; insanların Netflix, oyun platformları, YouTube Premium (veya Spotify vb.) vereceği paralar toplamda "aylık sabit giderler" olarak maaşın hatırı sayılır bir oranını oluşturmaya başladı. Bu ayrı bir konu başlığı olmakta birlikte bunun toplumu fakirleştirmede önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum. Zira;

Dördüncüsü, günümüzde her şeyin abonelik sistemine döndüğü dikkate alındığında, bir video veya müzik uygulamasının satın almaya yönlendirmek amacıyla "arka planda oynatma kısıtı" koymasını ahlaki bulmuyorum. Ekşi Sözlük reklamsız için "ya o kadarını da verebilirsin" denilen bir tutar ödersin, Sözcü gazetesine ya da keyfinize uygun hangi gazeteyse ona "ya bu da verilebilir bir para" diyerek para ödersin, sırf arka planda da müzik çalabilsin diye YouTube'a para ödersin.. Şu an eskiden düşünmediğiniz bir ton şey için aylık abonelik ücretleri ödüyorsunuz. Normalde bu konudaki tavrım yukarıda belirttiğim gibi; eğer ücreti karşılığında bir hizmet kullanıyorsan o ücreti ödeyip kullanmalısın yönünde. Fakat toplumu fakirleştirmek için icat edilmiş olduğu çok belli olan şeyler için "reklam engelleme" gibi "malum" uygulamaların yapılmasını da eleştirmiyorum.

Bu konuda bir örnek olarak Microsoft'un "korsan yazılımla mücadele" politikasını inceleyebilirsiniz. Malumunuz Microsoft yıllarca korsan yazılım kullanan işletmeleri kovalayıp göz dağı verdi. Fakat bireysel korsan kullanıcılara hiçbir zaman ama hiçbir zaman karışmadı; bilakis bunu teşvik etti. Bu bir pazarlama stratejisi idi. Bireysel kullanıcılardan para kazanma beklentisi yoktu; onlardan korsan kullanarak ürünü yayma ve işletmeleri, devletleri o lisansları almaya mecbur etme beklentisi vardı. Ben daha önce çalıştığım bir devlet kurumunda hiç kullanılmayan Vista ve Hyper-V lisanslarına milyonlarca dolar akıtıldığını gördüm.

Yukarıda belirttiğim gibi; bu çeşit "hilelerle" tüketicinin kullanılmasını, kasıtlı yönlendirilmesini, nihayetinde toplumun sistematik olarak fakirleşmesini sağlayan bu tip uygulamalar kesinlikle ahlaki değildir. O açıdan hakkaniyete çok önem veren biri olarak bazı yazılımların korsan kullanılmasında hiçbir şekilde bir problem görmüyorum. Kendim de kullandığım birkaç yazılımı satın almış, bazı hizmetlere ücretli abone olmuş biriyim fakat bazılarını ya kullanmayıp alternatif açık kaynak olanları tercih ediyorum (Microsoft Office yerine OnlyOffice gibi); bazılarında ise YouTube'da olduğu gibi reklamsız yöntemleri kullanıyorum.
 
Üst