YouTube telif hakkı ve gelir vergisi

Bu konuyu okuyanlar

Aliosmano

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Esen.
Detaya girmeden sorumu yazayım: Telif sahibi videodan para kazanıp, geliri alsın diye para kazanmayı açmak herhangi vergi ödemeye yol açar mı?

Ben kar amacı gütmeden yabancı şarkıları çevirip, uygun görüntü ile YouTube'ye yüklüyorum ve bunu para kazanma kapalı bir biçimde ediyorum.
Çoğu çevirip yüklediğim müzikler bu biçimde para kazanma kapalı olarak yarı telifli biçimde ve amaca yönelik her kişiye görünür olarak paylaşılıyor.

Fakat bazı şarkılar için sonradan bütün dünyada engel verildi. Aynı şarkılar, hem yabancı hem de Türkçe bazı kanallarda iki yüz altmış bini aşkın görülmeden tutun, dört milyona değin görülme aldıkları halde engel yememiş videolar var. Benim videom ise doğrudan engelleniyor bütün dünyada.

Video görülme engeli yemeden benim attığım şarkıları ve fazlasını atan yabancı bir kanala "telif hakkını geçmeyi nasıl becerdin" diye sorduğumda.
"I didn't. They just let this on YouTube with the condition of getting all the revenue." Diye cevap verdi.

Anladığım kadarı ile bütün video gelirlerini telif hakkı sahibi aldığı için video engeli yememiş. Benim kanalımda da para kazanma "uygun" diyor.

Sorumun cevabı belli gibi fakat cevabından emin olamadığım bazı yerlerde "vergi durumu yok" dedikleri için size de danışmak istedim.
Teşekkürler şimdiden.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Adsense ile ilişkiniz yoksa vergi konusuna takılmayın.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Yani herhangi bir bağlı AdSense hesabına sahip olmadan ve açmadan para kazanmayı aktif edebiliyor muyuz?
Ücretler AdSense üzerinden veriliyor, bu yüzden herhangi bir onaylanmış AdSense hesabınız bağlı değilse aktif edemezsiniz.

Aliosmano

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ücretler AdSense üzerinden veriliyor, bu yüzden herhangi bir onaylanmış AdSense hesabınız bağlı değilse aktif edemezsiniz.

Öyleyse para kazanma aktif olmayacak ve telif sahibine hiçbir gelir gitmemiş olacak.
Yani telif sahibine video gelirlerini bırakmak için hiçbir yok yok, öyle mi?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Öyleyse para kazanma aktif olmayacak ve telif sahibine hiçbir gelir gitmemiş olacak.
Yani telif sahibine video gelirlerini bırakmak için hiçbir yok yok, öyle mi?
Eğer videonuz telif yemiş ise o videonun reklam geliri vs. sizden bağımsız oluyor, o video üzerindeki para akışının sizinle bir ilgisi olmaz.

Aliosmano

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eğer videonuz telif yemiş ise o videonun reklam geliri vs. sizden bağımsız oluyor, o video üzerindeki para akışının sizinle bir ilgisi olmaz.

Bir bir cevap verdiğiniz için gerçekten teşekkür ederim. Evet, video telifli ve üstte dediğim gibi bazı videolar bütün dünyada engel yedi. Ve gelirleri sahibe gitmesi yerine bütün dünyada engel yiyor.
Fakat aynı müziği başka kanallar da geliri telif sahibi alması şartı ile engel yememiş.

Ben de gelirleri telif sahibi alsın diye açmak istiyordum. Bunun için soruyorum. Para kazanmayı açmadan, gelirleri bırakamıyorum sanırım. çünkü atar atmaz engelleniyor bütünü ile...

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bir bir cevap verdiğiniz için gerçekten teşekkür ederim. Evet, video telifli ve üstte dediğim gibi bazı videolar bütün dünyada engel yedi. Ve gelirleri sahibe gitmesi yerine bütün dünyada engel yiyor.
Fakat aynı müziği başka kanallar da geliri telif sahibi alması şartı ile engel yememiş.

Ben de gelirleri telif sahibi alsın diye açmak istiyordum. Bunun için soruyorum. Para kazanmayı açmadan, gelirleri bırakamıyorum sanırım. çünkü atar atmaz engelleniyor bütünü ile...
Telif sahibinin kararına bağlı, mesela isterse videoyu belirli veya tüm ülkelerde engeller isterse geliri sizinle paylaşır veya tamamına el koyar. Para kazanmayı açmanızda bir sakınca yok zaten vergi olayı için belirli bir limit var, küçük meblağlarda problemlerle karşılaşmazsınız.

Aliosmano

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Telif sahibinin kararına bağlı, mesela isterse videoyu belirli veya tüm ülkelerde engeller isterse geliri sizinle paylaşır veya tamamına el koyar.

Evet dediğiniz gibi. Fakat bende engel verilen aynı müzik, başka yabancı ve türkçe kanallarda hiçbir görülme engeli yememiş yıllardır. Yani bana özlük görünüyor. Ve görülme engeli yemeyen kanala sorduğumda "bütün gelirleri aldıkları için engel yemiyorum" diye cevap verdi.

Batuhan Sertol

Bank of Base
Reaksiyon puanı
489
Selamlar Aliosmano,

Özel mesaj yolu ilettiğim yönergeler dahilinde müzik markanızın bilgisi dahilinde bu yolu çözebilirsiniz.

Teşekkürler, İyi Forumlar