Yerli Telefona Taksit Yasağı Kalkıyor!

Bu konuyu okuyanlar

serkanbv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Yerli telefonu türkiyede kaç kişi kullanıyor ?
Kullananlar bin pişman...
Mantıklı bir fikir değil...

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Neyse ben şöyle bir kenara çekilip, k...mla gülüyorum....

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
İyi de yapıyorlar ki zaten!
Avea (artık Türktelekom oldu) çok iyi bilgim yok ama, Turkcell'in T serisi, Vodafon'un da bilmem ne serisi var zaten. Gerçi bunlardan en güzel olanı sanırım Vodafone'un ki... Baya güzel de bir telefon yapmış... da, tabii güncelleme konusunda yarınını düşünmezsen... :)
Bekle ki güncelleme gelsin.:confused:Bu arada Vodafone Smart.

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Ben Note 4'ümü tam kapasite kullanıyorum ve çok memnunum. Senin yerli dediğin Vestel TV yaparken panelleri kimden alıyor? LG yada Samsun'dan işlemciyi kimden alıyor? :), diğer elektronik parçaları kimden alıyor? Çinliden koreliden vs. peki ortaya ne çıkıyor? Dandik dandik TV'ler arkadaş sen LG ile aşağı yukarı aynı malzemeleri kullanıp nasıl daha kötü TV yapabiliyorsun??? Sonra da yerli TV almıyorlar bize vergi indirimi diyorsun böyle saçmalık varmı? Senin ondan dah akaliteli yapman lazım ki ben seni tercih edeyim aynı malzemler ile daha kötü ürün çıkartırsan SATAMAZSIN. Ha peki yabancı markalı TV'ler ile Vestel arasında ne kadar fiyat farkı var? Hem vergi indirimi alcaksın hemde yabancı markalar ile aşağı yukarı aynı fiyata satacaksın!!! Buna ne derler hepiniz biliyorsunuz zaten....

Reaksiyon puanı
10,324
Ben Note 4'ümü tam kapasite kullanıyorum ve çok memnunum. Senin yerli dediğin Vestel TV yaparken panelleri kimden alıyor? LG yada Samsun'dan işlemciyi kimden alıyor? :), diğer elektronik parçaları kimden alıyor? Çinliden koreliden vs. peki ortaya ne çıkıyor? Dandik dandik TV'ler arkadaş sen LG ile aşağı yukarı aynı malzemeleri kullanıp nasıl daha kötü TV yapabiliyorsun??? Sonra da yerli TV almıyorlar bize vergi indirimi diyorsun böyle saçmalık varmı? Senin ondan dah akaliteli yapman lazım ki ben seni tercih edeyim aynı malzemler ile daha kötü ürün çıkartırsan SATAMAZSIN. Ha peki yabancı markalı TV'ler ile Vestel arasında ne kadar fiyat farkı var? Hem vergi indirimi alcaksın hemde yabancı markalar ile aşağı yukarı aynı fiyata satacaksın!!! Buna ne derler hepiniz biliyorsunuz zaten....

Sevgili Ahmeta, tamam Vestel çok da tercih ettiğim bir marka olmamasına rağmen hakkını yememek lazım, bir milyon m2 arazi üzerine kurduğu Manisadaki tesislerinde televizyon ekran paneli üreten kocaman bir fabrikası var adamın. Belki kalite ve ar-ge yönüyle bir Sharp, LG yahut bir Samsung değiller elbet ama senin de dediğin şekilde küçük görülmeyi, aşağılanmayı hak etmiyorlar. Mesela temiz görüntü üzerine Sharp'tan kopyaladıkları pixelence teknolojisi ile çok temiz görüntü sağlayan tv. üretmeyi başarabildiler. National geographic chanell'in hazırladığı şu belgeselde çok daha detaylı bilgi öğrenmek mümkün.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Saçmalığın daniskası, kac tane yerli telefon üreten firma var da. Vergi indirimi yaparsin yerliye o ayri ama taksit yasağıyla bu isi halletmek nedir?
Alma aldirma kardesim, gidin peşin samsung lg apple alin.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Yerli mal telefona ne gerek yahu, mal dolu zaten ülke, en başta da senin gibi kendini bakan sanan ve sana prim verenler... Gerçekten şaka gibi ülke lan, basbayağı böyle ilahi bir güç bizle dalga geçiyormuşcasına şaka gibi...

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Tam kapasite kullanmamak mı hocam çok yanlış yerdesin sen biz babacığı biricik kızına iphone alan öyle dünyası WhatsApp instagram facebook tan ibaret kişiler değiliz.Biz sınırları zorlarız şöyle örnek vereyim zamanında g2 hani zamanın ötesinde cihazdı öyle listeyle anlatılırdı yapılacak şeyler hepsini kullandık sonra g3 çıktı çift pencere geldi lg bize vermedi halbuki hepsi yazılım gittik sırf g3te gelen yenilikler diye g3 romu kurduk ben çift pencere de yan sekmede önce oyunu açıp sonra rootlu proğramla oyunu otomatiğe alıp 2. Pencerede YouTube den video izlediğimi bilirim :D
Bu daha en basit olay xposed ile daha neler neler yapılıyor.Yani anlayacağın telefonu tam kapasite kullanmayı geçtim telefonun suyunu çıkarırız biz :blush:
Tabi bu Android örneği apple kullanan arkadaşlar da jb ile neler yapıyorlar :blush:

Etrafta 2000-3000 tl'lik telefonları sadece hava atmak için alan asgari ücretliler dolu. Sadece facebook, whatsapp ve alo için dev gibi telefonlar alınıyor.

Herkesi kendin gibi bilme.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bütün ülkeler kendi ürün ve markalarını korurlar. Mesela bir zamanlar Türk tekstiline Avrupa ve Amerika kota koymuşlardı. (Ve Türk tekstili büyük ölçüde batmıştı) Tabii bu özendirme girişimi kullanıcının tercihini pek de fazla etkilemeyecek (ben öyle düşünüyorum) Ve bütün telefonlar, "İPhone" dahil, Çin'de üretiliyorlar. ( ama Amerikan malı olarak geçiyor.)

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Etrafta 2000-3000 tl'lik telefonları sadece hava atmak için alan asgari ücretliler dolu. Sadece facebook, whatsapp ve alo için dev gibi telefonlar alınıyor.

Herkesi kendin gibi bilme.
Tamam dediğin doğru ama bu forumda öyleleri olmaz genelde o yüzden dedim.

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Vestel Venus Leo
Vestel Venus Leo koduna sahip olan ve Vestel Venus V4 olarak tanıtılması beklenen (Venus Leo olarak da çıkabilir) yeni Vestel modellerinden ilki gücünü Snapdragon 430 işlemcisinden alıyor ve cihazda 3GB RAM / 32GB depolama alanına yer veriliyor. 3000mAh kapasiteli bataryası olan cihazın 8MP çözünürlüklü ön ve 13MP çözünürlüklü OIS destekli arka kamerası mevcut. Tasarım anlamındaysa oldukça şık görünen cihaz 5 inçlik Full HD çözünürlüklü ekrana sahip.

Vestel Venus Vega 5,7

Vestel Venus Vega 5,7 olarak kodlanan ve Vestel Venus V4 Premium (ya da Venus Vega) olarak tanıtılması beklenen cihaz adından da anlaşılacağı gibi 5.7 inçlik QHD çözünürlüklü büyük ekranıyla dikkat çekiyor. Cihaz gücünü Snapdragon 652 işlemcisinden alıyor. 4GB RAM ve 64GB depolama alanına sahip cihazda 8MP çözünürlüklü ön kamera, 21MP çözünürlüklü OIS destekli arka kamera ve 3400mAh batarya bulunuyor. Tıpkı Venus Leo gibi Vestel Venus Vega da oldukça şık bir tasarıma sahip.

Vestelin yeni ürünleri eleştirmişsinizde 4 bin tl olan iphone ekranı samsung işlemci fason kamera sony kimse kendi üretmeyor yaptığı iyi şey kaliteli algısı yaratmak ve yazılım. Herkesin şansa ihtiyacı var. Vestel üzerine katlayarak bir şeyler yapmaya çalışıyor her yeni üretimde öğrendiklerini uyguluyor tasarım ödülü almak için geliştirmeler yapıyor. Yerlileştirme üzerinde çalışmaları var. Googla anlaşıp yazılım konusunda ileri gidebilir kendi yazılımı üretebilir ayrı konular. Microsoft bile en bildiği şey yazılımken telefonda battı. Her şey farklı planlandığı gibi olmuyor. Kalite artarsa o da olcaktır vetel veya başka firmalar artık adı duyulur saygın yerli dediğimiz firmalar olcaktır. Buda zamanla olur.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Şu firmaların ekran büyüdükçe daha fazla donanım koymaları hangi arge araştırmasından geliyor bir anlasam belki hak veririm hani küfür edecem forumdayız edemiyorum da.Ya arkadaş ben neden daha iyi özellik için tuğla gibi telefon kullanmak zorundayım boyut artınca en fazla artsın artsın pil artsın.5" bana yetiyor işte ekran düşünce özellikte düşüyor böyle saçmalık olur mu.Bir telefon tuğla gibi olacaksa buna değmeli arkadaş ya v20 gibi kendine has ve dolu cihaz olmalı yada note serisi gibi kalemi olmalı ben burda vestele değil lafım bu stratejiyi kullanan tüm özürlü firmalara şunu anlamaları gerekiyor artık herkes 5.5" ve üstü telefon kullanamıyor.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Yerli telefon derken hangi marka acaba bunlar? Vestel dediğiniz çöpün onlarca alternatif rakibi var.

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Yerli telefon olarak kalite bakımından hangi telefon var arkadaşlar?

Reaksiyon puanı
10,324
Yerli telefon olarak kalite bakımından hangi telefon var arkadaşlar?

Telefon_VHM_ubt.jpeg

Daha kalitelisini bulamazsın arkadaş, pili hiç bitmez, ekranı kırılmazdır. al kullan, bize de dua et, sevabına yani! :D

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Herkes yerliye sövmüş de, senin yerlinin gelişmesi için desteği elin çinlisi mi verecek? Sen, adamı yerin dibine sok, sonra gelişsin diye bekle.. Tohum mu bu?

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Herkes yerliye sövmüş de, senin yerlinin gelişmesi için desteği elin çinlisi mi verecek? Sen, adamı yerin dibine sok, sonra gelişsin diye bekle.. Tohum mu bu?

Herkes istediği telefonu kullanabilir ama sırf yerliye teşvik olsun diye diğer telefonlara zam yapılamaz.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Telefon kardeşcağız, valla bal gibi telefon. Sen hiç ilk çevrilen Türk filmlerini görmedin galiba. Salon filmlerinin vazgeçilmez sembollerindendir. :)
Hocam çevirmeli bizde değilde dedemlerde vardı biz de bir dönem onlarda kalırdık bir numara çevirene kadar fıtık ederdi :D

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Herkes istediği telefonu kullanabilir ama sırf yerliye teşvik olsun diye diğer telefonlara zam yapılamaz.
Zati zam yok Pozitif Ayrımcılık var. Herkes telefonlardaki verginin yüksek oluşunun verdiği isyan hissini maalesef Türk şirketleri için yapılan pozitif ayrımcılıktan çıkartmış. Bu konuda Türk şirketlerine giydirenler olayın tüm sonuçlarını düşündüğümüzde bence uzun vadede haksızlar. Ama burada yerli şirketlere de iş düşüyor. Yazılım - senkronizasyon konusunda daha iyi işler yapmaları lazım. Fiyat konusunda agresif davranmaları lazım. Ar-Ge merkezlerini daha iyi tanıtmaları lazım. Donanım yönünden daha iyi olmaları (Kamera sensörü, OİS, İşlemci) lazım ki insanların Yerli Malı Telefon konusunda görüşleri iyileşsin.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Zati zam yok Pozitif Ayrımcılık var. Herkes telefonlardaki verginin yüksek oluşunun verdiği isyan hissini maalesef Türk şirketleri için yapılan pozitif ayrımcılıktan çıkartmış. Bu konuda Türk şirketlerine giydirenler olayın tüm sonuçlarını düşündüğümüzde bence uzun vadede haksızlar. Ama burada yerli şirketlere de iş düşüyor. Yazılım - senkronizasyon konusunda daha iyi işler yapmaları lazım. Fiyat konusunda agresif davranmaları lazım. Ar-Ge merkezlerini daha iyi tanıtmaları lazım. Donanım yönünden daha iyi olmaları (Kamera sensörü, OİS, İşlemci) lazım ki insanların Yerli Malı Telefon konusunda görüşleri iyileşsin.

Ara ara telefonlara giydirilen zammın arkasında tamamen vestel denen haddini bilmez firma var. Rekabet istiyorsan çıkartırsın orta yüksek arası güzel bir telefon makul fiyattan satarsın görürsün sonucu ama ithal telefonlara yapılan zam tamamen adaletsizlik.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Rekabet istiyorsan çıkartırsın orta yüksek arası güzel bir telefon makul fiyattan satarsın görürsün
Bu sözünüze katılıyorum.
Ara ara telefonlara giydirilen zammın arkasında tamamen vestel denen haddini bilmez firma var.
Fakat bu sözünüz bence ya yanlış bir bilgiden kaynaklanıyor yada haberlerin sunuluş tarzından. Telefona son zamanda gelen zam esasında vergidir. Ve bu tüm telefon markalarına yapıldı. Bakınız Telefonlara Yeni Vergi! iPhone'a 280 TL Zam! - ShiftDelete.Net Eğer sizin dediğiniz doğru olsaydı sadece ithallere vergi gelirdi. Daha önce yerli üreticiler üretime destek için vergide damping istediler. Fakat uzakdoğulu üreticiler haksız rekabet olacağı tezini ileri sürüp vergide dampingi engellediler. Şu anda devlet sadece ödeme seçeneğiyle yardım ediyor. Eğer yanlış biliyorsam düzeltin

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Adı çıkmış dokuza, inmez sekize. Senelerdir kendi vatandaşını kaz gibi soyan, keriz olarak gören bir yerli sanayii miz var. Bu İmajı düzeltebilmeleri hiç de kolay olmayacak. Henüz öyle bir niyetleri olduğunu da sezemiyorum. (İstisnalar var tabii ki)

ohmg

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Israrla tekrar tekrar söylüyorum Apple bile %100 Amerikan malı bir ünün değildir! Mesela işlemcisini TSMC döker ya da Samsung, kamerayı Sony'den alır, paneli Samsung veya LG'den alır, Ram ve Rom bellekleri Sk Hynix veya Samsung'dan alır vs. bu parçalar Çin'de birleştirilir. Türkiye'de ısrarla "milli telefon" saçmalığından bahsediyorlar ki bugüne kadar pil bile üretmiş bir ülke değiliz.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
Ben casper aldım noooldu? Bi baktım telde mali t720 var. O an sövdüm.