Yeter windows 7 bıktım usandım

Bu konuyu okuyanlar

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201
İnanın bana Java ile ben de boğuştum fakat çok basit bir şekilde de çözmeyi başardım. Zaten dahili olarak Java 11 ile geliyor. Yaşadığınız her sorunun çözümünü rahatlıkla buluyorsunuz. Eğer bulamadıysanız Linux için açılan 700 kişilik Telegram grubu var orada bir sürü soruma cevap buldum ve çok yardımcı oldular.

Saat sorunu da büyük ihtimalle BIOS pili ile alakalı.
peki kullanici sorunu neyle alaki bir dosya silcem mesela buna KULLANICIISMI/Dell izin vermeli diyor halbuki benden baska kullanan yok bilgisayari veya baska bir kullanici hesapda yok

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
peki kullanici sorunu neyle alaki bir dosya silcem mesela buna KULLANICIISMI/Dell izin vermeli diyor halbuki benden baska kullanan yok bilgisayari veya baska bir kullanici hesapda yok
Örnek vererek açıklama şansınız var mı? Eğer gerekli veya erişilemez bir dosya ise Windows gibi silmene izin vermez. Hangi dosyayı silerken bu hatayla karşılaştınız?

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201
Örnek vererek açıklama şansınız var mı? Eğer gerekli veya erişilemez bir dosya ise Windows gibi silmene izin vermez. Hangi dosyayı silerken bu hatayla karşılaştınız?
windows degil simdi movavi video editor kullaniyodum sildim program ve ozelliklerden ama halen dosyasi kalmis appdata da dosyanin icinde unininstall.exe filan var onlari silmeye calistim ve bu hata cikti Bunun icin size KULLANICIISMI/Dell izin vermelidir dedi ara sira boyle hatalarda cikiyor

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
windows degil simdi movavi video editor kullaniyodum sildim program ve ozelliklerden ama halen dosyasi kalmis appdata da dosyanin icinde unininstall.exe filan var onlari silmeye calistim ve bu hata cikti Bunun icin size KULLANICIISMI/Dell izin vermelidir dedi ara sira boyle hatalarda cikiyor
Hocam bu sorunun Linux üzerinde yaşandığına emin misiniz? Windows ise özel program kaldırma programları var tamamen silmeyi sağlıyorlar.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Neden sorabilirmiyim ?
Tabii, sorabilirsiniz.
Çünkü Windows kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi ve siz de bun işletim sistemini resmen daha iyi buluyorsunuz. Ama GNU/Linux'u, GPL lisansına haykırı çıkmamak şartıyla istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,400
Tabii, sorabilirsiniz.
Çünkü Windows kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi ve siz de bun işletim sistemini resmen daha iyi buluyorsunuz. Ama GNU/Linux'u, GPL lisansına haykırı çıkmamak şartıyla istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
Kapalı kaynak kodlu olması rahatsız etmiyo ki şey sormak istiyorum siz hangi telefon markasıni kullaniyosunuz ?

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Konu altına sorunun çözümüne ait hiçbir fikir üretmeden linux kurun diyen linuxçu tayfa doluşmuş yine. Yukarda arkadaşlar da bahsetmiş sorun büyük ihtimal bios pili bitmesinden kaynaklıdır. Şu an güncelleme desteği olmasada en stabil sistem Win 7 dir.

Son düzenleme:

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Şu an güncelleme desteği olmasada en stabil sistem Win 7 dir.
Hayır, Windows sürümleri içinde en stabil Windows 8.1'dir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu altına sorunun çözümüne ait hiçbir fikir üretmeden linux kurun diyen linux fanboyları doluşmuş yine.
Belki sizde Windows fanboyluğu yapıyor olabilirsiniz.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Hayır, Windows sürümleri içinde en stabil Windows 8.1'dir.

Belki sizde Windows fanboyluğu yapıyor olabilirsiniz.
O yüzden mi MS Win 8.1 e olan temel desteği Windows 7 den önce 9 Ocak 2018 tarihinde geri çekti?

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
O yüzden mi MS Win 8.1 e olan temel desteği Windows 7 den önce 9 Ocak 2018 tarihinde geri çekti?
Bir kere dediğinizi doğru olması imkansız.
Az sonra dediğinizi yanlış olduğunu kanıtlayacağım.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Windows 8 değil mi o? Windows 8.1 çok daha stabil bir işletim sistemi. XP'den sonraki tüm Windows sürümlerini kullandım ve 8.1 kadar stabil bir Windows görmedim.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Windows 8 değil mi o? Windows 8.1 çok daha stabil bir işletim sistemi. XP'den sonraki tüm Windows sürümlerini kullandım ve 8.1 kadar stabil bir Windows görmedim.
Windows 8.1 8 in biraz makyajlanmış hali. Sistem kaynaklarını fazla sömürmüyor. Win 8 de gelen hata raporları win 8.1 de düzeltilmeye çalışılmış ama yine de kullanıcılar tarafından fazla tutulmadı sanırım 8.1 in tutulmamasında ki başka bir etken win 10 un çıkmış olması.

İlk çıkan sitede de bu yazıyor.
Windows 8.1 Destek Sonu
O genişletilmiş destek normal ev kullanıcılarına hitap etmiyor. Destek için ayrıca ücret ödüyorsunuz sanırım ve şirket içi server vs pc kullanıcılarına hitap ediyor

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Buyurun Windows 7 destek sonu hakkında bilgi:
Windows 7 - Vikipedia
Linkindeki destek sonu yerinde yazan bilgi:
Destek durumu
Genişletilmiş destek 14 Ocak 2020'de sona erdi.

O genişletilmiş destek normal ev kullanıcılarına hitap etmiyor. Destek için ayrıca ücret ödüyorsunuz sanırım ve şirket içi server vs pc kullanıcılarına hitap ediyor
Hayır. Dediğiniz gibi durum yok.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Windows 8.1 8 in biraz makyajlanmış hali. Sistem kaynaklarını fazla sömürmüyor. Win 8 de gelen hata raporları win 8.1 de düzeltilmeye çalışılmış ama yine de kullanıcılar tarafından fazla tutulmadı sanırım 8.1 in tutulmamasında ki başka bir etken win 10 un çıkmış olması.
Windows 8.1, Windows 10'dan çok daha iyi bir işletim sistemi. Şu an kullandığım i5 8250U 8 GB RAM 1 TB HDD bulunan laptopuma Windows 8.1 kurduğumda inanılmaz hızlıydı.

Performans anlamında:
Windows 8.1=Linux Mint Cinnamon>Birçok hizmeti kapatılmış Windows 10

Genişletilmiş destek 14 Ocak 2020'de sona erdi.
Windows 8.1'in genişletilmiş desteği 2023 yılında sona erecek.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Windows 7 14 Ocak da genişletilmiş desteği sona erdi ama win 7 li endüstriyel cihazlar için bu tarihten itibaren 3 yılllık "Genişletilmiş Güvenlik Güncellemesi" programı devam ediyor

BatuhanDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,482
valla guncelleme destegı bıttıgınde windows 7 yi bırakmam diyodum ama bissürü bug varmış

1-Bilgisayar rastgele kullanıcı açıyor
bir dosya silcem ve yonetici hesapındayım zaten başka kullanıcı yok bu dosyaya erişmeye izniniz yok diyor internetten araştırdım her şeyi yaptım olmuyor

2-her bilgisaara girdiğimde tarih ve saat 2000 e dönüyor

her seferinde düzeltmek zorundayım

3-Çoook yavaş

ilk başlarda iyidi hızlıydı ama 1 ay dan sonra acayip yavaşladı

bide sadece bunlra değil bisssürü neden var

sizce 8.1(64bit) e mi 10(64bit) a mı geçmeliyim ?

sistem :
4 gb ram
64 bit islemci
intel hd graphics

?
Sistem özelliklerinizi lütfen tam olarak yazınız.

valla guncelleme destegı bıttıgınde windows 7 yi bırakmam diyodum ama bissürü bug varmış

bir dosya silcem ve yonetici hesapındayım zaten başka kullanıcı yok bu dosyaya erişmeye izniniz yok diyor internetten araştırdım her şeyi yaptım olmuyor

3-Çoook yavaş

sistem :
4 gb ram
64 bit islemci
intel hd graphics

?
Yavaşlaması sizin bilgisayarınıza indirdiniz yada başka bir nedenden dolayı olmuştur.(windows 7nin suçu yok:)

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Windows 7 14 Ocak da genişletilmiş desteği sona erdi ama win 7 li endüstriyel cihazlar için bu tarihten itibaren 3 yılllık "Genişletilmiş Güvenlik Güncellemesi" programı devam ediyor
Oda paralı bunu unutmuşsunuz!

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Genişletilmiş destek her zaman ücretlidir. Şirket kullanıcılarına hitap eder. Bunu belirtmeye gerek yok sanırım. 7 8.1 yada 10 farketmez.
Ama ne olursa olsun Windows 8.1'in Temel Desteği Windows 7'den sonra bitti.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Ama ne olursa olsun Windows 8.1'in Temel Desteği Windows 7'den sonra bitti.
Olaya genişletilmiş destek açısından bakmak yanlış olur. Sonra bitmesinin nedeni win 8.1 in win 7 den sonra çıkmış bir OS olması. Ama ev kullanıcıları için önemli olan temel destek tabii ki

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Konuyu bu kadar dağıtmasanız mı?

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Olaya genişletilmiş destek açısından bakmak yanlış olur. Sonra bitmesinin nedeni win 8.1 in win 7 den sonra çıkmış bir OS olması. Ama ev kullanıcıları için önemli olan temel destek tabii ki
O zaman Windows 8.1'e destek devam ettiği için ve HDD ve SSD optimizasyonu daha iyi olduğu için o en stabil Windows sürümüdür.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
O zaman Windows 8.1'e destek devam ettiği için ve HDD ve SSD optimizasyonu daha iyi olduğu için o en stabil Windows sürümüdür.
Benim pc de ssd var. disk birleştirme kapalı ve gayet de güzel çalışıyor. ssd ler işletim sisteminden bağımsız olarak kendi optimizasyonlarını kendi yapar. ssd lerin ömrünü kısaltan kullanılan programlar ve dosyaların sürekli doldur boşalt yapılması

Son düzenleme:

Cixeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

3-Çoook yavaş

sistem :
4 gb ram
64 bit islemci
intel hd graphics

?
Benim tavsiyem 8.1 10 ile performans düşüklüğü yaşayabilirsin