YGS ye yönelik yardım-öneri

Bu konuyu okuyanlar

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yazı biraz uzun olacak. kusura bakmayın.
deneyimli abilerimden yardım bekliyorum.
okuldaki hocalar bir yere kadar yardım ediyorlar ve onlar skora oynuyorlar yani bana sürekli "kaç soru çözdün" diyorlar.

bugün ygs tatbikatı olduk.(gaziantep)
umduğum gibi geçmedi.

sınav esnasında sınav dışında herşeyi düşündüm.
çok sıkıldım. uzun parağraf soruları, soruların saçmalığı, etraftaki öğrencilerin kitapçığın sayfalarını afedersiniz hayvan gibi çevirmesi yeterince strese soktu beni.

en yüksek neti matematikte yapmalıydım ama cevap anahtarını alıp kontrol ettim de yaptığım hatalar insana krtiz geçirtecek cinsten.

şundan eminim sakin kafa ile çözseydim 400 üstü puan garanti idi.

yine her zaman ki gibi süre sorunum olmadı. zamanlamam iyiydi.
60 dk mat, 35 dk türkçe, 35 dk fen, 20 dk sosyal. ama 5 dk arttı.

şu an tahminen 350-380 arası bir puan gelecek.
okul puanı ile birlikte 420 civarı oluyor.

gaziantep ortalamasına göre yüksek bir not. ama yetmez. çünkü şunu biliyorum ki LYS de sadece matematiği yapabileceğim. FKB yapamayacağım.
bu nedenle olabildiğince ygs yi yüksek tutup matematikte hatasız olmalıyım ki istediğim bölümü iyi bir üni. de kazanabileyim.

ve bu tatbikat ile sınav da ne yapmamam gerektiğini çok iyi anladım:
1) başka şey düşünme
2)içinden konuşma (çenen ağrıyor ve baş ağrısı başlıyor)
3)kendini sıkma, olabildğince serbest ol.
4)etrafı gözetleme
5)silgi kullanma,
6)optiğe işaretlemeyi hızlı yap (160 soruda toplam 200 sn yani 3-4 dk kar sağlıyor)
7)asla sallama(kesin tutmayacak-soruyu bilmeyen yapamaz!)
.
.

>>yapabildiğim, bir öğretmen gibi tahtaya çıkıp herhangi bir konuyu anlatabileceğim tek ders matematik. mat1 ve mat2 de konu eksiğim yok. (trigonometri hariç)
matematikte çok uç sorular hariç fikir yürütemediğim soru pek görmüyorum. ayrıntıyı farkedebiliyorum ve kısayoldan çözebiliyorum soruları. yani bazen hiç işlem yapmama gerek kalmıyor. ortalama 28 net

>>ancak fizik-kimya-biyoloji de sadece mantıken çözebiliyorum soruları ve çoğu zaman şıklardan eleyerek gidiyorum. yani direk bunun cevabı budur diyecek kadar bilmiyorum. genelde FKB de yoruma dayalı soruları kaçırmam. bilgiye dayalı sorularda ise çelişkiye düşer cevaplamam. ortalama 10-15 net

>>sosyal de ise tek sorun bilgi. yorum sorularını kaçırmam. sosyalda ortalama 25 net çıkarıyorum.

>>türkçede ise bilgi ye dayalı soruları genelde yapmam. parağraflar da ise uzunluğundan çok anlaşılırlığı önemli. ortalama 25-30 net yapıyorum.

sınava son 27 gün var. ve elimde hiç mat1 kitabı kalmadı.

ve kaybedecek yılım yok. çünkü seneye tekrar hazırlanmak gibi bir seçeneğim yok!

bu saatten sonra, yukardaki bilgiler ışığında bu son 27 günü nasıl değerlendirmeliyim? hangi derse ağırlık vermeliyim?
(hedef ygs de 400 ü geçmek.)

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
önerisi olan yok mu boşa mı yazdım o kadar şeyi :(

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Sıradan bir cevap olacak ama bütün konuları bitirdiysen her gün deneme çözmeni tavsiye ederim. Eksiklerini görüp ona göre konu tekrarı yaparsın.

Konu dışı olacak ama bir yere yerleşeyim de şu çileden kurtulayım diye düşünme asla!. Ataması yapılmayan bölümleri seçeceğine bir yıl fazladan hazırlanıp iyi bölümleri tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Okuduktan sonra son pişmanlık fayda vermiyor.

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşım sana şunu söyleyeyim bu tarz sınavlarda sakin kalmak,sorulara yoğunlaşmak çok önemlidir anladığım kadarıyla biraz konsantrasyon problemin var.Herkesin başına gelebilecek şeyler.Uzun soluklu sınavlarda bu tarz dikkat dağılması meydana elebilir önemli olan kendini toparlayabilmen.Son 27 gün içinde ise eksik olduğun konulara ağırlık vererek bol bol deneme çözmeni tavsiye ederim.bende hazırlandığım dönemde (2009 össydi o zaman) biyoloji de eksi netlere inerdim çünkü direk ezbere dayalı bir dersti son bir ay özet çıkarıp ezber yaptım bol soru çözdüm fizikte konu eksiklerimi giderdim soru çözdüm matde sorunum yoktu senini gibi sadece soru çözdüm kimya,türkçe,sosyalde sıkıntım yoktu son 20 gün hergün bir deneme çözerek hangi konularda yanlış yaptığımı kontrol ederek yanlış olan soruların konusunu gözden geçirdim Allaha şükür kayıpsız atlattım.Sana tavsiyem heyecan yapmadan kendinden emin bir şekilde sınava girmen başarılar dilerim :)

AnOldFriend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
zayıf olduğun konulara odaklan

yüksek net yaptığın konular üzerine tekrar tekrar çalışmak sana hiçbirşey katmayacaktır.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
zayıf olduğun konulara odaklan

yüksek net yaptığın konular üzerine tekrar tekrar çalışmak sana hiçbirşey katmayacaktır.
mantıklı. :)
geometri yapamadığımı fark ettim. 40 mat1 den 28 i doğru, 10 geo nun hepsi boş :(
geometri çözüyorum şu an. bir kaç öncesine kadar soru kaçırmadığım dersti. :)
[MENTION=262227]muhammedyakup[/MENTION]
normalde sorulara yoğunlaşırım. işlem hatası yapmam. soruya bakar bakmaz bir fikir yürütürüm hemen ama pazar günkü denemede çok işlem hatam olmuş. bu aralar moral-motivasyon olarak diplerdeyim.

son haftaya kadar yine konu tekrarı ve test.
son hafta ise günde 2 tane deneme yapmak istiyorum. (1 tane süre tutarak-1 tane süre tutmadan)

Son mesajlar