Yerli otomobille İstanbul'dan Erzurum'a 25 liralık yakıtla gittiler

Yerli otomobille İstanbul'dan Erzurum'a 25 liralık yakıtla gittiler
İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve öğrencileri tarafından üretilen yerli elektrikli otomobil 'YEREL T1' ile Türkiye'yi gezen öğrenciler, İstanbul'dan Erzurum'a 25 TL'lik yakıtla geldi.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve öğrencileri tarafından üretilen ve TÜBİTAK elektromobil yarışlarında birinci olan elektrikli otomobil, 'YEREL T1'in Türkiye koşullarına uygun olup olmadığının test edilmesi için 15 Eylül'de İstanbul'dan yola çıktı. İstanbul'dan 436 kilometre yol kat ederek 7 TL'lik yakıtla Ankara'ya varan 'YEREL T1' Türkiye turuna devam ediyor.

Yaklaşık 25 TL'lik yakıtla Erzurum'a gelen 'YEREL T1' Yakutiye Kent Meydanı'nda vatandaşların beğenisine sunuldu. Merkez Yakutiye Cumhuriyet Caddesi yol üzerinde bulunan elektrikli otomobil, çevredeki vatandaşların yardımıyla elle taşınarak kaldırıma, oradan da merdivenlerden aşağıya indirilerek Kent Meydanı'na getirildi.

Yakutiye Kent Meydanı'nda deneme sürüşü yapılan 'YEREL T1'i vatandaşlar meraklı gözlerle izledi. İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Tuba Güven, bu sene üniversite olarak elektrikli araba projesini başlattıklarını, üniversite bünyesinde bir elektrikli araba ürettiklerini söyledi.Güven, "Projemizin adı YEREL, arabamızın adı da T1'dir. Bu arabamızı ilk önce TÜBİTAK elektromobil fuarında yarıştırdık ve Türkiye şampiyonu oldu. Ardından da Türkiye turuna çıktık. İlk rotamız 15 Eylül'de İstanbul'dan, Ankara'ya gitmekti ve başarılı bir şekilde 436 kilometre yol kat ederek ve 7 TL yakıt ile Ankara'ya vardık. Ankara'dan Samsun'a, Trabzon'a ve şimdi de Erzurum'dayız. Bizim için önemli olan elektrikli arabamızı her koşulda test etmekti. Çünkü üniversite bünyesinde bir araba üretmiştik. Bu aracın Türkiye koşullarına uygun olup olmadığını test etmemiz gerekiyordu. Bu yüzden elektrikli arabamızı Türkiye'nin her yerinde test etmeye devam edeceğiz. Otomobilimiz 4 saatlik şarj süresi boyunca 500 kilometre yol gidiyor" dedi.


KaynaK
 

malatya

Profesör
keşke bizde kendi arabamızı üretebilsekde herkes yerli malı kullansa.helal olsun adamlara bunu geliştirselerde şu ülkemizdeki zengin kuruluşlara örnek olsada yerli üretim için harekete geçseler.
 
Üst