Yönetim Bilişim Sistemleri İle İlgili Merak Edilenler

Bu konuyu okuyanlar

minell1313

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

Yönetim Bilişim Sistemleri İle İlgili Merak Edilenler

Günden güne önem kazanan YBS bölümü hakkında siz değerli öğrencilerimiz için bir kaç soruyu cevaplandırmak istiyorum. Bu yazıyı yazamadan önce hangi sayfalardan yardım alabilirsiniz diye araştırma yaptım birazdan konu içerisinde bu bölüm ile ilgili yardım alabileceğiniz web siteleri paylaşacağım.
Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir?
Yönetim bilişim sistemi, bilişim ve yönetim alanlarında hem teori hem de pratiği var olan bir bölümdür. Günlük hayatımızda ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm üretebilir, bilgi teknolojilerini doğru bir şekilde kullanabilir ve yönetebilir. Teknolojinin sürekli kullanımı ile kuruluşların teknolojinin sürekliliğini sağlamaları gerekmektedir, bu nedenle bu alanda çalışması gereken kişilerin bilgi sistemlerini anlamaları ve gerektiğinde kullanmaları gerekmektedir. Bu talebi karşılamak için, üniversitelerimiz de yeni bir bölümü olarak Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü açılmıştır.
Yönetim Bilişim Sistemi Nedir
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Hakkında Bilmen Gerekenler - Kunduz
Sayfalarından YBS nedir diye okuyabilirsiniz. Ama ben bu sayfaları çokta yeterli görmedim. Şimdi sizlere bu işlerde ehil olan bir üniversiteden bahsetmek istiyorum.

Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri

Düzce Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş bir üniversite olmakla beraber 2014 yılında bu bölüme ev sahipliği yapan ilk üniversitelerden biridir. Bu üniversiteyi özel kılan kısmı ise bu bölüm ile ilgili hem uygulamalı hem de teorik bir şekilde derslerin belirlenip verilmesidir. Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Zorunlu olmamakla beraber bir yıllık İngilizce Hazırlık Programı da bulunmaktadır. Ayrıca hiçbir üniversitede olmayan staj programı ile de öğrencilerine ne denli değer katmaya çalıştığını gösteren bir üniversitedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde Hangi Dersler Gösterilmektedir?

YBS bölümü dersleri, hem işletme hem de bilişim alanında uzmanlaşmak isteyen lisans öğrencileri için büyük önem ifade eder. Bölüm kapsam ve içerik olarak muhasebe, bilgisayar ağları, pazarlama ve temel bilişim teknolojileri gibi geniş ders yelpazesine sahiptir. Bu bölüm dersleri, ana hatları ile bilişim ve işletme dersleri olarak iki gruba ayrılabilir.
YBS bölümünün işletme dersleri genellikle diğer işletme okullarınınkine benzese de, daha pratik ve araştırma odaklı bir şekilde öğretilirler. Bölümün işletme dersleri bilişim alanına yöneliktir ve güncel eğitim sağlar. Temel işletme derslerine ek olarak, istatistik ve endüstri mühendisliği yöneylem araştırması dersleri de dahil olmak üzere daha kapsamlı eğitim verilmektedir. YBS bölümünün işletme dersleri, şirketlerin, bireylerin ve yaşadığı çağdaki toplumun sosyal sorunlarını inceleyerek bu sorunlara en iyi çözümleri sunar. Bu çözümler bilgi üretme ve öğretme, bilgiyi saklama, paylaşma ve erişme ihtiyaçlarını karşılar.
YBS Bölümünün Bilişim dersleri, YBS lisans derslerini alan herkesi bilgi ve yazılımı anlayan bireylere dönüştürmeyi amaçlamaktadır. İlk yıl, öğrenciler bilişimin temellerini temel bilgi teknolojisi dersleri ile öğrenecekler ve sonraki üçüncü yarıyılda programlamaya giriş dersini görmektedir.
Konu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Yönetim bilişim sistemi bölümünü diğer bölümlerden ayıran en önemli özellik tek bir alana değil birden çok alana yönelik olmasıdır. Bildiğiniz gibi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü bilişim ve yönetimde oldukça geniş bir bölümdür. Yönetim alanında pazarlama araştırması, yönetim organizasyonu, stratejik yönetim, işletme finansmanı ve diğer kurslarda eğitim alırlar Bilişim alanında web tasarımı, veri yapısı ve algoritmaları, veri tabanı yönetim sistemleri, bilgisayar ağları ve programlama dersleri alırlar. Eğitim. Yönetim bilgi sistemleri mezunları, kurumun yaşamını kolaylaştıran eğitim almış oldukları için yazılım ve bilgi sistemlerini kuruma entegre etme konusunda büyük sorumluluk sahibidirler. Yönetim bilgi sistemleri mezunları, endüstriyel faaliyetler alanında kolaylıkla çalışabilirler.

Bilişim sistemleri ve yönetimi bir arada işleyen bir bölüm olan Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü mezunlarını nasıl bir geleceğe hazırlar birlikte inceleyelim. İşte Yönetim Bilişim Sistemleri mezunlarının çalışma alanları;

• Sistem Analisti ve Tasarımcısı,
  • Yazılım Geliştirici,
  • Bilgi Sistemleri Yöneticisi,
  • Proje Uzmanı ve Yöneticisi,
  • IT Uzmanı ve Yöneticisi,
  • İş Analisti,
  • Pazarlama Uzmanı ve Yöneticisi,
  • Finans Uzmanı ve Yöneticisi,
  • İnsan Kaynakları Uzmanı/Yöneticisi
  • Akademisyen gibi çeşitli alan ve unvanlarda göreve sahibi olabilirler.
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?