Yerli ve Milli Kernel

Bu konuyu okuyanlar

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Merhabalar,
Öncelikle kendimden bahsedeyim; Bilişim ve Teknoloji ile uğraşan, meraklı ve araştırmacı kişiyim...

Teknoloji günümüzde hızla ilerliyor. Hızla ilerleyen bu teknolojilerin çoğu hayatımızı kolaylaştırmak için kişisel verilerimizi kullanıyor. Bu durum beraberinde kullanıcı gizliliği problemine yol açıyor. Malum kullandığımız teknolojilerin neredeyse tamamı yabancı yapımı veya yabancı kaynaklı.

Bu yazıyı okurken kullandığınız araç bile muhtemelen sizi izlemekte ve ilgili birime kişisel verilerinizi iletmekte. Resme geniş açıdan bakarsak Türkiye olarak çok büyük bit tehdit altındayız. Yakın zamanlarda Wikileaks yayınladığı belgelerle CIA kurumunun Windows işletim sistemi ile tüm kullanıcıları izlediğini ispat etmiş oldu. Buda demektir ki Türkiye'nin neredeyse tamamının yakın zamana kadar güvenerek kullandığı işletim sistemi bir ajan!. Bundan daha da kötü olanı ise Ağ omurgalarımızın, Hat şebekelerimizin, Devlet dairelerimizin kullandığı yazılımların tabanı yabancı kaynaklı. Kullandığımız tüm çin yapımı teknolojiler Arka kapı(Bir yazılımda bulunan kullanıcının fark etmediği, üreticinin bilerek eklediği açıklardır) bulundurmakta. Kullandığımız sosyal medya, içerisinde bizi anlayan ve değerlendiren botlar bulundurmakta. Elli Milyon kişinin kimlik bilgileri torrentlerde gezmekte...

Bizim bilmediğimiz çok türlü oyun oynanıyor bu teknolojik cihazlarla. Buda Tükettiğimizden değil ÜRETMEDİĞİMİZDEN Kaynaklanıyor. Benim düşüncem şudur ki; Türkiye kendi teknolojisini üretmeli, Buna küçük adımlarla başlanmalı...

Bu adımların ilki bir kernel(Bir yazılımın çekirdeği) yazmaktır. Bu işe girişmek için bir ekibe yada topluluğa ihtiyaç duyduğumdan bu konuyu açmış bulunmaktayım. Malum küçük bir adım bile olsa kernel bir dünya ☺. Sizlerinde desteği ile bu kernelin üstesinden gelinir.

Bu konu hakkındaki fikirlerinizi değerlendirebilmek için anket yapmış bulunmaktayım;Yerli ve Milli Kernel

Fikirlerinizin benim için ne kadar önemli olduğunu unutmayın, Kalın sağlıcakla...

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Soruyu cevapladım, ama şu milli ve yerli lafı artık baygınlık getirdi, Türküz abicim biz, Türk. Milli ve yerli derken Türk milletini, Türk Devletini kastedin, günümüzün popüler jargonuyla yazmayın, hangi millet ve hangi milletin yerli malı dediğin zaman kastettiğin nedir? Türk Malı deyin.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
en çok datamızı amerikayla paylaşmanın alternatifi çin ile paylaşmak olduğu konusunda tespitine maxthon tarayıcımdan katıldığımı yazıyorum. :)

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Soruyu cevapladım, ama şu milli ve yerli lafı artık baygınlık getirdi, Türküz abicim biz, Türk. Milli ve yerli derken Türk milletini, Türk Devletini kastedin, günümüzün popüler jargonuyla yazmayın, hangi millet ve hangi milletin yerli malı dediğin zaman kastettiğin nedir? Türk Malı deyin.

Anketteki bayraktanda anlaşılacağı üzre; Kastettiğim 100% Türk Kernelidir
--- Gönderi Güncellendi ---
Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak birkaç forumda yaymaya çalıştım ama pekde etkili olamadım gibi görünüyor. Sizin bir öneriniz varmıdır

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Evet önerim var.
Posix standartlarına uygun olsun ve Linux kerneli gibi C dili kullansın.
Monolitik ve modular olsun.

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Technopat'da tamam ☺
--- Gönderi Güncellendi ---
@Ben Kenobi henüz bu işe girip girmeme konusunda değerlendirme aşamasındayım. Eğer bu işe girersem istekleri değerlendirilmek üzre stoklayacağım ☺

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Konunun yerini değiştirmişler. Bu arada da ban atmış olabilirler konuya

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Her şey iyi güzel tabii ki. Programlamadan bir şey anlıyormusun ? yoksa konuya sallama, dallama mı atladın ? Başkaları bir şeyler yapar, bende nemalanırım fikrindemisin ? Bu tür konuları açanlar şimdiye kadar hep kendileri konuya cahil kişiler çıktılar. "Hekır nasıl olurum" gibi sonu da, sonucu da gelmeyen konulardan biri bu konu.

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Her şey iyi güzel tabii ki. Programlamadan bir şey anlıyormusun ? yoksa konuya sallama, dallama mı atladın ? Başkaları bir şeyler yapar, bende nemalanırım fikrindemisin ? Bu tür konuları açanlar şimdiye kadar hep kendileri konuya cahil kişiler çıktılar. "Hekır nasıl olurum" gibi sonu da, sonucu da gelmeyen konulardan biri bu konu.

Yazış şeklinizden, bu tür konulara karşı ön yargılı olduğunuz anlaşılıyor. Eğer siz girişimlere böyle ön yargı ile bakarsanız; Ne sonunu görürsünüz, Nede sonucunu...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Programlamadan anlıyormusun ? Sorumun özü bu.

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Bu post soru olarak kabuk edilemez. Ancak şimdiki postuna cevaben; Evet

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Çoğunluk evet demiş, o halde ekibini kurup, işe başlayabilirsin. Sonucunu da tabii ki hepimizde görmek istiyoruz.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Bu bizim devlet gericiliği bi bıraksa gerici siyasetide bilim ede eğitim olarak baksa ne güzel olurda işte... Milyonlarca para akıtıyorlar reklamından tut şahşahlı mitinglerine eğitim in üzerinde durmadıkça böyle gider.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157

Aynen öyle size katılıyorum.

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
@PrestigeMan Yatkınlığımızı tüketmetye değilde üretmeye doğru yöneltirsek, gidişatıda değiştirmiş oluruz..

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
işletim sisteminde kullandığınız programlar ve sürücüler kernelin belirlediği standartlarda programlanmıştır.
dolayısıyla kernel değiştiğinde iletişim methodu da değişeceği için ne sürücüler nede programlar çalışmaz.

birisi kernel geliştiriyorsa buna uygun sürücüleri ve arayüzü de geliştirmek ihtiyacı doğar.
asıl vakit alan kısım da bu. linuxdaki kde ve gnome da görüldüğü üzere yıllar süren geliştirmeye rağmen hala stabil olamıyorlar.
sürücüleri zaten donanım firmaları geliştiriyor. haliyle onlardan kendi özel kerneliniz için bir sürücü beklemek hayal olacaktır.

tüm bunları topladığınızda şu an ki donanım ve yazılım dünyası için kernel geliştirmenin bir mantığı yok.

fakat yinede bu hedefi gerçekleştirmenin birkaç yolu var.
en olası yolu intel veya arm gibi cpu ve gpu birleşik mimari için bir kernel ve sürücü geliştirmek.
tek donanım seti için geliştirilse daha kolay olacaktır.

zor ama ideal yol ise ankarada bilket ve tübitak ortaklığında açılan transistör fabrikasınında üretilecek işlemci için geliştirme yapmak.
bu fabrikanın işlemci geliştirecek kapasiteye gelmesi yıllar alacaktır. hele ki şu an web sitesi bile kapalıyken pek umut da vermiyorlar.
bu yolu ideal yapan ise donanımların programlama dili ile ilgili tam destek alınabilecek olmasıdır. buda yüksek verimlilik sağlar.

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
@orcnd Oylama sonucu evet olursa. Araştırma ve planlama aşamasında bahsettiğiniz konu da değerlendirilecektir

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Girmeyeyim yazmayayım diyorum ama illa zorluyorsunuz.
Silberschatz operating system concepts kitabını bitirdiniz mi ? Linux kernel development konusuna dair hiç kitap açmışlığınız var mı ? Github hesabınız varsa bir link atın da inceleyelim siz ne kadar bilgilisiniz, nasıl bir destek istiyorsunuz ?
Teknolojiye bilime merakla olmuyor bu işler maalesef.
Diyelim ki kerneli yaptınız, kernel ne işe yarar, efendim ? Hiçbir şeye, kernel tek başına bir hiçtir.
Yerli internetimizi de oluşturalım o zaman, ne de olsa internete bağlandığımız an tehlikedeyiz. Bilgisi az olan insanların büyük hayalleri oluyor.
Bir kere sizde o vizyon olsa forumlardan eleman toplamaya çalışmazsınız.
Mesele izlenmemekse pardus izlenmiyordu, ne oldu daha ona bile destek verilmedi. Kodları açık linux kernel var, hiç kimsenin haberi olmadan bilgi de toplamıyor, kerneli değil de linux kerneli üstüne işletim sistemi geliştirin illa bir şey yapacaksanız.
Yerli milli gazına gelip ortaya fikir atmayın, fikirleriniz biraz tutarlı olsun. Orta çağda yaşamıyoruz.

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Biz kimseyi zorlamıyoruz. Ayrıca birşeyi başarmak için illaki kitap okumak mı gerekir ?, Başarmak istediğimiz şeyin uzmanı mı olmamız gerekir ? Sıfırdan üniyi nasıl kazanıyorlar ozaman yada Bir programlama dilini nasıl öğreniyorlar ?. Bu arada haklısınız orta çağda değiliz. Bizimde 'programlayabilme' yeteneğimiz var, Lakin sizde bu ön yargı oldukça orta çağda kalmaya devam ediceksiniz. Ben sizi yeniliğe davet ediyorum...

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

güzel konu açmış arkadaş ancak diğer üye arkadaşlarımında doğal olarak konuya endişe ile yaklaşmaları da normal. Çünkü memlekette atıp tutan çok olunca durumunda bu olması gayet doğal.

Arkadaşımızın bu işten anlayıp anlamamasından ziyade; onun kontrolünde olmayan bir sistem içerisinde bunu yapabiliriz. Önemli olan; birileri fikir verir, birileri yazar ve birileride pazarlar. Çok kabaca oldu ama genel itibariyle bu. Üstüne gitmeyin ayrıca. Bırakıp gidecek bile olsa ki aklı başında olduğunu düşünüyorum (şahsen), bu işi devam ettirebilecek kimse yok mu memlekette.

2006/2007 yılında Dünya Bankası'ndan 100.000 € kredi müracaatım vardı. Proje bilişim üzerineydi ve gerçekten çok dikkat çeken bir içeriği vardı. Haftalarca projenin içeriğini standartlara uygun ve anlaşılır olabilmesi için gece gündüz dikkatli bir şekilde yazıya, ardından dosyalamaya başladım. Dönemin adını vermek istemediğim bankası, kendi başına Dünya Bankasından aldığı krediyi sessiz sedasız, durumu iyi olan, iş güç sahibi kişilere pazarlamaya çalışmasını duymuş ve harekete geçmiştim. Haberi veren kişide toplantıya bizzat katılan kişidir. Bunu yapmalarını sebebi de, tabii ki durumu olmayan birine bu krediyi verip riske etmektense, durumu olan, iş güç sahibi insanlara güvenli bir şekilde hibe kredisini pazarlamak onlara daha cazip geliyordu.

Toplam miktar 100.000 €, geri ödemesi ana paranın %30'u. Ana paranın %30'unun ödenme sebebi ise, bankanın aracı olması ve takip etmesi. Yani bu demek oluyor ki 70.000 € paranın herhangi bir geri ödemesi yok. Dünya Bankası, hibe kredisi olarak en çok yatırımı bilişime vermektedir. Bunu ilgili bankadan söke söke alabilirsiniz. Vermeye mecburdur..!

İlgili bankaya gittim ve konuyu anlatıp randevü istedim. Müşteri temsilcisi ilgilenmedi bile. Ardından elimde bilgi evraklarının ve haberimin olduğunu ve anında bankayı şikayet edeceğimi söyleyerek kalkarken "bekleyin lütfen" dedi ve müdürüne gitti. Müdürle çok kısa bir konuşma yaptık. Yaklaşık 10 dakika kadar. Bu işten anlayıp anlamadığımı anlayınca ve elimdeki evrakları da görünce ilgilenmek zorunda kaldı. İlgili projeyi Ankara'da bir yetkiliye (Dünya Bankası yetkilisi) göndermemi istedi. Projeyi gönderdim ve olumlu yanıt aldım. Krediyi hak ettiğimi teyit ettiler ve tekrar bir randevü verdiler. Buraya kadar her şey güzel de bundan sonrası biraz buruk...

Anlatmaya çalıştığım şey; arkadaşlar, bu ciddi bir çalışma gerektirir. Tabii ki forumlarda konu açarak başlanabilir ama iş ciddiye gelince insanlar imza atmak istemezler. Güvensizlik ülkemizde zaten insanlar arasında hat safhada. Nasıl birlik olacaksınız, nasıl yazılım güvenliği, proje güvenliğini sağlayacaksınız. Bir firma altında yapmak isteseniz bile bir çok sorun çıkacaktır. Sorun çıkması normal ancak çözüm bulmaması gibi riski yüksek bir yanı olunca iş biraz sorunlu gözüküyor.

GitHub veya benzeri yerlere bakmayın. Dışarda bu işi ciddiye alan insan çok. Bizim memlekette sadece çekemediği için bile zarar vermeye çalışan dünya kadar insan bulabilirsiniz. Projeyi almak için enseleri büyük abilerden, amcalardan baskı bile görebilirsiniz. Sonunda yok diyemezsiniz. Mecbur kalırsınız.
Zaten memleketimizde yılda bir veya iki kez bir araya gelip bilişimin yolunu belirleyen 4/5 firma varken..

Yukarıdaki kredi işini anlatmamın sebebi, en azından kendi adınıza birşeyler yapabilirsiniz. Taa ki birlik olmayı öğrenene kadar..

Saygılarımla

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Biz kimseyi zorlamıyoruz. Ayrıca birşeyi başarmak için illaki kitap okumak mı gerekir ?, Başarmak istediğimiz şeyin uzmanı mı olmamız gerekir ? Sıfırdan üniyi nasıl kazanıyorlar ozaman yada Bir programlama dilini nasıl öğreniyorlar ?. Bu arada haklısınız orta çağda değiliz. Bizimde 'programlayabilme' yeteneğimiz var, Lakin sizde bu ön yargı oldukça orta çağda kalmaya devam ediceksiniz. Ben sizi yeniliğe davet ediyorum...
Bakıyorum github linki gelmemiş, ben de öyle tahmin etmiştim zaten. Bomboş bir konu işte, aynı alttaki gibi.
Yerli İşletim Sistemi'de Hazır! buyrun bu forumda 4 sene önce açılmış. Ne oldu yerli işletim sistemimiz ??!
Cevap yazmaya değmez de bu işlerin öyle sadece hayal kurmakla olmayacağını anlatıyoruz, adam kalkıp illa kitap okumak mı gerekir diyor. Hayır siz bekleyin size ilham olarak işletim sistemi gelir, daha kodlamanın bu işin en basit parçası olduğundan bile bihabersiniz, evet siz de programlama biliyorsunuz. Bazı istisnalar hariç bu ülkede yazılan kodun ne olduğunu da görüyoruz github hesaplarından, içler acısı halde.
Bu kafayla aynen devam.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bakıyorum github linki gelmemiş, ben de öyle tahmin etmiştim zaten. Bomboş bir konu işte, aynı alttaki gibi.
Yerli İşletim Sistemi'de Hazır! buyrun bu forumda 4 sene önce açılmış. Ne oldu yerli işletim sistemimiz ??!
Cevap yazmaya değmez de bu işlerin öyle sadece hayal kurmakla olmayacağını anlatıyoruz, adam kalkıp illa kitap okumak mı gerekir diyor. Hayır siz bekleyin size ilham olarak işletim sistemi gelir, daha kodlamanın bu işin en basit parçası olduğundan bile bihabersiniz, evet siz de programlama biliyorsunuz. Bazı istisnalar hariç bu ülkede yazılan kodun ne olduğunu da görüyoruz github hesaplarından, içler acısı halde.
Bu kafayla aynen devam.
O link teki haberde söz edilen işletim sistemi Windows ile kıyaslanabilecek ve kişisel bilgisayarlara kurulabilen bir sistem değil. Gömülü sistem denmiş. Yani Bios gibi bir sistem ve donanım çalıştırıyor. Oyun, program falan çalıştırmıyor. F16 pilotların uçuş esnasında oyun oynadıklarını da sanmıyorum.

Bir de arkadaşa da çok haksızlık ediliyor. Bizzat kendim gördüm. Google Docs'ta bir anket yapmış ve bende bir şeyler karaladım. Bugün anket yapabilen, yarın da kernel yapar. Bunun için okumak gerekmez ki, deneme yanılma yoluyla bir şekilde çözer bence.

Sıfırdan üniversite bitirenleri de unutmayalım.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
O link teki haberde söz edilen işletim sistemi Windows ile kıyaslanabilecek ve kişisel bilgisayarlara kurulabilen bir sistem değil. Gömülü sistem denmiş. Yani Bios gibi bir sistem ve donanım çalıştırıyor. Oyun, program falan çalıştırmıyor. F16 pilotların uçuş esnasında oyun oynadıklarını da sanmıyorum.

Bir de arkadaşa da çok haksızlık ediliyor. Bizzat kendim gördüm. Google Docs'ta bir anket yapmış ve bende bir şeyler karaladım. Bugün anket yapabilen, yarın da kernel yapar. Bunun için okumak gerekmez ki, deneme yanılma yoluyla bir şekilde çözer bence.

Sıfırdan üniversite bitirenleri de unutmayalım.
Linkteki işletim sisteminin windows benzeri olmadığını bildiğim için özellikle attım zaten, arkadaş kernel düşünüyor çünkü. Linkteki işletim sisteminin akıbeti de belli. Neyse yapsın arkadaş, biz de sözlerimizi geri alıp mutlu olalım.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Ankete bir kez daha girdim ve bir kez daha oy verdim. Bunda bir mahsur yoktur sanıyorum.

eballcii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Misyonu 'Söz adamlığı' olanları muhataba almamakta bizim işimiz