Bu konuyu okuyanlar

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Merhaba Arkadaşlar! 2021'e Yaklaşıyoruz ve Umarım Güzel Günler Geçireceğiz fakat Kötü Niyetli Kişiler Hâlâ Durmuyor. Arkadaşlarıma ve Akrabalarıma Gelen Çekiliş Mesajları Bizzat Bana da Gelince Burada Uyarı Yapmak İstedim.
Çekiliş adı altında size kötü niyetli bir mesaj gönderiliyor, genellikle bu whatsapp üzerinden gönderiliyor, gönderilen link de genelde Amazon veya Microsoft adı altında bir çekiliş yapıldığı iddia ediliyor. Tıkladığınızda gerçekten profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir çekiliş sayfası açılıyor. Amazon logosu dahi var.
( Görselleri İnternetten Temsili Olarak Aldım, Bağlantıda da Benzeri Görseller Çıkmaktadır. )
1609137623550.png
1609137690718.png

Orada yapmanız gereken çekiliş adımları yazıyor ve yaptıkça puan kazanıyorsunuz, çekiliş adımlarını yaptıkça sizden bazı şeylere izin vermenizi istiyor, sizde doğal olarak kazanmak için izin veriyorsunuz fakat arkada telefonda neler döndüğünü anlayamazsınız. Orada izin verdikten sonra telefon sürekli olarak kendini yeniden başlatıyor ve format atmanız gerekiyor. Bağlantının kötü olduğunu bağlantıdan veya Amazon gibi büyük şirketlerin size Whatsapp üzerinden çekiliş bağlantısı göndermeyeceğini bilmenizden geçiyor. Gönderilen bağlantı genelde gömülü mesaj ile gönderiliyor çünkü gömülü mesajlarda gönderilen bağlantı değil sadece başlık gözüküyor. Siz sadece "AmazonYılbaşı Özel Çekilişi" veya "Microsoft 3000 TL Çekilişi" yazısını görüyorsunuz.

Böyle kötü niyetli bağlantıları anlamanız için Kaspersky Anti-Virus indirebilirsiniz. Kaspersky, siz daha o mesajı görmeden mesajlarınızı taramış oluyor ve yanında ❌ ( çarpı işareti benzeri bir görsel ) oluyor. Bu bağlantının kötü olduğunu gösteriyor ve bu sayede 2021 yılına dolandırılmadan, güvenli ve neşeli girmiş oluyorsunuz.
( NOT : Kaspersky ücretli bir yazılımdır. Ücretsiz indirilebilen bağlantılardan lütfen indirme yapmayınız. )
1609138506966.png