Yılbaşı için ağaç kesene 10 yıl hapis

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
22661219.jpg

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yılbaşı öncesi kaçak çam ağacı kesimini önlemek için ormanlarda denetimi artırdı.

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaklaşan yılbaşı öncesi, kaçak genç ağaç kesimini önlemek amacıyla, 3 yaşına kadar olan tüplü fidanları, daha sonra toprakla buluşturmak şartıyla ücretsiz olarak dağıtacaklarını açıkladı. Eroğlu, yılbaşı öncesi kaçak kesim yapanlara karşı, motorize ekipler ve orman muhafaza memurları tarafından yapılan denetimlerin artırıldığı uyarısında bulundu. Eroğlu, “Ceza maddesine göre ‘Dikiliden ağaç kesenler, kökünden sökenler veya hayatiyetini sona erdirecek şekilde boğanlar, ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkaranlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusu fidan olması halinde verilecek ceza bir kat artırılır” diye konuştu. Sonuç itibarıyla ormandan genç ağaç kesenlere en az 10 yıl hapis cezası uygulanacağını belirten Eroğlu, “Yılbaşı için temin edilen fidanları sonraki günlerde park ve bahçelere dikerek çocuklarımıza ağaç sevgisi kazandıralım” dedi.

ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGELERİNE İLİŞKİN PARA CEZALARI ARTTIRILDI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre Kanunu'na aykırılık halinde uygulanacak idari para cezalarını yeniden belirledi. Resmi Gazete'de yer alan tebliğe göre, 1 Ocak 2014'ten itibaren Bakanlık, özel çevre koruma bölgelerine ilişkin 20 bin lira olan ceza miktarını 35 bin 193 liraya, 100 bin lira olan ceza miktarını ise 175 bin 981 liraya çıkardı.

Hürriyet

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Sebepsiz yere 10.000 lerce ağacı kestikten sonra hiç bir önemi kalmadı bunların... İyi görünmeye çalışmayın bence.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
kesemeyecekler cezanın boş yere reklamını yapmasınlar..

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
en fazla olacağı para cezası

- - - Mesaj Güncellendi - - -

2 ağaç için ortalığı yaktılar yıktılar diyenler.şimdi ağaç kesene 10 yıl hapis cezası verecekmiş.bu ne yaman çelişki anne.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Devlet kesince sevap vatandaş kesince günah ohh be ne güzel memleket

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Yılbaşı için 10 yıl, normal günler için hiç birşey. Sadece şeker görünmek isteyen bir hükümet kısımısınız.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşların yorumları yeterli zaten ben sadece gülümsedim. Asıl yorumum ise ,haber görselinin neden paintte yapıldığı :D

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Ağaçları söküp başka yere dikerler suç, okul yapmak için ormanı katlederler "eğitim için her yol mubahtir" olur. Ağaçlara bu kadar önem verenler acaba hayatlarında veya yılda 1 tane olsun ağaç dikiyorlar mi acaba?

Türkiye için yapılan her çalışmayla ilgili açılan konularda neden bizim milletimiz destekçi olacak yerde laf sokuyor hükümete!

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ağaçları söküp başka yere dikerler suç, okul yapmak için ormanı katlederler "eğitim için her yol mubahtir" olur. Ağaçlara bu kadar önem verenler acaba hayatlarında veya yılda 1 tane olsun ağaç dikiyorlar mi acaba?

Türkiye için yapılan her çalışmayla ilgili açılan konularda neden bizim milletimiz destekçi olacak yerde laf sokuyor hükümete!
Ağaç dikmek güzel bir sorumluluk ama onun birebir eşiti ağaçları korumak. Laf soktuğumuz hükümet, ağaçları taşımamış sadece kökünden kesmiş bir hükümettir. Okul yapmak için kesilen her ağaca karşı çıkılır, tabi bu sesi duyan olursa. Bakın bunun en güzel örneği yeditepe üniversitesidir. Ağaç kesmek nedir, önemi nedir, nasıl yapılır... Bunlardan bihaber kişiler şehircilik bakanı olup son ormanlarımızı özelleştirdiğinde ne yapacağız? Eskiden bu Antalyada otellerin tam gaz yapıldığı dönemlerde orman yangınlarıyla bir türlü mücadele edemezken o yöre ormana doyunca nasıl oldu da bir daha yanmaz oldu o ormanlar? Şöyle 20-30 tane yangın söndürme uçağı mı aldındı yoksa? Peki sırf yok yere moral bozmak can sıkmak için laiklerin son kalesi denen ODTÜ ye yapılan ve ormanın tam içinden geçen yol nasıl oldu da kamu arazisine gelince yer altı tüneline dönüştü? Saymakla bitmez ki 3. köprüye daha gelmemiştim :( Umarım bir nebze olsun anlaşılmıştır hükümetin halkı için mi cebi için mi karar verdiği...

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Ağaçlar kesilmesin diye adam hizmet de yapmasın. Madem o kadar ağaç sevdalısısın hükümet kesiyorsa sen dik. zor mu bir ağaç dikmek? ağaçlar kesiliyor diye eylem yapıp, eylem sırasında ağaç sökmek, ağaç yakmak nedir? Ağacı bir yerden kesersin, başka yere dikersin. Bir yerde ağaç var diye orayı kullanmayacak mısın? Orası ağacın tapulu yeri mi?

Her şeyi geçtim, bu kesilen ağaçları sanki çöpe atıyorlar. Yediğin mangalı neyle yakıyorsun? Evindeki mobilyanın hammaddesi nedir? Evine alüminyumdan eşyalar mı alıyorsun sadece? Okuduğun gazeteler, kitaplar, dergiler bunlar neyden yapılıyor? Her gün bunlar için binlerce ağaç kesilmiyor mu? Bunlara tepki gösteriyor musun? Ama onlar ihtiyaç diyorsun dimi.

Konuya gelirsek eğer yılbaşı için gereksizce kesilen ağaçları korumak için çok güzel bir karar alınmış. Evet tamamen gereksiz bir amaç uğruna kesiliyor bu ağaçlar. ucunda ne bir hizmet var, ne de bir amaç. Sırf zevk için kesilen bu ağaçları korumak için böyle bir kanun çıkarılmış ve çok da güzel olmuş..

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ağaçlar kesilmesin diye adam hizmet de yapmasın. Madem o kadar ağaç sevdalısısın hükümet kesiyorsa sen dik. zor mu bir ağaç dikmek? ağaçlar kesiliyor diye eylem yapıp, eylem sırasında ağaç sökmek, ağaç yakmak nedir? Ağacı bir yerden kesersin, başka yere dikersin. Bir yerde ağaç var diye orayı kullanmayacak mısın? Orası ağacın tapulu yeri mi?

Her şeyi geçtim, bu kesilen ağaçları sanki çöpe atıyorlar. Yediğin mangalı neyle yakıyorsun? Evindeki mobilyanın hammaddesi nedir? Evine alüminyumdan eşyalar mı alıyorsun sadece? Okuduğun gazeteler, kitaplar, dergiler bunlar neyden yapılıyor? Her gün bunlar için binlerce ağaç kesilmiyor mu? Bunlara tepki gösteriyor musun? Ama onlar ihtiyaç diyorsun dimi.

Konuya gelirsek eğer yılbaşı için gereksizce kesilen ağaçları korumak için çok güzel bir karar alınmış. Evet tamamen gereksiz bir amaç uğruna kesiliyor bu ağaçlar. ucunda ne bir hizmet var, ne de bir amaç. Sırf zevk için kesilen bu ağaçları korumak için böyle bir kanun çıkarılmış ve çok da güzel olmuş..
Anladığım kadarı ile beni hedef aldın ben de yanıtlayayım o halde,
Hükümetin 3. köprü ve 3. havaalanı için kestiği ve keseceği ağaç miktarı 2 buçuk milyon. Her birini tek başıma dikmeye kalksam ömrüm yetmiyor, bütçem hiç yetmiyor. Doğru demişsin orası ağacın yeri mi? Peki senin yerin mi? Tabiki iskan olmak zorunda ancak bu neden mantıklı şekilde yapılmıyor da hoyratça yapılıyor?
Öteki konumuz ağaç kesmek nedir? Örneğin bu konuda da yeterli bilgin yok anlaşılan, İsveç, yıllarca ekonomisini ağaç sanayii ile geliştirmiş bir ülke? Eğer bizim gibi ağaç kesse ne olurdu? 5 Yıl belki yeterdi. Ormanda büyüyen ağaç değil ölmüş ağaç kesilir. Böylelikle bizim mobilyamız masamız olur... Neticede biz pek çok konu gibi bunu da yanlış yapıyoruz. Ekonomiden tut ağaç kesmeye. Ama eylem yapmayı pek güzel yapıyormuşuz bunu da gözlerimle gördüm. Sözde bir avuç ağaç için yaptığımız eylemde yanan ağaçlar değil çadırlardı ;)

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Tamam sen git mühendislere yer göster de 3. köprüyle 3. havalimanını oraya yapsınlar hadi. Hadi git göster de bitsin bu polemik..

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Ben kesicem. Gözüme kestirdim bir kaç çam ağacı.

Karşı çıkan olur, ceza kesmek isteyen olursa, biber gazı, tayzikli su, toma, plastik mermi hatta gerçek mermi bile kullanabilirim. Buradan uyarıyorum.

Sakın çadır filan kurmayın, sabaha karşı 5'te hepsini yakarım...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ihtiyaca yönelik yapay orman lar ile doğal ormanların ayrımını yyapamayan arkadaşlar görüyorum Burda kullandığımız mobilya masa kitap için kesilen ağaçların özel alanlarda belirli şartlar altında yetiştirilip günlük kullanım katıldığından bi haber arkadaşlar sizin dediğiniz gibi olsa idi dünyadaki orman varlığı 19 yy son bulmuştu insan atınca bakar desteği varmı

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Peki ben bilmiyorum sorayım: bu hizmetler için kestikleri ağaçları soğuk hava depolarında mı saklıyorlar?
Ben dedim mi ki bu ağaçları kullanım için kesiyorlar? Daha dediğimi anlamıyorsun kalkıp akıl veriyorsun bir de. Ben sizin ciğerinizi, niyetinizi çok iyi biliyorum.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Niyetci geldi hanım hemide ciğer okuyanın dan eskiler ne der biliyormusun hak için konuşmayacaksan sus ama görüyorum ki birilerine yada bir yerlere şirin görünmek için tüm çabalar hakkı yaparsanız bile hakkı murat etmeyen ve bir zamanlar başkalarının yaptığı etiketleme kategorilendirme dışlama kendi gibi olmayanı yok sayma yok etme diktatoriyel demokrasi

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
10 sene olmaz da 500 tl gibi bir mebla ödemek yeterli akıllanmak için. Bu arada; konu buram buram siyaset kokuyor, hiçbir moderatör görmedi mi acaba anlamadım. Forumda siyaset yasak biliyorum.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
köprü falan yapmasınlar komple yağmur ormanlarından arsa alıp oraya taşınalım.
ışıkları falan da kapayın elektrik gidiyor sonra baraj yapmak gerekiyor zira ağaçlarda 3'lü priz olmuyor

Mackle LLC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ağacı kesmesinler ama devletin ağaç kesmekten yaptığı bol bir şey yok bence. Önce ağaçlandırmayı yapsınlar kutularda parayı biriktirmesinlerde sonra düşünsünler bunu

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
kullandığınız kağıtlar, okuduğunuz kitaplar, her şey ağaçtan oluyor. eğer ağacı kesmek insanlığın bir işine yarayacaksa tmm.

ancak yılbaşı kutlamak gibi saçma sapan bir nedenden ötürü ağaç kesilirse bence para ya da hapis değil de kestiğinin 5 katı kadar ağaç dikme ve diktiği ağacları kestiği ağaçlar kadar olana kadar koruma yetiştirme görevi verilmeli.

yapmazsa para cezası uygulanmalı.(satacağı ağaçlardan kazanacağı paranın 2 katı)

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Devlet ağacı zevkinden kesmiyor senin,benim bizim için kesiyor...

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Yılbaşı için ağaç kesilmesi çok saçma :p